Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Καλημέρα έχει στείλει κάποιος χρήματα πρόσφατα από το balance σε λογαριασμό Πειραιώς......δοκίμασα από eurobnak και το έμβασμα το χρεώνει στα 3€ 

Αυτο συμβαίνει εδω και κάτι χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αυτο συμβαίνει εδω και κάτι χρόνια

ποια χρόνια??? πριν ένα μηνά δεν ήταν... έστειλα και δεν χρέωσε κάτι εκτός και εάν εσύ είσαι χρονιά μπροστά.....εάν και δεν το νομίζω   

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, corsair04 είπε

ποια χρόνια??? πριν ένα μηνά δεν ήταν... έστειλα και δεν χρέωσε κάτι εκτός και εάν εσύ είσαι χρονιά μπροστά.....εάν και δεν το νομίζω   

Πόσα έστειλες πριν ένα μήνα και πόσα έστειλες τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, corsair04 είπε

ποια χρόνια??? πριν ένα μηνά δεν ήταν... έστειλα και δεν χρέωσε κάτι εκτός και εάν εσύ είσαι χρονιά μπροστά.....εάν και δεν το νομίζω   

Η μόνη περίπτωση να μην τα η χρεώθηκες ειναι να έστειλες κάτω απο 15 ευρω

 

Διαβασε τον τιμοκατάλογο της τράπεζας σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, isay είπε

Δεν εχεις κάνει ανω κατω το internet γιατί ήδη θα ειχες βρει τι παιζει.

Αφου σου γράφω οτι στην Ελλάδα δεν μπορεις να συνδεσεις τραπεζικο λογαριασμό για να κάνεις αγορες, αρα γιατι συνεχίζεις να το κοιτάς σαν επιλογη; 

Επισης σου εδωσα μια καλή λυση που υπερκαλύπτει τις ανησυχίες σου. Δευτερος λογαριασμος αδειος, χρεωστική για αυτόν και συνδεση της με το paypal. Εφοσον δεν εχει λεφτα, ΚΑΜΙΑ αγορα δεν μπορει να γινει χωρίς τη θεληση σου. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΕΩΘΕΙΣ, ουτε να σου τραβήξουν λεφτα (πόσο μάλλον να βγαλουν δανειο - που ετσι κι αλλιως δεν γινεται)

Το link που μου εστειλες αφορά πως μπορεις να προστατευτείς από πιθανες απατες και ειναι ακριβώς ίδιο για emails, web banking, κλπ και οχι ειδικά και μονο για paypal. Αν κάποιος (γενικα) δεν προσέχει θα την πατήσει σίγουρα κάποια στιγμή. Οταν ο άλλος εχει ένα pc με windows που του εγκαθιστά οτι βρίσκει, απο οπου βρίσκει και δεν εχει σοβαρή προστασία, ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΕΙ, εινανι στατιστική. Ομοιώς και τα κινητά. Βάζει ο άλλος οτι apk βρίσκει, απο οπου βρίσκει και μετά βάζει και την εφαρμογή του ebanking/paypal για να το παιξει μοντέρνος και οταν χρεωθεί αγνωστα ταξίδια στη Χαβάη, μετά κατηγορεί το paypal, οχι την ασχετοσύνη του. 

Αν ψάχνεις πολύ καλή λύση με πολλαπλά επιπεδα προστασίας κάνε τα 4 παρακάτω πράγματα

  • Βρες ένα τεχνικό να σου περάσει linux μαζί με τα windows και οταν ξεκινά ο υπολογιστής να διαλεγεις ποιο λειτουργικό θα χρησιμοποιείς. Οταν λοιπον θες να κανεις αγορες, δηλαδη να ακουμπήσεις χρήμα με paypal, θα κάνεις τις αγορες μονο απο εκει με ανωνυμη περιήγηση στον browser. To ίδιο και για ebanking. Απο αλλο partition/υπολογιστή/συσκευή ουτε καν login στο paypal/ebanking. Μια φορά το χρόνο θα το πηγαίνεις να σου περνα τη νεότερη έκδοση ή μάθε να το κάνεις μονος σου (δεν ειναι τοσο δυσκολο)
  • Πήγαινε στην τράπεζα και κανε αυτό που σου προτεινα για δευτερο λογαριασμο
  • Ενεργοποιησε στο paypal το 2FA (two factor authentication) με ειδοποιηση sms. 
  • Διάβασε τι ειναι το phishing και πως θα το αναγνωριζεις. Από το θεό τον ιδιο να δεις email οτι κλειδώθηκε το paypal σου ΔΕΝ θα πατησεις link, αλλα θα μπεις στο linux, θα ανοιξεις browser, θα γράψεις με τα δαχτυλια σου το dmain, θα κανεις login στο paypal και θα δεις εκει αν ειναι κλειδωμένο ή οχι (και τι πρεπει να πράξεις)

Το παραπάνω είναι ακραιος τρόπος χρήσης, αλλά υπερκαλύπτει οποιαδήποτε ανησυχία σου. 

Ευχαριστω πολυ....τωρα με καλυψες

15 ώρες πριν, isay είπε

Δεν εχεις κάνει ανω κατω το internet γιατί ήδη θα ειχες βρει τι παιζει.

Αφου σου γράφω οτι στην Ελλάδα δεν μπορεις να συνδεσεις τραπεζικο λογαριασμό για να κάνεις αγορες, αρα γιατι συνεχίζεις να το κοιτάς σαν επιλογη; 

Επισης σου εδωσα μια καλή λυση που υπερκαλύπτει τις ανησυχίες σου. Δευτερος λογαριασμος αδειος, χρεωστική για αυτόν και συνδεση της με το paypal. Εφοσον δεν εχει λεφτα, ΚΑΜΙΑ αγορα δεν μπορει να γινει χωρίς τη θεληση σου. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΕΩΘΕΙΣ, ουτε να σου τραβήξουν λεφτα (πόσο μάλλον να βγαλουν δανειο - που ετσι κι αλλιως δεν γινεται)

Το link που μου εστειλες αφορά πως μπορεις να προστατευτείς από πιθανες απατες και ειναι ακριβώς ίδιο για emails, web banking, κλπ και οχι ειδικά και μονο για paypal. Αν κάποιος (γενικα) δεν προσέχει θα την πατήσει σίγουρα κάποια στιγμή. Οταν ο άλλος εχει ένα pc με windows που του εγκαθιστά οτι βρίσκει, απο οπου βρίσκει και δεν εχει σοβαρή προστασία, ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΕΙ, εινανι στατιστική. Ομοιώς και τα κινητά. Βάζει ο άλλος οτι apk βρίσκει, απο οπου βρίσκει και μετά βάζει και την εφαρμογή του ebanking/paypal για να το παιξει μοντέρνος και οταν χρεωθεί αγνωστα ταξίδια στη Χαβάη, μετά κατηγορεί το paypal, οχι την ασχετοσύνη του. 

Αν ψάχνεις πολύ καλή λύση με πολλαπλά επιπεδα προστασίας κάνε τα 4 παρακάτω πράγματα

  • Βρες ένα τεχνικό να σου περάσει linux μαζί με τα windows και οταν ξεκινά ο υπολογιστής να διαλεγεις ποιο λειτουργικό θα χρησιμοποιείς. Οταν λοιπον θες να κανεις αγορες, δηλαδη να ακουμπήσεις χρήμα με paypal, θα κάνεις τις αγορες μονο απο εκει με ανωνυμη περιήγηση στον browser. To ίδιο και για ebanking. Απο αλλο partition/υπολογιστή/συσκευή ουτε καν login στο paypal/ebanking. Μια φορά το χρόνο θα το πηγαίνεις να σου περνα τη νεότερη έκδοση ή μάθε να το κάνεις μονος σου (δεν ειναι τοσο δυσκολο)
  • Πήγαινε στην τράπεζα και κανε αυτό που σου προτεινα για δευτερο λογαριασμο
  • Ενεργοποιησε στο paypal το 2FA (two factor authentication) με ειδοποιηση sms. 
  • Διάβασε τι ειναι το phishing και πως θα το αναγνωριζεις. Από το θεό τον ιδιο να δεις email οτι κλειδώθηκε το paypal σου ΔΕΝ θα πατησεις link, αλλα θα μπεις στο linux, θα ανοιξεις browser, θα γράψεις με τα δαχτυλια σου το dmain, θα κανεις login στο paypal και θα δεις εκει αν ειναι κλειδωμένο ή οχι (και τι πρεπει να πράξεις)

Το παραπάνω είναι ακραιος τρόπος χρήσης, αλλά υπερκαλύπτει οποιαδήποτε ανησυχία σου. 

Ευχαριστω πολυ....τωρα με καλυψες....και κατι τελευταιο για το 2F χρεωνομαι απ το κινητο καθε φορα που θα στελνει μυνημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Η μόνη περίπτωση να μην τα η χρεώθηκες ειναι να έστειλες κάτω απο 15 ευρω

Διαβασε τον τιμοκατάλογο της τράπεζας σου

για τα 15 μιλάω ....στην Πειραιώς τα χρεώνει ; γιατί στην Eurobank ναι 

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα .  θελω τα φωτα σς σε οσους γνωριζουν . λοιπον αγορασα ενα  drone απο κινα  ελαβα το πακετο και βλεπω μεσα  ενα αλλο καμια σχεση με αυτο που παραγγειλα  και πολυ χαμηλοτερης αξιας  (ισα ισα για να μην το στειλουν αδειο). η αγορα εγινε μεσω pay pal .    εκανα  αιτημα στο κεντρο επιλυσης διαφορων  της paypal  εστειλα μην στον πωλητη  να μου επιτραφουν αμμεσα τα χρηματα γιατι προκειται περι απατης  και η απντηση του εχει ως εξης.       Γεια σας, christ
Dear Customer, We’re sincerely sorry that our product can’t make you satisfied, you can return it to us if you want to. But please pay attention: 1.Please make sure the item and packing is intact. If it can’t meet our requests, we may not refund. 2. And, we only accept DHL or UPS as deliver method. Our return address:6F building Hao'er Jiarentai Industrial park,164 Fengtang Rd,yongfu Street,Bao'an District,Shenzhen,DUANGDONG,518000 .        πως πρεπει να ενεργησω απο εδω και περα για να  αποζημιωθω ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς ιδέα πόσες μέρες θέλει ένα ποσό να επιστρέψει σε χρεωστική κάρτα εφόσον έχει ολοκληρωθεί το refund από την PayPal? Έκανα ακύρωση από το EU.EVGA.COM και το refund ήταν άμεσο, ωστόσο σε πόσες μερές θα εμφανιστούν τα λεφτά;

Τράπεζα Πειραιώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια εχω μια visa εθικης...την ειχα βαλει στο paypal στις καρτες την διεγραψα καταλαθος δεν την δαιχετε παλι. .να την βαλω στης καρτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Το επίθετό μου εμπεριέχει τα γράμματα "γκ" π.χ. Πάγκαλος😛, στον λογαριασμό μου στο paypal εμφανίζεται "gk" ενώ η συνδεδεμένη κάρτα (πειραιως) αναγράφει πάνω το επίθετο μου με σκέτο "g".

Θα έχω πρόβλημα σε μελλοντική αγορά με paypal που για ένα γραμμα διαφέρουν τα στοιχεία της κάρτας απο αυτά του λογαριασμού μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και ειναι κριμα να τρώς άκυρα ανα διαστηματα για ασυμφωνια ονοματος και ονοματος στην κάρτα. Άλλαξε το.

https://www.paypal.com/us/smarthelp/article/How-do-I-change-the-name-on-my-PayPal-account-FAQ926

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, isay είπε

Άλλαξε το.

Ολα αυτά γιατί στην πειραιως αποφάσισαν να μου αλλάξουν το όνομα.:angry: Τελος πάντων έκανα την "διόρθωση" και περιμένω έγκριση, Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα πηρα κατι keys απο ebay για office τα οποια δεν δουλευαν(ο πωλητης ειχε αρκετα θετικα feedback), ενταξει δεν ηταν πολλα τα λεφτα , αλλα μπορω να κανω κατι μεσω paypal/ebay για refund? και ποιες οι διαδικασιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...