Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Στους ηλιακούς , η τοποθέτηση απαιτει τρύπημα της μόνωσης +7εκ πλάκας. Δεν υπάρχει περίπτωση με αυτή την τρύπα να αρχίσει να παίρνει υγρασία το σπίτι απο κάτω? Υπάρχει εναλλακτικός τρόπος εγκατάστασης?

Συνήθως πάνω από την πλάκα υπάρχει μια γέμιση και πάνω από αυτήν υπάρχει η μόνωση. Με νορμάλ βίδες των 5-6 εκ. δεν φτάνεις καν στην πλάκα. Κίνδυνο υγρασίας βέβαια υπάρχει από τη στιγμή που τρυπάς την μόνωση, άσχετα αν τρυπάς ή όχι την πλάκα. Αν γίνει σωστή δουλεία όμως δεν υπάρχει κίνδυνος να περάσει υγρασία.

Μια σωστή δουλεία έχει ως εξής. Ανοίγεις την τρύπα και μετά την γεμίζεις με μονωτικό υλικό. Βάζεις μέσα ούπα και η τρύπα θα "ξεράσει" το υλικό (όλα τα κενά θα έχουν γεμίσει). Μετά γεμίζεις και την ούπα με υλικό. Βάζεις την βίδα και όσο βιδώνεις ξανά θα "ξερνάει" υλικό. Δεν θα έχουν μείνει όμως κενά μέσα από που θα μπορούσε να περάσει υγρασία. Μετά με ένα πινέλο περνάς μονωτικό σε όλο τα κάτω μέρος της βάσης και είσαι άρχοντας για τα επόμενα πολλά χρόνια. Ένας καλός μάστορας ξέρει μόνος του πως να το κάνει αλλά καλού κακού υπενθύμισε του το και εσύ. Κάπως έτσι θα γίνει: 

IMG_20181001_161910.jpg.b06762921113b0a210ce2636c989f6e6.jpg

Αν δεν θες με τίποτα τρύπημα τότε η καλύτερη λύση είναι να φτιάξεις μια βάση με μπετό κάπου 10εκ. ύψος και πάνω εκεί να βιδωθεί η βάση του ηλιακού. Είτε μια μεγάλη ενιαία τετράγωνη λίγο μεγαλύτερη από την βάση του ηλιακού, είτε δύο μικρότερες παραλληλόγραμμες, μία μπροστά, μία πίσω. Το κακό αυτής της λύσης είναι ότι θέλει επιπλέον έξοδα για να την φτιάξεις και ότι προσθέτεις επιπλέον βάρος στην πλάκα σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Στους ηλιακούς , η τοποθέτηση απαιτει τρύπημα της μόνωσης +7εκ πλάκας. Δεν υπάρχει περίπτωση με αυτή την τρύπα να αρχίσει να παίρνει υγρασία το σπίτι απο κάτω? Υπάρχει εναλλακτικός τρόπος εγκατάστασης?

http://ygromonosi.blogspot.com/2011/01/blog-post_8409.html

http://ygromonosi.blogspot.com/2014/07/blog-post_8810.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολύ μεγάλο θέμα με τον ηλιακό μου όταν δουλεύει αντίσταση

Την Κυριακή που δεν είχαμε καθόλου ήλιο από το Σάββατο, με εξωτερικές θερμοκρασίες λίγο κάτω από 20 βαθμούς, έκανε αμάν να ζεστάνει το νερό 

Πέρυσι που είχα το ίδιο θέμα και τον άνοιξα, ήταν όλα ΟΚ (θερμοστάτης σεταρίσμένος σωστά, η αντίσταση είχε απλά λίγα άλατα τα οποία καθάρισα, που δε δικαιολογούν όμως το χρόνο που κάνει)

Φοβάμαι ότι απλά το καζάνι έχει άθλια μόνωση, επειδή όμως δεν είναι δικός μου, προσπαθώ να σκαρφιστώ τι θα μπορούσα να κάνω μήπως βελτιώσω την κατάσταση (δε θέλω να ζητήσω από την ιδιοκτήτρια να τον αλλάξει...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω είναι 160άρι 

Σχεδόν 45 λεπτά το άφησα

Πέρυσι το χειμώνα ήθελα μια ώρα τη μέρα για να κάνω ένα μπάνιο σε ημέρες με συννεφιά...

Είναι δεδομένο ότι κάτι δε πάει καλά, δε μου έχει ξανατύχει τέτοιο χάλι 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά με 17-18 βαθμούς έξω ; 

Στο παλιό σπίτι πάνω από μισάωρο δεν τον άναβα (ήταν 120άρης βέβαια)

Αλλά και στο πατρικό με 160άρι καζάνι πάλι τέτοιοι χρόνοι δεν παίζανε με τίποτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ταχυθερμοσιφωνο. Ανάβεις μόνο όταν έχεις ροή ζεστού νερού. Έχει ζεστό νερό σε 5 δευτερόλεπτα. Και προφανώς πληρώνεις μόνο όσο νερό ζέστανε, δηλαδή όσο νερό έτρεξε από το ντουζ σου, άντε και ένα λίτρο ακόμη που μένει μέσα στην σωλήνα. Ούτε σταγόνα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, orck είπε

Πάρε ταχυθερμοσιφωνο. Ανάβεις μόνο όταν έχεις ροή ζεστού νερού. Έχει ζεστό νερό σε 5 δευτερόλεπτα. Και προφανώς πληρώνεις μόνο όσο νερό ζέστανε, δηλαδή όσο νερό έτρεξε από το ντουζ σου, άντε και ένα λίτρο ακόμη που μένει μέσα στην σωλήνα. Ούτε σταγόνα παραπάνω.

Δεν είναι δικό μου το σπίτι για να μπορώ να βάλω ταχυθερμοσίφωνα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω είναι 160άρι 

Σχεδόν 45 λεπτά το άφησα

Πέρυσι το χειμώνα ήθελα μια ώρα τη μέρα για να κάνω ένα μπάνιο σε ημέρες με συννεφιά...

Είναι δεδομένο ότι κάτι δε πάει καλά, δε μου έχει ξανατύχει τέτοιο χάλι 

Ένα 160άρι με τελείως κρύο νερό θα χρειαστεί πάνω από ώρα (για να μην πω μιάμιση) για να έχει ζεστό νερό.

Αν μάλιστα υπάρχει περίπτωση η αντίσταση να είναι παλιά και άρα καλυμμένη από άλατα (συνεπώς δύσκολο να μεταδώσει τη ζέστη στο νερό) ο χρόνος μεγαλώνει ακόμα περισσότερο.

Αν τελικά δεν σου έβγαλε καθόλου ζεστό νερό "παίζει" να έχει πετάξει ο θερμοστάτης το ασφαλιστικό του (αρκετά συνηθισμένο μετά το καλοκαίρι).

Είναι η πρώτη φορά που το άναψες με ρεύμα αυτή τη σεζόν (μετά το καλοκαίρι εννοώ);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Ένα 160άρι με τελείως κρύο νερό θα χρειαστεί πάνω από ώρα (για να μην πω μιάμιση) για να έχει ζεστό νερό.

 Αν μάλιστα υπάρχει περίπτωση η αντίσταση να είναι παλιά και άρα καλυμμένη από άλατα (συνεπώς δύσκολο να μεταδώσει τη ζέστη στο νερό) ο χρόνος μεγαλώνει ακόμα περισσότερο.

 Αν τελικά δεν σου έβγαλε καθόλου ζεστό νερό "παίζει" να έχει πετάξει ο θερμοστάτης το ασφαλιστικό του (αρκετά συνηθισμένο μετά το καλοκαίρι).

 Είναι η πρώτη φορά που το άναψες με ρεύμα αυτή τη σεζόν (μετά το καλοκαίρι εννοώ);

Η αντίσταση είχε καθαριστεί πέρυσι το χειμώνα, μάλιστα ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση, αλλά αφού το έλυσα, την καθάρισα εντελώς 

Απλά καθυστερεί υπερβολικά να ζεστάνει, δεν είναι ότι τελικά δε ζεσταίνεται το νερό...

Συν ότι τέτοια εποχή, δεν υφίσταται η έννοια "τελείως κρύο νερό"

Θα τσεκάρω την χωρητικότητα, δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι 160

Από εκεί και πέρα ξαναλέω, η μέχρι τώρα εμπειρία μου με αντιστάσεις ηλιακών, είχε δείξει σαφώς μικρότερους χρόνους...

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο περίεργο αυτό που λες αφού οι αντιστάσεις είναι πολύ απλές διατάξεις και είτε λειτουργούν είτε όχι.

Το να λειτουργεί μερικώς (με μειωμένη απόδοση) χωρίς να είναι καλυμμένη από άλατα μου φαίνεται λίγο περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι εξωπραγματικό ένα παλιός ηλιακός 160λτ να θέλει 1 ή και 1,5 ώρα να ζεστάνει με ρεύμα.

Κακή, φθαρμένη μόνωση στο δοχείο. Κακή, φθαρμένη μόνωση στους σωλήνες. Μεγάλη διαδρομή σωλήνων. Πολύ συχνό φαινόμενο με αποτέλεσμα μεγάλες απώλειες. Βάλε τώρα και ότι επί 4 μέρες (Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή) δεν υπήρχε καθόλου ήλιος άρα το νερό ξεκίνησε από θερμοκρασία περιβάλλοντος 15-18 βαθμούς. Λογικό είναι να θέλει πολύ ώρα.

Επίσης υπάρχει και ένα άλλο ενδεχόμενο. Πιθανολογούμε ότι έχει αντίσταση 4Kw αλλά στην αγορά κυκλοφορούν και μικρότερες αντιστάσεις των 3Kw ή ακόμα και τον 2.5Kw. Μπορεί ο τελευταίος που άλλαξε την αντίσταση να έβαλε καμιά τέτοια μικρότερη οπότε να θέλει ακόμα περισσότερο χρόνο.

Επεξ/σία από vasilk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...