Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε συ Zderg, εγώ έκανα λίγο καλαμπουρι να γελάσουμε , πλησιάζει και καλοκαίρι ...καταλαβαίνεις . Εγώ το καλοκαίρι τρελαίνομαι ! :P

Βοηθάει , εντάξει , αλλά πίνε το τσάι αμα σου αρέσει , μην το κάνεις ξέρω γώ έμονη συνήθεια ΔΕΝ προκειται να κάνει την διαφορά. Η διατροφικές εμμονές - εσωκλείω και αυτες για τα συμπληρώματα , βιταμίνες , πρωτεΐνες και άλλα τέτοια - είναι κακό πράγμα για την ισορροπία στον αθλητικό/σπορτιβικο τρόπο ζωής.

Σε αυτο το thread η συμμετοχή μου έχει σκοπό -δεν ξέρω αν το πετυχαίνω - να επιστήσω την προσοχή πρωτίστως στο πόσο σημαντικός είναι η ποιοτικός σχεδιασμός της άσκησης/προπονησης/δραστηριοτήτων και τα συναφή στην ζωή όσων ενδιαφέρονται να το κάνουν , και όλα φυσικά υποστηρίζονται απο απλως μια ισορροπημένη διατροφή. Αυτο το τελευταίο έχει μια φορά , πρώτα προπονησούλα -> και μετά ισορροπημένη διατροφή. Το μελετάω αυτο το θέμα εδώ και 14 χρόνια... όλα τα άλλα είναι εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος ....θα έλεγα λεπτολογίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Ευχαριστω παλικαρε.. Απο την στιγμη που ειπες οτι βοηθαει, αυτο μου φτανει.. Τωρα το αν αξιζει ή οχι ειναι επιλογη του καθενος.. Και πληροφοριακα δεν πινω το τσαι για να χασω κιλα ουτε πιστευω οτι θα γραμμωσω πινοντας τσαι.. Κανω γυμναστικη 5-6 φορες την βδομαδα εδω και αρκετους μηνες και αν κατι μπορει να με βοηθησει να εχω αποτελεσματα γρηγοροτερα και χωρις ιδιαιτερες παρενεργειες, τοτε προτιθεμαι (σωστα το γραψα;) να το κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα ηθελα να πω κατι.Το σημαντικοτερο απο ολα τα πραγματα ειναι η γυμναστικη.Δηλαδη πρωτη εμφαση πρεπει να δινουμε στην γυμναστικη,κατοπιν ερχεται η διατροφη,δηλαδη τι θελει να πετυχει ο καθενας.

Τα συμπληρωματα πρεπει να χρησιμοποιουνται αποκλειστικα και μονο οταν βλεπει κανεις οτι δεν του φτανει η ενεργεια.Και ειναι πολυ σημαντικο να καταλαβουμε οτι δεν κανουν ολα τα συμπληρωματα για ολους.Μην κανουμε χειροτερο κακο απο οτι καλο.

Τωρα για το πρασινο τσαι που διαβασα παραπανω ειναι καλο να χρησιμοποιειται απο ολους λογω αντιοξειδωτικων ιδιοτητων,βοηθαει και στο καρδιοαγγειακο συστημα,αυξανει τον μεταβολισμο,αλλα οπως σε καθε τι δεν πρεπει να γινεται καταχρηση.

Κια η μπυρα κανει καλο για παραδειγμα μετα την ασκηση αλλα ενα ποτηρι οχι δεκα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενα απο τα ποιο σημαντικα πραγματα ειναι η εκτελεση των ασκησεων. να δουλευει ο μυς που πρεπει να απομωνονετε οχι να βαζετε πολλα κιλα και να τραβανε και αλλες μυικες ομαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα άκρο την φορά:

Δευτερα - αριστερό χερι , δεξι ποδι

Τρίτη - δεξί χερι , αριστερό ποδι

κ.ο.κ...

τα λεγόμενα ημι-splits - δική μου πατέντα και αυτή προσφορά με αγάπη , αυτα τα πράγματα δεν τα ξέρουν στα γυμναστήρια.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα ηθελα να πω κατι.Το σημαντικοτερο απο ολα τα πραγματα ειναι η γυμναστικη.Δηλαδη πρωτη εμφαση πρεπει να δινουμε στην γυμναστικη,κατοπιν ερχεται η διατροφη,δηλαδη τι θελει να πετυχει ο καθενας.

 

Διαφωνώ εδώ. Λάθος διατροφή μπορεί να καταστρέψει και το καλύτερο προπονητικό πρόγραμμα. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχετε και οι δύο (το ξέρω οτι ο ένας είναι φαρμακοποιός και οτι άλλος είναι γιατρός , δεν είμαι χαζός :P ) , ΑΛΛΑ όταν μιλάμε για προπονηση ή αθλητισμό ή άσκηση και στρατηγική για να βελτιώσεις τον εαυτο σου μέσα απο κει , το πρώτο που μετράει είναι η προπονηση. Οίτη , μπορείς να κάνεις καλή προπονηση δυναμης και να τρως πιτσες μια στο τόσο , ΑΛΛΑ δεν μπορείς να κόψεις το junk food και να περιμένεις να βελτιώσεις το squat σου , αν δεν έχεις ακόυσει ποτε για διατήρηση λορδωτικής θέσης της οσφυικής , αν δεν έχεις ακόυσει για παράλληλο κ.ο.κ

 

So πρώτα άσκηση ΠΟΙΟΤΙΚΑ και μετά και ΑΦΟΥ ΔΕΝ μιλάμε για αρχάριους (κανα 2 χρονάκια προπονησης) μπορούμε να ασχοληθούμε πιο διεξοδικά με την διατροφή , σε επιπεδο ...paralysis by analysis ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι σίγουρο ότι από ένα επίπεδο και πάνω η προπόνηση σου θα σε πάει μπροστά. Αλλά αν μιλάμε για έναν μέσο άνθρωπο, μη αθλητή αν θέλετε, ο οποίος πάει στο γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα τότε θα μετρήσει κυρίως το τι κάνει την υπόλοιπη μέρα με τη διατροφή του και όχι οι 7 ώρες προπόνησης ανά εβδομάδα. (Μόλις κατάλαβα ότι υπο-χρησιμοποίησα τον όρο "προπόνηση", συγνώμη, καταλαβαίνω τι λέτε :-))

 

...και να τρως πιτσες μια στο τόσο...

 

Ίσα-ίσα μάλλον είναι απαραίτητο για να σοκάρεις και το μεταβολισμό μια φορά τη βδομάδα, so to speak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιντελιο εσυ που το κατεχεις και επιστημονικα οταν εχουμε κολησει στα κιλα εδω και κανα τριμηνο και ανεβαζεις μια πλακα το τριμηνο πλεον στις απομονωμενες , πρεπει να αλλαξω τακτικη στο προγραμμα μου προφανως ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιντελιο εσυ που το κατεχεις και επιστημονικα οταν εχουμε κολησει στα κιλα εδω και κανα τριμηνο και ανεβαζεις μια πλακα το τριμηνο πλεον στις απομονωμενες , πρεπει να αλλαξω τακτικη στο προγραμμα μου προφανως ε?

 

Ναι , πρέπει να το αλλάξεις . Ετσι όπως το παραθετεις δείχνεις οτι είσαι σε πλατώ δύναμης ή αλλιώς βρίσκεσαι σε ομοιόσταση (ψάξε λίγο αν θες στο google για να δεις αναλυτικότερα τις έννοιες).

 

Πρέπει να πας σε πιο compound ασκήσεις (πολυαρθρικές) , να ελαττώσεις τις απομονωτικές και να συμπεριλάβεις περιοδικότητα στην προπονηση σου. Μερικά hints επίσης για το google ειναι τα : one factor theory & dual factor theory .

 

Οταν κατανοήσεις τι είναι η ομοιόσταση και τι είναι περιοδικότητα , καθώς και την θεωρία της υπεραναπληρωσης (supercompensation ) , τότε θα μπορέσεις να ξεκολλήσεις απο το πλατώ σου. (σημειωτέων οτι , αν προπονηθείς αποτελεσματικά και ποιοτικά για κάποια χρόνια , τότε κάποια στιγμή θα φτάσεις στο γενετικό σου όριο - ας το πουμε ένα ανώτατο πλατώ αποδοσης, όπου ο οργανισμός σου δεν επιδέχεται περεταίρω βελτίωση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τα dual factor training χρειάζονται μόνο σε καραπροχωρημένους αθλητές, μη λέτε τέτοια ρε παιδιά. Στο 90% δεν χρειάζονται τέτοια. Αν έχεις κολήσει στα κιλά, να παρέχεις στο σώμα σου πρώτες ύλες(κάφρικη ορολογία, μετάφραση: ξεσκίσου στο φαί) μετά την προπόνηση και κοιμήσου-ξεκουράσου καλά και είσαι εντάξει. Ειλικρινά το έχω δοκιμάσει και ΠΑΝΤΑ πιάνει αλλά είναι ψιλοανέφικτο και κουραστικό αν έχεις κι άλλα πράγματα να κάνεις στη ζωή σου εκτός από προπόνηση. Φτάσει τον ευατό σου στο όριο(ας πούμε πιέσεις πάγκου μέχρι να ψοφήσεις

) και μετά την προπόνηση φάε 1 τούρτα και 4 λιτρα γαλα ή 6 πιτόγυρα και κοιμήσου κανα δεκάωρο. Την μεθεπόμενη μέρα 99% θα ανεβάσεις κιλά ή θα κάνεις περισσότερες επαναλήψεις

 

PS: food is anabolic. Ακόμη και το καλύτερο αναβολικό να έχεις, άμα δε τρως τπτ δε πρόκειται να βάλεις μυς. Caloric surplus ups testosterone---> more muscle but more fat!! Life is full of compromises

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ.., εντάξει εγκυκλοπαιδικά δεν είναι κακό να κοιτάξει καποιος τις δύο αυτές θεωρίες , είναι πολύ απλές και κατανοητές για το καθένα που κάνει προπονηση ξέρω γω κανα χρόνο + , όπως ο 1980 απο όσο έχω καταλάβει . Επίσης πολλά εξαρτώνται απο τους στόχους , ωστόσο για τα failure splits που είπες δεν είναι απαραίτητο να τα εφαρμόζει ακόμα και αν σε ενδιαφέρει στεγνά το bb ! Αν τα βάλεις κάτω καλά , σε ένα καλό προγραμμα , προλαβαίνεις να κάνεις καλή και αποτελεσματική προπονηση , αν μιλάμε ακόμα και για το πιο προχωρημένο επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα διαλειματα λες η στην αποχη?

 

Στην αποχή εννοούσα. Ακόμα και σε πλατώ να έχεις φτάσει θα βοηθούσε πριν αλλάξεις το πρόγραμμα σου να ξεκουραστείς 2 εβδομάδες αν έχεις προπονηθεί σκληρά για αρκετό καιρό.

 

Επίσης πρόσεξε να παίρνεις αρκετούς υδατάνθρακες και νερό στη διατροφή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...