Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/4/2020 στις 11:44 ΠΜ, bilya είπε

δεν διαφωνώ σε αυτό καλό ειναι να κοιτάς τι θα χρεωθεις κ ποσο απο την τράπεζά σου.

πχ η αλφα το 14 που ήρθα uk με χρέωνε 2.5% ανα συναλλαγή κ με οχι την καλύτερη ισοτιμία. Τώρα οπως λες η αλφα δεν έχει χρεώσεις.

Αυτά αλλάζουν χρόνο με τον χρόνο κ είναι καλό να τα τσεκαρουμε όλοι τακτικά.

Έχει και alpha χρέωση στη μετατροπή 2%, απλά την ενσωματώνει στο ποσό που χρεώνεσαι.

Αγοραζω συχνά από Αγγλία και έχω συνδέσει στο PayPal κάρτα της alpha MasterCard.

Πάντα επιλέγω να γίνεται μετατροπή μέσω της alpha, καθώς τα rates του PayPal είναι πιο ψηλά.

Επιπλεον μέσω του https://www.mastercard.us/en-us/personal/get-support/convert-currency.html

μπορειτε να δείτε ποσό θα χρεωθειτε όταν εκκαθαρίσει η συναλλαγή.

Στην ουσία η ισοτιμία ορίζεται από την MasterCard και η alpha αποκομίζει το 2%.

Πριν ένα χρόνο περίπου δεν με χρέωνε το 2%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Να στα στείλει μέσω friends and Family.

Ποια η διαφορα; Γιατι στο ενα κραταει ενα ποσο; Μπορει ο αλλος να ζητησει refund επειδη το εκανε μεσω goods and services; Μου εκανε καταθεση για να του στειλω μια καρτα γραφικων. Τι ακριβως παιζει τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luxx είπε

Ποια η διαφορα; Γιατι στο ενα κραταει ενα ποσο; Μπορει ο αλλος να ζητησει refund επειδη το εκανε μεσω goods and services; Μου εκανε καταθεση για να του στειλω μια καρτα γραφικων. Τι ακριβως παιζει τωρα;

Ναι μπορεί να ανοίξει dispute στο paypal άμα θέλει.
Μπορείς άμα δεν έχεις στείλει ακόμα το αντικείμενο να του κάνεις refund τα χρήματα για να μην πληρώσεις την προμήθεια και να του ζητήσεις να στα στείλει μέσω friends and family για να μην χρεωθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Υπάρχει τρόπος να αποφύγουμε τις ληστρικές χρεώσεις της Eurobank, όταν κάνουμε μεταφορά από PayPal balance σε τραπεζικό λογαριασμό; 

Να μην τα τραβάς σε ελληνικό λογαριασμό ;  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Ναι μπορεί να ανοίξει dispute στο paypal άμα θέλει.
Μπορείς άμα δεν έχεις στείλει ακόμα το αντικείμενο να του κάνεις refund τα χρήματα για να μην πληρώσεις την προμήθεια και να του ζητήσεις να στα στείλει μέσω friends and family για να μην χρεωθείς. 

Τα 2,80 που τραβηξε το paypal, τι θα γινουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Άμα το κάνεις refund θα επιστραφούν και αυτά.

Λογικα θα κρατησουν μονο τα 30 λεπτα, οπως γραφει και στο αρθρο;

 

https://www.angelleye.com/paypal-refund-fee-policy-update/

 

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Luxx είπε

Ποια η διαφορα; Γιατι στο ενα κραταει ενα ποσο; Μπορει ο αλλος να ζητησει refund επειδη το εκανε μεσω goods and services; Μου εκανε καταθεση για να του στειλω μια καρτα γραφικων. Τι ακριβως παιζει τωρα;

να ξέρεις είναι πιο ασφαλές έτσι. Είτε είσαι πωλητής είτε αγοραστής είσαι πλήρως καλυμμένος σε περίπτωση απάτης κτλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilya είπε

να ξέρεις είναι πιο ασφαλές έτσι. Είτε είσαι πωλητής είτε αγοραστής είσαι πλήρως καλυμμένος σε περίπτωση απάτης κτλπ. 

Ως πωλητης πως γινεται να απατηθω απο την στιγμη που ο αλλος μου εχει κανει ηδη την καταθεση; Ως αγοραστης, σιγουρα ειναι καλυτερα ετσι.

Τελικα εκανα refund και πηρε ολο το ποσο πισω. Μου εκανε καταθεση μεσω τραπεζης, ομορφα και απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luxx είπε

Ως πωλητης πως γινεται να απατηθω απο την στιγμη που ο αλλος μου εχει κανει ηδη την καταθεση; Ως αγοραστης, σιγουρα ειναι καλυτερα ετσι.

Τελικα εκανα refund και πηρε ολο το ποσο πισω. Μου εκανε καταθεση μεσω τραπεζης, ομορφα και απλα.

Να σε εξαπατήσει άμεσα όχι δεν γίνεται αλλά θα μπορούσε να πούλαγε τρέλα οτι δεν παρέλαβε, να αρνούνταν παραλαβή κ άλλα όμορφα που διαβάζεις εδώ στο insomnia κατά καιρούς. 

Προσωπικά θεωρώ το paypal.me  με goods and services είναι μονόδρομος για συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών, γιατί ότι κ να γίνει το paypal θα σε καλύψει (αρκεί να σαι σωστός βέβαια) .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...