Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει μην πλακωθούμε κιόλας για το ποιος κρεμάει και ποιος όχι..:P Πάντως να σας πω την αλήθεια ουτε εγώ το έχω καταλάβει αυτο το περιβοητο "κρέμασα", δηλαδή τι θα πει .."κρεμάνε οι μύες μου"; Δεν το ξέρω αυτο....και ουτε μπορώ να φανταστώ πως γίνεται πρακτικά σε επιπεδο φυσιολογίας..αν ξέρει κάποιος ας το εξηγήσει.

 

...

 

Τώρα για το κρέμασμα , τι να πω :rolleyes: , αν αυτο συμβαίνει θα πρέπει να οφείλεται σε θετικό θερμιδικό ισοζύγιο. ..τα βαρη δεν κρεμάνε ! :P τα αρνιά , τα κατσίκια και τα κοκορέτσια ίσως ...:lol:

 

Αν εννοείτε αυτό που καταλαβαίνω μάλλον είναι καθυστέρηση του δέρματος να προσαρμοστεί γρήγορα στον μειωμένο όγκο του μυ, με αποτέλεσμα να φαίνεται χαλαρό και "σακουλιασμένο". Όπως γίνεται σε αυτούς που έχουν χάσει ας πούμε 30 κιλά σε σχετικά γρήγορο χρόνο, αλλά πιο light :-)

 

Συν αυτό που ανέφερε ευγενικά ο Fidelio, ότι δηλαδή κόβεις τα βάρη αλλά όχι τη μάσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

καλησπερα παιδια! τα σεβη μου σε Fidelio και Vitalpoint!

λοιπον!!!!

με ειχες ρωτησει fidelio για το κολεγιο γυμναστικης...λεγεται I.A.F.A

international aerobics and fitness association..

χωρις να ειμαι και απολυτα σιγουρος,πρεπει να ειναι απο τα καλυτερα στην ελλαδα..

υπαρχει και της GRAFTS,που εχει και ονομα,αλλα δεν ξερω... μου δινει την εντυπωση πως το IAFA ειναι πιο οργανομενο! με σταθερες ωρες,μαθηματα,εξετασεις κλπ!

αν ενδιαφερεσαι http://www.iafa.gr ειναι το λινκ....

οσο για το χαροκοπειο κ τη γυμναστικη ακαδ. τα γνωριζω αλλα απαιτουν πανελληνιες,ξανα!!! και δεν εχω πια ουτε το χρονο ουτε τη διαθεση για κατι τετοιο!!!

thanks anyway!!!

<<οσο για τον κάλο δεν το σχολιαζω καθολου!τουλαχιστον ειναι καλοηθης!>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι guru έχω υποψην μου επιδερμικά όμως , παλιότερα ήθελα να παρακολουθήσω ένα σχετκό προγραμμα που με ενδιέφερε στην GRAFTS , αλλά τελικά δεν έκατσε.

Δεν ξέρω αν εκεί υπάρχουν ετησια προγράμματα όπου θα σε βάλουν ακόμα πιο βαθειά στην ανάλυση για την προπονηση , την φυσιολογίας χονδρικά , που δεν είδα στο προγραμμα σπουδών του IAFA college κάτι σχετικό

Κατα την γνώμη μου το να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο σχετικά με το αντικείμενο επιφανειακά δηλαδή να περιορίζεται στην εκμάθηση κινητικών μοτίβων ή συστημάτων γυμναστικής είναι καλό αλλά περιορίζει την ευελιξεία του προπονητη να βρίσκει λύσεις για την δουλειά του. Αυτο είναι και σχετικό που σου λέω.

Μπορείς όμως , μαζι με την πληροφορική να κάνεις κάποιο σεμινάριο εκεί , και με δικό σου ΔΙΑΒΑΣΜΑ και έρευνα να μάθεις για την παρα-ιατρική πλευρά του ζητήματος σε βαθος -είναι το Α και το Ω για την προπονηση (ανατομία, φυσιολογία, εργομετρία, εργοφυσιολογία, φυσιοθεραπεία -αυτά χονδρικά).

Ναι , σιγουρα ο χρόνος και ο πονοκέφαλος των εξετάσεων είναι ένα θέμα.. τεσπα μπορείς να βρεις λύσεις .Δοκιμασέτο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για το κρεμασμα... δεν υφισταται!!!

ουτε σαν ορολογια,ουτε σαν γεγονος!

αυτος που διεκοψε...πριν αρχισει τη γυμναστικη ηταν "φουσκομενος"???

μαλλον οχι!!!

το σωμα του με την ασκηση αρχισε να αλλαζει! το ιδιο συμβαινει και οταν για οποιαδηποτε λογω σταματησει να γυμναζεται,αλλα με την αντιθετη πορεια!!

βεβαια οπως εξηγησε κ ο Fidelio δεν ειναι τοσο απλο! σε γενικες ομως γραμμες κυριο ρολο παιζει η ποιοτητα της γυμναστικης και της διατροφης που εχει κανει και θα κανει στη πορεια!

μιλωντας παντα,οχι επιστημονικα,αλλα απο προσωπικη εμπειρια,

οσο βρισκεσαι σε μια διαδικασια οπου προσπαθεις να αναπτυξεις τη μυικη σου μαζα, το σωμα εχει μαθει να καταπονειται και να ζητα "θερμιδες","φαι" για να αποκατασταθει!

πολλες φορες,το γεγονος του "κρεμασματος",οφειλεται στο οτι το σωμα εχει μαθει να καταπονειται και λογικα αφου περιμενει να το καταπονησεις ξανα, ο,τι θερμιδες του δωσεις θα τις κρατησει ως μια μορφη "αμυνας","αναγκης" για να αποκατασταθει...το θεμα ομως ειναι οτι δεν προκειται να καταπονηθει ξανα,οποτε ολο αυτο το φαγακι(που εν το μεταξυ εχουμε μαθει τοσο καιρο να καταναλωνουμε μιας και με λιγοτερο πειναμε!!) γινεται σταδιακα λιπος! προσθεσε και τη μυικη ατονια λογω απουσιας της ασκησης και οριστε το πολυφημισμενο "κρεμασμα"!!!! :-D

αρα εδω παιζει πολυ μεγαλο ρολο η διατροφη!

:shifty:ειναι γεγονος πως απαξ και το σωμα σου αλλαξει απο τη γυμναστικη,(μιλαω για σημαντικη βελτιωση)ακομα κ να διακοψεις, με μια λιγο προσεχτικη διατροφη δεν προκειται να ξαναγινει ποτε οπως πριν... εχει αλλαξει πια η δομη του...

βαζω απ'εξω τα αναβολικα, γιατι οτι ευκολα χτιζεται αλλο τοσο ευκολα γκρεμιζεται!

τελος,δεν ισχυει , ουτε μεγαλωνει το "κρεμασμα",με τα απλα συπμληρωματα, οταν τα χρησιμοποιεις σωστα..:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, βαθεια αναλυση δεν προκειται να βρεις σε κανενα απο αυτα!

ωστοσο νομιζω πως στο ΙΑΦΑ υπαρχουν καποια μαθηματα απο οτι ειδα....

και ειναι πιο πολυ σαν σχολη σε συγκριση με το ΓΚΡΑΦΤΣ..

βασικα οι μονες πληροφοριες που εχω βρει για το ΓΚΡΑΦΤΣ ειναι απο κατι φυλλαδια, η ιστοσελιδα του δεν μου εμφανιζεται...εχεις υποψιν σου τι παιζει εκει???

:shifty:καλα, εδω και στα δημοσια,τα πανεπιστημια του κρατους,αν δεν ανοιξεις απο μονος σου κανα βιβλιο,οθτε τα μισα δεν μαθαινεις!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Grafts είναι ένα γυμναστήριο περισσότερο όπου διδάσκεσαι προγράμματα αεροβικής , διαφόρων τύπων . Ηθελα να παρακολουθήσω ένα τέτοιο σχετικά . Περιέχει περισσότερο πρακτικά σεμινάρια - ξέρεις βηματισμούς στην αεροβική γυμναστική κτλ κτλ Πήγαινε απο κοντά ρίξε μια ματια και ρώτα τους στεγνά , δεν είναι και τίποτα το σπουδαίο πάντως...

 

Σωστό αυτο για το πανεπιστήμιο ειδικά για ένα αντικείμενο τόσο φλου όσο η φυσική αγωγή , τα πράγματα είναι χαλαρά οχι όμως οτι βγαίνει χωρίς διάβασμα. Αν πας όμως σε κανα πανεπιστήμιο του εξωτερικού πχ DSHS-KÖLN - κολωνία τα πράγματα είναι ..διαφορετικά.

 

ps . Συμφωνώ με την εκδοχή σου περι.... "κρεμάσματος" :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Η αυξηση του μυικου ογκου συνισταται στοην αυξηση τη διαμετρου των μυικων ινων κυριως και πολυ λιγοτερο στην αυξηση του αριθμου τους.Τωρα η αυξηση της διαμετρου τβν μυικων ινων επιτυγχανεται αναγκαζοντας τον μυ σε συσπαση οποτε και χρειαζεται τα απαραιτητα ενεργειακα αποθεματα τα οποια σε εντονη εκγυμναση αυξανονται 60-70%.Απο αυτα τα συστατικα ενα μερος καταναλωνεται αμεσα ενα μερος αποθηκευεται και ενα μερος αποβαλλεται.Ενα απο τα σημαντικοτερα αποθεματα ενεργειας που αποθηκευει ο μυς ειναι το γλουκαγονο,το οποιο κατα τη διαρκεια της ασκησης διασπαται για ναχρησιμοποιηθει σε καποιες βιοχημικες αντιδρασεις καταβολισμου και να μπορεσει ο μυς να τραφει.

Οταν λοιπον παυει η εκγυμναση τον πρωτο καιρο δεν υπαρχουν ουσιστικες μεταβολες αλλα μετα αρχιζει ο οργανισμος να επιβραδυνεται οι μυες να ατροφουν και τελικα μενει ενα αποθεμα πρωτων υλων ενεργειας που θα μεινουν αχρησιμοποιητα.το γλουκαγονο κυριως μεσω καποιων φασεων καταβολισμου μετατρεπεται τελικα σε λιπος αφου δεν το παιρνει ο μυς.

Αυτη η διαδικασια παιρνει αρκετο καιρο για να ολοκληρωθει,παντως ειναι πολυ πιο δυσκολο να δημιουργηθει το καταλληλο αποθεμα του μυος απ οτι για να καταβολισθει.

Ζητω συγνωμη για την μη καταλληλη ορολογια αλλα τα χω διαβασει στα ιταλικα

Διορθωστε με αν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι που αναφέρεις περι διαχείρησης γλυκογόνου στα μυικά κυταρα φαίνεται πολύ σωστό. Καταλήγουμε στο ίδιο όμως οτι με την κατάλληλη διατροφή και την μειώση του προπονητικού ερεθίσματος(οχι πληρης αποχή) , ρυθμίζεις την κατάσταση μια χαρά - σε περίπτωση που τραυματίζεσαι ξέρω γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλο ειναι οταν υπαρχει αναγκη παυσης να μην αδρανοποιειται τελειως ο οργανισμος και φυσικα να ρυθμιζεται και η διατροφη.Και γι αυτο ειναι καλο να γινεται ενας ελεγχος του μεταβολισμου ανα 4-6μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω περνω απλες βιταμινες , αλλα τωρα προσεξα οτι η δοση ειναι μια βιταμινη την ημερα για 3 μηνες και μετα διαλειμμα 1 μηνα.

ξερει κανεις γτ αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω περνω απλες βιταμινες , αλλα τωρα προσεξα οτι η δοση ειναι μια βιταμινη την ημερα για 3 μηνες και μετα διαλειμμα 1 μηνα.

ξερει κανεις γτ αυτο?

Ποιες βιταμινες παιρνεις?συνηθως ετσι ειναι,αν παιρνεις πολυβιταμινουχο το χρησιμοποιεις 3 μηνες και μετα κανεις διαλειμα να ξεκουρασεις τον οργανισμο σου.Το καλοκαιρι τις σταματας τελειως γιατι ειναι πολυ πιο δυσκολη η απορροφηση τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο στην απορροφηση.Να ξαναπαρεις τις Vital ειναι πολυ καλυτερες απο τις αλλες κι εγω αυτες χρησιμοποιω.Βεβαια ακομα καλυτερες ειναι οι Omnium της Solgar αλλα κανουν 30 ευρω

Μετα τπ γευμα για να μπερδευεται η βιταμινη με την τροφη και να απορροφαται καλυτερα γιατι αλλιως απορροφαταιμ μικρο ποσοστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...