Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, bilya είπε

Να σε εξαπατήσει άμεσα όχι δεν γίνεται αλλά θα μπορούσε να πούλαγε τρέλα οτι δεν παρέλαβε, να αρνούνταν παραλαβή κ άλλα όμορφα που διαβάζεις εδώ στο insomnia κατά καιρούς. 

Προσωπικά θεωρώ το paypal.me  με goods and services είναι μονόδρομος για συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών, γιατί ότι κ να γίνει το paypal θα σε καλύψει (αρκεί να σαι σωστός βέβαια) .

Εχω διαβασει οτι μεσω friends and family δεν μπορει να γινει κανενα refund, οποτε αν ηθελε να πουλησει τρελα θα το εκανε με το goods and services. Για αυτο και σου κραταει και refund με αυτο το τροπο, για τον κοπο του paypal και καλα, αν χρειαστει να προβει σε dispute.

Αλλα και παλι πως ακριβως θα καλυψει το paypal μια συναλλαγη μεταξυ ιδιωτων; Μου στελνει καποιος πχ 100 ευρω για να του στειλω εναν επεξεργαστη. Εγω δεν του στελνω τιποτα. Πως ακριβως θα διεκδικησει το refund; Δεν ειναι οτι ειμαι καποιο καταστημα, ιδιωτες ειμαστε και οι δυο και οι συναλλαγη θεωρειται "μαυρη".

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Υπάρχει τρόπος να αποφύγουμε τις ληστρικές χρεώσεις της Eurobank, όταν κάνουμε μεταφορά από PayPal balance σε τραπεζικό λογαριασμό; 

αν τα στειλεις απο paypal στην eurobank κανε εμβασματα μικροτερα απο 15€ και δεν χρεωνεσαι τιποτα

Δηλαδη αν θελεις να στειλεις 160€ θα κανεις 11 εμβασματα των 14€ το καθενα και ενα των 6€ ή 12 εμβασματα των 13,33€ το καθενα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς από πάντα είχε?

Είμαι πάνω από 3 χρόνια μέλος στο Paypal και ποτέ μα ποτέ δεν μου έτυχε captcha verification.

 

Τι άλλαξε τώρα?

Και μπορώ να το αλλάξω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Luxx είπε

Εχω διαβασει οτι μεσω friends and family δεν μπορει να γινει κανενα refund, οποτε αν ηθελε να πουλησει τρελα θα το εκανε με το goods and services. Για αυτο και σου κραταει και refund με αυτο το τροπο, για τον κοπο του paypal και καλα, αν χρειαστει να προβει σε dispute.

Αλλα και παλι πως ακριβως θα καλυψει το paypal μια συναλλαγη μεταξυ ιδιωτων; Μου στελνει καποιος πχ 100 ευρω για να του στειλω εναν επεξεργαστη. Εγω δεν του στελνω τιποτα. Πως ακριβως θα διεκδικησει το refund; Δεν ειναι οτι ειμαι καποιο καταστημα, ιδιωτες ειμαστε και οι δυο και οι συναλλαγη θεωρειται "μαυρη".

Αν κ δεν μου χει τύχη φαντάζομαι θα ακολουθεί τα ίδια βήματα με όταν κάνεις dispute  σε official μαγαζί. Γενικά αν διαβάσεις τους όρους το pp σε καλύπτει ακόμα κ για scam.  Οπότε για αγοραστές είναι μονόδρομος για μένα αλλά κ σαν πωλητής είναι πολύ καλύτερο από αντικαταβολή κ παρόμοιες μεθόδους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που έχουν κρύψει το μενού για να επιλέξεις την τράπεζα σου σαν προεπιλεγμένο τρόπο μετατροπής νομίσματος?

Και πως μπορώ να το γυρίσω μόνιμα στο παλιό και κλασικό theme του?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί το βάλανε εκεί;

Που ακριβώς δηλαδή όταν είσαι στο τελευταίο βήμα για να πληρώσεις κάτι. 

Μάλλον όλος ο κόσμος είχε διαλέξει από την κάρτα του για αυτό. 

Μα καλά παίρνει τόσο μεγάλη προμήθεια από αυτό το paypal που προσπαθεί να το κρύψει τόσο πολύ;

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μάλλον όλος ο κόσμος είχε διαλέξει από την κάρτα του για αυτό. 

Μάλλον όλος ο κόσμος δεν ήξερε που είναι κρυμμένη η ρύθμιση και πλήρωνε κερατιάτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/3/2020 στις 8:52 ΜΜ, donstefano είπε

Καλησπερα παιδια!

Μια ερωτηση.

Η επιλογη να κανει τη μετατροπη η καρτα με τις ισοτιμιες της(πχ revolut) και οχι τις ισοτιμιες του Paypal που στο καλο το εχουν κρυψει?Μηπως το εχουν καταργησει τελειως?

Παω ρυθμισεις- πληρωμες- Διαχειρ. τις αυτοματες πληρωμες- διαχ. πηγων χρηματοδοτησης....κα μετα εμφανιζει μονο ποια καρτα να χρησιμοποιησω χωρις περαιτερω επιλογες......Δεν εχει να επιλεξω πουθενα το set available funding sourses

Edit.Ειδα οτι στο ebay το αλλαζεις την ωρα της πληρωμης(σε usd,aud κτλ κτλ).

Καμία βοήθεια σε αυτό που ρώτησε πριν 2 μήνες ο φίλος;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Καμία βοήθεια σε αυτό που ρώτησε πριν 2 μήνες ο φίλος;;;;

Ναι όπως τα είπε και ο φίλος παραπάνω.επιλεγεις την ώρα της πληρωμής με ποια συνδεμένη κάρτα κτλ θες να γίνει η συναλλαγή και ποιος κάνει μετατροπή.εαν βάλεις euro και είναι η συναλλαγή-ποσο πληρωμής σε usd τότε την κάνει το paypal ενώ αν βάλεις usd και είναι usd η συναλλαγή τότε την κάνει η κάρτα με τις ισοτιμίες της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Λίγο πριν επιβεβαιώσεις την συναλλαγή έχει επιλογή ποιος αναλαμβάνει την μετατροπή.

 

29 λεπτά πριν, donstefano είπε

Ναι όπως τα είπε και ο φίλος παραπάνω.επιλεγεις την ώρα της πληρωμής με ποια συνδεμένη κάρτα κτλ θες να γίνει η συναλλαγή και ποιος κάνει μετατροπή.εαν βάλεις euro και είναι η συναλλαγή-ποσο πληρωμής σε usd τότε την κάνει το paypal ενώ αν βάλεις usd και είναι usd η συναλλαγή τότε την κάνει η κάρτα με τις ισοτιμίες της

Καταρχήν από ότι κατάλαβα το έκαναν έτσι για να ξεχαστείς καμία φορά και να σου κάνει την μετατροπή το Paypal…

Αλλά μισό λεπτό…

Έστω ότι έχω 2 κάρτες…

Μια Ελληνική και μια Revolut…

Η Ελληνική είναι σίγουρα σε Ευρώ … οκ?

Η Revolut αν και ανέβασα Ευρώ όταν κάνω αγορά μου εμφανίζει Αγγλικές Λίρες (αυτό θα είναι μια άλλη ερώτηση)…

Τώρα αν εγώ θέλω να αγοράσω κάτι είτε στην Κίνα είτε οπουδήποτε σε οποιοδήποτε νόμισμα εκτός ευρώ θα επιλέξω σίγουρα την Revolut αλλά ποιον αφήνω να μου κάνει την μετατροπή συναλλάγματος;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Καταρχήν από ότι κατάλαβα το έκαναν έτσι για να ξεχαστείς καμία φορά και να σου κάνει την μετατροπή το Paypal…

Αλλά μισό λεπτό…

Έστω ότι έχω 2 κάρτες…

Μια Ελληνική και μια Revolut…

Η Ελληνική είναι σίγουρα σε Ευρώ … οκ?

Η Revolut αν και ανέβασα Ευρώ όταν κάνω αγορά μου εμφανίζει Αγγλικές Λίρες (αυτό θα είναι μια άλλη ερώτηση)…

Τώρα αν εγώ θέλω να αγοράσω κάτι είτε στην Κίνα είτε οπουδήποτε σε οποιοδήποτε νόμισμα εκτός ευρώ θα επιλέξω σίγουρα την Revolut αλλά ποιον αφήνω να μου κάνει την μετατροπή συναλλάγματος;;;;;

Την κάρτα (revolut)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...