Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι ένα απο τα πολλά προβλήματα και δεν σχετίζεται με το παραπάνω. Η διαδικασία περιγράφετε αναλυτικά στις τελευταίες σελίδες για να ανοίξεις case!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, καταρχάς, στην παρέα. Ομολογώ ότι, λόγω του αχανούς μεγέθους του νήματος, δεν ξέρω αν αυτό που θα ρωτήσω έχει τυχόν απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες. Σε κάθε περίπτωση ζητώ την κατανόησή σας ☺. Στο θέμα. Θέλω να αγοράσω ένα μουσικό όργανο από Γερμανία. Τα έχω βρει με τον πωλητή - να πω ότι έχω κάνει συναλλαγή με τον συγκεκριμένο και άλλη φορά, οπότε δεν έχω κάποια αμφιβολία για την αξιοπιστία του. Ο οποίος μου ζήτησε ευγενώς να του στείλω τα χρήματα σαν να πρόκειται για φίλο ή οικογένεια προς αποφυγή των υπερβολικών κρατήσεων, που παντελονιάζει το paypal. Τώρα, το θέμα μου είναι να γίνει η εν λόγω πληρωμή ανέξοδα και για εμένα, ασφαλώς. Οπότε ρωτάω : Ο καλύτερος τρόπος είναι να στείλω σε πρώτη φάση μέσω e-banking το σχετικό ποσό στο προσωπικό μου paypal balance, κάτι που δεν έχει τύχει να κάνω άλλη φορά, και εν συνεχεία να πληρώσω τον Γερμανό; Με τον τρόπο αυτό θα αποφύγω πλήρως τις όποιες κρατήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι να μην στείλεις σαν να πρόκειται "για φίλο ή οικογένεια" σε καμία περίπτωση. Αυτό θα σημαίνει ότι παραιτείσαι του δικαιώματος/δυνατότητας να κάνεις dispute αν κάτι δεν πάει καλά (δεν γίνεται dispute για friends and family πληρωμές). Οι όποιες κρατήσεις βαραίνουν τον πωλητή και όχι εσένα. Το ότι έχεις ξαναγοράσει από αυτόν δεν σημαίνει κάτι. Πολλές φορές πάει η στάμνα στη βρύση αλλά μια σπάει.

Πες του αν σώνει και καλά θέλει να μην επωμιστεί τις κρατήσεις (και μπορείς να πληρώσεις το αυξημένο κόστος), να σου στείλει invoice προσαυξημένο κατά αυτές τις κρατήσεις ώστε να τις πληρώσεις εσύ αλλά να διατηρήσεις τα δικαιώματα που απορρέουν από μια εμπορική συναλλαγή μέσω του Paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Ποτέ μα ποτέ και για κανένα λόγο δεν στέλνουμε σε πωλητές με τον τρόπο που αναφέρεις "φίλο ή οικογένεια " καλύτερα θα ήταν να πληρώσεις εσύ τα τις χρεώσεις του παυπαλ, αν πάλι είσαι αποφασισμένος να το κανεις το παυπαλ απο εσένα δεν κρατάει τίποτα όσα λέει ο πωλητης τοσα θα τραβήξει απο την κάρτα σου, (δεν χρειάζεται εμβάσματα στο balance)

 

Εδιτ

Επίσεις να σου πω οτι εφόσον δεν κανεις χρηση της προστασίας του παυπαλ στειλτα με εμβάσμα απο την τράπεζα σου στην τράπεζα του το ίδιο είναι και χωρίς χρεώσεις πέραν του ένας ευρώ που θα πληρωσεις εσύ προμήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ καταρχάς για την άμεση απόκριση. Δεν έχεις άδικο σε αυτό που αναφέρεις στο τέλος. Απλά το ανέφερα αυτό περί αξιοπιστίας διότι πρόκειται για ebay seller, με πλήθος απολύτως θετικών σχολίων, με τον οποίο είχα συναλλαγεί κι εγώ πιο παλιά χωρίς θέμα. Απλά συμφωνήσαμε σε καλύτερη τιμή εξω-ebay-κα, οπότε δεν σκέφτηκα "κακόπιστα" ως προς αυτό που ζήτησε. Να είμαι ειλικρινής, δε γνώριζα αυτό που γράφεις περί αποποίησης της δυνατότητας να κατοχυρωθώ σε περίπτωση τυχόν ανώμαλης εξέλιξης της όλης φάσης. Οπότε σε ευχαριστώ για την ενημέρωση και προφανώς δε γίνεται να μείνω απροστάτευτος για 10 ευρώ "χασούρας" του πωλητή. Να κάνω μια ερώτηση ακόμα; Υπάρχουν κάτι sites όπως αυτό http://www.clothnappytree.com/ppcalculator/ για υπολογισμό των paypal fees. Η Γερμανία, όντως, έχει άλλη μεταχείριση ως προς τον υπολογισμό αυτών σε σχέση με τις άλλες χώρες της ένωσης, όπως φαίνεται εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος είναι μεταφορά απο τραπεζικό λογαριασμο στο  Paypal. Μεσω τραπεζας δε γίνεται αμεσα. Θέλει απο 1-3 εργάσιμες μέρες.

Δε γινεται με Paysafe

δεν το κανεις σαφες τι εννοεις "μεταφορά απο τραπεζικό λογαριασμο στο  Paypal." και το "Μεσω τραπεζας δε γίνεται αμεσα. Θέλει απο 1-3 εργάσιμες μέρες." ?

και πως γίνονται αυτά η αυτό εάν εννοείς ενα και οχι δυο πράγματα !

υπαρχει  οδηγός εδω μεσα να μου πει κάποιος ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν το κανεις σαφες τι εννοεις "μεταφορά απο τραπεζικό λογαριασμο στο  Paypal." και το "Μεσω τραπεζας δε γίνεται αμεσα. Θέλει απο 1-3 εργάσιμες μέρες." ?

και πως γίνονται αυτά η αυτό εάν εννοείς ενα και οχι δυο πράγματα !

υπαρχει  οδηγός εδω μεσα να μου πει κάποιος ?

 

"μεταφορά απο τραπεζικό λογαριασμό στο Paypal, Θέλει απο 1-3 εργάσιμες μέρες." Εντάξει τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μεταφορά απο τραπεζικό λογαριασμό στο Paypal, Θέλει απο 1-3 εργάσιμες μέρες." Εντάξει τώρα

 

Ναι αλλα πως την κανουμε αυτην την μεταφορα ?

πρεπει να ειναι συνδεμενος ενας λογαριασμος τράπεζας και γίνετε απο την σελίδα του paypal ?

η τα μεταφέρω απο e baking με κάποιο τρόπο στο paypal ? και αν ναι ,πως το κάνω ?

συγνώμη αν σας κούρασα αλλα φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βρισκω τον οδηγο που υπηρχε στον ινσομνια για μεταφορα χρηματων απο  τραπεζικο λογαριασμο στο Paypal Balance.Ειναι ευκολο καποιος να μου παραθεσει το λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση μιας και δεν εχω κανει ποτε dispute case κλπ στο paypal, ανοιξα χθες case για ενα δεμα που ηρθε απο κινα με dhl και δε το παρελαβα διοτι αλλα ειπαν και αλλα εκαναν ειπα  στη dhl να επιστραφει και ειπα στον πωλητη να το αποδεχθει πισω και να κανει refund τα χρηματα μου αλλα διαφωνησαμε διοτι ελεγε αμα γυρισει πισω θα πρεπει να πληρωσω τους φορους στη χωρα του διαφωνησα και ανοιξα με τα πολλα το case στο paypal τωρα σημερα ο πωλητης μου εστειλε e-mail αν δεχομαι να το δεχθουν πισω και να κανουν refund οταν το παραλαβουν και εκει το ερωτημα το paypal μου ειπε 27 δεκεμβριου κλεινει αυτοματα το case εγω μεσα απο το case αλλα και στο e-mail απαντησα οκ στον πωλητη αλλα να κανουν το refund πριν τις 25 δεκεμβριου επειδη ληγει η προθεσμια του case τωρα τι γινετε να περιμενω μεχρι 24 του μηνα το refund και αν δε τοχουν παραλαβει ακομα και δεν το κανουν? μπορω 24 του μηνα να κανω claim η τι να κανω γενικα? ευχαριστω. (το ποσο ειναι 150 ευρω δεν ειναι και μικρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα πως την κανουμε αυτην την μεταφορα ?

πρεπει να ειναι συνδεμενος ενας λογαριασμος τράπεζας και γίνετε απο την σελίδα του paypal ?

η τα μεταφέρω απο e baking με κάποιο τρόπο στο paypal ? και αν ναι ,πως το κάνω ?

συγνώμη αν σας κούρασα αλλα φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος !

Δε βρισκω τον οδηγο που υπηρχε στον ινσομνια για μεταφορα χρηματων απο  τραπεζικο λογαριασμο στο Paypal Balance.Ειναι ευκολο καποιος να μου παραθεσει το λινκ?

Για τους διό σας.

Αφου συνδέσετε ενα τραπεζικό λογαριασμό στο παυπαλ (που είναι στο όνομα σας) μετά πάτε στο topup και βλέπετε το ιβαν που σας εχει εκχωρήσει το παυπαλ, στην συνέχεια πάτε στο ebanking σας και κάνετε έμβασμα στο ιβαν το παυπαλ (απλό-οδηγός δεν υπάρχει) τα χρήματα κάνουν για να εμφανιστούν στο balance του παυπαλ 2-3 εργάσιμες ημέρες.

 

 

 

Μια ερωτηση μιας και δεν εχω κανει ποτε dispute case κλπ στο paypal, ανοιξα χθες case για ενα δεμα που ηρθε απο κινα με dhl και δε το παρελαβα διοτι αλλα ειπαν και αλλα εκαναν ειπα  στη dhl να επιστραφει και ειπα στον πωλητη να το αποδεχθει πισω και να κανει refund τα χρηματα μου αλλα διαφωνησαμε διοτι ελεγε αμα γυρισει πισω θα πρεπει να πληρωσω τους φορους στη χωρα του διαφωνησα και ανοιξα με τα πολλα το case στο paypal τωρα σημερα ο πωλητης μου εστειλε e-mail αν δεχομαι να το δεχθουν πισω και να κανουν refund οταν το παραλαβουν και εκει το ερωτημα το paypal μου ειπε 27 δεκεμβριου κλεινει αυτοματα το case εγω μεσα απο το case αλλα και στο e-mail απαντησα οκ στον πωλητη αλλα να κανουν το refund πριν τις 25 δεκεμβριου επειδη ληγει η προθεσμια του case τωρα τι γινετε να περιμενω μεχρι 24 του μηνα το refund και αν δε τοχουν παραλαβει ακομα και δεν το κανουν? μπορω 24 του μηνα να κανω claim η τι να κανω γενικα? ευχαριστω. (το ποσο ειναι 150 ευρω δεν ειναι και μικρο)

24.12 κλείνει το case αν δεν τα βρεις με τον πωλητή, αν τα βρεις το κλείνεις εσυ ή αυτός, αν δεν τα βρεις λοιπόν πριν τις 24.12 κάνεις το dispute ->claim τότε αναλαμβάνει το παυπαλ και περιμένεις να σου δώσουν αυτοί την λύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα μήπως μπορείτε να μου πείτε αν η pay pall θα μου μεταφέρει τα χρήματα μου στην προπληρωμένη κάρτα που έχω δηλώσει?

Για ανέλυσε το λιγο αυτο τι εννοεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει την Pripeind Πειραιώς προπληρωμένη στο Pay pall αλλά δν την έχω συνδέσει με  Τραπεζικό λογαριασμό Θα μου στείλουν χρήματα και θέλω η πέι παλ να τα μεταφέρει στην κάρτα μου γίνεται? Αν οχι πως θα πάρω τα χρήματα μου από το πει παλ?


Μήπως γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει ?

μεταφορά στην προπληρωμένη γίνεται?

Από το pay pall εγώ εκει θέλω να μου τα μεταφέρει

 

Έχω βάλει την Pripeind Πειραιώς προπληρωμένη στο Pay pall αλλά δν την έχω συνδέσει με  Τραπεζικό λογαριασμό Θα μου στείλουν χρήματα και θέλω η πέι παλ να τα μεταφέρει στην κάρτα μου γίνεται? Αν οχι πως θα πάρω τα χρήματα μου από το πει παλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...