Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

politechnon μήπως ξέρεις τι γίνεται με το θέμα του voucher τουρισμού που πολλά παιδιά είναι επιτυχώντες αλλά δεν μπορούν να συμμετέχουν λόγω συμμετοχής σε προηγούμενο voucher και επειδή δεν πήραν έγκαιρα την βεβαίωση εξατομικευμένης δράσης από τον ΟΑΕΔ. Ακούγονται διάφορα ότι θα καταργηθεί αυτό και θα μπορούν να συμμετέχουν όλοι όσοι είναι επιτυχώντες αλλά ακόμα και στον ΣΕΤΕ δεν ξέρουν τι γίνεται. Έχεις εσύ κάποιο νεότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

kosmasdel

Περιμένουμε να δεχθούν την αίτηση αυτή και μεταγενέστερης ημερομηνίας από την αίτηση συμμετοχής. Οι επιλαχόντες θα βγουν κανονικά τον Οκτώβριο.

Δεν έχω κάποια επίσημη ενημέρωση δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

politechnon

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες  :-D

σημερα που πηγα στο κεκ να δωσω το παρουσιολογιο ρωτησα τι γινεται με τις πληρωμες κ μου ειπαν δν ξερουν κ λογω εκλογων κτλ μαλλον κολλαει περισσοτερο!

παντως οπως αναφερει κ ο Vapir πιο πανω το δικο μας δν ειναι ακριβως voucher,ετσι με ενημερωσαν κ σημερα στο κεκ λογω του οτι περιλαμβανει κ ατομα χωρις καρτα ανεργιας.

η συμβαση παντως αναφερει οτι με την ολοκληρωση της θεωριας απο τους 2 μηνες πρακτικης κ μετα ξεκινανε οι πληρωμες..τωρα το ποτε who knows :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kosmasdel

Αν καταγγείλεις στον ΕΦΕΤ ότι το προωθούν σαν πρόγραμμα ανέργων θα έχουν πρόβλημα γιατί κοροϊδεύουν τον κόσμο κι αυτό απαγορεύετε.

  redhotstef

5E/ ώρα Χ 250 ώρες = 1250Ε μικτά αν δε κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

akis_supernatural

Όχι δεν ισχύει, να τους πεις να διαβάσουν τη σύμβαση. Έχεις δικαίωμα απουσιών μέχρι 10% στην εκάστοτε φάση και όχι 48 γενικά. Δηλ η Α φάση πρακτικής 200 ώρες έχεις 20 ώρες και Β φάση 250 ώρες έχεις 25 ώρες. Αυτές τις πληρώνεσαι κανονικά δεν σου κόβουν χρήματα στο λέω 100%.

Απλά δε μπορείς να πάρει της Α φάσης απουσίες στο τέλος μαζί με τη Β φάση πχ.

 

 

μαλιστα..... δηλαδη εγω που ξεκινησα την πρακτικη 6 ιουλιου τις εχω χασει τις 20 ωρες που μπορουσα να λειψω και μου μενουν οι 25 σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akis_supernatural

Αν έχει ξεκινήσει η Β φάση πρακτικής και δεν πήρες τις απουσίες που αναλογούν στην Α φάση πρακτικής ναι σωστά, δε μπορείς να τις πάρεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια σας παρακαλω ας μας δωσει καποιος μια πληροφορία σχετικα με την πληρωμή της β φασης τι γίνεται ουτε φωνη ουτε ακρόαση θα πληρωθούμε ποτε?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@politechnon Μήπως ξέρετε ποτε θα βγει το voucher 29-64 και επίσης αν ξέρετε αν άνοιξουν καινούργιες αιτήσεις ή θα πάρουν τους παλιούς που επιλέχθηκαν? Γιατί είχανε πει θα αυξήσουν και τον αριθμό ατόμων που θα πάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ χρωστάω στο κράτος πληρώνω φόρο αν μου χρωστάει το κράτος?... σε 10 μέρες τελειώνω και την πρακτική απο το βαουτσερ αει-τει και δεν μπορώ ούτε καν να βρω κάποιον στα τηλέφωνα να μου πει ξέρεις κάτι,θα πληρωθείς σε 5 μήνες εστω να ξέρω, έπαιρνα σε ενα τηλέφωνο που βρήκα απο εδώ επι ενα μήνα το σήκωνε ενας κύριος  που έλεγε δεν γνωρίζει αυτός να πάρω μετά τις 12, μετα τις 12 δεν το σήκωνε κανείς, μια μέρα το σήκωσε μια κοπέλα οπού οτι την ρώταγα έκανε μια σύσκεψη με τον κύριο που δεν ήξερε και απαντούσε,καταλήξαμε οτι αυτοί δεν ξέρουν οπού μου έδωσαν ενα άλλο τηλέφωνο να πάρω μιας και εκεί θα ήξεραν,παίρνω το άλλο τηλέφωνο κανείς  δεν το σήκωνε,κάτι μου θύμιζε το νούμερο μου είχαν δώσει το ίδιο που τους κάλεσα,με τα πολλά καταφέρνω να ρωτήσω μέσω email την προϊστάμενη αυτού του τμήματος οπου με παρεπεμψε στον ΟΑΕΔ, εκεί δυστηχώς κανείς δεν σηκώνει τηλέφωνα, μέσα σε όλη αυτή την ιστορία επικοινωνώ με το ΚΕΚ οπου τους λέω οτι μπορεί να μην έχετε ευθυνη για το πότε θα πληρωθούμε αλλά πρώτον μας φλομώσατε στη παπάτζα  οτι είστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ μέχρι τέλος ιουλίου θα πληρωθούμε θεωρία και δεύτερον θέλω να μου πείτε που μπορώ να ρωτήσω για τις πληρωμές η απάντηση είναι το παρακολουθούμε το θέμα μην αγχωνεσαι δεν θα χάσεις τα λεφτά σου. έχει κανείς κάποια πληροφορία για το πότε που πως θα πληρωθούμε η κάποιο τηλέφωνο περαν αυτων που έχουν γραφτεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με το voucher ιεκ επαλ επας...εχουμε μπει στον 3ο μηνα πρακτικης,παρασκευη στελναν μνμτα απο το κεκ να παμε τα παρουσιολογια των μηνων ιουλιου αυγουστου!υπαρχει περιπτωση μεσα στο μηνα να πληρωθουμε δλδ?ουτε αυτα της θεωριας εχουμε παρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nickosgr

Αυτό το πρόγραμμα το έκοψε η ΕΕ γιατί ήταν φωτογραφικό και γινόταν της ρεμούλας το κάγκελο. Σίγουρα δε το βλέπω να πάρουν τους παλιούς γιατί το πρόγραμμα σταμάτησε. Αν και όταν βγει νέο πρόγραμμα θα ξαναγίνουν οι αιτήσεις πιστεύω.

 

rotting

Μέσα στον μήνα δύσκολο το βλέπω. Τα χαρτιά της «φάσης Θεωρίας» τα έχει πάει το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης στο υπουργείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ράνια Αντωνοπούλου (υπουργός Εργασίας) δεν το έκοψε;

Ότι γινόταν ρεμούλα ισχύει (τα κονομάγαν χοντρά οι ΚΕΚατζήδες, κολλητοί της κυβέρνησης), αλλά εκεί στην ΕΕ χαμπάρι δεν έπαιρναν ή δεν τους ένοιαζε που πήγαιναν τα λεφτά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

politechnon

δν το γνωριζω αλλα η θεωρια εχει τελειωσει 7 ιουλιου κ απο τοτε τπτ!

συνεπως σε πρωτη φαση να περιμενουμε μονο την πληρωμη της θεωριας χωρις τους μηνες πρακτικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...