Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα! το τμημα μου τελειωσε τη θεωρια 5 ιουλιου

1) ποτε να περιμενω για πληρωμη στο περιπου?

2) μεχρι στιγμης δεν εχει ερθει καποιος απο το κεκ να μου υπογραψει το παρουσιολογιο πρεπει να το παω?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Regina^ - Parisnope - stakaman21

Λάθος έκανα, Α φάση πληρώθηκαν τα παιδιά όχι Β φάση!!!

 

akis_supernatural

Ναι πρέπει να το πας στο Κέντρο Δία Βίου Μάθησης το παρουσιολόγιο.

Υπολόγισε προς τέλος Σεπτεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Rotting

Φάση – φάση γίνετε η αποπληρωμή. Δε μπορείς να πάρεις ένα μέρος πρακτικής. Πρέπει να έχει τελειώσει όλο το τμήμα να πάνε όλα μαζί τα χαρτιά και να γίνει η εκταμίευση προς τους ωφελούμενους.

Τα παρουσιολόγια τα δίνεις στο ΚΕΚ σε κάθε τέλος φάσης Α ή Β πρακτικής άσκησης και τα υπογράφει ο επόπτης κατά της διάρκεια ελέγχων που κάνει κάθε μήνα στη πρακτική σου.

 

 

 

οποτε Α φαση οριζεται το ποσο της θεωριας κ αφου τελειωσει η πρακτικη μετα απο καποιους μηνες πληρωνεσαι ολο το ποσο για τους μηνες που εκανες?

απλα ζηταω διευκρινιση γιατι στο τηλ μου ειχαν πει πως οταν γινει η πρωτη πληρωμη παιρνεις θεωρια συν τρεχοντες μηνες πρακτικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akis_supernatural

Ναι πρέπει να το πας στο Κέντρο Δία Βίου Μάθησης το παρουσιολόγιο.

Υπολόγισε προς τέλος Σεπτεμβρίου.

ευχαριστω για την απαντηση! πηγα σημερα στο κεκ και μου το υπεγραψαν.... ομως μου ειπαν αλλο κουφο!!!! τους ρωτησα ποσες ωρες δικαιουμαι να λειψω και μου ειπαν συνολο 48 ωρες ομως θα παρω λιγοτερα λεφτα!! ισχυει κατι τετοιο???? αλλαξε κατι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει κάποιος πότε θα πληρωθούμε όσοι είμαστε στο πρόγραμμα έως 29 χρονών " Πρόσβαση στην αγορά εργασίας: Απόκτηση επαγγελματικής εμπειρίας Ι.Ε.Κ., ΕΠΑ.Σ. και ΕΠΑ.Λ.»?
Υποτίθεται πως στο μήνα θα παίρναμε την θεωρία ,μετά μας είπαν στους 2 μήνες θα την πάρουμε μαζί με τους 2 πρώτους μήνες (υποτίθεται θα πληρωνόμασταν κάθε μήνα)αλλα επειδή κ καλά έχει διαδικαστικά οι πρώτοι δύο μήνες θα πληρωνόντουσαν μαζί.
Αυτή τη στιγμή είμαστε στους 3,5 μήνες και μας είπαν μέσα Σεπτεμβρίου , τώρα άκουσα κάποιον απο το πρόγραμμα οτι του είπαν μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου το αργότερο
Στο υπουργείο πριν μέρες είπαν οτι έχει κολλήσει στην υπογραφή του υπουργού και θα γίνουν οι πληρωμές και οτι κ καλά θα καταβληθούν μέχρι τέλη Αυγούστου όλες οι χρηματοδοτήσεις για τα προγράμματα που περιμένουν αυτή τη στιγμή 
τι στα κομμάτια γίνεται ?????..... έχουν παγώσει οι πληρωμές γενικότερα ή μας δουλεύουν ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθαν χθες σε επικοινωνια μαζι μου απο το κ.ε.κ περγαμηνη. Μου ειπαν πως ειναι πιστοποιημενοι σε συνεργασια με τον οαεδ για διαφορα προγραμματα καταρτισης. Ολα στη θεωρια ειναι καλα, αλλα μου φαινεται περιεργο αυτο εδω το μερος:

 

Κόστος συμμετοχής στο πρόγραμμα κατάρτισης-πιστοποίησης

Κόστος εγγραφής-συμμετοχής: 70€ ανά καταρτιζόμενο
Από το παραπάνω ποσό, τα 40 ευρώ αφορούν το κόστος της εκπαίδευσης και τα 30 ευρώ το παράβολο για τις εξετάσεις πιστοποίησης που καταβάλλεται στον ΕΦΕΤ.

http://www.pergamini.gr/basikes-arxes-ygieinis-asfaleias-trofimon.html

 

Εχω χασει επισοδεια και πλεον πληρωνεις τον οαεδ για τα προγραμματα ανεργων; Η ειναι καποια ιδιωτικη εταιρια οπου υποδυεται πως προσφερει προγραμματα του οαεδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση! πηγα σημερα στο κεκ και μου το υπεγραψαν.... ομως μου ειπαν αλλο κουφο!!!! τους ρωτησα ποσες ωρες δικαιουμαι να λειψω και μου ειπαν συνολο 48 ωρες ομως θα παρω λιγοτερα λεφτα!! ισχυει κατι τετοιο???? αλλαξε κατι???

Τελικά τι ισχύει με αυτό το θέμα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Παιδιά είναι αλήθεια οτι πληρώνουν την β φαση. Σήμερα μπήκαν κ τα δικά μ τα χρήματα. Ήμουν στο 25-29.</p>

αυτό να υποθέσω είναι voucher σωστά?

αν και δεν είμαι σε voucher αλλα ΕΣΠΑ μαθητείας μέχρι 29, ελπίζω αφού πληρώνουν εσάς να πληρώσουν κ εμάς ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rotting

Είναι 3 φάσεις πληρωμών.

1) Θεωρίας

2) Α πρακτικής

3) Β πρακτικής

 

Το ένα ανεξάρτητο με το άλλο.

Στέλνει το ΚΕΚ τα χαρτιά της Θεωρίας και γίνετε εντολή πληρωμής από την ΕΚΤ.

Στέλνει το ΚΕΚ τα χαρτιά της Α πρακτικής  και γίνετε εντολή πληρωμής από την ΕΚΤ.

Στέλνει το ΚΕΚ τα χαρτιά της Β πρακτικής και γίνετε εντολή πληρωμής από την ΕΚΤ.

 

Αν το ΚΕΚ σου έστειλε τα χαρτιά Θεωρίας και μαζί και τα χαρτιά της Α φάσης λογικά θα πάρεις όλα μαζί τα χρήματα. Αλλά κανονικά τα χαρτιά πάνε φάση φάση και πληρώνεσε φάση φάση.

 

 

 

akis_supernatural

Όχι δεν ισχύει, να τους πεις να διαβάσουν τη σύμβαση. Έχεις δικαίωμα απουσιών μέχρι 10% στην εκάστοτε φάση και όχι 48 γενικά. Δηλ η Α φάση πρακτικής 200 ώρες έχεις 20 ώρες και Β φάση 250 ώρες έχεις 25 ώρες. Αυτές τις πληρώνεσαι κανονικά δεν σου κόβουν χρήματα στο λέω 100%.

Απλά δε μπορείς να πάρει της Α φάσης απουσίες στο τέλος μαζί με τη Β φάση πχ.

 

 

Getta Robo - requiem_for_a_dream

Αυτό το πρόγραμμα είναι υποχρεωτικό πρόγραμμα κατάρτισης προσωπικού τροφίμων και ποτών. Δεν έχει καμία σχέση ο ΟΑΕΔ με αυτά αλλά ο ΕΦΕΤ.

Δεν είναι πρόγραμμα ανέργων αυτό. Ότι θέλουν λένε. Αυτά τα παρακολουθούν οι εργαζόμενοι και εργοδότες σε επιχειρήσεις τροφίμων και ποτών που εργάζονται.

Μη σε βάζουν να πληρώνεις σεμινάρια που δε σε ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Getta Robo - requiem_for_a_dream

Αυτό το πρόγραμμα είναι υποχρεωτικό πρόγραμμα κατάρτισης προσωπικού τροφίμων και ποτών. Δεν έχει καμία σχέση ο ΟΑΕΔ με αυτά αλλά ο ΕΦΕΤ.

Δεν είναι πρόγραμμα ανέργων αυτό. Ότι θέλουν λένε. Αυτά τα παρακολουθούν οι εργαζόμενοι και εργοδότες σε επιχειρήσεις τροφίμων και ποτών που εργάζονται.

Μη σε βάζουν να πληρώνεις σεμινάρια που δε σε ενδιαφέρουν.

 

Τελικα βγηκε νεα μοδα στην αγορα. Ειχε και αλλα προγραμματα οπου με ενδιεφεραν, αλλα με το που μου ειπαν πως θα επρεπε να πληρωσω περιπου 70€ για τις εξετασεις κατι ειδα πως προφανως παει λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...