Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια! Μολις μου εκαναν δωρο το wii με firmware 4.0Ε και μετα απο λιγο διαβασμα ειμαι περισσοτερο μπερδεμενος. Διαθετω καρτα μνημης,εξωτερικο δισκο και θα παρω αν χρειαζεται κατι αλλο. Ποιος θεωρειται οτι ειναι ο καταληλοτερος οδηγος (για να παιζω σπασμενα παιχνιδια) για καποιον ασχετο,οπως εγω ; Ευχαριστω πολυ,Βασιλης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια ισχυει οτι μπορεις στο Wii, να παιξεις οποιοδηποτε παιχνιδι απο προγουμενες κονσολες Nintendo? Βασικα GameCube, N64 και DS/3DS ειναι τα ουσιαστικα. Απο controller τι υποστιριζει? Δεν πιστευω να τα παιζεις με Motion controller? Εχει κανα ουσιαστικο περιφερειακο? Κατα κυριο λογο μπορεις με καποιο τροπο να συνδεσεις legacy χειριστηριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια ισχυει οτι μπορεις στο Wii, να παιξεις οποιοδηποτε παιχνιδι απο προγουμενες κονσολες Nintendo? Βασικα GameCube, N64 και DS/3DS ειναι τα ουσιαστικα. Απο controller τι υποστιριζει? Δεν πιστευω να τα παιζεις με Motion controller? Εχει κανα ουσιαστικο περιφερειακο? Κατα κυριο λογο μπορεις με καποιο τροπο να συνδεσεις legacy χειριστηριο?

 

 

Μπορείς να παίξεις όλα τα games του gamecube, μερικά games του Ν64 που έχουν βγει στην virtual console (ενώ μπορείς να χώσεις και γκουχemulatorsγκουχ μέσω softmod) και κανένα game των DS/3DS. Για το controller εξαρτάται τι θες να παίζεις. Π.χ. games του NES μπορείς να παίξεις με το wiimote γυρνώντας το πλαγίως, games του SNES ή του N64 μπορείς να παίξεις με το classic controller ή με GC controller, ενώ GC games αποκλειστικά με GC controller. Δυστυχώς, το σχήμα του GC controller δεν βολεύει για πολλά NES/SNES games, οπότε χρειάζεται και classic και GC controller. Εγώ προσωπικά έχω τσιμπήσει αυτό και κάνω τη δουλειά μου με όλα τα games:

 

http://www.thrustmaster.com/product.aspx?ProductID=95&PlatformID=10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εχει την ιδια υποδοχη για να παρει και κανονικο Gamecube Controller? Αν και το official Πλεον 59 ευρω το βρισκω, τα μισα λεφτα απο την κονσολα δλδ! Ολο κατι Konig και αλλα τριτα εχει. Χειριστηρια xbox360/ps3 μπορεις να τα συνδεσεις ασυρματα, ή με κανα USB?

 

Ας πουμε αυτο εδω λεει και Wii, αλλα εγω θελω τα αυθεντικα που εχω ηδη.

http://melodiaeshop.skroutzstore.gr/p.Asyrmato-cheiristirio-gia-Xbox%C2%AE-PS2%C2%AE-Wii%E2%84%A2-Game-Cube%E2%84%A2-KONIG-GAME-WCONT30.497114.html

 

Επισης τα παιχνιδια παιζουν κανονικα ή εξομοιωμενα οπως πχ στο Dolphin για PC? Δλδ δεν θελω να εχω θεματα με ασυμβατοτητες, και random κολληματα.

 

Απλως ρωταω να μαθω ποιες ειναι οι δυνατοτητες του, μπας και το αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.play-asia.com/paOS-13-71-23-49-en-70-2ola.html

 

Βγαίνει γύρω στα 35€ με τα μεταφορικά. Είναι original Nintendo με αρκετά μακρύ καλώδιο (3 μέτρα), ότι πρέπει για το Wii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Α εχει την ιδια υποδοχη για να παρει και κανονικο Gamecube Controller? Αν και το official Πλεον 59 ευρω το βρισκω, τα μισα λεφτα απο την κονσολα δλδ! Ολο κατι Konig και αλλα τριτα εχει. Χειριστηρια xbox360/ps3 μπορεις να τα συνδεσεις ασυρματα, ή με κανα USB?

 

http://www.dealextreme.com/p/playstation-2-ps2-to-wii-ngc-gamecube-controller-adapter-21329

 

 

Επίσης: http://www.play-asia.com/paOS-13-71-eh-49-en-70-p3e.html

 

 

Λένε ότι άμα ενώσεις αυτά τα δύο δουλεύει το Xbox controller στο wii. Αν το δοκιμάσεις, ενημέρωσέ με. :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξει δεν προκειται να δοκιμασω τετοια. Εγω ελεγα μηπως μεσω USB ειχες αμεσει υποστηριξη για PS3/XBOX controller. Δεν θα κατσω ομως τωρα να παραγγελνω απο Κινα πατεντες που ισως και να δουλεψουν και για χειριστηρια παλιοτερης γενιας... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγω το wii απο παιχνιδια εχω το sports που ηταν στο κουτι, το cars και το metroid other m. Θελω να παρω και το fit με το balance board. Μπορειτε να μου συστησετε κανενα αλλο παιχνιδακι που να περιλαμβανει εντονη δραστηριοτητα χωρις το balance board? Δηλαδη μονο με το wiimote και nunchuck? Κανενα καλο δηλαδη οχι μονο σπορ πχ τενις και τετοια. Αυτο με το μαριο αξιζει?

Όπως καταλαβαίνεται δεν ειμαι και δεινη παίκτρια. Το μετροιντ το βαρεθηκα γιατι ειναι πολυ σκοτεινο και δεν ειδα και μεγαλη χρηση του wiimote. Κανενα χαζοπαίχνιδο θέλω να χτυπιέμαι στο σαλόνι. :mrgreen: B)

 

Και γενικότερα ποιο παιχνίδι αξιζει να πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και από μένα...ετοιμάζομαι για wii από amazon...θα έχω κανένα άλλο θέμα εκτός από την αγγλική πρίζα; επίσης extra remote και wii fit από που να πάρω;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια τα καινουρια δεν εχουν Gamecube ports? Πηρε τωρα ενας φιλος μου και δεν εχει στο πλαι τις θυρες που θα πρεπε. Τι εγινε τις κοψανε οι τσιπηδες? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...