Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω που ακριβώς μπήκαν τα φλογοβόλα μέσα και τι είδους αντεπιχείρημα είναι.

Για τους γνώστες, η θερμοκρασία φλόγας σε ένα απλό φλόγιστρο για οικιακές εργασίες μπορεί να φτάσει γύρω στους 1300 βαθμούς (max). Όχι και μικρή

 

Είναι σα να λες ότι η θερμοκρασία του ήλιου είναι κάποια εκατομμύρια βαθμοί, για αυτό προσοχή μην εξαϋλωθείτε στην ηλιοθεραπεία.

 

Το φλόγιστρο δεν είναι ένα εργαλείο που το έχει ο μέσος "άσχετος" χρήστης, ως εκ τούτου αφενός δε σκέφτηκα ότι  χρειάζεται να υπεραναλύσω τα αυτονόητα, αφετέρου νομίζω ότι "θερμαίνω" παραπέμπει σε χλιαρό και όχι καυτό ή πυρωμένο. 

Καλύτερα όμως που το εξαντλήσαμε, για κάθε περίπτωση και σε ευχαριστώ που έδωσες την ευκαιρία.

 

Και δεν είσαι ο ο παράξενος της παρέας, αλλά θα μπορούσες να είσαι λιγότερο είρωνας και επιθετικός. Δεν υπάρχει λόγος να "κοντράρεις", μπορούσες απλά να συμπληρώσεις- διευκρινήσεις εξαρχής.

 

Πάμε παρακάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα μια ολόκληρη μέρα γυρνώντας σε αντιπροσώπους και εκθέσεις. Με κέρδισε ένας solar plus στην σχέση ποιότητας,τιμής και επαγγελματισμού .( αν και το site τους είναι ότι νάναι,δεν υπάρχει στο skroutz,το εργοστάσιο πουλάει κατευθείαν μέσω μιας έκθεσης που έχει)

Πήρα έναν 160άρι με επιλεκτικούς συλλέκτες και boiler με υαλόκραμα τιτανίου. 20 χρόνια εγγύηση με 42 ευρώ service ανά 2 χρόνια(σημερινές τιμές.)

Στο πακέτο τοποθέτηση και αποξήλωση του παλιού,απομάκρυνσή του,συντήρηση των αναμονών ( Βάνες ,μόνωση,καλώδια κ.λ.π) στα 800 ευρώ μετρητής

Στο μέλλον θα δείξει αν έκανα σωστή επιλογή. Ο προηγούμενος άντεξε 23 χρόνια που δεν χάλασε ακριβώς αλλά λόγω το ότι ήταν ανοικτού τύπου στα χιόνια σκάγανε οι χαλκοσωλήνες του συλλέκτη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα μια ολόκληρη μέρα γυρνώντας σε αντιπροσώπους και εκθέσεις. Με κέρδισε ένας solar plus στην σχέση ποιότητας,τιμής και επαγγελματισμού .( αν και το site τους είναι ότι νάναι,δεν υπάρχει στο skroutz,το εργοστάσιο πουλάει κατευθείαν μέσω μιας έκθεσης που έχει)

Πήρα έναν 160άρι με επιλεκτικούς συλλέκτες και boiler με υαλόκραμα τιτανίου. 20 χρόνια εγγύηση με 42 ευρώ service ανά 2 χρόνια(σημερινές τιμές.)

Στο πακέτο τοποθέτηση και αποξήλωση του παλιού,απομάκρυνσή του,συντήρηση των αναμονών ( Βάνες ,μόνωση,καλώδια κ.λ.π) στα 800 ευρώ μετρητής

Στο μέλλον θα δείξει αν έκανα σωστή επιλογή. Ο προηγούμενος άντεξε 23 χρόνια που δεν χάλασε ακριβώς αλλά λόγω το ότι ήταν ανοικτού τύπου στα χιόνια σκάγανε οι χαλκοσωλήνες του συλλέκτη ....

Δεν τους έχω ξανακούσει και δε μου φαίνονται καν κατασκευαστές.  Και από μια ματιά στο σάιτ τους που είναι όπως λες, μάλλον δεν θα ξαναασχολούμουν.

Ωστόσο αφού τον επέλεξες, καλορίζικος. Για την εγγύηση,προσπάθησε να είναι γραπτή και συγκεκριμένη και να κρατάς καρτέλα με τις συντηρήσεις. Στο σάιτ λένε για 10 χρόνια πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους έχω ξανακούσει και δε μου φαίνονται καν κατασκευαστές. Και από μια ματιά στο σάιτ τους που είναι όπως λες, μάλλον δεν θα ξαναασχολούμουν.

Ωστόσο αφού τον επέλεξες, καλορίζικος. Για την εγγύηση,προσπάθησε να είναι γραπτή και συγκεκριμένη και να κρατάς καρτέλα με τις συντηρήσεις. Στο σάιτ λένε για 10 χρόνια πάντως.

Διαισθητική επιλογή μάλλον. Ελπίζω να μου βγει. Τετάρτη θα τον βάλουν

post-68421-0-26134800-1484411197_thumb.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

εχω μια απορία για τον θερμοσίφωνα (ηλεκτρικό) που βρίσκεται στον ηλιακο μου

 

τώρα με τα κρύα που δεν είχα καθόλου νερο (ουτε κρύο από το δίκτυο ύδρευσης) σήκωσα μερικές φορές τον διακόπτη του θερμοσίφωνα στον πίνακα με το σκεπτικό να ζεστάνει το νερό που (μπορεί) να έχει μέσα και να λιώσει ο πάγος στους σωλήνες που κατεβαίνουν στο σπίτι.

 

Αποτέλεσμα δεν είχα και μετά από μερικές προσπάθεις ενώ τον ανοιξα στα ξαφνικά είχα διακοπή ρεύματος στο σπίτι έπεσε δυο φορές ο αντιηλεκτροπληξιακος. Μετά τη δεύτερη φορά που έγινε ανεβάζωντας την ασφάλεια στον πίνακα δεν παρατηρούσα να "πεφτει" η ισχυς στα φώτα που ήταν ένδειξη ότι πήρε μπρος ο ηλιακος.

Ανεβηκα στη σκεπή, εκανα έλεγχο στον θερμοστάτη και είδα ότι το κουμπί (ασφάλεια) ήταν πατημένο.

 

Να περιμένω να λιώσουν οι πάγοι και αφου γεμισει ο θερμοσίφωνας να δοκιμασω παλι αν ζεσταινει ή μπορεί να έπαθε κάτι και να θέλει άλλαγμα ο θερμοστάτης ή η αντίσταση του θερμοσίφωνα;

Ευχαριστώ

 

 

ευχαριστώ πολύ naive για τον χρόνο και τις συμβουλές!

 

θα περιμένω να γίνει η αποκατάσταση του νερού στη γειτονιά και μετά αφου γεμίσει ο ηλιακος θα δοκιμάσω να τον αναψω.

Ελπιζω να ηταν απο την υγρασία λόγω καιρού και να μη χρειαστεί να δοκιμάζω θερμοστάτη ή αντίσταση

 

 

Δεν έχω αγωνια για να ερθει νερο απο θερμοσιφωνα γιατι ξερω οτι θα γινει οταν ξεπαγωσουν οι σωληνες στη γειτονια και εχουμε ολοι νερο

Φοβαμαι μηπως οταν επεσε το ρελε και μετα αφου σηκωνα την ασφαλεια δεν "βυθιζοταν" τα φωτα στο σπιτι (ενδειξη οτι ξεκιναει να δουλευει η αντισταση) μηπως δημιουργήθηκε πρόβλημα στον θερμοστατη (το διακοπτακι του ήταν πατημενο μεσα οταν το ειδα μετα) ή στην αντισταση και εχει αλλα μπλεξιματα

 

 

update και αναζήτηση βοήθειας :) 

 

Τελικά ανέβηκα στη σκεπή και με σηκωμένο τον διακόπτη στον πίνακα μετράω με πολύμετρο 220 volt και στον θερμοστάτη αλλά και στα άκρα της αντίστασης.

 

Άρα αυτό σημαίνει ότι ο θερμοστάτης στέλνει κανονικά τάση στην αντίσταση και το προβλημα είναι σε αυτή, σωστά;

 

Αν είναι έτσι θα πάρω αντίσταση για να την αλλάξω.

Όπως έχει αναφερθεί πρέπει να κλείσω τη βάνα παροχής του και να αδειάσω τα νερά.

 

1) αν γυρίσω τη βρύση στη μπανιέρα στο ζεστό και την αφήσω να τρέχει είναι το ίδιο από το να ξεβιδώνω σωλήνες σωστά; δεν κρατάει καβατζα νερό ο θερμοσίφωνας που δεν κατεβαίνει στις βρύσες

 

2) επειδη η βάνες του είναι στο πατάρι και είναι στο βάθος μπορώ να κλείσω τη κεντρική παροχή του σπιτιού στο ρολόϊ για όσο αλλάζω την αντίσταση;

 

3) Αν δεν αδειάσω τον θερμοσίφωνα και ξεβιδώσω/βιδώσω την αντίσταση θα αρχίσουν να τρέχουν ποτάμια στη σκεπή ή προλαβαίνω να βάλω τη νέα;

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update και αναζήτηση βοήθειας :) 

 

Τελικά ανέβηκα στη σκεπή και με σηκωμένο τον διακόπτη στον πίνακα μετράω με πολύμετρο 220 volt και στον θερμοστάτη αλλά και στα άκρα της αντίστασης.

 

Άρα αυτό σημαίνει ότι ο θερμοστάτης στέλνει κανονικά τάση στην αντίσταση και το προβλημα είναι σε αυτή, σωστά;

 

Αν είναι έτσι θα πάρω αντίσταση για να την αλλάξω.

Όπως έχει αναφερθεί πρέπει να κλείσω τη βάνα παροχής του και να αδειάσω τα νερά.

 

1) αν γυρίσω τη βρύση στη μπανιέρα στο ζεστό και την αφήσω να τρέχει είναι το ίδιο από το να ξεβιδώνω σωλήνες σωστά; δεν κρατάει καβατζα νερό ο θερμοσίφωνας που δεν κατεβαίνει στις βρύσες

 

2) επειδη η βάνες του είναι στο πατάρι και είναι στο βάθος μπορώ να κλείσω τη κεντρική παροχή του σπιτιού στο ρολόϊ για όσο αλλάζω την αντίσταση;

 

3) Αν δεν αδειάσω τον θερμοσίφωνα και ξεβιδώσω/βιδώσω την αντίσταση θα αρχίσουν να τρέχουν ποτάμια στη σκεπή ή προλαβαίνω να βάλω τη νέα;

 

Ευχαριστώ

 

Ο θερμοσίφωνας αδειάζει από το σωλήνα που του βάζει το κρύο νερό του δικτύου. Από εκεί που βγαίνει το ζεστό δεν πρόκειται να αδειάσει. Δες το σχήμα που έχω βάλει μερικά ποστ πιο πριν να καταλάβεις το γιατί. Οπότε:

1. ανοίγεις μια βρύση στο ζεστό για να μπαίνει αέρας στο θερμοσίφωνα (φουλ γυρισμένη στο ζεστό αν είναι μίκτης, αλλιώς θα σου επιστρέφει μέσα κρύο από το δίκτυο και δε θα αδειάσει ποτέ),

2. κόβεις την παροχή προς το θερμοσίφωνα (ή κλείνεις τη γενική παροχή του σπιτιού) και

3. ξεβιδώνεις την παροχή του κρύου προς το θερμοσίφωνα από όπου θα βγει το περιεχόμενο.

Το τελευταίο μπορείς να το κάνεις είτε απευθείας στην υποδοχή του θερμοσίφωνα είτε καλύτερα στις αναμονές στην ταράτσα για να μην τρέχει το νερό ανεξέλεγκτα. 

Ξεβιδώνοντας τη φλάντζα της αντίστασης θα σε κάνει λούτσα, μπορεί να μουσκέψεις και τη μόνωση και δε θα αδειάσει αρκετά ώστε να κάνεις τη δουλειά σου άνετα, δεν είναι καλή ιδέα. Επίσης δε θα μπορέσεις και να του καθαρίσεις τα άλατα με την ευκαιρία.

 

Σημεία προσοχής:

Όταν βιδώνεις-ξεβιδώνεις σωλήνα από  υποδοχή του θερμοσίφωνα, να κρατάς κόντρα την υποδοχή από το ρακόρ της, ώστε να μην περνάει ροπή μέσα και ξεκολλήσει την υποδοχή από το βαρέλι στο εσωτερικό. Οπότε χρειάζεσαι δύο κλειδιά-κάβουρες

Επίσης, αν ο θερμοσίφωνας είναι άδειος για ώρα και έχει ήλιο, καλό είναι οι συλλέκτες να είναι σκεπασμένοι.

 

Αυτά για το άδειασμα. Για τη βλάβη, πριν πας για αντικατάσταση αντίστασης, σιγουρέψου ότι είναι εντάξει οι συνδέσεις και ο θερμοστάτης. 

Παίξε λίγο με το ρυθμιστικό του θερμοστάτη να δεις αν ανοίγει-κλείνει (σε κάποια θερμοκρασία θα ακούγεται ένα "κλικ") και βέβαια σιγουρέψου ότι δεν είναι πεταμένο έξω το θερμικό. Βάλε το θερμοστάτη στο ελάχιστο και δες αν συνεχίζει να υπάρχει διαφορά τάσης στα άκρα της αντίστασης. Αυτό είναι μια ένδειξη ότι δουλεύει ο θερμοστάτης και όχι η αντίσταση.

Επίσης προσοχή με το ηλ, ρεύμα, να έχεις την ασφάλεια κατεβασμένη όταν δουλεύεις αντικαταστάσεις γιατί εύκολα μπορεί να ξεχαστείς και να ακουμπήσει ενεργό καλώδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο.

Σχετικά με τη βλάβη όταν παίζω με το ρυθμιστικό του θερμοστάτη δεν ακούω κλικ (πριν 3 μέρες που το είδα πάλι και ενώ είχα το πρόβλημα ακουγόταν). Το θερμικό δεν είναι πεταμένο έξω, το πιέζω και δεν πιέζεται άλλο. Εφόσον έχω τάση στα άκρα της αντίστασης δεν σημαίνει ότι ο θερμοστάτης είναι οκ; (υπόψιν έχω έναν καινούριο καβάτζα).

Σχετικά με το άδειασμα του νερου. Επειδή η είσοδος στον θερμοσίφωνα είναι πολύ χαμηλά, σχεδόν ακουμπάει στα κεραμίδια είναι δυσκολο να ξεβιδώσω, έχω και μονομένο τον σωλήνα με υαλοβάμβακα. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,θα ήθελα μία βοήθεια αν υπάρχει κάποιος γνώστης.Έχω ένα ηλιακό TYPOR τριπλής ενέργειας 200 lt,glass,7ετίας.το πρόβλημα είναι ότι ενώ ζεσταίνει μιά χαρά και με ήλιο και με ρευμα κτλ  δεν κρατάει το ζεστό νερό.το βράδυ το νερό ζεματάει κ το πρωί δεν υπάρχει ζεστό ούτε γιά δείγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο.

 

Σχετικά με τη βλάβη όταν παίζω με το ρυθμιστικό του θερμοστάτη δεν ακούω κλικ (πριν 3 μέρες που το είδα πάλι και ενώ είχα το πρόβλημα ακουγόταν). Το θερμικό δεν είναι πεταμένο έξω, το πιέζω και δεν πιέζεται άλλο. Εφόσον έχω τάση στα άκρα της αντίστασης δεν σημαίνει ότι ο θερμοστάτης είναι οκ; (υπόψιν έχω έναν καινούριο καβάτζα).

 

Σχετικά με το άδειασμα του νερου. Επειδή η είσοδος στον θερμοσίφωνα είναι πολύ χαμηλά, σχεδόν ακουμπάει στα κεραμίδια είναι δυσκολο να ξεβιδώσω, έχω και μονομένο τον σωλήνα με υαλοβάμβακα. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό;

Αν έχει ρεύμα και δε ζεσταίνει, λογικά έχει πρόβλημα. Ωστόσο να τσεκάρεις και ότι όλα είναι καλά με το θερμοστάτη και μετά την αντίσταση.

 

Συνήθως έχει αντεπίστροφη στην είσοδο του κρύου. Οπότε κάπως πρέπει να αφαιρεθεί από το κύκλωμα για να αδειάσει παραπέρα. Τώρα που το σκέφτομαι και αυτό που σου είπα πριν ότι μπορεί να το αδειάσεις από τη σύνδεση στην ταράτσα μάλλον δε θα δουλέψει, μπερδεύτηκα επειδή στο δικό μου τον είχα αδειάσει έτσι, αλλά είχα αφαιρέσει τη βαλβίδα. 

Δε βλέπω κάποια άλλη λύση από το να το ξεβιδώσεις εκεί. 

καλησπέρα,θα ήθελα μία βοήθεια αν υπάρχει κάποιος γνώστης.Έχω ένα ηλιακό TYPOR τριπλής ενέργειας 200 lt,glass,7ετίας.το πρόβλημα είναι ότι ενώ ζεσταίνει μιά χαρά και με ήλιο και με ρευμα κτλ  δεν κρατάει το ζεστό νερό.το βράδυ το νερό ζεματάει κ το πρωί δεν υπάρχει ζεστό ούτε γιά δείγμα.

Αυτό είναι θέμα μόνωσης, δε μπορεί να βελτιωθεί. Μη φανταστείς όμως ότι ένας με καλύτερη μόνωση έχει και τεράστιες διαφορές, ειδικά στο πολύ κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι θέμα μόνωσης, δε μπορεί να βελτιωθεί. Μη φανταστείς όμως ότι ένας με καλύτερη μόνωση έχει και τεράστιες διαφορές, ειδικά στο πολύ κρύο.

δηλαδή αυτοί που λένε ότι έχουν ζεστό νερό και την άλλη μέρα είναι παραμύθι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αυτοί που λένε ότι έχουν ζεστό νερό και την άλλη μέρα είναι παραμύθι;

Παίζει ρόλο και το πόσο καυτό έχει καταλήξει το βράδυ. Αν είναι γεμάτος καυτό νερό το βράδυ θα παραμείνει και κάποιο και την επόμενη μέρα. Αν το βράδυ τον έχεις ανάψει μισή ώρα και έχεις κάνει και μπάνιο, μπορεί μετά το μπάνιο να δείχνει ότι έχει ακόμα ζεστό, αλλά στην πραγματικότητα το ζεστό είναι πολύ λίγο για να μείνει και για την επόμενη μέρα.

Επειδή όταν κάνεις μπάνιο τραβάει από ψηλά που μαζεύεται το ζεστό νερό σου δίνει τη λάθος εντύπωση ότι έχει 200λίτρα με αυτή θερμοκρασία, αλλά στην πραγματικότητα έχεις πολύ λιγότερα που κατόπιν αναμιγνύονται με το υπόλοιπο και κρυώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ότι κόβει το ρεύμα μόλις πιάσει τη θερμοκρασία θερμοκρασία το νερό

δεν μπορώ να το δω αυτό γιατί όταν σηκώνω την ασφάλεια στον πίνακα δεν ξεκινάει να δουλεύει η αντίσταση (δεν βλέπω βύθιση στα φώτα του σπιτιού όπως παλιότερα) παρόλο που στα άκρα της αντίστασης έχω τάση 220V

Έπίσης δεν ακούγεται το κλικ όταν περιστρέφω το ρυθμιστικό θερμοκρασίας, προφανώ επειδή το νερό μέσα είναι κάτω από 40 βαθμους που ειναι η ελαχιστη τιμή του θερμοστάτη. Μιλάω πάντα με κατεβασμένο τον διακόπτη στον πίνακα σε αυτή τη περίπτωση αν και πριν μερικές μέρες που είχα πάλι το πρόβλημα ακουγόταν το κλικ οταν το περιστρεφα

 

Αύριο λέω να αγοράσω την αντίσταση, να δω τι θα κάνω με το άδειασμα του νερού όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...