Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εύχομαι καλή επιτυχία! Ήθελα μόνο να ρωτήσω αν είχες κάποιον γνωστό για την εικονογράφηση και αν οι μακέτες που έκανε ήταν στο χέρι ή χρησιμοποίησε υπολογιστή?

 

Καλησπερα και καλως σας βρήκα και εγώ!!Έχω γράψει ένα παραμύθι κ εγώ! Το έχω αρκετό καιρό και το εχω στειλει ηδη σε εκδοτικούσ οίκους,,σε περιπου 5 πολυ γνωστους..περιμενα και περιμενα και περιμενα πολυ υπομονη εωσ και 6 μηνεσ οπωσ ειναι γνωστο!οι απαντησεισ με τον εναν η τον αλλο τροπο ηταν αρνητικεσ αφου αλλοιαππλα το απεριψαν αλλοι το βρηκαν ενδιαφερον αλλα δεν μπορουν αυτον τον καιρο και αλλα τετοια..αποφασισα κ εγω και το εδωσα μονη μ να μου κανουν την εικονογραφηση και σημερα επιτελουσ τισ κραταω στα χερια μ...εχω σχεδον αποφασισει οτι θα το βγαλω μονη μου ...αυτοεκδοση λοιπον!!εχω μιλησει ηδη με βιβλιοπωλεια να δω αν υπαρχει ενδιαφερον και μου ειπα οτι βαζουν αυτοεκδοσεισ..τωρα βρισκομαι στη φαση που ψανχω να δω πωσ ολο αυτο θα γινει νομιμο..οποτε αν ξερει καποιοσ ασ με βοηθησει !!

 

υ.γ. οσο για το κοστοσ τυυπωσησ του βιβλιου ειναι προβλημα :-( αφου απ οτι εχω ρωτησει σε τυπογραφεια μου ειπαν οτι το χοντρο εξωφυλλο που θελω κοστιζει πολυ!περιπου 10Ε το ενα μονο το εξωφυλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εύχομαι καλή επιτυχία! Ήθελα μόνο να ρωτήσω αν είχες κάποιον γνωστό για την εικονογράφηση και αν οι μακέτες που έκανε ήταν στο χέρι ή χρησιμοποίησε υπολογιστή?

 

 

οχι δεν ηταν γνωστος μου ο εικονογραφοσ! εψαξα και βρηκα ! η εικονεσ ειναι στο χερι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ηταν γνωστος μου ο εικονογραφοσ! εψαξα και βρηκα ! η εικονεσ ειναι στο χερι !

 

Συγνώμη αν γίνομαι ενοχλητική αλλά αν θέλεις μου απαντάς, σε τι μέγεθος ήταν οι εικόνες και με τι τεχνική? (πχ ακουρέλα, ακρυλικά κλπ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν γίνομαι ενοχλητική αλλά αν θέλεις μου απαντάς, σε τι μέγεθος ήταν οι εικόνες και με τι τεχνική? (πχ ακουρέλα, ακρυλικά κλπ?)

οχι δεν γινεσαι ενοχλητικη !!ρωτα οτι θεσ..οι εικονεσ ειναι σε ακουαρελα αν δεν κανω λαθοσ με πλαστικο(τα χρωματα)..και το μεγεθοσ ειναι ισο με 2 Α4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Αν κατοχυρώσω τα δικαιώματά μου στην Ελλάδα, αυτό σημαίνει ότι είμαι καλλυμένη αν το στείλω σε κάποιον εκδοτικό οίκο στο εξωτερικό? Ρωτάω γιατί για να το στείλω θα πρέπει να το μεταφράσω στα αγγλικά, άρα δεν θα είναι το "ίδιο". Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, τα δικαιώματα του συγγραφέα δεν επηρεάζονται από τη μετάφραση. Ο ξένος εκδοτικός αγοράζει τα δικαιώματα μετάφρασης και διάθεσης στην τοπική αγορά του πρωτότυπου έργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρενθετικά, έχω υποσχεθεί μέσω pm κάποιες πληροφορίες για το τι ισχύει σχετικά με την εικονογράφηση παραμυθιών (αν μπορεί ο συγγραφέας να παραδώσει ήδη εικονογραφημένο το έργο του ή αν είναι απόλυτο το ότι ο εκδότης θα επιλέξει εικονογράφο της αρεσκείας του -οι στάνταρ συμβάσεις αναφέρουν το δεύτερο, αλλά κοιτάζω να δω τι γίνεται στην πράξη) μόλις έχω πληροφορίες θα τις παρουσιάσω εδώ. Ελπίζω Δευτέρα να έχω κάτι συγκεκριμένο να γράψω, δεν εξαρτάται από εμένα και δεν μπορώ να πιέσω πέρα από ένα σημείο.

 

Επίσης, αν έχω ερωτηθεί κάτι με pm και το έχω ξεχάσει, ζητώ συγγνώμη. Ελεύθερα μπορείτε να ξαναρωτήσετε, αν ξέρω ευχαρίστως να απαντήσω.

 

Το θετικό αυτή την περίοδο είναι ότι σχεδόν όλοι οι εκδοτικοί οίκοι, ακόμη και όσοι παραδοσιακά στηρίζονταν στις μεταφράσεις, έχουν στραφεί στο Ελληνικό βιβλίο. Η παραγωγή έχει μειωθεί, αλλά η αναλογία Ελληνικού/ξένου έχει μετατοπιστεί υπέρ των πρώτων, άρα ακόμη κι αν συνυπολογίσει κανείς την παραγωγή που χάθηκε λόγω κλεισίματος εκδοτικών και τη γενικότερη οικονομική δυσπραγία, η κατάσταση στο βιβλίο δεν είναι τραγικά κακή. Μάλιστα, τουλάχιστον δύο εκδοτικοί οίκοι έκαναν πολύ καλές χρονιές πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το γεγονός ότι, ακόμη & -'μονοπωλιακοί' σχεδόν-

εκδοτικοί οίκοι/"κολοσσοί" όπως ο Σάκκουλας κλείνουν,

δείχνει (ξεκάθαρα) προς τα που πηγαίνουν τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το γεγονός ότι, ακόμη & -'μονοπωλιακοί' σχεδόν-

εκδοτικοί οίκοι/"κολοσσοί" όπως ο Σάκκουλας κλείνουν,

δείχνει (ξεκάθαρα) προς τα που πηγαίνουν τα πράγματα...

 

ο Σακκουλας

ο ορισμος του μονοπωλιου

 

we are on a highway to hell

 

και παιζει το γνωστο track στο backround

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν γινεσαι ενοχλητικη !!ρωτα οτι θεσ..οι εικονεσ ειναι σε ακουαρελα αν δεν κανω λαθοσ με πλαστικο(τα χρωματα)..και το μεγεθοσ ειναι ισο με 2 Α4

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορω να εκδοσω ενα βιβλιο επιστημονικο που εχω κανω μεταφραση στα Ελληνικα(και δεν υπαρχει πουθενα η μεταφραση του)?

 

Εφόσον το βιβλίο δεν καλύπτεται από το νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων, ναι.

 

Σε διαφορετική περίπτωση, πρέπει να έρθεις σε επαφή με τους κατόχους των δικαιωμάτων (εκδοτικό οίκο ή/και συγγραφέα) ώστε να αποκτήσεις το δικαίωμα κυκλοφορίας της μετάφρασης του πρωτοτύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένας τρόπος για να συγκρίνετε το κόστος είναι να δείτε τι ζητούν οι ξένες εταιρείες αυτοέκδοσης: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?10246-Εκδώστε-μόνοι-σας-το-βιβλίο-σας

 

Επίσης, η εγχώρια αυτοέκδοση ξεκινά από κάποια εταιρεία ψηφιακών εκτυπώσεων, οπότε μπορείτε να πάρετε εδώ μια ιδέα για το πού να ζητήσετε προσφορές για το τιράζ που σας ενδιαφέρει: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?7439-Εταιρείες-ψηφιακών-εκτυπώσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σχετικά με το θέμα της εικονογράφησης ενός παραμυθιού που θα ήθελε να προτείνει κάποιος σε εκδοτικό οίκο, πήρα σήμερα απάντηση. Με αρκετή καθυστέρηση, λοιπόν, ενημερώνω για τα εξής:

 

Από δύο εκδοτικούς οίκους μου είπαν ότι τα παραμύθια μπορούν κάλλιστα να προταθούν ήδη εικονογραφημένα. Εφόσον αρέσει το παραμύθι και η εικονογράφηση κριθεί καλή, εκδίδεται με αυτή, δεν είναι υποχρεωτική η ανάθεση σε εικονογράφο της επιλογής του εκδοτικού οίκου (όπως αναφέρεται κατά πάγια τακτική στις σχετικές συμβάσεις που είχα υπόψη μου).

 

Τα ήδη εικονογραφημένα παραμύθια, από ό,τι μου είπαν, συγκεντρώνουν ελαφρώς μεγαλύτερες πιθανότητες να τραβήξουν το ενδιαφέρον ενός εκδοτικού. Όμως, τα παραμύθια -όπως και κάθε μορφή λογοτεχνίας- αυτό το διάστημα βρίσκονται χαμηλά στις προτιμήσεις των εκδοτικών. Πρωτεραιότητα δίνουν στο δοκίμιο/ανάλυση, κυρίως οικονομικού περιεχομένου και λιγότερο ιστορικού περιεχομένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...