Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν μπορώ να το δω αυτό γιατί όταν σηκώνω την ασφάλεια στον πίνακα δεν ξεκινάει να δουλεύει η αντίσταση (δεν βλέπω βύθιση στα φώτα του σπιτιού όπως παλιότερα) παρόλο που στα άκρα της αντίστασης έχω τάση 220V

Έπίσης δεν ακούγεται το κλικ όταν περιστρέφω το ρυθμιστικό θερμοκρασίας, προφανώ επειδή το νερό μέσα είναι κάτω από 40 βαθμους που ειναι η ελαχιστη τιμή του θερμοστάτη. Μιλάω πάντα με κατεβασμένο τον διακόπτη στον πίνακα σε αυτή τη περίπτωση αν και πριν μερικές μέρες που είχα πάλι το πρόβλημα ακουγόταν το κλικ οταν το περιστρεφα

 

Αύριο λέω να αγοράσω την αντίσταση, να δω τι θα κάνω με το άδειασμα του νερού όμως...

Α, οκ σήμερα εδώ είχε ήλιο για αυτό θεώρησα ότι θα έχει ζεστό νερό μέσα. Τσεκαρέ το μετά την αλλαγή της αντίστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,θα ήθελα μία βοήθεια αν υπάρχει κάποιος γνώστης.Έχω ένα ηλιακό TYPOR τριπλής ενέργειας 200 lt,glass,7ετίας.το πρόβλημα είναι ότι ενώ ζεσταίνει μιά χαρά και με ήλιο και με ρευμα κτλ  δεν κρατάει το ζεστό νερό.το βράδυ το νερό ζεματάει κ το πρωί δεν υπάρχει ζεστό ούτε γιά δείγμα.

Τσεκαρε βαλβιδα αντεπιστροφης.... Κοινως,μηπως εχεις παρατηρησει οτι οι βρυσες βγαζουν καπως χλιαρο νερο ενω ειναι στο κρυο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ήταν πάντα έτσι.οι γονείς μου δεν θυμούνται.Αnyway κάλεσα στο εργοστάσιο και θα μου στείλουν τεχνικό να κάνει service και να τον ελέγξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αύριο λέω να αγοράσω την αντίσταση, να δω τι θα κάνω με το άδειασμα του νερού όμως...

Αν δε μπορέσεις να το λύσεις από κάτω με τίποτα και αποφασίσεις να το αδειάσεις από τη φλάντζα, αφαίρεσε πρώτα το θερμοστάτη εντελώς και απομάκρυνε τα καλώδια να μη σου βραχούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ετσι θα το κανω σε αυτή τη περίπτωση και μετά σκούπισμα με πανί στον χώρο που μπαινει η αντίσταση και ο θερμοστάτης

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.ειχα κλεισει εναν sonne aktion.αν και λιγο τσιμπημενη η τιμη μου φανηκε καλος σαν κατασκευη.ερχεται λοιπον ο τυπος για την τοποθετηση και βλεπω ενα εναν ηλιακο που εγραφε επανω ilios.τι ειναι αυτο ρε μαστορα του λεω.μην σε νοιαζει μου λεει.της sonne ειναι.τον εδιωξα επι τοπου.δεν θυμαμαι το μαγαζι για να τον κανω ρομπα.τελοσπαντων.πηγα και ειδα και τους solar star και τους απερριψα κατευθειαν.χωρις να ειμαι ειδικος φανηκαν και με το ματι πολυ ψευτοκατασκευη.τελικα εβαλα fyrogenis 160αρι με 2,5 συλλεκτη.700  ευρω τοποθετημενος και μου εκαναν και δωρο τις εξτρα σωληνωσεις.επισης φανηκε οτι ηταν καλοι υδραυλικοι(ειχα μαζι μου παρεα συνταξιουχο υδραυλικο και εβλεπε ολη την διαδικασια)τον εχω ενα μηνα περιπου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.το νερο καιει.ακομα και με τα χιονια μου το κρατησε χλιαρο απο την προηγουμενη ημερα.και για να μην φανει οτι κανω διαφημηση,αναφερω οτι ο κολλητος μου εβαλε ηλιοθερμο(παλι φεραμε τον μαστορα να επιβλεπει :P) και ειναι επισης μπομπα σε αποδοση.αρα ρωταω,μηπως δεν παιζει τοσο πολυ μεγαλο ρολο ο ηλιακος αλλα το αν ειναι καλος η ασχετος αυτος που θα τον τοποθετησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα βρεθηκε η λυση ωστε τα διαμερισματα ισογειο και 1ου στις πολυοροφες πολυκατοικιες ωστε να μην εχουν απωλεις :

 

05894sd.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.ειχα κλεισει εναν sonne aktion.αν και λιγο τσιμπημενη η τιμη μου φανηκε καλος σαν κατασκευη.ερχεται λοιπον ο τυπος για την τοποθετηση και βλεπω ενα εναν ηλιακο που εγραφε επανω ilios.τι ειναι αυτο ρε μαστορα του λεω.μην σε νοιαζει μου λεει.της sonne ειναι.

Αυτός χάνεται σαν υδραυλικός, έπρεπε να είναι τουλάχιστον βουλευτής.

 

αρα ρωταω,μηπως δεν παιζει τοσο πολυ μεγαλο ρολο ο ηλιακος αλλα το αν ειναι καλος η ασχετος αυτος που θα τον τοποθετησει?

Αν δεν τον βάλει να κοιτάει το βορρά ή κάπου που δεν τον βλέπει ο ήλιος, δε μπορεί να γίνει εύκολα στην τοποθέτηση κάτι τραγικό που να επηρεάζει την απόδοση και να μη διορθώνεται εύκολα (το πόσο κρατάει το ζεστό νερό μέσα συγκεκριμένα δεν επηρεάζεται από την τοποθέτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ψάχνω για Θερμοσίφωνας ψήνομε για αυτόν *  εδώ αλλα είμαι ισόγειο και μένω σε πολυκατοικία που έχει ύψους 11m αξίζει να βάλω αυτόν και λόγο ύψους μήπως δεν θα με "καλιψι"

 

**

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/hliakoi-thermosifones/129351-solartherm-160/2?utm_medium=email&utm_campaign=nlweek38-day12-sales-20.01.2017&utm_source=newsletter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ψάχνω για Θερμοσίφωνας ψήνομε για αυτόν *  εδώ αλλα είμαι ισόγειο και μένω σε πολυκατοικία που έχει ύψους 11m αξίζει να βάλω αυτόν και λόγο ύψους μήπως δεν θα με "καλιψι"

 

**

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/hliakoi-thermosifones/129351-solartherm-160/2?utm_medium=email&utm_campaign=nlweek38-day12-sales-20.01.2017&utm_source=newsletter

Ηλιακός από Κωτσόβολο, μου θύμισε αυτό:

 

Θα έχεις κάποιες απώλειες λόγω απόστασης, ωστόσο αν θα σε καλύψει εξαρτάται από τον αριθμό ατόμων που θα εξυπηρετηθεί. Μέχρι 3 τρία είσαι άνετος με τα 160λίτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται από την περιοχή που μένεις και το κλίμα. Αν πχ μένεις Καστοριά ή Νευροκόπι ξέχνα το. Εδώ στην Αθήνα γείτονας μου τις προάλλες είχε ξεμείνει από ζεστό νερό για μέρες επειδή ο ηλιακός δεν μπορούσε να παράγει με θερμοκρασίες γύρω στο μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...