Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε αδερφε απο τι πεμπτη εγινε η κινηση και ειναι πεμπτη σημερα περασε μια βδομαδα και τιποτα

 

Υπομονή φιλε μου, δεν εχεις τιποτα να φοβασε, τα χρηματα θα μπουν οπως και να εχει στην καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα, οποιος μπορει ας μου δωσει τα φωτα του...

 

Εχω λοιπον εναν λογαριασμο στο paypal τον οποιο τον εχω συνδεσει με την προπληρωμενη καρτα που εχω στην τραπεζα Κυπρου. Η καρτα ειχε μεσα 8 ευρω και ο λογαριασμος μου στο paypal ειχε 7,50 ευρω. Προχθες κανω μια καταθεση 7 ευρω στην betfair μεσω paypal και βλεπω μετα οτι τα λεφτα τραβηχτηκαν απο την καρτα και οχι απο τον λογαριασμο του paypal. Τα 7,50 δηλαδη μεινανε αθικτα.

 

Καθε φορα λοιπον που θα τραβαω λεφτα απο το paypal αυτα θα φευγουν απο την καρτα; Οχι απο αυτα που ειναι μεσα στο paypal;

 

Δευτερον, αυτα που ειναι μεσα στο paypal μπορω με καποιον τροπο να τα βαλω στην καρτα μου, ή σε λογαριασμο τραπεζης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το πρώτο, πρέπει να υπάρχει αντιστοιχία νομίσματος αγοράς και νομίσματος που έχεις ως κύριο στο paypal. Δηλαδή αν αγοράζεις κάτι σε ευρώ και έχεις βασικό νόμισμα στο paypal λίρα ή δολάριο, δεν θα τραβιούνται τα λεφτά του balance στο paypal. Μπορείς να αλλάξεις το βασικό νόμισμα που έχεις ενεργοποιημένο στο profile.

 

Για να μεταφέρεις τα λεφτά του balance σε λογαριασμό υπάρχει η επιλογή withdraw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω g_alkis! Αλλαξα το βασικο νομισμα, αλλα γιατι μου δειχνει στο "EUR (Primary)" 0 ευρω; Εκει δειχνει σε τι νομισμα σε εχουν πλήρωσει δηλαδη; Και επισης τωρα που το αλλαξα αν κανω καταθεση σε καποιο site παλι σε ευρω θα τραβηξει απο το paypal?

 

nvwk6v.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνεις convert το ποσό από δολάρια σε ευρώ. Είναι στο ίδιο μενού που άλλαξες το βασικό νόμισμα. Σου κρατάει μια προμήθεια επί του ποσού οπότε δεν συμφέρουν οι συνεχείς αλλαγές. Αν η κατάθεση σου είναι σε ευρώ ναι θα τα τραβήξει από το balance (αφού το μετατρέψεις σε ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπερα, προβλημα με το paypal.

 

Σημερα αλλαξα τη διευθυνση μου μεσα στο paypal. Και απο τοτε αρχισαν τα προβληματα. Το paypal μου μπλοκαρε το λογαριασμο, μου ζητησε να αλλαξω τον κωδικο (το εκανα), μου ζητησε να να αλλαξω την ερωτηση ασφαλειας (το εκανα) και μου ζηταει να του στειλω ID photo. Το εκανα, αλλα δεν το δεχθηκε. Μου ζητησε λοιπον να δωσω 4ψηφιο αριθμο (που μου ειχαν στειλει το νοεμβριο του 2010 νομιζω) και αιτηθηκα να μου χρεωσουν την καρτα με 1,5 ευρω εκ νεου για να βαλω τον κωδικο.

 

Αρκει μονο να βαλω τον 4ψηφιο λοιπον για να μου κανουν παλι ενεργο το λογαριασμο απο limited, ή πρεπει να κοψω το λαιμο μου να τους στειλω το εγγραφο που ζητανε;

 

Η πλακα ειναι πως αυτη τη στιγμη μου εχουν δεσμευσει 90 ευρω απο δυο αγορες που θελω να κανω και ο πωλητης περιμενει τα χρηματα του.

Γενικα υπαρχει τροπος να συντομευσουμε τη διαδικασια ή θα πρεπει να περιμενω μεχρι τη Δευτερα που λογικα θα φανει ο 4ψηφιος;

 

 

Edit τωρα που το ξανασκεφτομαι: Τι σχεση εχει το 4ψηφιο νουμερο με το οτι δεν δεχθηκαν την ID with photo? Θελω να πω, η τσυτοτητα ειναι για πιστοποιηση του ιδιοκτητη του λογαριασμου, ενω το 4ψηφιο για πιστοποιηση κατοχης της καρτας. Πως τα συνδεουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλως ηρθες στον ομορφο κοσμο του Paypal!

Για αρχη τoυς στελνεις οτι ακριβως ζητανε, το Limitation στα accounts ειναι ενα πολυ συνηθες φαινομενο στην συγκεκριμενη e-wallet υπηρεσια.

Aνεβαζεις στον server τους οτι εγγραφα απαιτουν και περιμενεις να ολοκληρωσουν το review τους.

H ταυτοτητα δεν πρεπει να ειναι επεξεργασμενη, την βαζεις ετσι οπως ειναι.

Στον λογαριασμο σου προτου σε μπλοκαρουν ειχες καμια ενεργη πιστωτικη, χρεωστικη, prepaid ή οχι;

Εαν οχι γι'αυτο σου ζητουν παλι verification.

Τελος, δεν προκειται να σου ξεμπλοκαρουν τον λογαριασμο μονο με τον τετραψηφιο, αναγκαστικα πρεπει να τους δωσεις το εγκυρο αντιγραφο (σκαναρισμενο) της ταυτοτητας που σου ζητανε.

 

Yποθετω οτι πρεπει να σου εμφανιζεται κατι σαν και αυτο λογικα (συν την επιλογη για την photo ID):

 

paypalaccountlimitedacc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευχαριστω!

Ευτυχως λυθηκε επιτελους το προβλημα δεν ξερω τι εκαναν ή που κολλουσαν, αλλα τελος καλο ολα καλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα...θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ με τη σειρά μου!

Προέκειψε μια καλή ευκαιρία για αγορά απο πωλητή στην Αμερική αλλα δεν το στέλνει Ελλάδα!

και θέλω να το στείλω σε έναν ξάδερφό μου που ζει, το πρόβλημα είναι ότι στέλνει μόνο σε PayPal-REGISTERED Address...έτσι και εγώ πήγα να βάλω στο paypal στο πεδίο add an address την διεύθυνση του ξαδέρφου μου...αλλα το πρόβλημα είναι ότι κάτω κάτω..δεν μπορώ να επιλέξω το κουτάκι που λέει 'country'...είναι μόνημα επιλεγμένο το 'Greece'

πιστεύετε πως υπάρχει πρόβλημα??επίσης το δηλώνω σαν <Street Address(Gift)> σαν δώρο δλδ απο την επιλογή που έχει επάνω...αλλα δεν μου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξω την χώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στειλε ενα μήνυμα στον πωλητη και ρωτα τον αν μπορει να στα στειλει ελλαδα με εξτρα κοστος ή ζητα του αν μπορει να τα στειλει στον ξαδερφο σου δινοντας του τη διεθυνση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν θέλω να αγοράσω κάτι π.χ. από το ebay.com και η τιμή του εκεί είναι σε $ γίνεται να πληρώσω μέσω paypal σε δολλάρια και να μου κάνει την μετατροπή η τράπεζα???

Αυτό που θέλω να αποφύγω είναι τα "τσιμπημένα" rates του paypal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...