Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; Έριξες μια ματιά σε προηγούμενα μηνύματα μήπως βρλισκεται εκεί η απάντηση;

 

Ένας από τους λόγους που δε συμμετέχω στα thread Ebay και Paypal είναι γιατί γίνονται συνέχεια οι ίδιες και οι ίδες ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβασα ολες τις προηγουμενες σελιδες και πηρα αρκετες απαντησεις.Θα παραθεσω ομως καπια ερωτηματα για να σιγουρευτω γιατι μια απο αυτες τις μερες σκεφτομαι να βγαλω μια prepaid απο την τραπεζα Κυπρου.Στο ειδος του λογαριασμου στο paypal τι να επιλεξω,θελω απλα να κανω διαφορες αγορες μεσω paypal.Ξερω πως για καθε ανανεωση του ποσου που υπαρχει ηδη στη καρτα χρεωνει 1Ε.Το paypal αναλογα με τον λογαριασμο που εχεις επιλεξει σου χρεωνει και αυτο επιπλεον χρηματα σε καθε συναλλαγη??Αν ναι ποσα?Στις prepaid cards της κυπρου ο 4ψιφιος αριθμος αναγραφετε πανω στην καρτα?αν οχι που θα τον βρω?Εχω μια ανισιχια για ολα αυτα τα ερωτηματα και δε με αφηνουν να βγαλω την καρτα γιατι πιστευω πως θα μπλεξω με τραπεζες κτλ..

Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν τράπεζες που σου δίνουν virtual credit card που συνδέεται με το λογαριασμό της τράπεζας και φορτίζεις αποφορτίζεις άμεσα τη κάρτα σου δίχως προς το παρόν προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν τράπεζες που σου δίνουν virtual credit card που συνδέεται με το λογαριασμό της τράπεζας και φορτίζεις αποφορτίζεις άμεσα τη κάρτα σου δίχως προς το παρόν προμήθεια.

 

Ξερεις συγκεκριμενα ποιες?Επειδη με ενδιαφερει κατι τετοιο.Δηλαδη μπορεις απο εναν λογαριασμο που εχεις να στελενςι απευθειας σε vcc και να δινεις το vcc στο ιντερνετ?

 

θέλω να πω αν μπορώ να βάλω λεφτά με paysafecard.

 

Και μενα με ενδιφερει κατι τετοιο.Εχει βρει κανεις τιποτα.

 

Ρίξτε και μία ματιά εδώ για να περάσετε την ώρα σας

(Απλά για να ξέρετε, προσωπικά το paypal είναι ο προτιμώμενος τρόπος πληρωμής)

 

http://www.paypalsucks.com

 

Α καλα αλλο και αυτο,το ειχα ξαναδει παλιοτερα.Αναρωτιεμαι αν ειναι πραγματικα τα συμβαντα που δημοσιευονται η αν τα παραλενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα και παλιότερα ασχοληθεί με το θέμα, αλλά το παράτησα. Θα συνεχίσω τώρα με σκοπό να αποκτήσω τελικά Paypal!

 

Ξεκινάω με τις ερωτήσεις:

 

1. Ποια η διαφορά χρεωστικής (debit) και προπληρωμένης (prepaid) κάρτας; Ή μήπως είναι το ίδιο πράγμα με διαφορετικό όνομα;

 

2. Ψάχνοντας είδα χρεωστικές που φέρουν το σήμα VISA και άλλες που φέρουν το σήμα MASTERCARD; Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να προτιμήσω τη μία κατηγορία έναντι της άλλης, είτε για το Paypal είτε για τις διάφορες άλλες μορφές χρήσης τους;

 

3. To Paypal επιτρέπει ένα λογαριασμό κατ' άτομο στον οποίο μπορούν να χρησιμοποιούνται πάνω από ένας τραπεζικοί λογαριασμοί, σωστά;

 

4. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου στο site του Paypal την ύπαρξη κάποιου επιπρόσθετου κωδικού για λόγους ασφαλείας τον οποίο τον αποκτούσε κανείς μετά από την πληρωμή μικρού αντιτίμου. Υπάρχει κάποιο link με αυτή την υπηρεσία γιατί δε μπορώ να θυμηθώ ούτε πως λέγεται, ούτε μπορώ να την εντοπίσω...

 

5. Υπάρχει κάποιος λόγος για να προτιμήσω την έκδοση κάρτας από συγκεκριμένη τράπεζα; (Π.χ. ευκολότερο verification, καλύτερη συνεργασία της τράπεζας με το Paypal κλπ.)

 

6. Υπάρχουν χρεωστικές που δε χρεώνουν κατά τις συναλλαγές προμήθεια στον ιδιοκτήτη τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Χρεωστική = συνδεδεμένη με τραπεζικό λογαριασμό και χρησιμοποιείς όσα λεφτά έχει μέσα ο λογαριασμός σου. Για την prepaid δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι δεν έχεις τραπεζικό λογαριασμό

 

2) Πάρε VISA μιας και υποστηρίζεται από περισσότερες εταιρίες

 

3) Σωστά

 

4) Μόλις συνδέσεις τη κάρτα με το paypal θα σε χρεώσει νομίζω $1.5 και στο web-banking σου όταν εμφανιστεί αυτή η χρέωση θα έχει ως αιτιολογία ένα 4ψήφιο αριθμό. Με αυτόν θα κάνεις την επιβεβαίωση.

 

5) Εγώ έχω από Alphabank. Γενικά απ' όποια και να πάρεις λογικά συνδέεται με paypal.

 

6) Της alphabank δεν σε χρεώνει σίγουρα. Μπορείς να βάζεις λεφτά από ΑΤΜ και να στα περνάνε την επόμενη εργάσιμη ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον να πω και εγω λιγο γενικα την αποψη μου.

πριν μια εβδομαδα εβγαλα μια προπληρωμενη απο την τραπεζα κυπρου.(κοστος αποκτησης 5 ευρω συν 1 ευρω προμηθεια η καθε φορτιση,βαζεις 300 εχεις διαθεσιμα 299).Η καρτα συνδεθηκε αμεσως με το paypal(για αγορα rapidshare λογαριασμου),και εγινε verified(σου κραταει το paypal 1,50 ευρω,παιρνεις το τμημα καρτων,σου λενε εναν 3(4)-ψηφιο αριθμο,τον βαζεις στο paypal και ξεκινας τις αγορες).επιπλεον μιας και ειναι visa κανεις ανετα τις αγορες σε εμπιστα site που ζητανε πιστωτικη καρτα.η καρτα φορτιζεται ειτε απο τα ταμεια στις τραπεζες κυπρου ειτε απο τα τα atm.εγω την προτεινω αφοβα μιας και εμενα αλλος απο εδω μου την προτεινε και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Χρεωστική = συνδεδεμένη με τραπεζικό λογαριασμό και χρησιμοποιείς όσα λεφτά έχει μέσα ο λογαριασμός σου. Για την prepaid δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι δεν έχεις τραπεζικό λογαριασμό

 

2) Πάρε VISA μιας και υποστηρίζεται από περισσότερες εταιρίες

 

3) Σωστά

 

4) Μόλις συνδέσεις τη κάρτα με το paypal θα σε χρεώσει νομίζω $1.5 και στο web-banking σου όταν εμφανιστεί αυτή η χρέωση θα έχει ως αιτιολογία ένα 4ψήφιο αριθμό. Με αυτόν θα κάνεις την επιβεβαίωση.

 

5) Εγώ έχω από Alphabank. Γενικά απ' όποια και να πάρεις λογικά συνδέεται με paypal.

 

6) Της alphabank δεν σε χρεώνει σίγουρα. Μπορείς να βάζεις λεφτά από ΑΤΜ και να στα περνάνε την επόμενη εργάσιμη ημέρα.

 

CyberCr33p σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη και αυτή τη φορά! Να 'σαι καλά! :-)

 

1. Και ο τρόπος λειτουργίας μιας χρεωστικής με καλύπτει, οπότε OK. Απλά ρώτησα για να δω μήπως υπάρχει κάτι ποιο συμφέρον ακόμη.

 

2. Μάλιστα.

 

3. Δηλαδή μπορώ να έχω το λογαριασμό με τη χρεωστική μου για να κάνω αγορές κι έναν δεύτερο ώστε να μετακινώ τα χρήματα από το balance του paypal σε αυτόν, έτσι; Αν έχω δύο λογαριασμούς δηλώνω εξ' αρχής από ποιον θα παίρνει λεφτά το paypal για τις αγορές μου και σε ποιον θα καταθέτει από το balance ή αυτό γίνεται σε κάθε συνδιαλλαγή;

 

4. Το verification ήταν λοιπόν...

 

5. Το ρωτάω και στις τράπεζες αυτό...

 

6. Δε σε χρεώνει είτε βάζεις, είτε παίρνεις, είτε δε ξέρω γω τι άλλο; Σε καμία περίπτωση;

 

λοιπον να πω και εγω λιγο γενικα την αποψη μου.

πριν μια εβδομαδα εβγαλα μια προπληρωμενη απο την τραπεζα κυπρου.(κοστος αποκτησης 5 ευρω συν 1 ευρω προμηθεια η καθε φορτιση,βαζεις 300 εχεις διαθεσιμα 299).Η καρτα συνδεθηκε αμεσως με το paypal(για αγορα rapidshare λογαριασμου),και εγινε verified(σου κραταει το paypal 1,50 ευρω,παιρνεις το τμημα καρτων,σου λενε εναν 3(4)-ψηφιο αριθμο,τον βαζεις στο paypal και ξεκινας τις αγορες).επιπλεον μιας και ειναι visa κανεις ανετα τις αγορες σε εμπιστα site που ζητανε πιστωτικη καρτα.η καρτα φορτιζεται ειτε απο τα ταμεια στις τραπεζες κυπρου ειτε απο τα τα atm.εγω την προτεινω αφοβα μιας και εμενα αλλος απο εδω μου την προτεινε και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.

ktsolkas σε ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση. Μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη. Μία απορία. Όταν λες παίρνω το τμήμα καρτών; Του paypal; Κλήση εξωτερικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CyberCr33p σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη και αυτή τη φορά! Να 'σαι καλά! :-)

 

1. Και ο τρόπος λειτουργίας μιας χρεωστικής με καλύπτει, οπότε OK. Απλά ρώτησα για να δω μήπως υπάρχει κάτι ποιο συμφέρον ακόμη.

 

2. Μάλιστα.

 

3. Δηλαδή μπορώ να έχω το λογαριασμό με τη χρεωστική μου για να κάνω αγορές κι έναν δεύτερο ώστε να μετακινώ τα χρήματα από το balance του paypal σε αυτόν, έτσι; Αν έχω δύο λογαριασμούς δηλώνω εξ' αρχής από ποιον θα παίρνει λεφτά το paypal για τις αγορές μου και σε ποιον θα καταθέτει από το balance ή αυτό γίνεται σε κάθε συνδιαλλαγή;

 

4. Το verification ήταν λοιπόν...

 

5. Το ρωτάω και στις τράπεζες αυτό...

 

6. Δε σε χρεώνει είτε βάζεις, είτε παίρνεις, είτε δε ξέρω γω τι άλλο; Σε καμία περίπτωση;

 

 

ktsolkas σε ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση. Μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη. Μία απορία. Όταν λες παίρνω το τμήμα καρτών; Του paypal; Κλήση εξωτερικού;

 

Δεν το διευκρινισα εχεις δικιο.Το τμημα καρτων της τραπεζας στην οποια εβγαλες την πιστωτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...