Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Lidl δουλευει παρά πολυ με ιδιωτική ετικετα λογω αποκλειστικοτητας προμηθευτή οπου τον "αναγκαζει" να πουλαει μονο σε αυτην. Με αυτον τον τρόπο εχει την διαπραγματευτική δύναμη να αγοραζει σε πολυ χαμηλες τιμες συμφωνώντας να κανει μεγαλες παραγγελίες σε ποσότητα. Επομενως μπορει και να προσφερει χαμηλότερες τιμες καταναλωτή. 

Επισης αν καποιος εχει δουλεψει σε παραγωγικές εταιρειες θα έχει υποψη του σε τι μεγάλα mark up πουλανε χονδρική πολλες εταιρείες οποτε ειναι εφικτότατο να προσφέρουν χαμηλες τιμες σε ιδιωτικη ετικετα οταν το "επωνυμο" προϊόν τους δεν θα "φυγει" ολο και θα τους μεινει στοκ δηλαδη και πιθανη ζημια. Σκεφτείτε και λιγο με βαση το business strategy και μην πεφτετε αμεσως στην παγιδα του ακριβότερου = καλύτερου (που φυσικα κάποιες φορες μπορει να ισχυει και αυτο αλλα οχι τοσο συχνα).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, webparts είπε

Αξιζει το γιαουρτι που λετε;

θα το γυρισω σε διατροφη.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

   Μλκ δεν κινειται τιποτα αποψε.


   

Πολυ ωραιο το γιαουρτι.και πιστεψε με εχω δοκιμασει ολες τις εταιρειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zio10 είπε

Θα σου την πέσουν τώρα, στη γάτα μόνο φιλέτο άγριου σολωμού! :lol:

To lidl εχει κατι συσκευασιες κατεψυμενου αγριου σολωμου στα μολις 3€, επισης κατι φιλετα βακαλαου 4 τεμ x 125g στα 2,2€ !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zio10 είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει. Συνήθως τρώω πρόβειο γιαούρτι με πέτσα :P

Και εγώ αυτό τρώω.Συνήθως παίρνω το πρόβειο με 79 λεπτά και καμιά φορά το αγελαδινό με 59 λεπτά,. Συχνά τα βάζει και σε προσφορά 55 και 45 λεπτά αντίστοιχα.Τέτοιες τιμές νομίζω ότι κανείς δεν μπορεί να τις πλησιάσει.

Τη βδομάδα που μας πέρασα είχε τα πρόβεια 55 λεπτά.:) 

Τα περισσότερα γαλακτοκομικά του προϊόντα παρασκευάζονται  από Κολιός και Μεβγάλ.Κάποια λίγα νομίζω από Πίνδος και τα κίτρινα τυριά από Λέσβιγαλ. 

Edit...................Χτες είχα κατέβει Πειραιά και είδα Πειραιώς και Μουτσοπούλου στο μεγάλο γωνιακό οικόπεδο να έχει ανοίξει και να λειτουργεί νέο lidl με άνετο πάρκινγκ.Μου φαίνεται θα μαζέψει τα λεφτά και στο Πειραιά.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rus είπε

To lidl εχει κατι συσκευασιες κατεψυμενου αγριου σολωμου στα μολις 3€, επισης κατι φιλετα βακαλαου 4 τεμ x 125g στα 2,2€ !

Έχει και κονσέρβα άγριου σολωμού, περίεργο μου φαίνεται γιατί ξέρω ότι είναι πανάκριβος!

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και εγώ αυτό τρώω.Συνήθως παίρνω το πρόβειο με 79 λεπτά και καμιά φορά το αγελαδινό με 59 λεπτά,. Συχνά τα βάζει και σε προσφορά 55 και 45 λεπτά αντίστοιχα.Τέτοιες τιμές νομίζω ότι κανείς δεν μπορεί να τις πλησιάσει.

Τη βδομάδα που μας πέρασα είχε τα πρόβεια 55 λεπτά.:) 

Τα περισσότερα γαλακτοκομικά του προϊόντα παρασκευάζονται  από Κολιός και Μεβγάλ.Κάποια λίγα νομίζω από Πίνδος και τα κίτρινα τυριά από Λέσβιγαλ. 

Edit...................Χτες είχα κατέβει Πειραιά και είδα Πειραιώς και Μουτσοπούλου στο μεγάλο γωνιακό οικόπεδο να έχει ανοίξει και να λειτουργεί νέο lidl με άνετο πάρκινγκ.Μου φαίνεται θα μαζέψει τα λεφτά και στο Πειραιά.

Να σου πω δεν θυμάμαι αν έχω δοκιμάσει το πρόβειο των lidl, λογικά ναι αλλά συνήθως από αλλού παίρνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή συνήθως εγώ αυτό τρώω λόγω πέτσας σου λέω ότι δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτε από τα υπόλοιπα.

Παλιά λόγω καταγωγής έπαιρνα και κανένα ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη τώρα έτσι που την έκαναν τα έκοψα.Μόνο κανένα ξυνόγαλο το καλοκαίρι για τη γεύση του επειδή δεν την πλησιάζει άλλο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, patras7 είπε

Τα 13 λεπτα ανα κρουασαν που ειχε το Σαββατο ειναι η χαμηλοτερη τιμη για κρουασαν 70 γραμμαριων που εχει γινει ποτε πιστευω.αγορασα μια κουτα 30 κρουασαν 3.90.  Η απορια που εχω ειναι η εξης.το γιαουρτι το στραγγιστο που ειχε την προηγουμενη εβδομαδα στα 1.49 αναγραφει οτι παραγεται απο Κολιος.το γιαουρτι Κολιος στα σουπερμαρκετ εχει κανονικη τιμη 3 ευρω και αντε σε προσφορα να το βρεις 2.5 ευρω.πως εξηγειται αυτη η διαφορα 1 ευρω;το γιαουρτι που φτιαχνεται για τα lidl ειναι κατωτερης ποιοτητας;το ιδιο εχω παρατηρησει και γιαλλα προϊόντα.γαλα φρεσκο γαλπο στα 0.84 λεπτα παραγεται απο Μεβγαλ.ταχινι παραγεται απο Παπαγιαννης(Ολυμπος).αυτες οι γνωστες εταιρειες παραγουν τα ιδια ποιοτικα προιοντα για λογαριασμο των lidl;

πρεπει να ειναι πολυ ποιοτικα παντως τυπε :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, opcorsa είπε

πρεπει να ειναι πολυ ποιοτικα παντως τυπε :wub:

Ε καλά αν δεις συστατικά τα ίδια με τα ακριβότερα θα είναι! Ποιοτικά για να είναι μάλλον πρέπει να τα φτιάξεις μόνος σου σπίτι!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, opcorsa είπε

πρεπει να ειναι πολυ ποιοτικα παντως τυπε :wub:

 

Πήρα και εγώ και μπορώ να πω με σιγουριά καλίτερα και από μερικά ακριβότερα.

Να πούμε ότι αυτές οι προσφορές του lidl δεν αφορούν προϊόντα σύντομης ημερομηνίας λήξης (όπως τα κρουασάν) αλλά συμφωνία με το το εργοστάσιο για παραγωγή συγκεκριμένης παρτίδας που θα μπει σε συγκεκριμένη προσφορά άρα φρέσκα .Έχω παρατηρήσει ότι αν κάποια προιόντα που είναι σε προσφορά δεν πουληθούν μέχρι το Σάββατο που λήγει τα βάζουν σε ειδικό ράφι και συνεχίζουν την άλλη βδομάδα να πουλιούνται στην ίδια τιμή μέχρι να τελειώσουν.Τα κρουασάν βέβαια τελείωσαν πολύ νωρίς λόγω της πολύ χαμηλής τιμής τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, patras7 είπε

Δηλαδη σημερα που εχουν 0.27 λεπτα ειναι ποιοτικα;

οχι, απλα απορω τι σκατα τρωμε(γιατι πηρα κι εγω :P )

με καλυψε ο ζιο παντως :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, opcorsa είπε

οχι, απλα απορω τι σκατα τρωμε(γιατι πηρα κι εγω :P )

με καλυψε ο ζιο παντως :D

Ότι κρουασάν σφραγισμένο και αν φάμε  οποιαδήποτε μάρκα και σύνθεση σίγουρα δεν είναι και η καλίτερη τροφή,απλά πρέπει να το τρώμε με μέτρο και στη ανάγκη και να μην το κάνουμε καθημερινή τροφή και συνήθεια.:)

Καλά είναι του φούρνου τα φρέσκα αλλά αυτά είναι να τα φας εκείνη τη στιγμή και όχι όταν θέλεις κάτι γλυκούτσικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Καλά είναι του φούρνου τα φρέσκα

Σε οσους τα κανουν μονοι τους κκαι δεν εχουν τα κατεψυγμενα απο μεγαλες βιομηχανιες ποου απλα τα ψηνουν και σε 1 ωρα ειναι λαστιχο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...