Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Earl,

 

και εγω αποφασισα για τον ιδιο θερμοσιφωνα και μου ειπαν την ιδια ακριβως τιμη (ειμαι μαλιστα στην ιδια περιοχη με εσενα οποτε μαλλον στον ιδιο πηγαμε). Ολα ιδια..

 

Τελοσπαντων, το αλλο που μου ειπε ειναι οτι εχει 4 χρονια εγγυηση, μετα καθε δυο χρονια ΠΡΕΠΕΙ να κανεις service, για να παει η εγγυηση στο maximum τον 12 ετων. Το κοστος για καθε service δεν ειναι standard, εχει να κανει με το τι υλικα θα χρειαστουν.

 

Επισης, το κοστος μεταφορας-εγκαταστασης (αν καταλαβα καλα) ειναι €70 + καποια €/m για σωληνωσεις και ηλεκτρικη εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Earl έμαθες για τους Vaccum VTN τελικά;

 

nmoiras γιατί δυο τιμές; Τι εννοείς σκέτος; Ο Μαλτέζος είναι πιο ακριβός αν είναι inox...

 

vlach μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις την εγγύηση που τα γράφει αυτά που λες για 4 και 12 max ; Είναι πολύ σημαντικό αυτό που είπες και ομολογώ ότι δεν το ήξερα ότι το κάνει η Ηλιοακμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kid,

 

δεν τον αγορασα (στο ψαξιμο ειμαι), αρα δεν την εχω. Αν αποφασισω για Ηλιοακμη και ξαναπαω θα την ζητησω, να στη στειλω. Το ζητημα ειναι, αν οντως ειναι σημαντικο αυτο. Δεν πρεπει ετσι και αλλιως να κανουμε συντηρηση καθε 2-3 χρονια; Δεν ξερω και εμενα με μπερδεψε αυτο, θελω να δω και αλλες επιλογες. Ο Μαλτεζος ξερουμε τη εγγυηση δινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

πήρα δυο τιμές γιατί ρώτησα δυο αντιπροσώπους. Αν και μου φαίνονται πολλά τώρα που λένε τα παιδιά τιμή για 200άρη.

 

Όταν λέω σκέτος εννοώ χωρίς την εγκατάσταση.

 

Για μαλτέζο inox μου είπαν 1400 χωρίς την εγκατάσταση.

 

Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Τα 400 ευρώ παραπάνω του inox του μαλτέζου είναι αρκετά βέβαια.... αλλά αν είναι να κάνεις τη δουλειά σου....

 

Πείτε ρε παιδιά τι βάζουμε..... έχει μείνει μια θέση από τις καλές (πρώτη γραμμή) στην ταράτσα και το βιάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στην εγγύηση σημαντικότερο είναι αυτά που αναγράφει [ή και που δεν αναγράφει όπως έχω πει σε προηγούμενες σελίδες για κάποιες μάρκες] και όχι τόσο τα χρόνια...αυτό που αναφέρεις με την εγγύηση της Ηλιοακμή ειλικρινά δεν το ήξερα και σίγουρα αξίζει προσοχής πριν την αγορά..service είναι καλό να του κάνεις αλλά βρε αδερφέ όχι και 4 χρόνια...το συνδέεουν πολύ το service με την εγγύηση και αυτό προσωπικά με ξενίζει...προτείνω να πάρετε την εγγύηση γραπτώς για μελέτη πριν την απόφαση.

 

Κατα τη γνώμη μου δεν αξίζουν τα 400 επιπλέον ευρώ του Μαλτέζου. Η εγγύηση που δίνει είναι 10ετής συνήθως αλλά τόσο δίνουν όλες οι μάρκες στα inox [10 με 12]...οπότε μην το συγκρίνεται με το glass της Ηλιοακμή.

 

Ο ηλιακός που εμπορεύομαι εγώ δίνει 8 για το glass boiler και 10 για τον επιλεκτικό συλλέκτη ανεξάρτητα από τα service. Τη θεωρώ πιο τίμια και ξεκάθαρη πρόταση για αυτό και τα δουλεύω 10 χρόνια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ηλιακούς της ΕΒΗΛ μπορεί να δώσει κανείς κάποια γνώμη? Στην περιοχή μου (Κατερίνη) η πλειοψηφία των ηλιακών είναι από αυτή την εταιρία (και από τον ΞΑΦΗ βέβαια) και έχω την απορία αν αυτό οφείλεται στο οτι τα εργοστάσια και των δυο είναι στην Κατερίνη ή είναι πραγματικά καλοί και γι'αυτό προτιμούνται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο αν κρίνω ότι είναι τελείως άγνωστα στη νότια Ελλάδα..

 

Αν ενδιαφέρεται κάποιος για ηλιακό άμεσα η εταιρία που αγοράζω εγώ έχει κάνει πολύ καλές προσφρορές λιανικής για το Μάη λόγω του ότι κλείνει 30 χρόνια παραγωγής φέτος! Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηλιακό 170-200 λίτρων. Γνωρίζει κανένας τους ηλιακούς SIEMENS ; Είναι Ελληνικής κατασκευής και κατασκευάζονται από την εταιρία Sieline. Μπορεί κάποιος από την ιστοσελίδα της εταιρίας αυτής (http://www.sieline.gr ) να αξιολογήσει τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρονται στα προσπεκτους ; Η τιμή που ζητάνε για τα 170 λίτρα είναι 1150ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα τον της Ηλιοακμής. Θυμίζω ότι ήταν 1066 ευρώ χωρίς εγκατάσταση. 200lt, 4.2τμ συλλέκτες τιτανίου. Λογικά θα μου πάει σύνολο 1200 όλα μαζί.

Ο Calpak ήταν τελικά ΠΟΛΥ ακριβός. Τα ίδια με πάνω αλλά με συλλέκτες σωλήνων κενού έκανε 2000!!! (ούτε καν ρώτησα αν είναι μέ ή χωρίς την εγκατάσταση!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nbio δε θα το πρότεινα σε δικό μου άνθρωπο. Δε μου γεμίζει το μάτι αλλά και στην αγορά έχω ακούσει πολλά παράπονα. Και ακριβός είναι.

 

Earl καλή αγορά πιστεύω. Θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου στείλεις την εγγύηση που σου έδωσαν και μια φωτογραφία του ηλιακού που αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kid ευχαριστώ

 

Earl μπορείς να μου πεις πως βρήκες αντιπρόσωπο της Ηλιοακμής. Μένω στο Καματερό και θέλω να βρώ τον πιο κοντινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στην εγγύηση σημαντικότερο είναι αυτά που αναγράφει [ή και που δεν αναγράφει όπως έχω πει σε προηγούμενες σελίδες για κάποιες μάρκες] και όχι τόσο τα χρόνια...αυτό που αναφέρεις με την εγγύηση της Ηλιοακμή ειλικρινά δεν το ήξερα και σίγουρα αξίζει προσοχής πριν την αγορά..service είναι καλό να του κάνεις αλλά βρε αδερφέ όχι και 4 χρόνια...το συνδέεουν πολύ το service με την εγγύηση και αυτό προσωπικά με ξενίζει...προτείνω να πάρετε την εγγύηση γραπτώς για μελέτη πριν την απόφαση.

 

Κατα τη γνώμη μου δεν αξίζουν τα 400 επιπλέον ευρώ του Μαλτέζου. Η εγγύηση που δίνει είναι 10ετής συνήθως αλλά τόσο δίνουν όλες οι μάρκες στα inox [10 με 12]...οπότε μην το συγκρίνεται με το glass της Ηλιοακμή.

 

Ο ηλιακός που εμπορεύομαι εγώ δίνει 8 για το glass boiler και 10 για τον επιλεκτικό συλλέκτη ανεξάρτητα από τα service. Τη θεωρώ πιο τίμια και ξεκάθαρη πρόταση για αυτό και τα δουλεύω 10 χρόνια ..

 

ποια είναι αυτά γιατι ενδιαφέρομαι και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kid θα ήθελα κ εγώ να ρωτήσω βρίσκομαι σε διαμέρισμα 4ου ορόφου σε πολυκατοικία συνολικά 7 ορόφων. Γι αυτό μου πρότειναν 200 κ όχι 160 λόγω λεει της απόστασης... Συνολικά τα άτομα όμως είναι 2 δεν είναι υπερβολή ο 200; Επίσης γι αυτόν που ρώτησα είναι ο super solar plus (τον βρήκα σε μια έκθεση) με τιμή 1450? με την εγκατάσταση inox επιλεκτικό τιτανίου πολυουρεθάνης διπλής η τιμή είναι για τον 160.... κ με εγγύηση ναι μεν εφόρου ζωής κ καλα αλλά με συντήρηση 50? κάθε 2 χρόνια... καθόλου ικανοποιητική προσφορά. Αν θέλεις στείλε pm με στοιχεία για αυτόν που αναφέρεις πιο πάνω με αυτά τα χαρακτηριστικά που γράφω κ εσύ έχεις προτείνει ως αρκετά καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μίλησα για μια παραγγελία με το εργοστάσιο που συνεργάζομαι.

Για όποιον ενδιαφέρεται για την προσφορά που σας έχω πει να σημειώσω μονάχα ότι έχουν απομείνει 7 κομμάτια [από τα 50]. Σας είχα πει ότι τέτοια τιμή σε αυτή την ποιότητα δε θα βρείτε αλλού και όντως δικαιώνομαι. Να πω επίσης ότι από τα 43 κομμάτια της προσφοράς που έχουν πουληθεί τα 20 είναι στην Αθήνα [κάποια και με τοποθέτηση].

Απλά ενημερώνω για να μην ακούσω εγώ τα παράπονα.

να στε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

ξερετε κατι για την μαρκα sonne? ειναι απο χαλκο και σου δινει εγγυηση 50 χρονια για το καζανι και για τουσ καθρεφτες εκτος αμα σπασουν απο κακοκαιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...