Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, SkYwaLkGR είπε

Καλημέρα σε ολους,

Μια γρηγορη ερωτηση, εκανα χτες βραδυ μεταφορα απο paypal balance σε τραπεζα πειραιως. Σημερα το πρωι το transaction στο paypal διχνει Completed. Χρηματα στην πειραιως δεν υπαρχουν. Ξερει κανεις μετα το completed του paypal ποσο παιρνει να τα βαλει η πειραιως και η καθε πειραιως ελληνικη σπεσιαλ τραπεζα στη θεση τους; 

Τα χρήματα δε φαίνονται αμέσως. Θέλει κάποιο χρόνο. Αν φαίνονται ότι στάλθηκαν σήμερα πρωι θα τα δεις μέχρι Παρασκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ευχαριστω πολυ,

Στο λογαριασμο μου στην αγγλια η ολη διαδικασια παιρνει 15 λεπτα μαξ. Εδω ειπαμε ειμαστε μερακληδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SkYwaLkGR είπε

Ευχαριστω πολυ,

Στο λογαριασμο μου στην αγγλια η ολη διαδικασια παιρνει 15 λεπτα μαξ. Εδω ειπαμε ειμαστε μερακληδες

Στην Αγγλία έχει ένα σύστημα που λέγεται faster payments και τα εμβάσματα πραγματοποιούνται και εκτός ωραρίου συνήθως ακαριαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 3 κάρτες συνδεδεμένες στο paypal (Leupay, N26, Πειραιώς) και έχω επιλέξει τις ισοτιμίες να τις κάνουν τις μετατροπές οι τράπεζες και όχι το paypal.

Στην Πειραιώς έχω τσεκάρει οτι δίνει καλύτερη ισοτιμία.Στις άλλες όμως; Μήπως συμφέρει το paypal ; Πως μπορώ να ξέρω την ισοτομία της ημέρας σε κάθε μια από τις τράπεζες; Υπάρχει κάποιο site ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, tarantules είπε

Έχω 3 κάρτες συνδεδεμένες στο paypal (Leupay, N26, Πειραιώς) και έχω επιλέξει τις ισοτιμίες να τις κάνουν τις μετατροπές οι τράπεζες και όχι το paypal.

Στην Πειραιώς έχω τσεκάρει οτι δίνει καλύτερη ισοτιμία.Στις άλλες όμως; Μήπως συμφέρει το paypal ; Πως μπορώ να ξέρω την ισοτομία της ημέρας σε κάθε μια από τις τράπεζες; Υπάρχει κάποιο site ; 

H leupay δεν έχει καλή ισοτιμία γενικά. Μπορείς μέσα απο το λογαριασμό σου στη Leupay  να βλεπεις τις ισοτιμίες. Απο αυτές την καλύτερη τη δίνει η n26 γενικά (με κάποιες πιθανές εξαιρέσεις)

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tarantules είπε

Έχω 3 κάρτες συνδεδεμένες στο paypal (Leupay, N26, Πειραιώς) και έχω επιλέξει τις ισοτιμίες να τις κάνουν τις μετατροπές οι τράπεζες και όχι το paypal.

Στην Πειραιώς έχω τσεκάρει οτι δίνει καλύτερη ισοτιμία.Στις άλλες όμως; Μήπως συμφέρει το paypal ; Πως μπορώ να ξέρω την ισοτομία της ημέρας σε κάθε μια από τις τράπεζες; Υπάρχει κάποιο site ;

Η πειραιως δεν σε χρεώνει παγια ανά μετατροπή καποια ευρω 2 νομιζω και 2% επιπλεον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Η πειραιως δεν σε χρεώνει παγια ανά μετατροπή καποια ευρω 2 νομιζω και 2% επιπλεον;

Παιζουν μικροδιαφορές αναλογα με το ειδος κάρτας (χρεωστική, προπληρωμένη, κλπ) αλλά το βασικό ειναι 2% με ελάχιστο το 1 ευρω, δηλαδή αν κάτι κοστίζει 0,30 δολάρια ο πελάτης θα χρεωθεί 1 ευρω συν την ισοτιμία 0,30 δολλάρια σε ευρω. 

Με δυο λογια για αγορές κάτω απο ευρω πρακτικά ειναι ασυμφορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, alfeios είπε

Μόνο το δεύτερο

 

21 λεπτά πριν, isay είπε

Παιζουν μικροδιαφορές αναλογα με το ειδος κάρτας (χρεωστική, προπληρωμένη, κλπ) αλλά το βασικό ειναι 2% με ελάχιστο το 1 ευρω, δηλαδή αν κάτι κοστίζει 0,30 δολάρια ο πελάτης θα χρεωθεί 1 ευρω συν την ισοτιμία 0,30 δολλάρια σε ευρω. 

Με δυο λογια για αγορές κάτω απο ευρω πρακτικά ειναι ασυμφορο

Τελικα εχει ή δεν εχει η πειραιως ελαχιστη χρέωση ανα συναλλαγή

Οχι οτι την χρησιμοποιω αλλα για να μην δημιουργούνται λαθος εντυπώσεις, μην βγάλουμε τωρα την Πειραιώς και την καλύτερη στις χρεώσεις όταν τα εχει ξεφτιλίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τελικα εχει ή δεν εχει η πειραιως ελαχιστη χρέωση ανα συναλλαγή

Οχι οτι την χρησιμοποιω αλλα για να μην δημιουργούνται λαθος εντυπώσεις, μην βγάλουμε τωρα την Πειραιώς και την καλύτερη στις χρεώσεις όταν τα εχει ξεφτιλίσει

Νίκο απο τον Απρίλιο, το εχουμε γράψει αρκετές φορες. Για τις χρεωστικές πειραιώς για αγορές σε αλλο νομισμα ισχύει 2% με ελάχιστο το 1 ευρω

Αντιγράφω απο τον τιμοκατάλογο τους (ειναι online) 

Αναφορά σε κείμενο

Από 20/3/2018 η επιβάρυνση για τη μετατροπή συναλλάγματος τροποποιείται σε 2,00% με ελάχιστο €1,00 και μέγιστο €30,00

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, isay είπε

Παιζουν μικροδιαφορές αναλογα με το ειδος κάρτας (χρεωστική, προπληρωμένη, κλπ) αλλά το βασικό ειναι 2% με ελάχιστο το 1 ευρω, δηλαδή αν κάτι κοστίζει 0,30 δολάρια ο πελάτης θα χρεωθεί 1 ευρω συν την ισοτιμία 0,30 δολλάρια σε ευρω. 

Με δυο λογια για αγορές κάτω απο ευρω πρακτικά ειναι ασυμφορο

Μήπως κάνεις λάθος; Χθες έκανα μια δοκιμαστική αγορά (για να συγκρίνω ισοτιμίες) της τάξης των 0,99$ και μου τράβηξε 0,85€

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ο τιμοκατάλογος ειναι nline. Μπειτε στην πειραιώς και κάτω κάτω κλικ στο Τιμολόγιο Προμηθειών

Μετα διάβασμα κυρίως της κατηγορίας 7 που αφορά τις χρεωστικές

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, isay είπε

 Ο τιμοκατάλογος ειναι nline. Μπειτε στην πειραιώς και κάτω κάτω κλικ στο Τιμολόγιο Προμηθειών

Μετα διάβασμα κυρίως της κατηγορίας 7 που αφορά τις χρεωστικές

Τον κατέβασα και τον διάβασα τον κατάλογο και όντως έτσι είναι.Έχουν ελάχιστη χρέωση 1€.Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο; Γιατί απόσο θυμάμαι από τότε που έχω τη χρεωστική της Πειραιώς , ουδέποτε είχα αυτή τη χρέωση σε όσες αγορές και να έκανα.Είτε σε δολάριο αμερικής , είτε σε αυστραλίας , είτε σε λίρα αγγλίας που είναι τα ποιο συνηθισμένα νομίσματα στο ebay που κάνω αγορές.Στο paypal δε , τη μετατροπή την έχω εδώ και χρόνια ως default να την κάνει η τράπεζά μου και όχι το ίδιο το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Τον κατέβασα και τον διάβασα τον κατάλογο και όντως έτσι είναι.Έχουν ελάχιστη χρέωση 1€.Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο; Γιατί απόσο θυμάμαι από τότε που έχω τη χρεωστική της Πειραιώς , ουδέποτε είχα αυτή τη χρέωση σε όσες αγορές και να έκανα.Είτε σε δολάριο αμερικής , είτε σε αυστραλίας , είτε σε λίρα αγγλίας που είναι τα ποιο συνηθισμένα νομίσματα στο ebay που κάνω αγορές.Στο paypal δε , τη μετατροπή την έχω εδώ και χρόνια ως default να την κάνει η τράπεζά μου και όχι το ίδιο το paypal. 

Είναι πιθανόν να μην εφαρμόζουν την ελάχιστη χρέωση για μικρά ποσά ακόμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...