Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, thelos257 είπε

και να τους τηλεφωνησω θα το απαντησουν λες ; αφου ολοι ειναι σπιτια τους σε καραντηνα. οντως ειναι πολυ παραξενο. φοβηθηκα οτι μου τον διαγραψαν για να μην γινοταν ανακτηση κλπ. κατα τα αλλα ειναι ασφαλες το παυπαλ..............

Σαλάτα τα έκανες .Αποκλείεται να μην σηκώνουν τηλ στις κάρτες.Σε ΑΤΜ δεν πετάχτηκες να δεις;

Εγώ και 1€ να μου έκλεβαν θα είχα τρελαθεί,εσύ σουλατσαρεις στο φόρουμ.Μαλλον εγω είμαι  ο υπερβολικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Καλησπερα μου εγινε κατι που ακομα δεν μπορω να καταλβω καλα καλα τι.
Αγορασα κατι πραγματα απο το ebay εδωσα το paypal μου πληρωθηκαν μου ηρθαν ολα καλα.
Σημερα μου ηρθαν κατι παραξενα μηνυματα οτι καποιος πληρωθηκε 220 ευρω απο την καρτα μου μεσω του paypal οπου εκεινη την ωρα εγω δεν ημουν σπιτι παραξενευτικα πηγα σπιτι αμεσος ειδα και το εμαιλ αυτο εδω:

header-left.jpg header-center-circle.jpg header-right.jpg header-right-corner.jpg
header-sidebar-right-top.jpg
header-sidebar-left-bottom.jpg
sidebar-gradient.png
You sent 220,00 EUR to Kalimera foods.
 
Transaction Details
Transaction ID: 83U67396X2471120D 15 April 2020
 
Amount sent

220,00 EUR

Fee
                                            0,00 EUR
PAID WITH
MASTER_CARD 4940
220,00 EUR
 
You paid

220,00 EUR

Αφου απο απειρες προσπαθειες να μπω στον λογαριασμο μου δεν τα καταφερα ετσι το παραξενο ειναι αυτο εδω οτι εκανα νεο λογαριασμο με την ιδια καρτα και το ιδιο εμαιλ που ειχα κανει αρχικα στο paypal μου. τι στο καλο εγινε ; και πως περνω πισω τα λεφτα μου τωρα αυτο το ποσο που δεν εχω ιδεα τι στο καλο ειναι ; στο paypal δεν φαινεται τιποτα.
Επισης εβαζα το εμαιλ μου καθως και τον κωδικο μου για ανακτηση και μου ελεγε οτι δεν εβρισκε αυτο τον λογαριασμο πριν κανω νεο λογαριασμο στο ιδιο εμαιλ με την ιδια καρτα.
Πως κυνουμαι ;

Αυτό που σου λέει ο συμφορουμίτης είναι ότι το e-mail που έλαβες ίσως είναι scam (απάτης) με σκοπό να σου υποκλέψει τα στοιχεία της κάρτας. Πιθανότατα σε παρέπεμψε σε πλαστή ιστοσελίδα ζητώντας να δώσεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου. Το ότι δεν το recovery λειτουργούσε και χρειάστηκε να ξανακάνεις λογαριασμό, είναι ύποπτο.

Η επίσημη ιστοσελίδα του Paypal είναι το https://www.paypal.com/gr/home

Αν μπήκες αλλού για recovery ή δημιουργία λογαριασμού, ενδεχομένως να έχεις πέσει θύμα ηλεκτρονικής απάτης. Θα έλεγα να ελέγξεις άμεσα τις κινήσεις της κάρτας σου και ιδανικά να την ακυρώσεις για να αποφύγεις ανεπιθύμητες χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alfeios είπε

Καλά, γίνεται να φτιάξει νέο λογαριασμό με το ίδιο mail, και μάλιστα να προσθέσει την ίδια κάρτα;

Όχι, γι αυτό θεωρώ ότι λογικά έπεσε σε scamming site.

Υπάρχει η πιθανότητα ωστόσο να πραγματοποίησε αγορά, την πρώτη φορά, χωρίς να δημιουργήσει λογαριασμό. Σου δίνει αυτή την δυνατότητα το paypal, μπορείς να πληρώσεις δηλαδή χωρίς ενεργό λογαριασμό εισάγοντας τα στοιχεία της κάρτας και η πληρωμή γίνεται μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, thelos257 είπε

και να τους τηλεφωνησω θα το απαντησουν λες ; αφου ολοι ειναι σπιτια τους σε καραντηνα. οντως ειναι πολυ παραξενο. φοβηθηκα οτι μου τον διαγραψαν για να μην γινοταν ανακτηση κλπ. κατα τα αλλα ειναι ασφαλες το παυπαλ..............

Σοβαρά μιλάς τώρα;;

Δεν έχεις την εφαρμογή paypal στο κινητό;;; σου ήρθε εκεί ειδοποίηση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, vdanasto είπε

Αυτό που σου λέει ο συμφορουμίτης είναι ότι το e-mail που έλαβες ίσως είναι scam (απάτης) με σκοπό να σου υποκλέψει τα στοιχεία της κάρτας. Πιθανότατα σε παρέπεμψε σε πλαστή ιστοσελίδα ζητώντας να δώσεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου. Το ότι δεν το recovery λειτουργούσε και χρειάστηκε να ξανακάνεις λογαριασμό, είναι ύποπτο.

Η επίσημη ιστοσελίδα του Paypal είναι το https://www.paypal.com/gr/home

Αν μπήκες αλλού για recovery ή δημιουργία λογαριασμού, ενδεχομένως να έχεις πέσει θύμα ηλεκτρονικής απάτης. Θα έλεγα να ελέγξεις άμεσα τις κινήσεις της κάρτας σου και ιδανικά να την ακυρώσεις για να αποφύγεις ανεπιθύμητες χρεώσεις.

Τι να σου πω φιλε μου επαθα σοκ εμεινα ξερος που λεει η παροιμια πραγματικα δεν το περιμενα.
Επειδη ειμαι απο Κυπρο με παραπεμπτει στο paypal.com/home.

37 λεπτά πριν, vdanasto είπε

Όχι, γι αυτό θεωρώ ότι λογικά έπεσε σε scamming site.

Υπάρχει η πιθανότητα ωστόσο να πραγματοποίησε αγορά, την πρώτη φορά, χωρίς να δημιουργήσει λογαριασμό. Σου δίνει αυτή την δυνατότητα το paypal, μπορείς να πληρώσεις δηλαδή χωρίς ενεργό λογαριασμό εισάγοντας τα στοιχεία της κάρτας και η πληρωμή γίνεται μέσω paypal.

ολες μου τις αγορες που εκανα ολα αυτα τα χρονια ηταν με ενεργο το paypal account μου. δεν ξερω τι ειναι αυτο το παραπανω.

Επεξ/σία από thelos257
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Τι να σου πω φιλε μου επαθα σοκ εμεινα ξερος που λεει η παροιμια πραγματικα δεν το περιμενα.
Επειδη ειμαι απο Κυπρο με παραπεμπτει στο paypal.com/home.

ολες μου τις αγορες που εκανα ολα αυτα τα χρονια ηταν με ενεργο το paypal account μου. δεν ξερω τι ειναι αυτο το παραπανω.

Όταν κάνεις login, βλέπεις τις κινήσεις του λογαριασμού σου; Οι παλιότερες κινήσεις & η τελευταία (η ύποπτη) εμφανίζονται στο paypal; Γιατί αν έκανες νέα εγγραφή θα πρέπει να είναι κενό.

Γράψε μας επίσης τη διεύθυνση του αποστολέα του e-mail με την ύποπτη χρέωση. Και από αυτό καταλαβαίνεις αν το e-mail προήλθε από το paypal ή από scammer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Τι να σου πω φιλε μου επαθα σοκ εμεινα ξερος που λεει η παροιμια πραγματικα δεν το περιμενα.
Επειδη ειμαι απο Κυπρο με παραπεμπτει στο paypal.com/home.

Εκεί μπορείς να μπεις με τους κωδικούς του λογαριασμού που είχες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Alpha χρεωστική κάρτα που έχω συνδέσει εδώ και περίπου 3-4 χρόνια στο paypal λήγει τον ιουνιο.

Ο τρόπος να προσθέσεις μια κάρτα παραμένει ο ίδιος?

Προσθέτεις τον 10ψήφιο(Νομίζω) νούμερο που έχει πάνω η κάρτα στο Paypal - αυτό σου τραβάει νομίζω 1 με 2 ευρώ με μια αιτιολογία 4 με 5 γράμματα που στην ουσία είναι σαν επαληθεύσει ότι αυτή η κάρτα είναι δική σου ώστε να τα βάλεις στο πεδίο που σου έχει το paypal για να γίνει verified αυτή η νέα κάρτα.

Μέτα είμαι οκ στο να αγοράζω πράγματα μέσω paypal μέχρι και αν γίνουν επιστροφή χρημάτων να μπαίνουν αυτόματα πάλι στην κάρτα κ.τ.λ.

 

Και ρωτάω τώρα ειδικά εδώ γιατί πλέον λόγο κορονοιου δεν έχει τηλεφωνικό support το paypal.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Paragontas-x είπε

Η Alpha χρεωστική κάρτα που έχω συνδέσει εδώ και περίπου 3-4 χρόνια στο paypal λήγει τον ιουνιο.

Ο τρόπος να προσθέσεις μια κάρτα παραμένει ο ίδιος?

Τον προσθέτεις στο Paypal - αυτό σου τραβάει νομίζω 1 με 2 ευρώ με μια αιτιολογία 4 με 5 γράμματα που στην ουσία είναι σαν επαληθεύσει ότι αυτή η κάρτα είναι δική σου ώστε να τα βάλεις στο πεδίο που σου έχει το paypal για να γίνει verified αυτή η νέα κάρτα.

Μέτα είμαι οκ στο να αγοράζω πράγματα μέσω paypal μέχρι και αν γίνουν επιστροφή χρημάτων να μπαίνουν αυτόματα πάλι στην κάρτα κ.τ.λ.

Και ρωτάω τώρα ειδικά εδώ γιατί πλέον λόγο κορονοιου δεν έχει τηλεφωνικό support το paypal.

Ναι, αυτή είναι η διαδικασία, δεν έχει αλλάξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thelos257 είπε

Καλησπερα μου εγινε κατι που ακομα δεν μπορω να καταλβω καλα καλα τι.
Αγορασα κατι πραγματα απο το ebay εδωσα το paypal μου πληρωθηκαν μου ηρθαν ολα καλα.
Σημερα μου ηρθαν κατι παραξενα μηνυματα οτι καποιος πληρωθηκε 220 ευρω απο την καρτα μου μεσω του paypal οπου εκεινη την ωρα εγω δεν ημουν σπιτι παραξενευτικα πηγα σπιτι αμεσος ειδα και το εμαιλ αυτο εδω:

header-left.jpg header-center-circle.jpg header-right.jpg header-right-corner.jpg
header-sidebar-right-top.jpg
header-sidebar-left-bottom.jpg
sidebar-gradient.png
You sent 220,00 EUR to Kalimera foods.
 
Transaction Details
Transaction ID: 83U67396X2471120D 15 April 2020
 
Amount sent

220,00 EUR

Fee
                                            0,00 EUR
PAID WITH
MASTER_CARD 4940
220,00 EUR
 
You paid

220,00 EUR

Αφου απο απειρες προσπαθειες να μπω στον λογαριασμο μου δεν τα καταφερα ετσι το παραξενο ειναι αυτο εδω οτι εκανα νεο λογαριασμο με την ιδια καρτα και το ιδιο εμαιλ που ειχα κανει αρχικα στο paypal μου. τι στο καλο εγινε ; και πως περνω πισω τα λεφτα μου τωρα αυτο το ποσο που δεν εχω ιδεα τι στο καλο ειναι ; στο paypal δεν φαινεται τιποτα.
Επισης εβαζα το εμαιλ μου καθως και τον κωδικο μου για ανακτηση και μου ελεγε οτι δεν εβρισκε αυτο τον λογαριασμο πριν κανω νεο λογαριασμο στο ιδιο εμαιλ με την ιδια καρτα.
Πως κυνουμαι ;

 

Αυτό που έκανες ουσιαστικά είναι να αλλάξεις τον κωδικο πρόσβασης στο paypal απ την στιγμή που χρησιμοποίησες το ίδιο email.Επειδή δεν εχω καταλαβει αν αυτο το εκανες μεσω καποιου λινκ η απο την επισημη ιστοσελιδα του paypal η αυστηρα ανοιγοντας την εφαρμογη android θα προτεινα να συνδεθεις παλι με εναν απο αυτους τους δυο  τελευταιους τροπους , να πατησεις οτι ξεχασες τον κωδικο προσβασης και να κανεις αλλη μια αλλαγη του κωδικου προσβασης στο paypal.Eάν δεν υπαρχει καποια περιεργη κινηση να βλεπεις εσυ στο balance η στους λογαριασμους χρεωστικης η πιστωτικης η σε λογαριασμο σου δεν χρειαζεται να αγχωθεις.Για εξτρα ασφαλεια στειλε μεσω android πατωντας το icon του profile σου επειτα στο message center  εάν χρειάζεσαι εξτρα πληροφοριες γυρω απο το status του account σου και το πως θα κινηθεις

Εάν κρίνεις οτι θες να κινηθεις πιο αμεσα μπορείς αφου αλλαξεις μια φορα τον κωδικο μεσω του επισημου site η της εφαρμογης σε android  να απόσυνδεσεις και να ξαναπερασεις καρτες και λογαριασμους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Doubt είπε

Εκεί μπορείς να μπεις με τους κωδικούς του λογαριασμού που είχες;;

Καλημερα οχι επειδη εβαλα τους ιδιους κωδικους παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...