Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έψαξα το θέμα, για την ώρα δεν γίνεται κάτι, είναι θέμα του filesystem, θέτει αυτόν τον περιορισμό. Εδώ είναι ένας τύπος με μια πολύ ενδιαφέρουσα θεωρία:

http://gbatemp.net/index.php?showtopic=185428

αλλά δεν έχει αποδώσει ακόμα καρπούς.

Από εκεί και πέρα, αφού χρειάζεσαι πρόσβαση και στα 890 παιχνίδια ταυτόχρονα, μπορείς απλά να αποχωριστείς το WBFS και να φορμάρεις τον δίσκο σου σε FAT ή NTFS. Ξεπερνάς έτσι τους περιορισμούς του WBFS. Ένας οδηγός είναι εδώ:

http://gwht.wikidot.com/wbfs-to-fat-transfer

Αναφέρεται σε FAT αλλά δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι στη διαδικασία με το NTFS.

Επίσης, πώς μπορεί να ξέρει κανείς να σου απαντήσει αν θα είναι συμβατός ένας δίσκος που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα; Πρέπει κάποιος να το δοκιμάσει για να σου απαντήσει με σιγουριά. Μέχρι τότε, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.

 

Σε NTFS χρειάζομαι 890 Χ 4 GB περίπου = 3,5 TB δίσκο... δεν συμφέρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Εχω ενα θεματακι και θα ηθελα λιγο τα "φωτα" σας

εχω ενα wii με 4,2Ε το οποιο το εχω κανει softmod , παιζει τα παιχνιδακια απο usb hdd με τον usb loader gx αλλα και με τον neogamma , μεχρι στιγμης τα δυο τα δισκακια το sports και το resorts τα εχω περασει στον σκληρο και ειναι οκ παιζουν κανονικα , επισης το mario kart το κατεβασα και το περασα στον σκληρο με wfbs manager οκ παιζει και αυτο , δεν παιζει το mario galaxy και δεν ξερω γιατι , καμια ιδεα ?.

ΤΟ Κουφο τωρα ενω ολα αυτα τα κανω με ενα netbook με winxp sp3 , και το wfbs κανει τις μεταφορες στον σκληρο οκ , οταν βαζω τον σκληρο στο desktop που τρεχει win7 το wfbs manager δεν αναγνωριζει τον σκληρο , και ουτε φορματ με αφηνει να του κανω (το wfbs manager) , εχω βαλει συμβατοτητα με winxp sp3 αλλα και σαν admin αλλα και παλι τιποτα . καμια λυση ??

Λογικα παντως σχετικα με το soft mod ειναι οκ ? αφου παιζει απο hdd , τι γινεται με αυτα που δεν παιζει ? υπαρχουν παιχνιδια που δεν παιζουν ? η παιχνιδια που χρειαζονται και κατι αλλο ? η θα επρεπε να τα παιζει ολα και εγω δεν εχω κανει κατι σωστα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Εχω ενα θεματακι και θα ηθελα λιγο τα "φωτα" σας

εχω ενα wii με 4,2Ε το οποιο το εχω κανει softmod , παιζει τα παιχνιδακια απο usb hdd με τον usb loader gx αλλα και με τον neogamma , μεχρι στιγμης τα δυο τα δισκακια το sports και το resorts τα εχω περασει στον σκληρο και ειναι οκ παιζουν κανονικα , επισης το mario kart το κατεβασα και το περασα στον σκληρο με wfbs manager οκ παιζει και αυτο , δεν παιζει το mario galaxy και δεν ξερω γιατι , καμια ιδεα ?.

ΤΟ Κουφο τωρα ενω ολα αυτα τα κανω με ενα netbook με winxp sp3 , και το wfbs κανει τις μεταφορες στον σκληρο οκ , οταν βαζω τον σκληρο στο desktop που τρεχει win7 το wfbs manager δεν αναγνωριζει τον σκληρο , και ουτε φορματ με αφηνει να του κανω (το wfbs manager) , εχω βαλει συμβατοτητα με winxp sp3 αλλα και σαν admin αλλα και παλι τιποτα . καμια λυση ??

Λογικα παντως σχετικα με το soft mod ειναι οκ ? αφου παιζει απο hdd , τι γινεται με αυτα που δεν παιζει ? υπαρχουν παιχνιδια που δεν παιζουν ? η παιχνιδια που χρειαζονται και κατι αλλο ? η θα επρεπε να τα παιζει ολα και εγω δεν εχω κανει κατι σωστα ??

 

Τι ακριβώς πρόβλημα σου παρουσιάζουν τα παιχνίδια που δεν παίζουν; Μαύρη οθόνη; Καταρχήν στα Settings του USB Loader να ενεργοποιήσεις το Error #002 Fix. Επίσης, ένας λόγος που δεν τρέχουν παιχνίδια, είναι αν δεν έχεις εγκαταστήσει τα πιο πρόσφατα IOS. Ποιόν οδηγό ακολούθησες;

Για το πρόβλημα με τον WBFS Manager που αναφέρεις δεν έχω ιδέα, εγώ με Windows 7 τον χρησιμοιποιώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πιο συγκεκριμένα χρησιμοποιώ αυτόν:

http://wbfsmanager.codeplex.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς πρόβλημα σου παρουσιάζουν τα παιχνίδια που δεν παίζουν; Μαύρη οθόνη; Καταρχήν στα Settings του USB Loader να ενεργοποιήσεις το Error #002 Fix. Επίσης, ένας λόγος που δεν τρέχουν παιχνίδια, είναι αν δεν έχεις εγκαταστήσει τα πιο πρόσφατα IOS. Ποιόν οδηγό ακολούθησες;

Για το πρόβλημα με τον WBFS Manager που αναφέρεις δεν έχω ιδέα, εγώ με Windows 7 τον χρησιμοιποιώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πιο συγκεκριμένα χρησιμοποιώ αυτόν:

http://wbfsmanager.codeplex.com/

 

μαυρη οθονη μου παρουσιαζει μονο το mario galaxy απο αυτα που του εχω περασει (τα 2 απο τα cd και το mario kart απο download) το Error #002 Fix το εχω ενεργοποιημενο .

οδηγο ακολουθησα απο ενα site και οχι αυτον εδω , παιζει παντως.

εχει εγκατεστημενα 222 223 249 κλπ νομιζω ειναι τα πιο προσφατα σωστα ??

τον ιδιο manager εχω αλλα ενω ανοιγει κανονικα στα 7 και ενω τον βγαζει στην λιστα τον δισκο παρολαυτα χτυπαει και λεει οτι δεν ειναι φορματ , οταν παταω για να του κανει παλι βγαζει σφαλμα. και ενω ειναι ηδη φορμαρισμενος και παιζει στο wii

Προτινεις καπιον οδηγο αλλο ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε pateliS και εγω επειδή είχα μια μίξη απο softmod και wiikey

Ξεκίνησα απο την αρχή τον οδηγό που είναι στην πρώτη σελίδα και τώρα είμαι κομπλέ με ότι και να βάλω.

Ο οδηγός υπάρχει και μεταφρασμένος στα ελληνικά αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε pateliS και εγω επειδή είχα μια μίξη απο softmod και wiikey

Ξεκίνησα απο την αρχή τον οδηγό που είναι στην πρώτη σελίδα και τώρα είμαι κομπλέ με ότι και να βάλω.

Ο οδηγός υπάρχει και μεταφρασμένος στα ελληνικά αν θες.

Συμβουλευεις να κανω reset το wii και να περασω με αυτον τον οδηγο ? http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=381299

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλευεις να κανω reset το wii και να περασω με αυτον τον οδηγο ? http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=381299

 

Δεν χρειάζεται να τα περάσεις όλα από την αρχή, αφού είσαι ήδη στην 4.2. Απλά πέρνα τα τελευταία IOS. Με αυτό το βήμα μόνο:

"Επαναφορά του Trucha Bug, Αφαίρεση των Stub IOS's, Εγκατάσταση cIOS και Patching του System Menu IOS", θα είσαι καλυμένος.

Από εκεί και πέρα, αν νιώθεις καλύτερα, κάνε όλο τον οδηγό από την αρχή. Δεν το θεωρώ απαραίτητο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να τα περάσεις όλα από την αρχή, αφού είσαι ήδη στην 4.2. Απλά πέρνα τα τελευταία IOS. Με αυτό το βήμα μόνο:

"Επαναφορά του Trucha Bug, Αφαίρεση των Stub IOS's, Εγκατάσταση cIOS και Patching του System Menu IOS", θα είσαι καλυμένος.

Από εκεί και πέρα, αν νιώθεις καλύτερα, κάνε όλο τον οδηγό από την αρχή. Δεν το θεωρώ απαραίτητο όμως.

reset κανω απο το μενου του wii ??

το κουφο με τον δισκο πως το δικαιολογεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

reset κανω απο το μενου του wii ??

το κουφο με τον δισκο πως το δικαιολογεις ?

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις reset, απλά πέρνα τα απαραίτητα αρχεία στην SD κάρτα και ακολούθησε το βήμα που σου είπα. Θα περάσεις έτσι τα καινούρια αρχεία πάνω από τα παλιά.

 

Αυτό με τον δίσκο, τι να σου πω, δεν το ξέρω. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την 64bit έκδοση του manager, οπότε μήπως το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις είναι πρόβλημα της 32bit έκδοσης; Δοκίμασε και με κάποιο άλλο πρόγραμμα, υπάρχει μια λίστα τους εδώ:

http://sites.google.com/site/completesg/backup-launchers/iso/wbfs-managers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να κάνεις reset, απλά πέρνα τα απαραίτητα αρχεία στην SD κάρτα και ακολούθησε το βήμα που σου είπα. Θα περάσεις έτσι τα καινούρια αρχεία πάνω από τα παλιά.

 

Αυτό με τον δίσκο, τι να σου πω, δεν το ξέρω. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την 64bit έκδοση του manager, οπότε μήπως το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις είναι πρόβλημα της 32bit έκδοσης; Δοκίμασε και με κάποιο άλλο πρόγραμμα, υπάρχει μια λίστα τους εδώ:

http://sites.google.com/site/completesg/backup-launchers/iso/wbfs-managers

 

 

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να λαβω τα αρχεια που απαιτουντε γιατι εχω στειλει εδω και κανα 2ωρο κενο μαιλ αλλα δεν ελαβα απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...