Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι ενα δευτερο μοντελο που βγαζει η DIANA πιο οικονομικο.

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση. η DIANA είναι γνωστή στην Εύβοια και απο οτι έχω ακούσει έχει καλά ηλιακά. θα ρωτήσω τον υδραυλικό μου και θα πάρω τιμές για τον EVIATHERM μιας και δεν περισσεύουν λεφτά! σε ευχαριστώ πάντως για τον κόπο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και πάλι.είχα ρωτήσει πριν λίγο καιρό για τους megasun της ηλιοακμης.από πληροφορίες που μάζεψα εδώ στη Θεσσαλονίκη μου τον συστήνουν σαν ένα αρκετά καλό ηλιακό.ποια είναι η γνώμη σας?σκέφτομαι μέσα στη βδομάδα να τον κλείσω.υπάρχουν παράπονα από κάποιον που ήδη τον έχει?ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις απαντήσεις σας.!!!και μια παράκληση,δεν υπάρχει λόγος για τόσο κόντρα μεταξύ σας.όλοι προσπαθούμε να βοηθήθουμε από εδώ ας μείνει σε αυτό το επίπεδο το forum.ευχαριστώ και πάλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..................,δεν υπάρχει λόγος για τόσο κόντρα μεταξύ σας.όλοι προσπαθούμε να βοηθήθουμε από εδώ ας μείνει σε αυτό το επίπεδο το forum...................

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

άλλωστε αν είδες σε πρόσφατη "κόντρα" μου κατέληξα ακριβώς εκεί. δηλαδή να μην συνεχίσω για να μην χαλάσει το νήμα.

από την άλλη όμως είδες πόσα "λαυράκια" βγαίνουν όταν κάποιος χάνει την ψυχραιμία του; σκέψου πόσα μάθαμε τις τελευταίες μέρες.

μοιραία όταν "πατήσεις κάλους" (πεις πράγματα ή ακόμα και να κάνεις απλές ερωτήσεις που μπορεί να ενοχλήσουν) ανεβαίνει η "θερμοκρασία". βγαίνουν όμως πράγματα.

εμένα προσωπικά μου λύθηκαν αρκετές απορίες γύρω από το θέμα ηλιακός τελευταία.

αναφορικά με το καθαρά τεχνικό μέρος (μέταλα, χωρητικότητες, κλπ) είχα κάποιες γνώσεις που είχα αποκομίσει από το ιντερνετ, αλλά απέκτησα και άλλες σχετικά με τον ελληνικό χώρο. πράγματα που σίγουρα δεν βρίσκονται σε κανένα διαφημιστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί το λες αυτό;

πραγματικά πιστεύω ότι μάθαμε (τουλάχιστον εγώ έμαθα) πολλά από τα post των τελευταίων ημερών.

προσωπικά δεν ήξερα τίποτα από αυτά που παρέθεσες εσύ αλλά και άλλα μέλη.

είχα κάποιες υπόνοιες αλλά σε καμιά περίπτωση δεν φανταζόμουν την έκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για του ηλιακούς με σωλήνες κενού πια ή γνώμη σας?? Έβαλε κανεις?? Τι μάρκα κ ποσο του βγήκε??

φιλε μου σε αυτη τη χωρα που ζουμε και δοξα το θεο το μονο πραγμα που δουλευει στο φουλ ειναι ο ηλιος δε θα ηταν καλη επιλογη  ο τυπος ηλιακου με σωληνες κενου. Εχει πολυ μεγαλη και αμεση αποδοση ΑΛΛΑ οι υψηλες θερμοκρασιες που πιανει τους καλοκαιρινους μηνες δημιουργουν προβληματα. Εαν εισαι σε καποιο σημειο οπου δε το χτυπαει ο ηλιος καποιες ωρες μεσα στην ημερα στο συνιστω αλλιως ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για του ηλιακούς με σωλήνες κενού πια ή γνώμη σας?? Έβαλε κανεις?? Τι μάρκα κ ποσο του βγήκε??

φιλε μου σε αυτη τη χωρα που ζουμε και δοξα το θεο το μονο πραγμα που δουλευει στο φουλ ειναι ο ηλιος δε θα ηταν καλη επιλογη  ο τυπος ηλιακου με σωληνες κενου. Εχει πολυ μεγαλη και αμεση αποδοση ΑΛΛΑ οι υψηλες θερμοκρασιες που πιανει τους καλοκαιρινους μηνες δημιουργουν προβληματα. Εαν εισαι σε καποιο σημειο οπου δε το χτυπαει ο ηλιος καποιες ωρες μεσα στην ημερα στο συνιστω αλλιως ΟΧΙ
Δυστυχώς ευτυχώς δεν ξέρω εδώ που είμαι έχω άφθονο το ηλιακό προϊόν χαχααα...με χτυπάει συνέχεια ο ήλιος...τι ειδους προβλήματα δημιουργούν ? Μπορείς να μου πεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ευτυχώς δεν ξέρω εδώ που είμαι έχω άφθονο το ηλιακό προϊόν χαχααα...με χτυπάει συνέχεια ο ήλιος...τι ειδους προβλήματα δημιουργούν ? Μπορείς να μου π

σπανε οι σωληνες κενου στο ανωτερο σημειο τους εκει που εφαπτονται με το boiler

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας. ειμαι νεα στο insomnia,εκανα εγγραφη με αφορμη την αναζητηση ηλιακου :-).

Λοιπον.. ειμαι πολυ μπερδεμενη και δεν ξερω απο τετοια τιποτα. Μενω στο 6ο,σε 6οροφη πολυκατοικια.

Η πολυκατοικια εχει προβλημα υγρασιας,αν εχει σημασια αυτο. Εχω αλαξει 2 θερμοσιφονες σε 5χρ. απλους. Δεν παει αλλο ειπα να βαλω ηλιακο.

-Θελω εναν ηλιακο να κρατησει γιατι ειναι δικο μου το διαμερισμα.

-Να μη χρειαζετε συνεχεια servise η φροντιδα.

-160 λιτρα.

ο Μαλτεζος,προτεινε τον glass 160λ 900ε.τα οποια ειναι πολλα για εμενα. Ο inox ηταν πολυ πιο πανω..

Υπαρχει κατι με τα χαρακτηριστηκα που θελω,στα 750ε? Κατι τελειως αξιοπιστο που θα μου δινει ζεστο νερο και δε θα χρειαζετε να τον αναβω γιατι θα ξεμενω. Πατρα μενω,δεν εχει και παρα πολυ βαρυ χειμωνα. Περιμενω την βοηθεια σας,ατομα που εχετε δοκιμασει αυτο που θα προτεινετε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας. ειμαι νεα στο insomnia,εκανα εγγραφη με αφορμη την αναζητηση ηλιακου :-).

Λοιπον.. ειμαι πολυ μπερδεμενη και δεν ξερω απο τετοια τιποτα. Μενω στο 6ο,σε 6οροφη πολυκατοικια.

Η πολυκατοικια εχει προβλημα υγρασιας,αν εχει σημασια αυτο. Εχω αλαξει 2 θερμοσιφονες σε 5χρ. απλους. Δεν παει αλλο ειπα να βαλω ηλιακο.

-Θελω εναν ηλιακο να κρατησει γιατι ειναι δικο μου το διαμερισμα.

-Να μη χρειαζετε συνεχεια servise η φροντιδα.

-160 λιτρα.

ο Μαλτεζος,προτεινε τον glass 160λ 900ε.τα οποια ειναι πολλα για εμενα. Ο inox ηταν πολυ πιο πανω..

Υπαρχει κατι με τα χαρακτηριστηκα που θελω,στα 750ε? Κατι τελειως αξιοπιστο που θα μου δινει ζεστο νερο και δε θα χρειαζετε να τον αναβω γιατι θα ξεμενω. Πατρα μενω,δεν εχει και παρα πολυ βαρυ χειμωνα. Περιμενω την βοηθεια σας,ατομα που εχετε δοκιμασει αυτο που θα προτεινετε :-)

σου εχω στειλει π.μ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γεια σας. ειμαι νεα στο insomnia,εκανα εγγραφη με αφορμη την αναζητηση ηλιακου :-).

Λοιπον.. ειμαι πολυ μπερδεμενη και δεν ξερω απο τετοια τιποτα. Μενω στο 6ο,σε 6οροφη πολυκατοικια.

Η πολυκατοικια εχει προβλημα υγρασιας,αν εχει σημασια αυτο. Εχω αλαξει 2 θερμοσιφονες σε 5χρ. απλους. Δεν παει αλλο ειπα να βαλω ηλιακο.

-Θελω εναν ηλιακο να κρατησει γιατι ειναι δικο μου το διαμερισμα.

-Να μη χρειαζετε συνεχεια servise η φροντιδα.

-160 λιτρα.

ο Μαλτεζος,προτεινε τον glass 160λ 900ε.τα οποια ειναι πολλα για εμενα. Ο inox ηταν πολυ πιο πανω..

Υπαρχει κατι με τα χαρακτηριστηκα που θελω,στα 750ε? Κατι τελειως αξιοπιστο που θα μου δινει ζεστο νερο και δε θα χρειαζετε να τον αναβω γιατι θα ξεμενω. Πατρα μενω,δεν εχει και παρα πολυ βαρυ χειμωνα. Περιμενω την βοηθεια σας,ατομα που εχετε δοκιμασει αυτο που θα προτεινετε :-)

σου εχω στειλει π.μ
Δεν στέλνεις κ σε μένα ενα..μήπως βοηθησεις κ μένα!! Thanks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια,αν και εχω παρει 2πμ μονο:-).

Δε ξερω τι να κανω δε θελω να πεταξω τα χρηματα μου γιατι τα μαζευα 2 χρονια για αυτη τη δουλεια. καποιος που να εχει χρονια εναν καλο ηλιακο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι τσεκαρισμενο?? Γιατί πρωτη φορά το ακούω...!!

Το κοστος της σωλήνας είναι υψηλό για αλλαγή??

το ακους πρωτη φορα γιατι εχουν βάλει ελάχιστοι ηλιακο κενου στην Ελλάδα. το κόστος αλλαγης του δε το γνωρίζω αλλά να ξέρεις δε θα σπάσει μονο ένας. Να σε ρωτήσω κατι, απο ότι καταλαβαινω εχεις να διαθέσεις 1200-1300 ευρω για αγορα ηλιακού γιατι να ρισκάρεις σε κάτι μη δοκιμασμένο και επικίνδυνο?με τα χρήματα αυτα παίρνεις ότι καλύτερο υπάρχει σε  glass επιλλεκτικό 

 

ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια,αν και εχω παρει 2πμ μονο :-).

Δε ξερω τι να κανω δε θελω να πεταξω τα χρηματα μου γιατι τα μαζευα 2 χρονια για αυτη τη δουλεια. καποιος που να εχει χρονια εναν καλο ηλιακο??

Είδα οτι είσαι από Πάτρα. Δραστηριοποιουμε σε αυτο το τομέα στη Πάτρα για χρόνια. επειδή δε θέλω να πω όνομα ηλακού μέσα εδω. Μπορεις να περασεις απο την οδο έλληνος στρατιωτη 40 απεναντι απο το raggio na δεις και να κουσεις καποια πραγματα. να ζητησεις το Νικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...