Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι, για να κάνεις καταγγελία πρέπει να την κάνεις εντός 45 ημερών από την ημέρα αγοράς, και απ'ότι κατάλαβα έχουν περάσει 6 μήνες :fear:

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον πωλητή, μπας και σου στείλει ξανά το παντελόνι (χλωμό), για να μη φάει αρνητική αξιολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όταν κάνεις αγορά από Αμερική μέσω ebay και σου προσθέτει και τα έξοδα εκτελωνισμού (το βγάζει ανάλογα με την αξία του προϊόντος), σημαίνει θεωρητικά ότι δεν πληρώνεις ξανά τελωνείο. Πρακτικά ισχύει όμως κάτι τέτοιο ή υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις ξανά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry δεν το έγραψα καλα, το search του browser εννοούσα. Kαι ειναι ευκολότερο αν επιλέξεις στην σελίδα του εβαυ να σου εμφανίζει 200 feedbacks, οπότε τελειώνεις και ποιό γρήγορα

 

Ηλπιζα να υπαρχει αλλος τροπος γιατι σε αρκετους πωλητες ακομα και με 200 feddback οι σελιδες ειναι χιλιαδες. Μου κανει εντυπωση παντως που δεν το εχει ως δυνατοτητα απο μονο του το ebay για καθε προιον ξεχωριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινετε να δω ολο το feedback που εχουν αφησει οι αγοραστες για ενα συγκεκριμενο προιον; Οταν παταω δεξια στο reputation μου δειχνει το feeback για ολα του τα προιοντα ενω θελω να το περιορισω σε ενα συγκεκριμενο

 

Γίνεται μια χαρά από εδώ. http://www.feedbackselector.com/

Το χρησιμοποιώ συχνά μόνο που καμιά φορά τρώει bugιά και πρέπει να προχωρήσεις 2-3 σελίδες για να δεις το feedback κι ας είναι κενές οι πρώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Ενώ εδώ και αρκετά χρόνια κάνω αγορές απο ebay με πληρωμές μέσω PayPal, χωρίς να έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, έχω προβληματιστεί για auction που κέρδισα χθές..

Το πόσο είναι περίπου 450€ και όπως καταλαβαίνετε, θέλω τουλάχιστον να είμαι εξασφαλισμένος οτι αν γίνει κάποια στραβή, θα τα πάρω πίσω.

Γι αυτό θα ήθελα να έχω απάντηση απο άτομα που γνωρίζουν και έχουν εμπειρία και όχι απλά τυχαίες απόψεις..

(Sorry αν ακούγεται κάπως.. :-))

Αφού κέρδισα το auction, πήγα μέσω του "Pay Now" να πληρώσω των πωλητή, το οποίο δε με οδηγούσε αυτόματα στο Paypal, αλλά το eBay με ενημέρωνε να επικοινωνήσω με τον πωλητή.

Ο πωλητής στο κείμενο της δημοπρασίας, ανέφερε οτι κάνει δεκτή την πληρωμή μέσω PayPal, χωρίς όμως να το έχει δηλωμένο στα Payment methods.

Μου έστειλε ο ίδιος μέσω του PayPal, Request For Money με το ποσό, αναφέροντας ακριβώς τον τίτλο του ebay auction καθώς και το item ID.

Επικοινωνώντας με μηνύματα μέσω eBay, με ενημέρωσε οτι λόγω "χακαρίσματος" στον eBay λογαριασμό του παλιότερα, κατάφεραν και του απέσπασαν χρήματα απο το PayPal που είχε συνδεδεμένο και έτσι πλέον δεν το έχει "συνδεδεμένο" με το eBay account του.

Το θέμα είναι οτι δεν έχω συναντήσει κάτι παρόμοιο και λόγω οτι και το ποσό είναι μεγάλο, ανησυχώ ιδιαίτερα.

Σίγουρα η όλη διαδικασία προβληματίζει, το ερώτημά μου είναι όμως αν κάνω την πληρωμή μέσω του PayPal και πάει κάτι στραβά (δεν παραλάβω το item ή πχ. μου στέλνει ένα τούβλο σε κουτί), με αποζημιώνει το PayPal? Και αν ναι, όλο το ποσό?

Επίσης θα πρέπει να κάνω "Pay" μέσω του request που μου έχει στείλει ή να κάνω εγώ σε αυτόν "Send Money" εξ αρχής?

 

Έχω στείλει και email στο PayPal με τις παραπάνω απορίες, χωρίς ακόμα να έχω λάβει απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όταν κάνεις αγορά από Αμερική μέσω ebay και σου προσθέτει και τα έξοδα εκτελωνισμού (το βγάζει ανάλογα με την αξία του προϊόντος), σημαίνει θεωρητικά ότι δεν πληρώνεις ξανά τελωνείο. Πρακτικά ισχύει όμως κάτι τέτοιο ή υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις ξανά ?

 

εστειλα μηνυμα σε πωλητη απο Αμερικη και μου απαντησε αυτο

The quoted shipping charges are for delivery to eBay's International Shipper in Kentucky. They will bill you separately for the shipping to Greece.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστειλα μηνυμα σε πωλητη απο Αμερικη και μου απαντησε αυτο

The quoted shipping charges are for delivery to eBay's International Shipper in Kentucky. They will bill you separately for the shipping to Greece.

 

μπορεί να έπεσες στην περίπτωση για το shipping charges, αλλά κανονικά αναγράφεται για την κάθε χώρα που στέλνει και δεν σε χρεώνει άλλα μετά. Μερικοί πωλητές προσφέρουν μετά από αυτή την τιμή και υπηρεσία που αναγράφει συγκεκριμένο "import charges" όπως γράφει. Είμαι έτοιμος να αγοράσω ένα προϊόν αλλά το φοβάμαι μην μου ζητήσουν και άλλα χρήματα στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλησπέρα σας.

 

Ενώ εδώ και αρκετά χρόνια κάνω αγορές απο ebay με πληρωμές μέσω PayPal, χωρίς να έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, έχω προβληματιστεί για auction που κέρδισα χθές..

 

Το πόσο είναι περίπου 450€ και όπως καταλαβαίνετε, θέλω τουλάχιστον να είμαι εξασφαλισμένος οτι αν γίνει κάποια στραβή, θα τα πάρω πίσω.

 

Γι αυτό θα ήθελα να έχω απάντηση απο άτομα που γνωρίζουν και έχουν εμπειρία και όχι απλά τυχαίες απόψεις..

 

(Sorry αν ακούγεται κάπως.. :-))

 

Αφού κέρδισα το auction, πήγα μέσω του "Pay Now" να πληρώσω των πωλητή, το οποίο δε με οδηγούσε αυτόματα στο Paypal, αλλά το eBay με ενημέρωνε να επικοινωνήσω με τον πωλητή.

 

Ο πωλητής στο κείμενο της δημοπρασίας, ανέφερε οτι κάνει δεκτή την πληρωμή μέσω PayPal, χωρίς όμως να το έχει δηλωμένο στα Payment methods.

 

Μου έστειλε ο ίδιος μέσω του PayPal, Request For Money με το ποσό, αναφέροντας ακριβώς τον τίτλο του ebay auction καθώς και το item ID.

 

Επικοινωνώντας με μηνύματα μέσω eBay, με ενημέρωσε οτι λόγω "χακαρίσματος" στον eBay λογαριασμό του παλιότερα, κατάφεραν και του απέσπασαν χρήματα απο το PayPal που είχε συνδεδεμένο και έτσι πλέον δεν το έχει "συνδεδεμένο" με το eBay account του.

 

Το θέμα είναι οτι δεν έχω συναντήσει κάτι παρόμοιο και λόγω οτι και το ποσό είναι μεγάλο, ανησυχώ ιδιαίτερα.

 

Σίγουρα η όλη διαδικασία προβληματίζει, το ερώτημά μου είναι όμως αν κάνω την πληρωμή μέσω του PayPal και πάει κάτι στραβά (δεν παραλάβω το item ή πχ. μου στέλνει ένα τούβλο σε κουτί), με αποζημιώνει το PayPal? Και αν ναι, όλο το ποσό?

 

Επίσης θα πρέπει να κάνω "Pay" μέσω του request που μου έχει στείλει ή να κάνω εγώ σε αυτόν "Send Money" εξ αρχής?

 

Έχω στείλει και email στο PayPal με τις παραπάνω απορίες, χωρίς ακόμα να έχω λάβει απάντηση.

 

 

 

 

δες και τις αξιολογήσεις του πωλητή, αν και μπορεί για τέτοιο ποσό να αποφάσισε τώρα να αρχίσει τις κομπίνες

 

το ξέρω ότι είναι τυχαία άποψη αφού δεν μου έχει συμβεί, αλλά το θεωρώ πολύ ύποπτο - δεν πρέπει να πληρώσεις τίποτα μέχρι να σου απαντήσει το paypal

 

δεν υπάρχει τρόπος η αποστολή των χρημάτων να συνδεθεί με την αγορά σου, οπότε ούτε ebay buyer protection ούτε τίποτα δεν σε στηρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και τις αξιολογήσεις του πωλητή, αν και μπορεί για τέτοιο ποσό να αποφάσισε τώρα να αρχίσει τις κομπίνες

 

το ξέρω ότι είναι τυχαία άποψη αφού δεν μου έχει συμβεί, αλλά το θεωρώ πολύ ύποπτο - δεν πρέπει να πληρώσεις τίποτα μέχρι να σου απαντήσει το paypal

 

δεν υπάρχει τρόπος η αποστολή των χρημάτων να συνδεθεί με την αγορά σου, οπότε ούτε ebay buyer protection ούτε τίποτα δεν σε στηρίζει

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

 

Μου απάντησε το PayPal οτι με καλύπτει με δικό του Buyer Protection και έτσι προχώρησα στην πληρωμή.

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση είναι η εξής ,παρατηρώ πολύ συχνά στο shipping method  την φράση <<standard int'l postage>> ( ή κάτι ανάλογο π.χ. Standard Int'l Versand ) αυτό τι ακριβώς σημαίνει και πού μπορώ να διαλέξω αν θέλω usps ή ems αντί για διάφορα άλλα courier ώστε να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα του τελωνείου.Παιδιά η ερώτηση ίσως να 'ναι λίγο αφελής αλλά μιας και έχω διαβάσει πολλές σελίδες και δεν βρίσκω κάτι είπα να ρωτήσω ( αν έχει απαντηθεί αρκεί η παραπομπή στο αντίστοιχο post ).Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...