Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα θέματα (ξερών) τιμών θα συμφωνήσω με τον stelios18120 και τον vasilk.

Αν και νομίζω ότι κατά βάθος, άσχετα από αυτά που λένε διάφοροι, όλοι μας ξέρουμε ότι το καλό προϊόν/δουλειά θα τα πληρώσεις.

Το κακό με τα υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, κλπ είναι ότι δεν είναι τόσο "χαριτωμένα" όσο μια smart tv ή ένα smartphone. Γι' αυτά θεωρούμε ότι υπάρχουν διαφορές σε ποιότητα/δυνατότητες και άρα θα κάνουμε σχετική έρευνα (ενίοτε μεγάλη) για να βρούμε το καλύτερο. Και όταν το βρούμε θα τα "χώσουμε" ($$$) και μετά θα εξηγούμε στον συνάδελφο στη δουλειά ότι ναι μεν τα πληρώσαμε αρκετά αλλά έχουν το Χ καλό και το Ψ φοβερό έναντι του ανταγωνισμού.

Για τα πιο "άχαρα" όπως πχ ένας θερμοσίφωνας και η εγκατάστασή του, το βάψιμο ενός σπιτιού ή κάποια οικοδομική εργασία στο σπίτι ξαφνικά αποκτάμε μία θεωρία του στυλ "έλα μωρέ όλα ίδια είναι" και άρα συγκρίνουμε μόνο τιμές (αφού είναι ίδια :P) .

Σας έχω νέα παιδιά. Ούτε όλα τα μηχανήματα είναι ίδια, ούτε τα υλικά, ούτε οι μάστορες. Υπάρχουν εγκαταστάτες που θα σου περάσουν ηλιακό με σωλήνα ποιότητας λάστιχου ποτίσματος, ή που θα σου βάψουν σπίτι με μπογιά που κανονικά πρέπει να επαναβάφεται κάθε χρόνο (ναι υπάρχουν τέτοιες οι οποίες μάλιστα το αναφέρουν στη συσκευασία). Σαφώς και κάποιος μπορεί να επιλέξει τέτοιες λύσεις. Πρέπει όμως να γίνεται συνειδητά (πχ το επιλέγω γιατί δεν μου φτάνουν τα φράγκα για κάτι καλύτερο αλλά είναι εν γνώσει μου ότι έχω πάει σε 2η αν όχι 3η λύση σε επίπεδο ποιότητας) και όχι γιατί ισοπεδωτικά και αυθαίρετα θεωρεί ότι δεν υπάρχουν διαφορές.

 

Αναφορικά με το κυάθιο που συζητήθηκε παραπάνω, αν και τα έχουμε ξαναπεί, το κυάθιο είναι μια "φωλιά" που υπάρχει στο boiler και στην οποία μπορεί να μπει αισθητήριο θερμοκρασίας για την όποια εφαρμογή έχουμε στο μυαλό μας (ήδη σε κάθε θερμοσίφωνα υπάρχει ένα κυάθιο στο οποίο μπαίνει ο θερμοστάτης του συστήματος). Ο πιο απλός τρόπος για να έχεις κυάθιο για αισθητήριο είναι να αντικατασταθεί η υπάρχουσα αντίσταση με άλλη που έχει και 2ο κυάθιο. Και βεβαια αυτό δεν είναι κάτι που στοιχίζει 20άρια ή 30άρια, αφού τόσο έχει ολόκληρη η αντίσταση, με εξαίρεση κάποιες εταιρίες που χρεώνουν "παπάδες";). Σε σοβαρές εταιρίες, αν αυτό ζητηθεί από την αρχή κατά την αγορά (δηλαδή αντίσταση με 2ο κυάθιο), κανονικά δεν πρέπει να έχει καμία οικονομική επιβάρυνση.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι τιμές που έγραψα πιο πάνω, το τονίζω είναι ΜΕ ΦΠΑ. Τελικές νόμιμες, που θα φορολογηθούν 24% ΦΠΑ, 29%φορολογία κλίμακας κλπ κλπ. Δεν μπορούν να συγκριθούν, με μαύρη δουλειά. 

Οι σωλήνες θα περάσουν από 4 ~5 τοίχους, όπου ο ένας επειδή έχει καλώδια θα γίνει σκαφτό, θα ανέβουν 2 ορόφους στον ακάλυπτο και το ασανσέρ είναι μικρό και αρκετά υλικά θα ανέβουν 6 ορόφους με τα πόδια. Προσωπικά αυτή τη δουλειά για 100€, που  αντε να μείνουν καθαρά 20€ στο μαγαζί, δεν θα την έκανα! 

Τώρα το κόστος των σωληνώσεων και των υλικών που όλοι το χρεώνουν αρκετά πιο πάνω ώστε να βγάλουν επιπλέον κέρδος, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό ή ηθικό. Σίγουρα αν ήταν στην τιμή αγοράς, η εγκατάσταση θα ήταν πιο ακριβή. 

Ίσως δίνουν σταθερή τιμή εγκατάστασης και περνάνε την όποια δυσκολία, μέσω της υπερτιμολογησης των υλικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ίσως δίνουν σταθερή τιμή εγκατάστασης και περνάνε την όποια δυσκολία, μέσω της υπερτιμολογησης των υλικών

Έτσι ακριβώς

15 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Τώρα το κόστος των σωληνώσεων και των υλικών που όλοι το χρεώνουν αρκετά πιο πάνω ώστε να βγάλουν επιπλέον κέρδος, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό ή ηθικό. Σίγουρα αν ήταν στην τιμή αγοράς, η εγκατάσταση θα ήταν πιο ακριβή.

Ή οι σωλήνες τελείως του κ...λου.

Γενικά, όταν σε μία δουλειά υπάρχουν "δωρεάν" μέτρα σωλήνα, καλωδίου, κλπ μια χαρά κίνητρο είναι για τον εγκαταστάτη να σου βάλει το φθηνότερο (και φυσικά την πιο χάλια ποιότητα) που θα βρει.

Εννοείται πως πάντα μιλάμε για τους αεριτζήδες και "αλεξιπτωτιστές" του κάθε επαγγέλματος αφού πάντα υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες που θέλουν να είναι στη δουλειά και "αύριο"

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο υδραυλικός μου πέρσι σε γενική ανακαίνιση του σπιτιού που μένω μου έφερνε τις αποδείξεις των υλικών που αγόραζε. Αν τα υλικά που έφερνε χωρούσαν σε σακούλα, έβρισκα την απόδειξη μέσα , αλλιώς μου την έδινε αν τη ζητούσα.

Και κάτι άλλο που θυμήθηκα. Αν πάω εγώ ως ιδιώτης να αγοράσω πχ σωλήνα PVC Φ120 για απορροφητήρα ή καπέλο  PVC για για καπνοδόχο ή οτιδήποτε από τα μαγαζιά που προμηθεύονται συνήθως οι υδραυλικοί εξαρτήματα (Θεσσαλονίκη πχ δημάκης νεοτεχνική κτλ) άλλες τιμές θα μου κάνει εμένα κι άλλες στον επαγγελματία ο οποίος συνεργάζεται μαζί τους και ψωνίζει συνέχεια και κόβει τιμολόγιο. Γιατί ο υδραυλικός να μη χρεώσει τον πελάτη του με τιμές που θα αγόραζε ιδιώτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kstgr είπε

Εμένα ο υδραυλικός μου πέρσι σε γενική ανακαίνιση του σπιτιού που μένω μου έφερνε τις αποδείξεις των υλικών που αγόραζε. Αν τα υλικά που έφερνε χωρούσαν σε σακούλα, έβρισκα την απόδειξη μέσα , αλλιώς μου την έδινε αν τη ζητούσα.

Και κάτι άλλο που θυμήθηκα. Αν πάω εγώ ως ιδιώτης να αγοράσω πχ σωλήνα PVC Φ120 για απορροφητήρα ή καπέλο  PVC για για καπνοδόχο ή οτιδήποτε από τα μαγαζιά που προμηθεύονται συνήθως οι υδραυλικοί εξαρτήματα (Θεσσαλονίκη πχ δημάκης νεοτεχνική κτλ) άλλες τιμές θα μου κάνει εμένα κι άλλες στον επαγγελματία ο οποίος συνεργάζεται μαζί τους και ψωνίζει συνέχεια και κόβει τιμολόγιο. Γιατί ο υδραυλικός να μη χρεώσει τον πελάτη του με τιμές που θα αγόραζε ιδιώτης;

Στην περίπτωση των ηλιακών οι τιμές που χρεώνουν οι επαγγελματίες είναι πάνω από τη διπλάσια της λιανικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pater_Familias είπε

Στην περίπτωση των ηλιακών οι τιμές που χρεώνουν οι επαγγελματίες είναι πάνω από τη διπλάσια της λιανικής.

Ναι αλλά δεν σου χρεώνουν την ΑΓΟΡΆ των σωλήνων αλλά την ΕΓΚΑΤΆΣΤΑΣΗ σωλήνων που περιλαμβάνει αγορά + τοποθέτηση. Μόνο η αγορά είναι; Δεν θα έπρεπε να πληρωθούν για να σου τις περάσουν;

Δεν θέλεις να πληρώσεις το "καπέλο" για την τοποθέτηση; Αγόρασε τες και πέρασε τες μόνος σου να τα βρει έτοιμα και δεν θα σου χρεώσει ούτε €. Θα σου χρεώσει μόνο την τοποθέτηση του ηλιακού.

Off topic: Μου θυμίζει λίγο μια κουβέντα που είχε ανοίξει πριν λίγα χρόνια για την μεγάλη αδικία ότι "μας πουλάνε το ψωμί 3-4 φορές πάνω από την τιμή του σιταριού". Λες και το σιτάρι γίνεται από μόνο του ψωμί και όσοι μεσολαβούν και δουλεύουν μέχρι να γίνει το σιτάρι ζεστό καρβέλι το κάνουν έτσι για την ψυχή της μάνας τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τέτοιες τιμές εγκατάστασης εγώ δεν έχω βρει πουθενά. Βέβαια εμένα είναι πάνω στο σώμα και όχι στην ταράτσα. Αλλά οι διαφορές για αντικατάσταση καζανιού μόνο είναι χαοτικά μεγάλες με αυτά που λέτε εσείς. Από 140 έως 80 φυσικά πάντα μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vasilk είπε

Ναι αλλά δεν σου χρεώνουν την ΑΓΟΡΆ των σωλήνων αλλά την ΕΓΚΑΤΆΣΤΑΣΗ σωλήνων που περιλαμβάνει αγορά + τοποθέτηση. Μόνο η αγορά είναι; Δεν θα έπρεπε να πληρωθούν για να σου τις περάσουν;

Δεν θέλεις να πληρώσεις το "καπέλο" για την τοποθέτηση; Αγόρασε τες και πέρασε τες μόνος σου να τα βρει έτοιμα και δεν θα σου χρεώσει ούτε €. Θα σου χρεώσει μόνο την τοποθέτηση του ηλιακού.

Off topic: Μου θυμίζει λίγο μια κουβέντα που είχε ανοίξει πριν λίγα χρόνια για την μεγάλη αδικία ότι "μας πουλάνε το ψωμί 3-4 φορές πάνω από την τιμή του σιταριού". Λες και το σιτάρι γίνεται από μόνο του ψωμί και όσοι μεσολαβούν και δουλεύουν μέχρι να γίνει το σιτάρι ζεστό καρβέλι το κάνουν έτσι για την ψυχή της μάνας τους.

Δε χρειάζεται να φωνάζεις. Το θέμα έχει αναφερθεί πιο πάνω. Το κόστος τοποθέτησης της σωλήνας μέσα από τον φωταγωγό είναι το ίδιο ανεξάρτητα του πόσα μέτρα θα πέσουν. Αλλά όπως είπαμε έχει επικρατήσει να μη δίνει ο τεχνίτης μια τελική τιμή εγκατάστασης που να περιλαμβάνει πλήρη τοποθέτηση χωρίς το κόστος των σωλήνων και καλωδίων. Θα μου πεις ελεύθερη αγορά έχουμε και ο καθένας αποφασίζει ποιον τεχνίτη  θα  επιλέξει. Συμφωνώ μαζί σου αλλά έχω και το δικαίωμα να συζητώ τις οικονομικές ταχτικές που παρατηρώ και να σχολιάζω αν κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι αποδεχτές και σωστές.

Υ.Γ Πολλοί έχουν τη δυνατότητα να τοποθετήσουν τους ηλιακούς και πιάνουν τα χέρια τους. Προτιμούν όμως να φέρουν τους ειδικούς είτε γιατί θα τον φωνάξουν στο μέλλον αν υπάρξει πρόβλημα, είτε γιατί ο τεχνίτης θα τελειώσει γρηγορότερα την εγκατάσταση και δε θα έχουν πολύ ώρα τη γυναίκα στα πόδια τους να λέει πότε θα τελειώσουν γιατί είναι χάλια το σπίτι ή η πολυκατοικία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2018 στις 2:30 ΜΜ, vasilk είπε

Πολύ απόλυτο σε ακούω.

Η διαφορά είναι ότι αυτές οι τιμές που γράφεις είναι για "μαύρα" ενώ οι τιμές που γράφει ο @sphinxgr είναι τελικές τιμές με απόδειξη και ΦΠΑ (θα σου απαντήσει και ο ίδιος αλλά επειδή έχει γίνει αναφορά σε άλλο νήμα για το ΕΚΟ ΙΙ είμαι 99,99% σίγουρος ότι μιλάει για τιμές με απόδειξη)

Επειδή το έχω ψάξει και εγώ για τις τιμές, και εγώ τιμές επιπέδου με αυτά που γράφει ο @sphinxgr βρήκα στην αγορά. Πάντα μιλάμε για τελικές τιμές με απόδειξη και ΦΠΑ. Εγκατάσταση επί ταράτσας 100€-120€, σωλήνες 5€ το μέτρο, καλώδιο 4€-5€ το μέτρο. Το ίδιο σπιράλ το ίδιο θα το πληρώσεις και εσύ και ο υδραυλικός. Από κατάστημα λιανικής θα το αγοράσει και ο υδραυλικός. Δεν θα πάει με φορτηγό στο εργοστάσιο να φορτώσει 2 τόνους για να του έρθει φθηνότερα.

Μπορείς αν θέλεις να πας και να τα αγοράσεις μόνος σου όλους τους σωλήνες και τα καλώδια και θα σου έρθουν πιο φθηνά (περίπου μισή τιμή) αλλά τότε θα σου χρεώσει περισσότερα για την εγκατάσταση. Είναι μια δουλειά που θα χρειαστεί 4-5 ώρες για 2 άτομα. Αν δεν πληρώσεις ένα αξιοπρεπές ποσό (όχι 60€-80€) δεν θα βρεθεί επαγγελματίας που θα την κάνει όπως πρέπει.

Το δοχείο διαστολής που γράφει 25λ πρέπει να είναι για το δοχείο (το νερό χρήσης) και όχι για το κλειστό κύκλωμα.

Οι τσικιρικιτζήδες το κάνουν αυτό αδερφέ...όχι οι επαγγελματίες!!Όσο για τις τιμές που λές εσύ και ο  @sphinxgr ...μπορείτε να ψάξετε καλύτερα!!

  υγ.πάντα θα υπάρχουν και πιό φθηνοί και πιο καλοί...😉

  υγ2..παρακαλώ,όπως ηρεμήσουν λίγο οι "επαγγελματίες" του χώρου...κάνετε "κρά" από μακριά,δεν υπάρχει λόγος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vasilk είπε

Ναι αλλά δεν σου χρεώνουν την ΑΓΟΡΆ των σωλήνων αλλά την ΕΓΚΑΤΆΣΤΑΣΗ σωλήνων που περιλαμβάνει αγορά + τοποθέτηση. Μόνο η αγορά είναι; Δεν θα έπρεπε να πληρωθούν για να σου τις περάσουν;

Αν η απόσταση από τις αναμονές μέχρι το σημείο τοποθέτησης σε μια ταράτσα δηλαδή είναι είναι 10 μέτρα αντί για 5, δικαιολογούνται ας πούμε για το ξετύλιγμα του επιπλέον σωλήνα 30€; 
Επίσης μια ερώτηση, λογιστικού χαρακτήρα, από περιέργεια: Ένας υδραυλικός, έχει το δικαίωμα να μεταπουλά προϊόντα;
Δηλαδή μόνο παροχή υπηρεσιών δε μπορεί να κάνει; Πώς βάζει λοιπόν μέσα το κόστος των υλικών; 
 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pater_Familias είπε

Δε χρειάζεται να φωνάζεις. Το θέμα έχει αναφερθεί πιο πάνω. Το κόστος τοποθέτησης της σωλήνας μέσα από τον φωταγωγό είναι το ίδιο ανεξάρτητα του πόσα μέτρα θα πέσουν. Αλλά όπως είπαμε έχει επικρατήσει να μη δίνει ο τεχνίτης μια τελική τιμή εγκατάστασης που να περιλαμβάνει πλήρη τοποθέτηση χωρίς το κόστος των σωλήνων και καλωδίων. Θα μου πεις ελεύθερη αγορά έχουμε και ο καθένας αποφασίζει ποιον τεχνίτη  θα  επιλέξει. Συμφωνώ μαζί σου αλλά έχω και το δικαίωμα να συζητώ τις οικονομικές ταχτικές που παρατηρώ και να σχολιάζω αν κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι αποδεχτές και σωστές.

Υ.Γ Πολλοί έχουν τη δυνατότητα να τοποθετήσουν τους ηλιακούς και πιάνουν τα χέρια τους. Προτιμούν όμως να φέρουν τους ειδικούς είτε γιατί θα τον φωνάξουν στο μέλλον αν υπάρξει πρόβλημα, είτε γιατί ο τεχνίτης θα τελειώσει γρηγορότερα την εγκατάσταση και δε θα έχουν πολύ ώρα τη γυναίκα στα πόδια τους να λέει πότε θα τελειώσουν γιατί είναι χάλια το σπίτι ή η πολυκατοικία. 

Δεν φώναξα φίλε μου. Έγραψα με κεφαλαία δύο λέξεις "ΑΓΟΡΆ" και "ΕΓΚΑΤΆΣΤΑΣΗ" (οκ, θα μπορούσα να τις είχα κάνει bold) γιατί ήθελα να τις τονίσω. Η διαφορά τους είναι η ουσία αυτού που συζητάμε. Άλλο είναι να πας στο μαγαζί και να αγοράσεις 30μ σωλήνα και τέλος, άλλο είναι εκτός από το να σου το αγοράσουν, και να σου το συνδέσουν στο δίκτυο και να σου περάσουν τον ίδιο σωλήνα από το πατάρι, από 4 ορόφους, από την ταράτσα κτλ. Δεν είναι το ίδιο και αυτή η διαφορά χρεώνεται με το μέτρο. Υπάρχει μια αδικία βέβαια για αυτούς που έχουν πολλά μέτρα γιατί βγαίνει μεγάλη επιβάρυνση αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να χρεωθεί και διαφορετικά.

2 ώρες πριν, Devotee είπε

Οι τσικιρικιτζήδες το κάνουν αυτό αδερφέ...όχι οι επαγγελματίες!!Όσο για τις τιμές που λές εσύ και ο  @sphinxgr ...μπορείτε να ψάξετε καλύτερα!!

  υγ.πάντα θα υπάρχουν και πιό φθηνοί και πιο καλοί...😉

  υγ2..παρακαλώ,όπως ηρεμήσουν λίγο οι "επαγγελματίες" του χώρου...κάνετε "κρά" από μακριά,δεν υπάρχει λόγος!!

Ότι τιμή έγραψα είναι ότι τιμή μου έδωσαν, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Εγώ (είμαι σίγουρος και ο @sphinxgr ) έψαχνα για ηλιακό μέσω του προγράμματος "Εξοικονόμηση κατ οίκον" οπότε όπου ρώτησα και ότι τιμή πήρα ήταν από επαγγελματίες με βιβλία, με απόδειξη, με ΦΠΑ κτλ. Δεν ρώτησα ούτε τσικιρικιζτήδες, ούτε αεριτζήδες, ούτε "ελεξιπτωτιστές". Προσωπικά ρώτησα 6 και μεταξύ τους και στη eSolar από που έχεις πάρει και εσύ το δικό σου. Οι τιμές που μου έδωσαν για την εγκατάσταση ήταν από 100€ (80€+ΦΠΑ) μέχρι 125€ (100€+ΦΠΑ) και για τους σωλήνες από 5€ (4€+ΦΠΑ) μέχρι 5,50€ (4,50€+ΦΠΑ). Φαντάζομαι θα υπάρχουν και φθηνότεροι (χωρίς απόδειξη, σίγουρα) αλλά ούτε τους βρήκα ούτε με ενδιαφέρουν. Αλλά και εσύ που τους βρήκες τους φθηνότερους από eSolar πήρες που από τι θυμάμαι οι τιμές τους ήταν 100€ (80€+φπα) και 5,50€ (4,50€+φπα).

Σε παράθεση δικού μου post μιλάς για επαγγελματίες του χώρου που κάνουν "κρά" και που πρέπει να ηρεμήσουν αρά να φανταστώ ότι εννοείς εμένα; Εντελώς έξω πέφτεις. Ούτε του χώρου είμαι και ούτε αναστατωμένος είμαι. Αν εννοείς άλλον ΟΚ, αλλά καλά είναι να το κάνεις σε παράθεση δικού του post γιατί όταν το κάνεις σε δικό μου post αφήνεις υπόνοιες για μένα.

56 λεπτά πριν, naive είπε

Αν η απόσταση από τις αναμονές μέχρι το σημείο τοποθέτησης σε μια ταράτσα δηλαδή είναι είναι 10 μέτρα αντί για 5, δικαιολογούνται ας πούμε για το ξετύλιγμα του επιπλέον σωλήνα 30€; 
Επίσης μια ερώτηση, λογιστικού χαρακτήρα, από περιέργεια: Ένας υδραυλικός, έχει το δικαίωμα να μεταπουλά προϊόντα;
Δηλαδή μόνο παροχή υπηρεσιών δε μπορεί να κάνει; Πώς βάζει λοιπόν μέσα το κόστος των υλικών; 
 

Το έγραψα και πιο πάνω ότι το σύστημα "με το μέτρο" αδικεί αυτούς που έχουν πολλά μέτρα γιατί βγαίνει μεγάλη επιβάρυνση αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να χρεωθεί και διαφορετικά. Η μόνη άλλη λύση που βλέπω είναι η ελεύθερη διαπραγμάτευση.

Δεν είμαι ούτε υδραυλικός ούτε λογιστής αλλά θα σου απαντήσω όπως το βλέπω εγώ. Η λογική λέει πως αν δεν έχει ανοίξει κωδικό εμπόρου δεν μπορεί να μεταπουλάει προϊόντα και υλικά. Αυτό όμως που σου πουλάει δεν είναι τα 20μ σωλήνα, 6 ρακόρ, 8 βίδες κτλ.  Αυτό που σου πουλάει είναι η υπηρεσία του να σου εγκαταστήσει στο σπίτι σου 20μ σωλήνα. Άρα εσένα σου δίνει μια απόδειξη παροχής υπηρεσιών 100€ και περνάει την απόδειξη για τα υλικά σαν έξοδα στα βιβλία του. Στο ότι στην τιμή για την παροχή υπηρεσιών που σου δίνει έχει συνυπολογήσει και τα υλικά εξυπακούεται καθώς είναι μέρος των εξόδων του και συνδέονται άμεσα με την τιμή. Προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Εμένα για τον ηλιακό μου έδωσαν δύο αποδείξεις. Μία απόδειξη λιανικής για τον ηλιακό μόνο και μία απόδειξη παροχής υπηρεσιών για την εγκατάσταση. Σε αυτήν ήταν όλο το ποσό που είχαμε συμφωνήσει για την εγκατάσταση. Ούτε αναγράφονται και ούτε με ενδιαφέρει πόσο αγόρασε τις βίδες, πόσο την σωλήνα, πόσο την μόνωση, πόσο τα ρακόρ και πόσο την ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους ηλιακούς , η τοποθέτηση απαιτει τρύπημα της μόνωσης +7εκ πλάκας. Δεν υπάρχει περίπτωση με αυτή την τρύπα να αρχίσει να παίρνει υγρασία το σπίτι απο κάτω? Υπάρχει εναλλακτικός τρόπος εγκατάστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Υπάρχει εναλλακτικός τρόπος εγκατάστασης?

Οχι εαν δεν εχει καπου αλλου να στειρηχθει με μεταλικα πλαινα ελασματα κλπ .
Απλα μονωνεις μετα ολο το κομματι βιδα & πατημα και γυρω γυρω με "τσιχλα" ειδικη για μονωσεις , απο πανω ασταρι και βαψιμο με μονοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Στους ηλιακούς , η τοποθέτηση απαιτει τρύπημα της μόνωσης +7εκ πλάκας. Δεν υπάρχει περίπτωση με αυτή την τρύπα να αρχίσει να παίρνει υγρασία το σπίτι απο κάτω? Υπάρχει εναλλακτικός τρόπος εγκατάστασης?

Δεν ΤΡΥΠΑΣ!!!  βαζεις κατω 4 πλακες στις γωνιες.. Κατω απο τις πλακες μπαινει υλικο.. και γυρω γυρω για την σταθεροποιηση.. Πανω στις πλακες θα γινουν οι τρυπες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρόποι εγκατάστασης σε ταράτσα (αφορά και άλλες εγκαταστάσεις και όχι μόνο ηλιακών):

 

Τρύπημα. Παρά τις όποιες ανησυχίες μία σωστή εγκατάσταση με τρύπες (τρύπημα, μονωτικό μέσα στην τρύπα, ούπα και βίδα και τέλος ξανά μονωτικό από πάνω) δεν παρουσιάζει κανένα θέμα.

Χωρίς τρύπημα (1). Στήριξη με αντιρίδες. Δηλαδή σίδερα που θα πιάσουν σε κοντινά σταθερά σημεία (κάγκελα, τοιχάκια, κλπ).

Χωρίς τρύπημα (2). Φτιάξιμο (με καλούπωμα) τσιμεντένιων "πέδιλων" και τοποθέτηση εκεί πάνω κανονικά με βίδες.

Χωρίς τρύπημα (3). Κόλλημα πάνω στην ταράτσα προκατασκευασμένων τσιμεντένιων μπλοκ (κάτι σαν τα κράσπεδα των πεζοδρομίων) και μετά τοποθέτηση πάνω σε αυτά πάλι με βίδες. Εναλλακτικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και άλλα υλικά πχ τσιμεντένιες πλάκιες πεζοδρομίου οι οποίες είναι φθηνότερες αλλά βέβαια εμφανίζουν μια ροπή να ραγίζουν στο τρύπημα (ή μετά από αυτό).

Όλες οι παραπάνω λύσεις είναι οκ αν γίνουν σωστά με μόνο μειονέκτημα της φάσης "όχι τρύπημα" το πρόσθετο κόστος για τα υλικά και την παραπάνω δουλειά.

Επεξ/σία από haris_216
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...