Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα, παραδέξου το, μεταξύ μας είμαστε.

 

  • Εχεις ήδη κοιτάξει το site της εταιρείας στις ανακοινωσεις και τα ωραρια καταστημάτων
  • Εχεις ήδη τηλεφωνήσει και εχεις ρωτήσει
  • Παίζει να ρώτησες και στο τοπικό σου κατάστημα

 

Και ενώ ξέρεις ήδη την απάντηση, την κρατάς για τον εαυτό σου και γράφεις "αδειο" ερώτημα, έτσι για να γινεται ανακατοσούρα και συζήτηση βρε αδερφε.

 

Ελά, μη ντρεπεσαι, μεταξύ μας ειμαστε

 

Πνευμα αντιλογίας...

 

Ουτε τηλεφωνο πηρα, ουτε το site κοιταξα.

Εξαλλου ειναι μολις Δευτερα.

Αλλα μπορει καποιος να γνωριζει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πνευμα αντιλογίας...

Πνεύμα κοινής λογικής και παρατηρητικότητας

 

Ουτε τηλεφωνο πηρα, ουτε το site κοιταξα.

Εξαλλου ειναι μολις Δευτερα.

Αλλα μπορει καποιος να γνωριζει κατι.

fixed

 

Και εσύ ξέρεις οτι το πιο λογικό και έξυπνο ειναι να μπεις στο site τηε εταιρείας (άλλωστε αυριο θα μπεις για τα φυλλάδια) ή να επικοινωνήσεις μαζί τους

 

Εγω τι πιστευω οτι εκανες (απο τον τρόπο που αναζητάς πληροφορίες):

Μπήκες στο site και lidl fb δε βρήκες τιποτα που να σου επιβεβαιώνει οτι την Κυριακή ειναι ανοιχτα, παίζει να τους τηλεφώνησες και μετα πέταξες εδω μεσα μια "αδεια ερώτηση" μπας και κάποιος άλλος ξέρει κάτι αλλο. Ετσι κουβέντα να γίνεται

 

Τα καλύματα τα αγορασες τελικά; Τα δοκίμασες να πεις και εσύ τη γνώμη σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fixed

 

Και εσύ ξέρεις οτι το πιο λογικό και έξυπνο ειναι να μπεις στο site τηε εταιρείας (άλλωστε αυριο θα μπεις για τα φυλλάδια) ή να επικοινωνήσεις μαζί τους

 

Εγω τι πιστευω οτι εκανες (απο τον τρόπο που αναζητάς πληροφορίες):

Μπήκες στο site και lidl fb δε βρήκες τιποτα που να σου επιβεβαιώνει οτι την Κυριακή ειναι ανοιχτα, παίζει να τους τηλεφώνησες και μετα πέταξες εδω μεσα μια "αδεια ερώτηση" μπας και κάποιος άλλος ξέρει κάτι αλλο. Ετσι κουβέντα να γίνεται

 

Τα καλύματα τα αγορασες τελικά; Τα δοκίμασες να πεις και εσύ τη γνώμη σου; 

 

Δεν μου αρεσουν οι αντιπαραθεσεις, οσο και αν θες και επιζητας το flaming.

Ουτε ειναι σωστο να βαζεις λόγια ή πραξεις εξ'ονοματος αλλων, οτι μαλλον εκανες αυτο, το αλλο κλπ

Αν ηξερα τι θα παιχτει απο ωραρια, δεν θα ρωτουσα εδω. Ισως δε, να μην εχει αποσαφηνισει ουτε το ιδιο το lidl.

Μπορει ομως καποιος να ξερει, να μιλησε με καποιον υπαλληλο, ή να ειδε ανακοινωση προσφατα σε καταστημα, και ουτω καθεξης.

Κριμα να πεταγεσαι συνεχεια και να κανεις τον αντιλογο για τον αντιλογο.

Κανει καποιος μια ερωτηση. Και οποιος ξερει και θελει, απαντα. So simple.

Τωρα τα 'google is your friend' και 'μαλλον εκανες αυτο', στα επιστρεφω ως απαραδεκτα, σε σενα και οποιον αλλον σκεφτεται ετσι...

 

 

Τα καλυμματα τα αγορασα. Ειναι μες τη θηκη τους. Αρχικα, φαινονται ως καλη αγορα. Θα τοποθετηθουν λογικα τον Σεπτεμβρη, και τοτε θα πω εντυπωσεις.

 

 

Εκεινο το μοτιβο μαρκετιγκ του lidl που ελεγες οτι εφαρμοζει, δεν ειδα να γινεται ακομη....

Με την βιβλιοθηκη που ειχα παρει (πτυσσομενη) και ειπες οτι εντος εβδομαδων παντα φερνει βελτιωμενο μοντελο....δεν εφερε τιποτε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον πάμε offtopic του νήματος

 

 

 

Θα σου απαντησω επειδη στην αρχική απάντηση, πρόσθεσες μπολικο πραγμα.

 

Αν ήσουν φρέσκος στο forum, δεν θα σου απαντουσα "google it" ή "ριξε μια ματιά στο site" και αν ειχα πληροφορία θα την μοιραζόμουν.

 

Εσύ εισαι παλιος στο insomnia και πλεον φαίνεται σαφέστατα ο τρόπος που σκέφτεσαι. Σου αρέσει να προκαλείς συζητηση για να ασχολούνται μαζί σου. Δεν σε ενδιαφέρει να αναπτυχθεί παραγωγικά ένα θέμα συζήτησης, παρα μονο βαβουρα να γίνεται. Στα περισσότερα θέματα που ανοίγεις εχεις ήδη γνώμη και απλά θέτεις άδεια ερωτήματα να δεις ποιοι συμφωνουν μαζί σου. Αν δεν λαμβάνεις απαντήσεις αναθερμαίνεις τη συζητηση (την ξεθάβεις) συνήθως με κάτι ανουσιο.

 

Μπορώ να σου βρω αρκετά θέματα σου που κάνεις κενό ερώτημα και πολύ συντομα να προσθέσεις χρήσιμες πληροφορίες (απάντηση στο ερώτημα σου) και αν κάποιος γράψει κάτι που συμφωνείς, ανεβάζεις σεντόνι. Αρα το θεμα σε έχει ήδη απασχολήσει, ήδη εχεις κάνει έρευνα, σχεδον ήδη εχεις αποφασίσει και ... βαβουρα να γίνεται.

 

Χάζευα σημερα το θέμα που άνοιξες που να βάλεις το δευτερο κλειδί από το αυτοκίνητο που ΘΑ αγοράσεις. Είμαι σιγουρος οτι εχεις ήδη σκεφτεί που θα το κρύψεις, αλλά περιμένεις μήπως κάποιος το "μαντέψει" ή σου πει κάτι καλύτερο. 

 

Το αποτέλεσμα τώρα. Μπάχαλο και εκφυλισμών των συζητήσεων.  

Παραδειγμα: 

Ο triatts νωρίτερα ρώτησε για τις κατσαρόλες. Με το να σαβουριάζεις τη συζήτηση αυξάνονται τα ανουσια posts (τωρα βάζω μεσα και τις δικές μου απαντήσεις) οποτε απάντηση δε θα πάρει και αν κάποιος απαντήσει θα χαθεί αναμεσα στις κομπόστες και τα ωράρια σου. 

 

Είσαι πανέξυπνος, φαίνεται ξεκάθαρα, αλλά το χαραμίζεις.

Εγω αντιμετώπισα διάφορα στάδια με σένα

 

  • Πρώτα σου απαντούσα. Ειχα πέσει στην παγίδα οτι οντως χρειάζεσαι βοήθεια και ειναι στο χαρακτήρα μου να βοηθάω, οχι να σαβουροανακατευω.
  • Μετα ειδα τι κάνεις και άρχισα να αγνοω τα μηνύματα σου
  • Ελα όμως που η κουτοπονηριά σου με τον τρόπο που θες να τραβάς την προσοχή και να ανακατευεις τα πραγματα άρχισε να με εκνευρίζει. Μπαινει πολύς κοσμος και βοηθιέται, εχω βοηθηθεί και θέλω ενεργα να βοηθάω. Νοιαζομαι για το χώρο ακομα κι αν δεν εχω σχέση με admins/mods/κλπ.
  • Φτάσαμε στη λογική κριτική
  • Συνέχισες απτόητος και άρχισες τον "φιλοσοφικό αντίλογο". 

 

Για μένα εισαι εγωιστής μπαχαλάκιας, δηλαδή αντί ορθά να κάνεις ερωτήσεις, να δίνεις απαντήσεις (σπανιο να συμμετέχεις βοηθητικά σε άλλα θέματα) και γενικά να βοηθάς την αναπτυξη της γνώσης, ρίχνεις γενικά ανουσια θέματα και οταν δεν ασχολουνται μαζί σου εκβιάζεις τη συζήτηση. 

 

Τέσπα, ειναι δική σου επιλογή το τι θα κάνεις, δεν ειναι δικό μου μαγαζί, αλλά ολα αυτά στα λεω γιατί όπως σκεφτεσαι και πράτεις κάποια στιγμή θα σε αγνοούν όλοι (γενικά, οχι μονο στο forum) και θα εχεις προβλημα.

 

ps: θυμασαι παλιότερα που με αφορμή τα καλύματα σου ειχα πει οτι αν χρειαστεί να αγοράσεις κάτι σοβαρό θα χρειαστεις καινουργιο forum. Θες ΝΑ αγοράσεις αυτοκίνητο, δες λοιπον πόσα θέματα άνοιξες στο auto moto 

 

 

 


 

Εκεινο το μοτιβο μαρκετιγκ του lidl που ελεγες οτι εφαρμοζει, δεν ειδα να γινεται ακομη....

Με την βιβλιοθηκη που ειχα παρει (πτυσσομενη) και ειπες οτι εντος εβδομαδων παντα φερνει βελτιωμενο μοντελο....δεν εφερε τιποτε....

Δεν το κάνει σε οτιδήποτε. Προφανώς η πτυσόμενη βιβλιοθήκη δεν ειναι ευρείας κατανάλωσης. 

Δες τώρα τι θα γινει με τους βραστήρες. Εφερε πάλι τους απλους, μετα τους καλύτερους και μετα τους design.

Εβγαλε τωρα το πλυστικό. Σε λιγο καιρό θα βγαλει καλύτερο και αργότερα θα βγάλει το κλασσικό.

 

Για τη βιβλιοθήκη έγραψες review να βοηθήσεις άλλους; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isay, το topic αυτο, οπως και αλλα που εχω ανοιξει, μετρανε είτε δεκαετία ζωής (πχ αυτό αλλά και το αλλο με τους παλαιους στο χωρο των υπολογιστων), είτε εκατομμυρια εμφανίσεις (όπως αυτο με τα cc).

Αυτό, κάτι λέει. Αποδοχή. Επιτυχία. Συμμετοχή. Και ο καθένας έχει την δική του κρίση και  ας το σκεφτεί.

Ούτε θα σου ζητήσω την άδεια αν θα ποστάρω, ή πόσα νήματα μπορώ να ανοίξω.

Δεν ήρθες εσύ στα ξαφνικά, να μας βάλεις "τάξη" με την τραγελαφική λογική σου. Άντε.

Επιτέλους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αλλο το άνοιγμα ενός νήματος

και άλλο η ενεργή συμμετοχή μελών για την αναπτυξη του.

Μην τα μπερδευεις. Ειναι δυο διαφορετικά πραγματα. Αν δεν το ειχες ανοιξει εσύ θα το ειχε ανοιξει κάποιος άλλος, να εισαι σίγουρος.

 

Και εγώ αν είχα ανοιξει ένα θεμα για το kodi/xbmc τωρα θα ειχε χιλιαδες posts χωρίς να κάνω τιποτα. Δες όμως ο jip (και άλλοι) πόσο ενεργοί ειναι και πόσο προσπαθούν να βοηθήσουν στην αναπτυξη. 

 

Paypal; To ίδιο

 

Τα άμμεσα και έμμεσα ευσημα δεν τα κερδίζεις με το άνοιγμα αλλά με τη ενεργη συμμετοχή. 

 

Τελος εννοείται οτι δεν απαιτείται η άδεια μου για να κάνεις οτι θες ΑΛΛΑ ισοδύναμα δε χρειάζομαι την άδεια σου, οταν κάνω κριτική, εκτός αν ειναι κακοβουλη, οποτε μπορεις να πατήσεις το κουμπάκι Αναφορα και να ενημερώσεις τους admin οτι ειμαι κακοβουλςο απεναντι σου και ας κρίνουν τι πρεπει να γινει

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας ενοχλεί κάποιος χρήστης, τον βάζουμε στην ignore list.

 

Αν πιστεύουμε οτι εμποδίζει την ορθή λειτουργία του νήματος, στέλνουμε αναφορά στους διαχειριστές κι αυτοί πράττουν με βάση τους κανόνες που διέπουν το νήμα.

 

Αν εξακολουθούμε να έχουμε θέμα φεύγουμε εμείς, δεν κάνουμε προσωπικές επιθέσεις. Ακόμη και δίκιο να έχεις isay, η συμπεριφορά σου ειναι ανάρμοστη.

 

Στα περι λιντλ, ξέρει κανεις αν πρόκειται να φέρει γαλότσες για εργασίες στον κήπο; Επίσης, αν κάποιος εχει αγοράσει παλιότερα, ειναι ικανοποιημένος απο την αγορά;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν σου είπε να ζητήσεις άδεια, να λογικευτείς σου προτείνει. Γιατί το επόμενο βήμα που μένει είναι να κάνει κανείς reports

στo troll-o-posting σου (το οποίο ενοχλεί, και όχι φυσικά μόνο αυτόν -  οι περισσότεροι απλώς το προσπερνάνε είτε γιατί δεν έχουν όρεξη ν' ασχοληθούν, είτε γιατί έχουν καταλάβει ότι δεν πρόκειται ν' αλλάξεις το παραμικρό και λένε "άσε τον troll στην trolla του"). Κάτι που προφανώς δεν σκέφτεται καν να κάνει ο άνθρωπος (και καλά κάνει για εμένα).

 

Συνεπώς η λογική του μόνο τραγελαφική δεν είναι. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να εισακουστεί - όχι όταν έχεις γράψει αυτά που μόλις έγραψες περί "αποδοχής", "επιτυχίας" και άλλα που θυμίζουν το επετειακό (και "επικό") 10-year-anniversary post σου προ μηνών - ενδείξεις ότι όχι μόνο δεν επίκειται κάποια αλλαγή στον τρόπο σου, αλλά ότι για εσένα το όλο ζήτημα είναι τόσο προσωπικό που το έχεις πάει αλλού το πράγμα... 

Δικαίωμά σου βρ' αδερφέ να βρίσκεις ζωή μέσα από τα "όπως τα θέλω εγώ" ποστ σου στο κάθε Insomnia, πολλοί το κάνουμε, αλλά ΚΑΠΟΥ άκου λίγο και την κριτική. Κι εγώ χωρίς σεντόνια δεν μπορώ, αλλά το έχω πάντα κατά νου να τα αποφεύγω.

 

Κρίμα τέλος να διαβάζουμε για "επιδίωξη flaming" από τον isay, ο οποίος είναι/κάνει μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ παρουσία/κουβέντα/παράθεση γνώσεων και βοήθειας προς άλλους με όποιο θέμα τυχαίνει ν' ασχοληθεί. Ειλικρινά κρίμα.

 

 

 


Στα περι λιντλ, ξέρει κανεις αν πρόκειται να φέρει γαλότσες για εργασίες στον κήπο; Επίσης, αν κάποιος εχει αγοράσει παλιότερα, ειναι ικανοποιημένος απο την αγορά;

 

Έχω πάρει προ 2ετίας γαλότσες λιντλίσιες και όλα τους καλά - αλλά γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος, διότι η γαλότσα δεν είναι δα και είδος που παίρνει πολύ ψείρισμα = πχ κατά βάση όλες ολωνών είναι από γερό υλικό (αν το βασικό κριτήριο είναι -μάλλον- η αντοχή). Το μόνο που εγώ κατάλαβα ως καλό αυτών από Lidl, είναι η τιμή τους (σχεδόν ό,τι φθηνότερο από όσες άλλες είδα οπουδήποτε αλλού, ακόμη κι αν μιλάμε πχ για διαφορά της τάξης του ενός Ευρώ), και προκειμένου να τρέχω οπουδήποτε μακρυά για να βρω κάτι ίσως ελάχιστα φθηνότερο, τις πήρα από Lidl που είναι κοντά και πάω ούτως ή άλλως.

(...όσο για το "αν και πότε", δύσκολα θα πάρεις απάντηση, καθώς ούτε καν οι εκεί εργαζόμενοι ξέρουν ακριβώς πότε θα φέρουν συγκεκριμένα προϊόντα. Το μόνο που εγώ θυμάμαι, είναι ότι προϊόντα κήπου τα φέρνει μία κατά την άνοιξη και μία κατά το φθινόπωρο -όπως είναι και λογικό τεσπα- αλλά χωρίς να ξέρω αν τα φέρνει πάντα την ίδια ακριβώς περίοδο ή το κάνει στο περίπου. ΛΟΓΙΚΑ κατά τέλος Σεπτέμβρη θα φέρει πάντως, όχι νωρίτερα.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περι λιντλ, ξέρει κανεις αν πρόκειται να φέρει γαλότσες για εργασίες στον κήπο; Επίσης, αν κάποιος εχει αγοράσει παλιότερα, ειναι ικανοποιημένος απο την αγορά;

Ειχα πάρει πριν 2,5 χρονια απο πρακτικερ και ειναι σκυλια μαυρα και μάλιστα ειχα πάρει τις φθηνότερες που υπηρχαν (γυρω στι δεκαρικο)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα πάρει πριν 2,5 χρονια απο πρακτικερ και ειναι σκυλια μαυρα και μάλιστα ειχα πάρει τις φθηνότερες που υπηρχαν (γυρω στι δεκαρικο)...

 

Έχεις δίκιο, 9€ τις έχει. Είναι άνετες για πολύωρη χρήση; Τις θέλω για όταν κουρεύω τα αγριόχορτα με τη μεσηνέζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις εχω χρησιμοποιήσει σερι εως και 3,5 ωρες με κοντη μαλιστα καλτσα (!)... Αν εξαιρεσεις οτι γλυστραγε η καλτσα ήταν μια χαρα κανενα θέμα... κοινως πολυ καλές, για δωσε λινκ να σου πω αν ειναι οι ιδιες γιατι θυμαμαι κατι του στυλ 10.99-11.99, παντως κοντα στο δεκαρικο σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την αισθηση οτι αυτες που εχω ειναι πιο ψηλές (φτάνουν λιγο κατω απο το γονατό) αλλα μπορει να με ξεγελαει η φωτο... για 9€ παντως σιγουρα αξιζουν και μπορεις και να τις δοκιμασεις...

Αυτες που εχω εγω ειναι Atech ή καπως ετσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isay, το topic αυτο, οπως και αλλα που εχω ανοιξει, μετρανε είτε δεκαετία ζωής (πχ αυτό αλλά και το αλλο με τους παλαιους στο χωρο των υπολογιστων), είτε εκατομμυρια εμφανίσεις (όπως αυτο με τα cc).

Αυτό, κάτι λέει. Αποδοχή. Επιτυχία. Συμμετοχή. Και ο καθένας έχει την δική του κρίση και  ας το σκεφτεί.

Ούτε θα σου ζητήσω την άδεια αν θα ποστάρω, ή πόσα νήματα μπορώ να ανοίξω.

Δεν ήρθες εσύ στα ξαφνικά, να μας βάλεις "τάξη" με την τραγελαφική λογική σου. Άντε.

Επιτέλους....

 

Συγνώμη ρε συ mentoras99 αλλά τι ακριβώς μας λες εδώ;

Έγραψες πριν 10 χρόνια ένα εναρκτήριο post:

"Τι εχετε ακουσει για τα τροφιμα που πουλαει το Lidl? Ο καθενας λεει βεβαια το μακρυ και το κοντο του. Κατι ομογενεις απο γερμανια λενε οτι δεν εχει ακουστει ποτε κατι ασχημο. Απεναντιας πολλοι εγχωριοι παραγωγεις μας πουλανε ακριβα προιοντα για ποιοτητα που υποτιθεται οτι εχουν αλλα τελικα δεν την εχουν. Κοινως φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Τι λετε?"

κι επειδή το νήμα αυτό ακόμα υπάρχει το θεωρείς ως προσωπική σου επιτυχία;

Ή αποδοχή στα "σοφά" που είπες στο ξεκίνημα (που βασικά δεν είπες κάτι);

Ο μόνος που μπορεί να πάρει τα εύσημα για τα posts και τις πολλές προβολές είναι το κωλοσφίξιμο που βιώνουμε όλοι και ανάγκασε πολλούς να αναθεωρήσουν τις αγοραστικές τους συνήθειες και επιλογές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και κατι που τιμαει το λιντλ..

πηρα προ καιρου μια αντλια λαδιου για το αμαξι που ρουφαει τα λαδια και τελικα δεν εκανε στο αμαξι μου, οπως και σε πολλα αλλα της οικογενειας/γειτονων...

ετσι την γυρισα πισω αφου μεχρι 3 μηνες μπορεις να παρεις τα λεφτα σου πισω...

φυσικα ολα καλα, μου γυρισαν τα λεφτα μου γρηγορα και χωρις πολλα πολλα... μετρητα, και οχι πιστωτικο και λοιπες "απατες" μερικων αλλων εταιρειων..

ανεβηκαν ακομα παραπανω στα δικα μου ματια παντως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...