Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω πω, μεγάλο μπέρδεμα και αυτό... :-( Αν πάει κάποιος και ρωτήσει ας μας πει! (Αν πάω και εγώ θα σας πω για να συγκρίνουμε τιμές!)

 

edit: Έστειλα ένα mail σε έναν συμβολαιογράφο που βρήκα στο internet, έτσι για να πάρω μια ιδέα, και ορίστε τι μου απάντησε:

"Το κόστος της πράξης αυτής είναι 50 με 100 (πάγια πράξη), θα πρέπει να μου στείλετε την ταυτότητα σας (φωτοτυπία) στην οποία πάνω θα σημειώσετε την κατοικία σας και το επάγγελμα σας και το Α.Φ.Μ. σας (το τελευταίο εκκαθ. μια φωτοτυπία) και το βιβλίο σε οποιαδήποτε μορφή και αν το έχετε (εκτύπωση ή αποθήκευση σε CD). Θα μου στείλετε αυτά που σας ζήτησα για να συντάξουμε την πράξη και μόλις είμαστε έτοιμοι κλείνουμε ραντεβού στο γραφείο μου."

 

Ξέρετε τι είναι η "πάγια πράξη"? Και από ότι βλέπουμε ανέβηκαν οι τιμές, απο 20-40 πήγε 50-100. (Αυτά για βιβλίο 500 περίπου σελίδων)

Επεξ/σία από kate23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αχα... και να κάνω μια ερώτηση. Πείτε ότι παω στον συμβολαιογράφο και το κατωχυρώνω. Μετά δεν μπορώ να κάνω καμία αλλαγή στο έγγραφο ε? Εννοώ ότι αν αλλάξω μια παράγραφο, πχ, θα πρέπει να το κατωχυρώσω ξανά ετσί? Επίσης, αν με το καλό, δεχθεί ο εκδοτικός οίκος να εκδόσει το βιβλίο, τότε δεν γίνονται κάποιες αλλαγές με κάποιον editor? Ή αυτά γίνονται μόνο στο εξωτερικό? (Κατά τα άλλα, μια ερώτηση ήθελα! :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

O εκδοτικός οίκος είναι απολύτως βέβαιο ότι θα προωθήσει το κείμενο σε επιμελητή. Πριν την υπογραφή σύμβασης (στο στάδιο της προέγκρισης δηλαδή) το κείμενο προωθείται σε τουλάχιστον έναν αναγνώστη, ο οποίος δεν αποκλείεται να είναι επιμελητής στο επάγγελμα. Αν το κείμενο είναι μικρής έκτασης (λ.χ. παραμύθι) ενδέχεται να μη βγει καν από τον εκδοτικό, δηλαδή ελέγχεται εσωτερικά, από υπάλληλο του εκδοτικού οίκου -όταν λέω ελέγχεται, ως προς το αν ενδιαφέρει τον εκδοτικό να το προχωρήσει, μετά την έγκριση ισχύει αυτό που έγραψα στην αρχή: οπωσδήποτε σε επιμελητή, άρα μικρές ή μεγάλες αλλαγές θα υπάρξουν, σίγουρα.

 

Επίσης, για την εικονογράφηση που αναφέρθηκε σε προηγούμενο μήνυμα, οι συμβάσεις που χρησιμοποιούνται κατά κόρο και με ελάχιστες ή καθόλου αλλαγές στους διάφορους εκδοτικούς οίκους αναφέρουν πως ο εκδότης διατηρεί το δικαίωμα ανάθεσης της εικονογράφησης σε άτομο της αρεσκείας του.

 

Για τις αλλαγές, δε νομίζω ότι τίθεται ζήτημα "παγώματος" της μορφής του κειμένου άπαξ και κατοχυρωθεί. Κι αυτό γιατί στη μετάφραση τίτλων που επείγουν, για εμπορικούς λόγους, στέλνεται από το εξωτερικό το λεγόμενο "proof" βάσει του οποίου ξεκινά η μετάφραση και στη συνέχεια έρχονται πάμπολλες αλλαγές (ακόμη και προσθήκη/απαλειφή παραγράφων) οπότε φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θελήσει κάποιος να εκδώσει το έργο του σε εκδοτικό οίκο του εξωτερικού πόσο (πάνω-κάτω) θα είναι η τιμή που θα πρέπει να πληρώσει για να το εκδώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εύχομαι Καλή Χρονιά σε όλους, είμαι καινούργια στο forum. Ενδιαφέρομαι και εγώ να εκδώσω ένα παραμύθι που έχω γράψει και ψάχνοντας έπεσα πάνω σε αυτό το forum. Πραγματικά το βρίσκω πολύ βοηθητικό. Έχω διαβάσει όλα τα posts από την αρχή και με κάλυψαν σε αρκετά θέματα. Για να κατοχυρωθώ πήγα σε συμβολαιογράφο, το κόστος ξεκινάει από πενήντα ευρώ και ανεβαίνει. Είχα ήδη μια εντύπωση, ότι τα πράγματα δεν είναι ρόδινα και μετά από αυτά που διάβασα προσγειώθηκα ακόμα περισσότερο. Παρόλ’ αυτά θέλω να πω ότι δεν πρέπει να απογοητευόμαστε και πάντα πρέπει να κάνουμε τις προσπάθειές μας. Ειδικά σε αυτήν τη μαύρη εποχή που ζούμε καλό είναι να έχουμε να ελπίζουμε σε κάτι έστω και μικρό έστω και αν δεν πραγματοποιηθεί ποτέ.

Στις επόμενες μέρες έχω σκοπό να στείλω το παραμύθι και από κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας. Έχω όμως τις εξής ερωτήσεις:

 

1. Ένας από τους εκδοτικούς οίκους ( από τους μεγαλύτερους) μου είπε ότι η απάντηση δίνεται μέσα σε έξι μήνες και θα πρέπει να το δουν αποκλειστικά μόνο αυτοί που σημαίνει ότι θα περιμένω μισό χρόνο, αρκετά μεγάλο διάστημα περιμένοντας άπραγη (ενώ όλοι οι άλλοι, έχουν όριο 3 μήνες και χωρίς να με δεσμεύουν με το κείμενο). Μήπως όμως τελικά αυτός ο οίκος με αυτήν την πολιτική είναι πιο αξιόπιστος από τους άλλους και μήπως δεν πρέπει να τον απορρίψω;

 

2. Έπειτα έχω γράψει άλλο ένα μικρό παραμυθάκι με ρίμα στα ιταλικά, φυσικά δεν έχει καμία μοίρα στην Ελλάδα αλλά απ’ ότι κατάλαβα θα πρέπει να βρω έναν ατζέντη και φυσικά να έχω ήδη εκδώσει κάτι εδώ. Ακαδημαϊκά όμως, ατζέντη που βρίσκεις ; Στα προηγούμενα posts διάβασα κάτι σχετικό που παρέπεμπε στο site της έκθεσης της Φρανκφούρτης αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

3. Τέλος έχω μια ιδέα για ένα ημερολόγιο με σκίτσα και συνοδευτικά κείμενα. Αυτό πως μπορώ να το προωθήσω/ παρουσιάσω στους εκδοτικούς οίκους δεδομένου ότι αυτό που ζητάνε συνήθως είναι μυθιστορήματα, παραμύθια κλπ .

Θα πρέπει να το ολοκληρώσω και να το στείλω και αυτό ταχυδρομικώς όπως το παραμύθι.

Με προβληματίζει ότι αυτή η ιδέα μπορεί να αντιγραφεί εύκολα με παρόμοια σκίτσα, (παρεμπιπτόντως στη συμβολαιογράφο κατέθεσα και κάποια από τα συγκεκριμένα σκίτσα, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι αν αντιγραφεί η ιδέα με διαφορετικά σκίτσα).

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου torinaki! ^_^

Η προσωπική μου γνώμη στο πρώτο θέμα που σε απασχολεί είναι ότι θα χάσεις αρκετό χρόνο περιμένοντας τον μεγάλο εκδοτικό. Επιπλέον, θα χρειαστεί να δόσεις και περισσότερα χρήματα για την έκδοση(κακό αυτό). Τώρα για τις υπόλοιπες ερωτήσεις καλό θα ήταν να στις απαντήσει κάποιος άλλος.

 

Θα μπορούσε κάποιος απ' όλους να μου απαντήσει στην ερώτηση που έθεσα στην προηγούμενη σελίδα; (Εάν θελήσει κάποιος να εκδώσει το έργο του σε εκδοτικό οίκο του εξωτερικού πόσο (πάνω-κάτω) θα είναι η τιμή που θα πρέπει να πληρώσει για να το εκδώσει; )Είναι κάπως επείγον το ζήτημα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες torinaki!

 

Συμφωνώ με την Αθηνά97. Για την ακρίβεια επικοινώνησα και εγώ με τον εν λόγω εκδοτικό οίκο και προτίμησα να μην δεσμευτώ για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, δίχως να μπορώ να το στείλω αλλού. Από 'κει και έπειτα καθένας μας σκέφτεται διαφορετικά… Εαν έχεις τόσο μεγάλη προτίμηση-εκτίμηση στον συγκεκριμένο εκδοτικό, στείλτο πρώτα αλλού (ώστε να έχεις ήδη λάβει κάποιες απαντήσεις) και στο τέλος σε αυτόν. It' s up to you...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Gutsugutsu και Αθηνά97 για τις απαντήσεις. Το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ αλλά επειδή είμαι άσχετη με το συγκεκριμένο χώρο, ήθελα να ακούσω και μια δεύτερη γνώμη.

Δηλαδή Αθηνά97 θα πρέπει να δώσω ούτως ή άλλως χρήματα για να εκδοθεί το παραμύθι είτε αυτά είναι λιγότερα ή περισσότερα αναλόγως τον εκδότη; Νόμιζα ότι απλά θα συμβιβαζόμουν με ελάχιστα ποσοστά για αρχή.

Αν βρεθεί κάποιος να μου απαντήσει και στα υπόλοιπα δύο ερωτήματα θα βοηθήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ναι! Οι εκδοτικοί οίκοι δεν ρισκάρουν σχεδόν ποτέ δικά τους χρήματα για την έκδοση του οποιουδήποτε βιβλίου. Για να βάλουν οι ίδιοι το κεφάλαιο, ο συγγραφέας θα πρέπει να τους έχει αποδείξει με τις πωλήσεις του πρώτου βιβλίου του ότι αξίζει τον κάπο και τα χρήματα! Επιπλέον, όσο μεγαλύτερη είναι η φήμη του εκδοτικού, τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η τιμή που θα πρέπει να πληρώσεις για την έκδοση. Α! Και... όχι ότι θέλω να σου χαλάσω τη μέρα, όμως σε πληροφορώ ότι ούτως η άλλος θα συμβιβαζόσουν με μηδαμινά ποσοστά. Σιγά μην άφηναν τον συγγραφέα οι εκδοτικοί να πάρει ικανοποιητικά ποσοστά! Ένα 10%, ένα 15 άντε το πολύ ένα 20% θα είναι για αρχή. Στο δεύτερο βιβλίο, με την προϋπόθεση ότι το πρώτο έχει πουλήσει ικανοποιητικά, μπορεί, ο εκδοτικός να αναλάβει τα έξοδα της έκδοσης και ο συγγραφέας με (νομίζω, δεν είμαι σίγουρη) αναθεώρηση του συμβολαίου να πάρει μεγαλύτερα ποσοστά. Καλή δύναμη! :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Είμαι προετοιμασμένη για τα χειρότερα χαχαχα, απλά λέω να κάνω μια προσπάθεια και βλέπουμε.

 

Δυστυχώς ναι! Οι εκδοτικοί οίκοι δεν ρισκάρουν σχεδόν ποτέ δικά τους χρήματα για την έκδοση του οποιουδήποτε βιβλίου. Για να βάλουν οι ίδιοι το κεφάλαιο, ο συγγραφέας θα πρέπει να τους έχει αποδείξει με τις πωλήσεις του πρώτου βιβλίου του ότι αξίζει τον κάπο και τα χρήματα! Επιπλέον, όσο μεγαλύτερη είναι η φήμη του εκδοτικού, τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η τιμή που θα πρέπει να πληρώσεις για την έκδοση. Α! Και... όχι ότι θέλω να σου χαλάσω τη μέρα, όμως σε πληροφορώ ότι ούτως η άλλος θα συμβιβαζόσουν με μηδαμινά ποσοστά. Σιγά μην άφηναν τον συγγραφέα οι εκδοτικοί να πάρει ικανοποιητικά ποσοστά! Ένα 10%, ένα 15 άντε το πολύ ένα 20% θα είναι για αρχή. Στο δεύτερο βιβλίο, με την προϋπόθεση ότι το πρώτο έχει πουλήσει ικανοποιητικά, μπορεί, ο εκδοτικός να αναλάβει τα έξοδα της έκδοσης και ο συγγραφέας με (νομίζω, δεν είμαι σίγουρη) αναθεώρηση του συμβολαίου να πάρει μεγαλύτερα ποσοστά. Καλή δύναμη! :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλως σας βρήκα και εγώ!!Έχω γράψει ένα παραμύθι κ εγώ! Το έχω αρκετό καιρό και το εχω στειλει ηδη σε εκδοτικούσ οίκους,,σε περιπου 5 πολυ γνωστους..περιμενα και περιμενα και περιμενα πολυ υπομονη εωσ και 6 μηνεσ οπωσ ειναι γνωστο!οι απαντησεισ με τον εναν η τον αλλο τροπο ηταν αρνητικεσ αφου αλλοιαππλα το απεριψαν αλλοι το βρηκαν ενδιαφερον αλλα δεν μπορουν αυτον τον καιρο και αλλα τετοια..αποφασισα κ εγω και το εδωσα μονη μ να μου κανουν την εικονογραφηση και σημερα επιτελουσ τισ κραταω στα χερια μ...εχω σχεδον αποφασισει οτι θα το βγαλω μονη μου ...αυτοεκδοση λοιπον!!εχω μιλησει ηδη με βιβλιοπωλεια να δω αν υπαρχει ενδιαφερον και μου ειπα οτι βαζουν αυτοεκδοσεισ..τωρα βρισκομαι στη φαση που ψανχω να δω πωσ ολο αυτο θα γινει νομιμο..οποτε αν ξερει καποιοσ ασ με βοηθησει !!

 

υ.γ. οσο για το κοστοσ τυυπωσησ του βιβλιου ειναι προβλημα :-( αφου απ οτι εχω ρωτησει σε τυπογραφεια μου ειπαν οτι το χοντρο εξωφυλλο που θελω κοστιζει πολυ!περιπου 10Ε το ενα μονο το εξωφυλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...