Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λίγο μικρούτσικος μου φαίνεται ο συλλέκτης για 160άρι (ακόμα και επιλεκτικός να είναι) σε σχέση με αυτά που ακούω για άλλους ηλιακούς.

είσαι σίγουρος ότι είναι τόσο;

ρωτάω, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, γιατί με ένα τσεκάρισμα που έκανα μόλις στο site του http://www.maltezos.gr/stainless_solar_heaters.html είδα ότι δεν έχει 160άρι με τόσο μικρό συλλέκτη (η τουλάχιστον δεν φαίνεται εκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λίγο μικρούτσικος μου φαίνεται ο συλλέκτης για 160άρι (ακόμα και επιλεκτικός να είναι) σε σχέση με αυτά που ακούω για άλλους ηλιακούς.

είσαι σίγουρος ότι είναι τόσο;

ρωτάω, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, γιατί με ένα τσεκάρισμα που έκανα μόλις στο site του http://www.maltezos.gr/stainless_solar_heaters.html είδα ότι δεν έχει 160άρι με τόσο μικρό συλλέκτη (η τουλάχιστον δεν φαίνεται εκεί)

http://www.maltezos.gr/solar_heaters_sunpower.html

 

το εχει :-). 1 συλεκτη γραφει. ειπε οτι 2τμ βαζει στουσ 200λ. μπορω να ζητησω 2τμ? θα παθει υπερθερμανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.maltezos.gr/solar_heaters_sunpower.html

 

το εχει :-). 1 συλεκτη γραφει. ειπε οτι 2τμ βαζει στουσ 200λ. μπορω να ζητησω 2τμ? θα παθει υπερθερμανση?

θα επιμείνω ότι από αυτά που βλέπω στο link...δεν το έχει!!! τουλάχιστον εγώ δεν το βλέπω.

γράφει στα 160 ένα συλλέκτη αλλά βλέπω διαστάσεις 130 Χ 150. δηλαδή 1,95 τετραγωνικά

και στα 200 βλέπω 2 συλλέκτες 90 Χ 150. άρα 2,70 τετραγωνικά.

τώρα αν έχει κάτι άλλο πέρα από αυτό που φαίνεται στο site τι να σου πω.

δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον ο,τι ώρα και να βγάλει ήλιο το χειμώνα εδώ, ο ηλιακός μου για να ζεστάνει νερό τόσο ώστε να μπορεί να κάνει μπάνιο 1 τουλάχιστον άτομο θέλει 3ωρο... Κι αν βγάζει ήλιο για καμιά ωρίτσα μετά συννεφιάζει και ξαναβγάζει ήλιο μετά από άλλη μια ώρα τότε συνήθως δεν έχω αρκετά ζεστό νερό για μπάνιο ή έχω αλλά τελειώνει λίγο πριν το ξέπλυμα.

Eγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα ακόμη και όταν έχω  φάει το νερό από το βράδυ. Εφόσον δεν έχει μόνιμη συννεφιά, το έχει ήλιο, κρύβεται ξαναβγαίνει, μου αρκεί. Βέβαια ήμουν λίγο υπερβολικός στις πλάκες. (σύστημα βεβιασμένης,  2 x 2,4 τμ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δεν περίμενα ποτέ ότι θα πόσταρα κι εγώ σε τούτο το θρυλικό θρεντ! :-D  )

 

Έχω έναν ηλιακό της elco, 160 lt, 12 ετών, αγνώστων λοιπών στοιχείων (το μόνο που ξέρω είναι ότι ο συλλέκτης έχει επιφάνεια περίπου 2 τμ, 1,90κάτι για την ακρίβεια, και ότι είναι 2πλής).  Πρόσφατα έτρεχε νερό από την βαλβίδα ασφαλείας, αυτήν που είναι επάνω από το boiler, και συμπεράναμε ότι το boiler προφανώς τρύπησε και το νερό χρήσης λόγω μεγαλύτερης πίεσης περνάει στο κύκλωμα του αντιψυκτικού. Οπότε πάμε για καινούριο boiler.

 

- η elco δεν βγάζει πλέον αυτό το μοντέλο. Πρέπει να αγοραστεί κάποιο άλλο, και να γίνει μια ψιλομετατροπή για να συνδεθεί. Δεν ακούγεται ιδιαίτερα δύσκολο.

- μήπως ήταν καλύτερα να πεταχτεί ολόκληρος και να μπει καινούριος; Ή βάζουμε τώρα ένα boiler, και αν (και όποτε) τρυπήσει ο συλλέκτης αλλάζουμε και τον συλλέκτη;

- καμιά πρόταση για boiler σκέτο; Θα δουλεύει μόνο με ήλιο, 12 χρόνια τώρα δεν τον είχα καν συνδέσει στο ρεύμα, ούτε με ενδιαφέρει σύνδεση με τα καλοριφέρ.

 

Ευχαριστώωωω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δεν περίμενα ποτέ ότι θα πόσταρα κι εγώ σε τούτο το θρυλικό θρεντ! :-D  )

 

Έχω έναν ηλιακό της elco, 160 lt, 12 ετών, αγνώστων λοιπών στοιχείων (το μόνο που ξέρω είναι ότι ο συλλέκτης έχει επιφάνεια περίπου 2 τμ, 1,90κάτι για την ακρίβεια, και ότι είναι 2πλής).  Πρόσφατα έτρεχε νερό από την βαλβίδα ασφαλείας, αυτήν που είναι επάνω από το boiler, και συμπεράναμε ότι το boiler προφανώς τρύπησε και το νερό χρήσης λόγω μεγαλύτερης πίεσης περνάει στο κύκλωμα του αντιψυκτικού. Οπότε πάμε για καινούριο boiler.

 

- η elco δεν βγάζει πλέον αυτό το μοντέλο. Πρέπει να αγοραστεί κάποιο άλλο, και να γίνει μια ψιλομετατροπή για να συνδεθεί. Δεν ακούγεται ιδιαίτερα δύσκολο.

- μήπως ήταν καλύτερα να πεταχτεί ολόκληρος και να μπει καινούριος; Ή βάζουμε τώρα ένα boiler, και αν (και όποτε) τρυπήσει ο συλλέκτης αλλάζουμε και τον συλλέκτη;

- καμιά πρόταση για boiler σκέτο; Θα δουλεύει μόνο με ήλιο, 12 χρόνια τώρα δεν τον είχα καν συνδέσει στο ρεύμα, ούτε με ενδιαφέρει σύνδεση με τα καλοριφέρ.

 

Ευχαριστώωωω.

 

Φίλε μου αν ο συλλέκτης είναι χάλκινος δεν τον πετάς ποτέ.

Μπορείς να πάρις ένα καζάνι κλασικό, και αν το συνεργείο που θα το τοποθετήσει είναι μαγγιόρικο , μπορεί να το προσαρμόσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτή τη στιγμή έχεις όλα τα δεδομένα.

Έχεις ακούσει/διαβάσει (φαντάζομαι) και αυτούς που τους πουλάνε αλλά και τον αντίλογο.

Άρα μπορείς άνετα να τον επιλέξεις.

Προφανώς ζύγισες τα υπέρ και τα κατά και είδες ότι στην δική σου περίπτωση αυτά που υπερτερούν είναι τα υπέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος μου εχει ηλιακο Buderous 5 χρονια τωρα βορεια προαστεια

και αυτος που του τον πουλησε(και τοποθετησε)του ειπε να μην κανει κανενα σερβις γιατι η φλατζα και η ραβδος ερχοντε απο εξωτερικο και οτι δηποτε αλλο του βαλει καποιος που θα του κανει σερβις θα εχει ισως μικρη διαροη...!Του ειπε να τον αφησει ετσι απλως να προσθεσει υγρα...!!!

Γνωριζει κανεις για την συγκεκριμενη εταιρεια και αν ισχυουν ολα αυτα....?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος μου εχει ηλιακο Buderous 5 χρονια τωρα βορεια προαστεια

και αυτος που του τον πουλησε(και τοποθετησε)του ειπε να μην κανει κανενα σερβις γιατι η φλατζα και η ραβδος ερχοντε απο εξωτερικο και οτι δηποτε αλλο του βαλει καποιος που θα του κανει σερβις θα εχει ισως μικρη διαροη...!Του ειπε να τον αφησει ετσι απλως να προσθεσει υγρα...!!!

Γνωριζει κανεις για την συγκεκριμενη εταιρεια και αν ισχυουν ολα αυτα....?

Ευχαριστω!

 

Τα συγκεκριμένα μπόιλερς κατασκευάζονταν μέχρι πριν δυο χρόνια, από την εταιρεία Μπιτζίδης στην Θεσ/νικη.

Οπότε κάνε ότι θες χωρίς κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι. Τελικά κρατήσαμε τον συλλέκτη, και είπαμε να αλλάξουμε μόνο το καζάνι. Πήραμε ένα ideal 160 lt. Το συνδέσαμε και... πάπαλα, ζεστό νερό γιοκ. Από όσο βλέπω, δεν κυκλοφορεί το υγρό από τον συλλέκτη στο καζάνι. Και ερωτώ:

 

ο συλλέκτης είναι ένας. Το καζάνι που είχε ήταν σαν αυτό

170.jpg

δηλαδή όλες οι συνδέσεις είναι στο κάτω μέρος του, στην σειρά: δεξιά και αριστερά από μια σύνδεση (μπλε και κόκκινη) 1/2'' για νερό χρήσης, και λίγο πιο έξω επίσης από μια σύνδεση (μπλε και κόκκινη) 3/4'' για το υγρό του συλλέκτη.

 

Το καινούριο καζάνι είναι ολίγον αλλιώτικο, σαν αυτό

 

IDEAL%20ILIAKOS.jpg

 

δηλαδή οι συνδέσεις του υγρού του συλλέκτη δεν είναι όπως στο παλιό, αλλά είναι στο μέσον του καζανιού, η είσοδος λίγο ψηλά και η έξοδος στο κάτω μέρος. Από ότι βλέπω, τέτοια καζάνια έχουν οι ηλιακοί με δύο συλλέκτες. Ο πωλητής λέει ότι δεν παίζει πρόβλημα, θα δουλέψει μια χαρά. Έλα όμως που δεν δουλεύει. Τι μπορεί να φταίει; Οι συνδέσεις γίνανε σωστά, όπου είχε μπλε πήγε στο μπλε κλπ κλπ. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι στον συλλέκτη η είσοδος του υγρού καίει πολύ περισσότερο από την έξοδο (την άνοδο δηλ προς το καζάνι). Καμιά ιδέα μέχρι την Δευτέρα που θα μιλήσω με τον πωλητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι. Τελικά κρατήσαμε τον συλλέκτη, και είπαμε να αλλάξουμε μόνο το καζάνι. Πήραμε ένα ideal 160 lt. Το συνδέσαμε και... πάπαλα, ζεστό νερό γιοκ. Από όσο βλέπω, δεν κυκλοφορεί το υγρό από τον συλλέκτη στο καζάνι. Και ερωτώ:

 

ο συλλέκτης είναι ένας. Το καζάνι που είχε ήταν σαν αυτό

170.jpg

δηλαδή όλες οι συνδέσεις είναι στο κάτω μέρος του, στην σειρά: δεξιά και αριστερά από μια σύνδεση (μπλε και κόκκινη) 1/2'' για νερό χρήσης, και λίγο πιο έξω επίσης από μια σύνδεση (μπλε και κόκκινη) 3/4'' για το υγρό του συλλέκτη.

 

Το καινούριο καζάνι είναι ολίγον αλλιώτικο, σαν αυτό

 

IDEAL%20ILIAKOS.jpg

 

δηλαδή οι συνδέσεις του υγρού του συλλέκτη δεν είναι όπως στο παλιό, αλλά είναι στο μέσον του καζανιού, η είσοδος λίγο ψηλά και η έξοδος στο κάτω μέρος. Από ότι βλέπω, τέτοια καζάνια έχουν οι ηλιακοί με δύο συλλέκτες. Ο πωλητής λέει ότι δεν παίζει πρόβλημα, θα δουλέψει μια χαρά. Έλα όμως που δεν δουλεύει. Τι μπορεί να φταίει; Οι συνδέσεις γίνανε σωστά, όπου είχε μπλε πήγε στο μπλε κλπ κλπ. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι στον συλλέκτη η είσοδος του υγρού καίει πολύ περισσότερο από την έξοδο (την άνοδο δηλ προς το καζάνι). Καμιά ιδέα μέχρι την Δευτέρα που θα μιλήσω με τον πωλητή;

 

Δώσε μου μια Φώτο από το πίσω μέρος του ηλιακού να δω την συνδεσμολογία.

 

Έχω παλι ακόμα ψηνομαι για κενού..!! Να έχω ήσυχο το κεφάλι μου κ για τον χειμωνα!

 

  

Εφόσον αποφάσισες ηλιακό με κενού φρόντισε να το πάρεις διαιρούμενο.

Ξεχωριστώ συλλέκτη και καζάνι.

Εάν και όταν τρυπήσει το καζάνι, να έχεις την δυνατότητα να το αλλάξεις με ένα οποιοδήποτε καζάνι, να μην περιορίζεσαι στην συγκεκριμένοι κατασκευή.

Διότι δεν θα βρίσκεις σκέτο καζάνι.

Δεύτερον σκέφτηκες ποτέ ότι τα κεάθια που είναι στο καζάνι, εκεί που φυτεύετε ο μαστός της σωλήνας καινού τα άλατα γίνονται βουνό λόγο της υψηλής θερμοκρασίας?

Με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να μην μεταφέρεται.

Και δεν υπάρχει δυνατότητα καθαρισμού.

Δυο πολύ νομίζω σημαντικοί λόγοι, για να πάρεις διαιρούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ. Αύριο το πρωί θα βγάλω φωτογραφία. Αυτό που έχω τώρα, είναι μια φωτό του παλιού
 
 
P1060225_zps925c3bc5.jpg

στην θέση του καζανιού υπάρχει τώρα αυτό

 

IDEALILIAKOS_zps8e732103.jpg

αυτό που πήγαινε στο μπλε του παλιού (αριστερά) τώρα πάει στο μπλε του καινούριου (στο μέσον και χαμηλά), αυτό που πήγαινε στο κόκκινο του παλιού (δεξιά) τώρα πάει στο κόκκινο του καινούριου (στο μέσον πάλι του καζανιού αλλά λίγο ψηλότερα, όπως φαίνεται στην κάτω εικόνα.

 

Τεσπά, φωτό αύριο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...