Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πουλάς ,το σωστό είναι να στείλεις PayPal invoice στον αγοραστή που περιγράφει αναλυτικά τι συμφωνήθηκε να πουληθεί και σε τι κατάσταση (πχ σφραγισμένο, μεταχειρισμένο, για ανταλλακτικά κτλ).

https://www.paypal.com/us/selfhelp/article/how-do-i-create-and-send-an-invoice-faq3144

Τώρα εάν δέχεται ο αγοραστής να στα στείλει με friends and family σίγουρα δέχεσαι αφού σε συμφέρει σαν πωλητή.

 

Αν αγοράζεις, απαιτείς να πληρώσεις με invoice και δεν δέχεσαι σε καμία περίπτωση friends and family

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το αντικείμενο το πουλάω όποτε φτιάχνω invoice και το στέλνω στον πωλητή?

Και από το description που θα γράψω στο invoice  θα είμαι καλυμμένος σε περίπτωση που κάνει dispute ή θα χρειαστεί να κάνω και κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τηεφωνηαμ στη Εξυπ. πελατων της τραπεζας και αν εχεις αρνητικη απαντηση στελνεις mail στο paypal

ευχαριστω πολυ για την βοηθια σου φιλε επικοινονησα με την paypal κ μου ειπε αυτο ακριβως που μου ανεφερες μοιυ λεει τα χρηματα μου εχουν επιστραφει απλα η τραπεζα μου καθηστερη για να την διακπερεοση οστοσο μου λεει αν δεν μπουν στης επομενες δυο μερες να επικοινονησω ξανα στην paypal για να μου κανουν καποιες ενεργειες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την βοηθια σου φιλε επικοινονησα με την paypal κ μου ειπε αυτο ακριβως που μου ανεφερες μοιυ λεει τα χρηματα μου εχουν επιστραφει απλα η τραπεζα μου καθηστερη για να την διακπερεοση οστοσο μου λεει αν δεν μπουν στης επομενες δυο μερες να επικοινονησω ξανα στην paypal για να μου κανουν καποιες ενεργειες..

Ολα καλα λοιπον ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το αντικείμενο το πουλάω όποτε φτιάχνω invoice και το στέλνω στον πωλητή?

Και από το description που θα γράψω στο invoice θα είμαι καλυμμένος σε περίπτωση που κάνει dispute ή θα χρειαστεί να κάνω και κάτι άλλο?

Ναι το στέλνεις στον αγοραστή και εάν συμφωνεί πατάει το κουμπί και το πληρώνει.

Τον βάζει το paypal να βάλει και delivery address οπότε μόλις σου έρθει ειδοποιήση από το paypal ότι πληρώθηκε το τάδε invoice θα λέει και που πρέπει να στείλεις το προϊόν.

Στείλε με tracking number για να έχεις απόδειξη ότι το έστειλες πράγματι στην διεύθυνση που συμφωνήθηκε στο invoice.

Τώρα διαχρονικά το PayPal ειναι γνωστό ότι γέρνει προς την πλευρά του αγοραστή σε dispute αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Καλό είναι να περιλάβεις στην περιγραφή και το serial number του προϊόντος που στέλνεις εάν διαθέτει το προϊόν, ώστε σε περίπτωση επιστροφής να τσεκάρεις ότι είναι το δικό σου πράγματι ή σε βίντεο με unboxing είναι αυτό που του έστειλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέστραψα στο sportsdirect κάποια ρούχα αλλά

δε βγάζω άκρη πως παίρνεις τα μεταφορικά απο

το paypal.

Δίαβασα τα comments κτλ αλλα δεν..

μαλλον κατι δεν κανω σωστά, φταίει που έχω business account μήπως?

Θα κάνω dispute μάλλον και ελπίζω να βγάλω άκρη.

 

Εντομεταξύ για να επικοινωνήσω με paypal γίνεται μόνο τηλεφωνικά?

Πιο πολλά θα πάνε σε χρέωση για το τηλ παρα αυτά που θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω, πολυ χαλια η επικοινωνια με το paypal,

και σιγα μην βγαλεις ακρη με το τηλεφωνο

 

εχει και email, αστους να λενε,

μετα απο αρκετο ψαξιμο:

 

https://www.paypal.com/gr/selfhelp/contact/email/t_s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν μπλοκάρει το λογαρ. λόγω limitations και δε βγάζω άκρη γιατί δεν ξεμπλοκάρει, έχοντας στείλει φωτό από ID και λογαριασμό τραπέζης. Έχει κανείς βρεθεί σε παρόμοια φάση και να έχει κάνει κάτι που πέτυχε να το ξεμπλοκάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν μπλοκάρει το λογαρ. λόγω limitations και δε βγάζω άκρη γιατί δεν ξεμπλοκάρει, έχοντας στείλει φωτό από ID και λογαριασμό τραπέζης. Έχει κανείς βρεθεί σε παρόμοια φάση και να έχει κάνει κάτι που πέτυχε να το ξεμπλοκάρει;

Πριν ποσο καιρο τα εστειλες, πρεπει να περιμένεις να σου απαντήσουν στο ticket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊναι ένα 3μηνο τώρα. Το θέμα είναι οτι το όνομα που έχω στο λογαριασμό είναι συντομογραφία (τα πρωτα γραμματα μονο) από κανονικό όνομα και επίθετο. Η χρέωση που κάνουν σε δυο μικροποσά που όμως πληρώνεις και την 3Ε προμηθεια για καθένα εξ αυτών, τί είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊναι ένα 3μηνο τώρα. Το θέμα είναι οτι το όνομα που έχω στο λογαριασμό είναι συντομογραφία (τα πρωτα γραμματα μονο) από κανονικό όνομα και επίθετο. Η χρέωση που κάνουν σε δυο μικροποσά που όμως πληρώνεις και την 3Ε προμηθεια για καθένα εξ αυτών, τί είναι;

Εφ οσον εχεις λαθος στοιχεια ο λογαριασμός σου θα μείνει ετσι οπως είναι μπλοκαρισμενος

 

οσο για το δεύτερο άλλαξε τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊναι ένα 3μηνο τώρα. Το θέμα είναι οτι το όνομα που έχω στο λογαριασμό είναι συντομογραφία (τα πρωτα γραμματα μονο) από κανονικό όνομα και επίθετο. Η χρέωση που κάνουν σε δυο μικροποσά που όμως πληρώνεις και την 3Ε προμηθεια για καθένα εξ αυτών, τί είναι;

Για το θεμα της χρεωσης των 3€ για καθε εισερχομενο εμβασσμα. Στειλε ενα mail στην εξυπηρέτηση πελατών της Alpha Bank και θα ακυρωθουν οι χρεωσεις

 

ΥΓ. Μην αλλαξεις τράπεζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά...

Μετά από μια μεγάλη αποχή από αγορές, πήρα ένα πραγματάκι από το ebay. Περίμενα περίπου 3 μήνες και δεν το παρέλαβα! Τελικά μου έκανε refund την Πέμπτη 21 του μήνα, αλλά τα λεφτά δεν τα πήρα ακόμα πίσω. Νομίζω 3 ημέρες έκανε να φανούν στον λογαριασμό.

 

Μπήκα στο λογαριασμό μου στο paypal, έκανα αυτό με τα δυο ποσά που σου στέλνουν για εξακρίβωση του λογαριασμού, και το πρόβλημα μου τώρα είναι αυτό.

Μου βγάζει αυτό. Πατάω complete setup

 

RHWlXhC.jpg

 

Μετά μου βγάζει αυτό. Πατάω accept

hBQ5xDn.jpg

 

Και μετά μου βγάζει αυτό το σφάλμα. Τι πρέπει να κάνω?!

H7pKJzO.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο αυτό μην το περαζεις, εξ αλλου στο λέει ειναι για να να κανεις αγορες κατ ευθεία απο το ιβαν.

 

Εσύ με τι έχεις πληρώσει την αγορά, με κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο αυτό μην το περαζεις, εξ αλλου στο λέει ειναι για να να κανεις αγορες κατ ευθεία απο το ιβαν.

 

Εσύ με τι έχεις πληρώσει την αγορά, με κάρτα;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο.

Ναι με κάρτα έχω πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...