Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

εκανα για πρωτη φορα αγορα απο ebay πριν μερικες ημερες, (ποσο περιπου 3 ευρω), ολα οκ.. 

την ιδια ημερα προσπαθησα να κανω αγορα απο αλλο πωλητη, (ποσο 50 ευρω) απο Καναδα , αλλα εμεινα στην προσπαθεια... για καποιον ανεξηγητο λογο, δεν προχωρουσα στην πληρωμη, μου εβγαζε μηνυμα να προσπαθησω με αλλο τροπο..( εχω χρεωστικη  Mastercard) .. ουτε μεσω λογαριασμου  paypal, ουτε με τον αριθμο της καρτας με αφηνε..

σ.σ. μιλησα με τον πωλητη απο καναδα, ο οποιος κανονικα δεχεται paypal και στελνει Ελλαδα.

Κατα λαθος πατησα την τριτη επιλογη πληρωμης ¨other: card payment by phone/in person. Τοτε μου εδειξε οτι αγορασα το προιον.. αλλα δεν εχω χρεωθει καπου..   

1. τι ακριβως ειναι αυτος ο τροπος πληρωμης που επελεξα κατα λαθος???

2. Γιατι να μη μπορω να κανω την αγορα απο paypal? παιζει να εχω περιορισμο ή καποιο οριο ? να μιλησω με την τραπεζα μου? με την paypal?? 

τι να κανω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dafni2310 είπε

Καλησπέρα,

εκανα για πρωτη φορα αγορα απο ebay πριν μερικες ημερες, (ποσο περιπου 3 ευρω), ολα οκ.. 

την ιδια ημερα προσπαθησα να κανω αγορα απο αλλο πωλητη, (ποσο 50 ευρω) απο Καναδα , αλλα εμεινα στην προσπαθεια... για καποιον ανεξηγητο λογο, δεν προχωρουσα στην πληρωμη, μου εβγαζε μηνυμα να προσπαθησω με αλλο τροπο..( εχω χρεωστικη  Mastercard) .. ουτε μεσω λογαριασμου  paypal, ουτε με τον αριθμο της καρτας με αφηνε..

σ.σ. μιλησα με τον πωλητη απο καναδα, ο οποιος κανονικα δεχεται paypal και στελνει Ελλαδα.

Κατα λαθος πατησα την τριτη επιλογη πληρωμης ¨other: card payment by phone/in person. Τοτε μου εδειξε οτι αγορασα το προιον.. αλλα δεν εχω χρεωθει καπου..   

1. τι ακριβως ειναι αυτος ο τροπος πληρωμης που επελεξα κατα λαθος???

2. Γιατι να μη μπορω να κανω την αγορα απο paypal? παιζει να εχω περιορισμο ή καποιο οριο ? να μιλησω με την τραπεζα μου? με την paypal?? 

τι να κανω????

Αυτό το αντικείμενο που επέλεξες να αγοράσεις ή ο πωλητής που το πουλαει ανήκουν στην λίστα των capital control

Για να τα αγοράσεις υπάρχουν δυο τρόποι ή τα αγοράζεις με μια κάρτα εξωτερικού ή κανείς έμβασμα στο balance του παυπαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Έχετε το νου σας. Εμένα μου ήρθε email από την "paypal" ότι προχώρησα σε αγορά 850 ευρώ στο ebay (δεν έχω καν λογαριασμό) και περιείχε link για να ακυρώσω και καλά την αγορά.

Εμένα πάλι τις τελευταίες 2 μέρες μου έχουν έρθει συνολικά 3 mails απο ebay που λένε πως προσπάθησα να μπω ανεπιτυχώς στο λογαριασμό μου αρκετές φορές και να πατησω στο σύνδεσμο για να κάνω reset. Πότε δεν έκανα αποτυχημένη προσπάθεια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αυτό το αντικείμενο που επέλεξες να αγοράσεις ή ο πωλητής που το πουλαει ανήκουν στην λίστα των capital control

Για να τα αγοράσεις υπάρχουν δυο τρόποι ή τα αγοράζεις με μια κάρτα εξωτερικού ή κανείς έμβασμα στο balance του παυπαλ

Το θέμα είναι πως ο πωλητής από τον οποίο με ενδιαφέρει να αγοράσω , έχει ηλεκτρονικό κατάστημα και με διαβεβαίωσε πως στέλνει αρκετά συχνά Ελλάδα . "Mini clock " ονομάζεται το ηλεκτρονικό κατάστημα .  Θα επικοινωνήσω και με την τράπεζα ..

 

Επεξ/σία από dafni2310
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ειμαι νεος στο φορουμ και στην paypal.....Ποια η διαφορα κανοντας εναν λογοριασμο paypal συνδεδεμενο με την χρεωστικη καρτα με εναν λογοριασμο που ειναι συνδεδεμενο με την τραπεζα(bank account)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GTR-890 είπε

Παιδια, ειμαι νεος στο φορουμ και στην paypal.....Ποια η διαφορα κανοντας εναν λογοριασμο paypal συνδεδεμενο με την χρεωστικη καρτα με εναν λογοριασμο που ειναι συνδεδεμενο με την τραπεζα(bank account)??

Μιλώντας για ελληνικές κάρτες και τραπεζες:

  • Με τη συνδεμένη χρεωστική/πιστωτική /προπληρωμένη μπορείς να αγοράζεις χρησιμοποιώντας το paypal και η χρεώση να γινεται στην καρτα, χωρίς ο πωλητης να εχει προσβαση σε αυτή
  • Με το συνδεμένο λογαριασμό μπορείς να στείλεις χρήματα απο το balance σου στο paypal στον τραπεζικό σου λογαριασμό (σαν να κανεις έμβασμα). Π.χ εγω πουλώ προιόντα/υπηρεσίες και οι πελάτες μου με πληρώνουν με paypal. Μολις μαζευτεί κάποιο ποσο, κάνω εμβασμα στον συνδεμένο μου τραπεζικό λογαριασμο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Μιλώντας για ελληνικές κάρτες και τραπεζες:

  • Με τη συνδεμένη χρεωστική/πιστωτική /προπληρωμένη μπορείς να αγοράζεις χρησιμοποιώντας το paypal και η χρεώση να γινεται στην καρτα, χωρίς ο πωλητης να εχει προσβαση σε αυτή
  • Με το συνδεμένο λογαριασμό μπορείς να στείλεις χρήματα απο το balance σου στο paypal στον τραπεζικό σου λογαριασμό (σαν να κανεις έμβασμα). Π.χ εγω πουλώ προιόντα/υπηρεσίες και οι πελάτες μου με πληρώνουν με paypal. Μολις μαζευτεί κάποιο ποσο, κάνω εμβασμα στον συνδεμένο μου τραπεζικό λογαριασμο.

Εχω ακουσει να μην συνδεσω τραπεζικο λογοριασμο γιατι μπορει να μου παρουν τα λευτα η paypal κλπ ......Δεν γινεται με καποιο τροπο τα λευτα να μενουν στην τραπεζα που εχω και να μην εχει κανενας προσβαση παρα μονο να μεταφερω το ποσο που θελω για να αγορασω κατι apo ebay????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GTR-890 είπε
1 ώρα πριν, isay είπε

 

Εχω ακουσει να μην συνδεσω τραπεζικο λογοριασμο γιατι μπορει να μου παρουν τα λευτα η paypal κλπ ......Δεν γινεται με καποιο τροπο τα λευτα να μενουν στην τραπεζα που εχω και να μην εχει κανενας προσβαση παρα μονο να μεταφερω το ποσο που θελω για να αγορασω κατι apo ebay????

Η paypal δεν θα σου πάρει λεφτα, αν δεν ψωνίσεις ή αν δεν σου κλέψουν τα στοιχεία και γινουν αγορες. Απο εκει και πέρα μαλλον δεν εχεις κατανοήσει πως δουλευει το paypal, γιατί ο φόβος που περιγράφεις μια χαρά μπορει να γινει και με την χρεωστική, οπου το paypal τραβα τα χρήματα απο την χρεωστική σου, δηλαδή έμμεσα απο τον λογαριασμό σου. Γενικά ΔΕΝ μεταφέρεις χρήματα ΑΠΟ το λογαριασμό σου στο paypal και ΜΕΤΑ κάνεις αγορες απευθείας, αλλά τα λεφτα ταξιδευουν απευθειας από το λογαρισμό, στην καρτα, στο paypal, στον πωλητη. 

Τυπικα γινεται να κάνεις έμβασμα στο paypal balance σου αλλα πρακτικά ΔΕΝ αξιζει και κοστίζει περισσότερο. Αν λοιπον φοβάσαι οτι θα σου κλέψουν τα στοιχεία και θα γινουν αγορες (καλά κάνεις, και εγω φοβαμαι που χρόνια το δουλευω), υπάρχει μια πιο απλή λύση. Ανοιξε ένα νεο λογαριασμό στην τραπεζα σου και βγαλε χρεωστική για αυτό το λογαριασμό, την οποια συνδεσε με το paypal. Ετσι οταν θες να αγοράσεις, θα μπαινεις με ebanking, θα μεταφερεις λεφτα απο τον καλο σου λογαριασμό στον δευτερο λογαριασμό και θα κανεις τις αγορες σου. Ετσι και να σου κλεψουν τα στοιχεία paypal, δεν θα υπάρχουν λεφτα στο δευτερο λογριασμό, αρα δεν θα γινει συναλλαγη. 

Case closed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, isay είπε

Η paypal δεν θα σου πάρει λεφτα, αν δεν ψωνίσεις ή αν δεν σου κλέψουν τα στοιχεία και γινουν αγορες. Απο εκει και πέρα μαλλον δεν εχεις κατανοήσει πως δουλευει το paypal, γιατί ο φόβος που περιγράφεις μια χαρά μπορει να γινει και με την χρεωστική, οπου το paypal τραβα τα χρήματα απο την χρεωστική σου, δηλαδή έμμεσα απο τον λογαριασμό σου. Γενικά ΔΕΝ μεταφέρεις χρήματα ΑΠΟ το λογαριασμό σου στο paypal και ΜΕΤΑ κάνεις αγορες απευθείας, αλλά τα λεφτα ταξιδευουν απευθειας από το λογαρισμό, στην καρτα, στο paypal, στον πωλητη. 

Τυπικα γινεται να κάνεις έμβασμα στο paypal balance σου αλλα πρακτικά ΔΕΝ αξιζει και κοστίζει περισσότερο. Αν λοιπον φοβάσαι οτι θα σου κλέψουν τα στοιχεία και θα γινουν αγορες (καλά κάνεις, και εγω φοβαμαι που χρόνια το δουλευω), υπάρχει μια πιο απλή λύση. Ανοιξε ένα νεο λογαριασμό στην τραπεζα σου και βγαλε χρεωστική για αυτό το λογαριασμό, την οποια συνδεσε με το paypal. Ετσι οταν θες να αγοράσεις, θα μπαινεις με ebanking, θα μεταφερεις λεφτα απο τον καλο σου λογαριασμό στον δευτερο λογαριασμό και θα κανεις τις αγορες σου. Ετσι και να σου κλεψουν τα στοιχεία paypal, δεν θα υπάρχουν λεφτα στο δευτερο λογριασμό, αρα δεν θα γινει συναλλαγη. 

Case closed.

Εσυ τι προτινεις να συνδεσω στη paypal λογοριασμο ή χρεωστικη.....και οταν γινουν οι αγορες μετα θα πρεπει να μεταφερω τα χρηματα στην paypal?? Μη γινει τιποτα κια βγω με δανεια για ενα μικρο αντικειμενο μικρης αξιας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GTR-890 είπε

Εσυ τι προτινεις να συνδεσω στη paypal λογοριασμο ή χρεωστικη.....και οταν γινουν οι αγορες μετα θα πρεπει να μεταφερω τα χρηματα στην paypal?? Μη γινει τιποτα κια βγω με δανεια για ενα μικρο αντικειμενο μικρης αξιας 

Προτείνω να μην κάνεις τιποτα, γιατί δεν διαβάζεις τι σου έχω γράψει, ουτε έχεις διάθεση να ψάξεις τι είναι και πως δουλευει το paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, isay είπε

Προτείνω να μην κάνεις τιποτα, γιατί δεν διαβάζεις τι σου έχω γράψει, ουτε έχεις διάθεση να ψάξεις τι είναι και πως δουλευει το paypal.

Δεν ειναι οτι δεν θελω το εχω κανει ανω κατω το ιντερνετ και εχω διαβασει για account freeze και αλλα τετοια......π.χ διαβασε το πρωτο κομματι απο αυτο http://www.nbcnews.com/id/42797988/ns/technology_and_science-security/t/ways-stay-safe-using-paypal/#.W28qzyQzbIU      για αυτο ειμαι με 2 μυαλα και δεν μπορω να αποφασισω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις κάνει ανω κατω το internet γιατί ήδη θα ειχες βρει τι παιζει.

Αφου σου γράφω οτι στην Ελλάδα δεν μπορεις να συνδεσεις τραπεζικο λογαριασμό για να κάνεις αγορες, αρα γιατι συνεχίζεις να το κοιτάς σαν επιλογη; 

Επισης σου εδωσα μια καλή λυση που υπερκαλύπτει τις ανησυχίες σου. Δευτερος λογαριασμος αδειος, χρεωστική για αυτόν και συνδεση της με το paypal. Εφοσον δεν εχει λεφτα, ΚΑΜΙΑ αγορα δεν μπορει να γινει χωρίς τη θεληση σου. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΕΩΘΕΙΣ, ουτε να σου τραβήξουν λεφτα (πόσο μάλλον να βγαλουν δανειο - που ετσι κι αλλιως δεν γινεται)

Το link που μου εστειλες αφορά πως μπορεις να προστατευτείς από πιθανες απατες και ειναι ακριβώς ίδιο για emails, web banking, κλπ και οχι ειδικά και μονο για paypal. Αν κάποιος (γενικα) δεν προσέχει θα την πατήσει σίγουρα κάποια στιγμή. Οταν ο άλλος εχει ένα pc με windows που του εγκαθιστά οτι βρίσκει, απο οπου βρίσκει και δεν εχει σοβαρή προστασία, ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΕΙ, εινανι στατιστική. Ομοιώς και τα κινητά. Βάζει ο άλλος οτι apk βρίσκει, απο οπου βρίσκει και μετά βάζει και την εφαρμογή του ebanking/paypal για να το παιξει μοντέρνος και οταν χρεωθεί αγνωστα ταξίδια στη Χαβάη, μετά κατηγορεί το paypal, οχι την ασχετοσύνη του. 

Αν ψάχνεις πολύ καλή λύση με πολλαπλά επιπεδα προστασίας κάνε τα 4 παρακάτω πράγματα

  • Βρες ένα τεχνικό να σου περάσει linux μαζί με τα windows και οταν ξεκινά ο υπολογιστής να διαλεγεις ποιο λειτουργικό θα χρησιμοποιείς. Οταν λοιπον θες να κανεις αγορες, δηλαδη να ακουμπήσεις χρήμα με paypal, θα κάνεις τις αγορες μονο απο εκει με ανωνυμη περιήγηση στον browser. To ίδιο και για ebanking. Απο αλλο partition/υπολογιστή/συσκευή ουτε καν login στο paypal/ebanking. Μια φορά το χρόνο θα το πηγαίνεις να σου περνα τη νεότερη έκδοση ή μάθε να το κάνεις μονος σου (δεν ειναι τοσο δυσκολο)
  • Πήγαινε στην τράπεζα και κανε αυτό που σου προτεινα για δευτερο λογαριασμο
  • Ενεργοποιησε στο paypal το 2FA (two factor authentication) με ειδοποιηση sms. 
  • Διάβασε τι ειναι το phishing και πως θα το αναγνωριζεις. Από το θεό τον ιδιο να δεις email οτι κλειδώθηκε το paypal σου ΔΕΝ θα πατησεις link, αλλα θα μπεις στο linux, θα ανοιξεις browser, θα γράψεις με τα δαχτυλια σου το dmain, θα κανεις login στο paypal και θα δεις εκει αν ειναι κλειδωμένο ή οχι (και τι πρεπει να πράξεις)

Το παραπάνω είναι ακραιος τρόπος χρήσης, αλλά υπερκαλύπτει οποιαδήποτε ανησυχία σου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχει στείλει κάποιος χρήματα πρόσφατα από το balance σε λογαριασμό Πειραιώς......δοκίμασα από eurobnak και το έμβασμα το χρεώνει στα 3€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...