Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον για το dispute γιατι απειρες φορες εχω κανει.

Τα βηματα ειναι απλα.

Ανοιγουμε το dispute απο τα details της συναλλαγης.

Γραφουμε το κειμενο μας.

Και μετα περιμενουμε απαντηση απο τον πωλητη,που θα απαντησει μεσω paypal.

δεν κανουμε τιποτα αλλο,ουτε escalate ουτε τιποτα

Περιμενουμε.

Συνηθως ο πωλητης θα απαντησει γρηγορα,γιατι απο την στιγμη που ανοιγεις dispute,τα λευτα ειναι σε εκκρεμοτητα και οχι στο account σου.

Επειτα το paypal αποφασιζει τι θα γινει μεσα στο πολυ 20 μερες(σε 1-5 μερες εχει λυθει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον για το dispute γιατι απειρες φορες εχω κανει.

Τα βηματα ειναι απλα.

Ανοιγουμε το dispute απο τα details της συναλλαγης.

Γραφουμε το κειμενο μας.

Και μετα περιμενουμε απαντηση απο τον πωλητη,που θα απαντησει μεσω paypal.

δεν κανουμε τιποτα αλλο,ουτε escalate ουτε τιποτα

Περιμενουμε.

Συνηθως ο πωλητης θα απαντησει γρηγορα,γιατι απο την στιγμη που ανοιγεις dispute,τα λευτα ειναι σε εκκρεμοτητα και οχι στο account σου.

Επειτα το paypal αποφασιζει τι θα γινει μεσα στο πολυ 20 μερες(σε 1-5 μερες εχει λυθει)

 

Αυτό το εχω κάνει. Αν δείτε το paypal λέει οτι στις 21-06-07 θα κλείσει dispute και δεν θα ξανανείξει. Τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελίδα του Sign In υπάρχουν τρεις διαφορετικοί τύποι accounts. Καθένας έχει διαφορετικές χρεώσεις;

 

Εκτός από την προηγούμενη ερώτηση της παράθεσης, στην οποία περιμένω απάντηση θέλω να κάνω μία ακόμη! Με τις χρεωστικές κάρτες μπορείς μόνο να κάνεις αγορές ή να δέχεσαι και λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα με τον αν είναι χρεωστική η κάρτα. Απλώς μήπως πρέπει να αναβαθμίσεις το λογαριασμό στο paypal, μήπως;;;

 

Δεν έχω λογαριασμό ακόμη!!!

 

Τότε ποια η διαφορά χρεωστικής - πιστωτικής; Μήπως στη χρεωστική υπάρχει όριο στα χρήματα που μπορείς να αποστείλεις ή να λάβεις ή και στα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελίδα του Sign In υπάρχουν τρεις διαφορετικοί τύποι accounts. Καθένας έχει διαφορετικές χρεώσεις;

 

Δεν έχω λογαριασμό ακόμη!!!

 

Τότε ποια η διαφορά χρεωστικής - πιστωτικής; Μήπως στη χρεωστική υπάρχει όριο στα χρήματα που μπορείς να αποστείλεις ή να λάβεις ή και στα δύο;

 

Κάποιος που να ξέρει παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πολλά να σου απαντήσω η ξανθιά. Δεν ξέρω αν η χρεωστική είναι ίδια με την προπληρωμένη, γιατί εμείς προπληρωμένη βγάλαμε. Που σημαίνει ότι σκας ένα ποσό από 30 ευρώ και πάνω να φορτώσεις την κάρτα και κάνεις το κουμάντο σου στις ιντερνετικές αγορές. Στην προπληρωμένη πάντως μπορώ να βάλω μέχρι 1000 ευρώ.

Δεν είχα πρόβλημα πάντως. Το paypal την δέχθηκε την κάρτα μια χαρά. Αν και δεν ήξερα, διαπίστωσα μια ελάχιστη καθυστέρηση στην πρώτη μου αγορά. Άλλα όπως και να'χει το paypal σε ειδοποιεί με μέϊλ για την οποιαδήποτε αγορά κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...

Με την πιστωτικη ή χρεωστικη ειναι το ιδιο πραμα για να στειλεις και να λαβεις λευτα.

ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραμα.

Οταν δεχεσαι λευτα αυτα πανε στο Balance,ΟΧΙ στην καρτα.

Για να παρεις δικα σου,σε μετρητα πρεπει να κανεις withdraw στην τραπεζα.

Επισης για να δεχεσαι λεφτα πρεπει να εχεις premier ή business account.

Αλλιως το personal έχει όρια.

Ακόμα,για μεγαλύτερα όρια να γίνεται και verified.

Οτι ερωτήσεις,ευπρόσδεκτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...

Με την πιστωτικη ή χρεωστικη ειναι το ιδιο πραμα για να στειλεις και να λαβεις λευτα.

ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραμα.

Οταν δεχεσαι λευτα αυτα πανε στο Balance,ΟΧΙ στην καρτα.

Για να παρεις δικα σου,σε μετρητα πρεπει να κανεις withdraw στην τραπεζα.

Επισης για να δεχεσαι λεφτα πρεπει να εχεις premier ή business account.

Αλλιως το personal έχει όρια.

Ακόμα,για μεγαλύτερα όρια να γίνεται και verified.

Οτι ερωτήσεις,ευπρόσδεκτες!

 

Με τη χρεωστική δεν υπάρχει όριο στα χρήματα που μπορείς να δώσεις ή να πάρεις (εφ' όσον έχεις κάνεις τις κατάλληλες ενέργειες στο paypal), έτσι; Το Balance τι είναι; Ο τραπεζικός λογαριασμός; Τέλος τι είναι withdraw και verified και πώς γίνονται αυτές οι 2 διαδικασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη χρεωστική δεν υπάρχει όριο στα χρήματα που μπορείς να δώσεις ή να πάρεις (εφ' όσον έχεις κάνεις τις κατάλληλες ενέργειες στο paypal), έτσι; Το Balance τι είναι; Ο τραπεζικός λογαριασμός; Τέλος τι είναι withdraw και verified και πώς γίνονται αυτές οι 2 διαδικασίες;

 

Λοιπόν, η διαφορά μεταξύ της πιστωτικής και της χρεωστικής είναι οτι για να πληρώσεις κάτι με την χρεωστική, πρέπει να έχεις μέσα (στον λογαριασμό της χρεωστικής) αρκετά χρήματα για να καλύψεις την αγορά. Πχ, αν θες να αγοράσεις κάτι που έχει 1000 ευρώ, πρέπει να έχεις τουλάχιστον 1000 ευρώ μέσα στον λογαριασμό της χρεωστικής σου κάρτας. Στην πιστωτική απλά θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 1000 ευρώ πιστωτικό υπόλοιπο για να κάνεις την συναλλαγή. Πχ αν έχεις πιστωτική με όριο 1500 ευρώ και έχεις χρησιμοποιήσει τα 460 σε παλιότερη(ες) συναλλαγή(ες) σου μένουν 1040 υπόλοιπο για να κάνεις μια αγορά. Κατά τα άλλα για να πάρεις λεφτά η διαδικασία είναι ίδια είτε με πιστωτική είτε με χρεωστική.

 

Το Balance είναι τα χρήματα που έχεις στον λογαριασμό σου στο Paypal. Πχ έκανες μια πώληση και πήρες 100 ευρώ, αυτά πάνε στο Balance σου. Απο εκεί και πέρα μπορείς είτε να τα κάνεις "Withdraw" σε κάποιον τραπεζικό λογαριασμό που έχεις δηλώσει στο Paypal (κάποιας ελληνικής ή και άλλης τράπεζας) είτε να χρησιμοποιήσεις αυτά τα λεφτά προκειμένου να αγοράσεις κάτι άλλο.

 

Τέλος verified γίνεσαι όταν το Paypal (εμένα μου το έκανε με το που γράφτηκα) σε χρεώνει ένα μικροποσό, το οποίο εμφανίζεται στον λογαριασμό που λαμβάνεις απο την χρεωστική ή πιστωτική σου, μαζί με κάποια νούμερα/κωδικός τα οποία και βάζεις μετά στο Paypal και άρα επιβεβαιώνει οτι η διεύθυνση που έχεις βάλει στο Paypal είναι σύμφωνη με την διεύθυνση που έχεις δηλώσει στην τράπεζα σου για να λαμβάνεις τους μηνιαίους λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Το Balance είναι τα χρήματα που έχεις στον λογαριασμό σου στο Paypal. Πχ έκανες μια πώληση και πήρες 100 ευρώ, αυτά πάνε στο Balance σου. Απο εκεί και πέρα μπορείς είτε να τα κάνεις "Withdraw" σε κάποιον τραπεζικό λογαριασμό που έχεις δηλώσει στο Paypal (κάποιας ελληνικής ή και άλλης τράπεζας) είτε να χρησιμοποιήσεις αυτά τα λεφτά προκειμένου να αγοράσεις κάτι άλλο.

 

Τέλος verified γίνεσαι όταν το Paypal (εμένα μου το έκανε με το που γράφτηκα) σε χρεώνει ένα μικροποσό, το οποίο εμφανίζεται στον λογαριασμό που λαμβάνεις απο την χρεωστική ή πιστωτική σου, μαζί με κάποια νούμερα/κωδικός τα οποία και βάζεις μετά στο Paypal και άρα επιβεβαιώνει οτι η διεύθυνση που έχεις βάλει στο Paypal είναι σύμφωνη με την διεύθυνση που έχεις δηλώσει στην τράπεζα σου για να λαμβάνεις τους μηνιαίους λογαριασμούς.

 

Υπάρχει λίστα με τις ελληνικές τράπεζες και τις χρεωστικές που συνεργάζονται πλήρως με το paypal στο site του paypal ή σε κάποια άλλη έγκυρη σελίδα;

 

Για να γίνει verified ο λογαριασμός χρειάζεται και κάποια διαδικασία μέσω και της τράπεζας; Γενικά για να διευθετηθεί κάθε εκκρεμότητα με το paypal χρειάζεται να γίνει και κάποια ενέργεια μέσω της τράπεζας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λίστα με τις ελληνικές τράπεζες και τις χρεωστικές που συνεργάζονται πλήρως με το paypal στο site του paypal ή σε κάποια άλλη έγκυρη σελίδα;

 

Για να γίνει verified ο λογαριασμός χρειάζεται και κάποια διαδικασία μέσω και της τράπεζας; Γενικά για να διευθετηθεί κάθε εκκρεμότητα με το paypal χρειάζεται να γίνει και κάποια ενέργεια μέσω της τράπεζας;

 

Όλες οι τράπεζες συνεργάζονται αφού και το Paypal ως νομική οντότητα τουλάχιστον τράπεζα είναι.

 

Σου εξήγησα τον τρόπο που γίνεσαι verified. Δηλώνεις στο Paypal την ίδια διεύθυνση που έχεις δηλώσει και στην τράπεζα, σου κάνουν μία μικρή χρέωση (πχ 2 δολάρια) και στο statement που θα σου έρθει απο την δική σου τράπεζα θα έχει (εκεί που έχει την αιτιολογία της χρέωσης) έναν αριθμητικό κωδικό τον οποίο θα καταχωρήσεις εσύ με την σειρά σου στο Paypal. Μετά γίνεσαι verified.

 

Όχι δεν χρειάζεται να έρθει σε επαφή η τράπεζά σου με το Paypal, οποιαδήποτε διαδικασία μπορείς να την κάνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία τελευταία απορία. Μπορώ σε έναν PayPal account να έχω καταχωρημένες δύο διαφορετικές χρεωστικές; Π.χ. μία για πληρωμές και μία για καταθέσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exw kanei logariasmo exw kanei verify to mail exw dilwsei xrewstiki karta kanonika ola..alla m emfanizei auto edw Status: Greek - Unverified ...kai parakatw exei ena TO DO LIST..kai otan to patisw leei Finish Expanded Use Enrollment...nai sinexizontas parakatw leei:

 

When you began enrollment in PayPal's Expanded Use Program, we charged a ?1.50 EUR fee to your card.

 

Please check your credit card statement (monthly transaction history) online or when it arrives in the mail from the credit card issuer. On this statement, you will see a ?1.50 EUR charge from PayPal. Next to this charge you will see the 4-digit Expanded Use Number, which can be found directly before the word PAYPAL. Note that it may take 3-4 working days for the number to appear on your statement.

 

kai exie ena pedio na siblirwseis 3-4 noumera...auta ta noumera pws tha ta labw egw??kserei kaneis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...