Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα όλα τα ποστ του φόρουμ και πραγματικά τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα αν και για να σας πω την αλήθεια όσο περισσότερο το ψάχνω απογοητεύομαι όλο και πιο πολύ. Τέλειωσα επιτέλους ένα βιβλίο, είναι γύρο στις 170 σελίδες και γενικά το θεωρώ δύσκολο καθώς μπλέκετε με επιστημονικά ζητήματα και η γραφή του είναι ωμη και κοφτή. Είναι πολύ μεγάλος ο κόπος να τελειώσεις ένα βιβλίο και προσωπικά μου πήρε γύρο στα 2 χρόνια με τους τελευταίους 5 μήνες να το δουλεύω πυρετωδώς καθημερινά. Ο λόγος που γράφω εδω είναι πρωτ απ όλα για να συνομιλήσω με ομοιοπαθείς που προφανώς μοιραζόμαστε κοινές αγωνίες, απογοητεύεστε, την παλεύετε, αντέχεται, αξίζει τον κόπο τελικά τόσος χρόνος?? Ο άλλος λόγος είναι να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει εκδοτικούς οίκους που εκδίδουν νέους συγγραφείς, οι περισσότεροι είναι δεκτικοί στην πρώτη επικοινωνία αλλά δεν νομίζω η δεκτικότητα να συνεχίζεται μέχρι την τελική έκδοση, είναι μάλλον απλά ευγενικοί… Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ελπίζω να βγει κάτι απ όλο αυτό!

Αγαπητέ ,

Έχω γράψει το μυθιστόρημα "1803" και (έχω φροντίσει τα πνευ.δικ. όσο μπορώ) το στέλνω στο μπλά-μπλά . Η προτεραιότητα είναι το "όνομα" και μετά το "εισπράττω" . Δυό , τρεις ίσως και άλλοι φίλοι που δεν μας ξέρουν πέρα από την μάνα μας , είναι εξαιρετικά πολύτιμοι. Θα στα "χώσουν" ή θα σε δοξάσουν . Ανάλογα το "προιόν" που έχουμε παράγει . Πρώτα όνομα . Έχω επιστολή εκδοτικού οίκου για το πρώτο μου μυθιστόρημα που την έδειξα σε άνθρωπο που ξέρει και μου είπε , << είναι τυποποιημένη επιστολή προς όλους ... >> .

Ο δάσκαλος τον αποκαλώ , ο Στέφεν Κίνγκ , σε βιβλίο για την συγγραφή αναφέρει << μετά το διάβασμα του κειμένου απο τον εκδοτικό , πρέπει να είναι "υποσχόμενο" . Αναφέρεται στην περίπτωση της προσπάθειας για έκδοση >> .

Σκέψου , κρίνε , δράσε . Remember , αυτός που κλέβει πάντα φοβάται την νομική εμπλοκή . Απλά απόδειξε ότι το έχεις γράψει πρώτος . Μετά , κακό φίδι που τον έφαγε ... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπητέ ,

Remember , αυτός που κλέβει πάντα φοβάται την νομική εμπλοκή . Απλά απόδειξε ότι το έχεις γράψει πρώτος . Μετά , κακό φίδι που τον έφαγε ... .

 

Πάρα πολύ ενημερωτικό θέμα για οποιονδήποτε θέλει να εκδώσει ένα βιβλίο.Αν θες να εντάξεις στο βιβλίο σου και φωτογραφίες από το google τι παίζει; (σε πολλές έχω δει ένα σήμα copyright Που δεν μου πολυάρεσε). Πρέπει να βγάλω όσες θέλω μόνος μου στην τελική για να μην πλερώκω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εμφάνιση του χειρόγραφου που θα στείλεις σε έναν, δύο, τρεις, δέκα εκδοτικούς οίκους (αλήθεια αυτό το κάνεις σε όλους ταυτόχρονα; ) παίζει τον ρόλο της;

 

Θα μιλήσω για την περίπτωση μου.

α) Έχω εκτυπωμένο από υπολογιστή ένα μυθιστόρημα το οποίο πιάνει περίπου 150 σελίδες Α4 (τυπωμένο από τη μια πλευρά) γραμμένες με Times New Roman και μέγεθος γραμματοσειράς 10.5. (Μήπως θα έπρεπε να το κάνω πιο “καθαρογραμμένο”, με μεγαλύτερη π.χ. γραμματοσειρά ή μεγαλύτερα περιθώρια ανά σελίδα; Μιλάμε για περίπου 105 χιλιάδες λέξεις). Αυτές τις σελίδες τις στέλνω μέσα σε ένα φάκελο μαζί με τα υπόλοιπα ή είναι καλύτερο να πάω κάπου να μου το δέσουν, έστω και με τον φτηνότερο τρόπο (αν και δεν έχω ιδέα πόσο θα στοιχίσει κάτι τέτοιο) και έπειτα να το στείλω;

 

β) Είπαμε ότι είναι καλό να στείλουμε μια περίληψη του έργου μας και ένα βιογραφικό. Το βιογραφικό αυτό προφανώς δεν χρειάζεται να έχει την εμφάνιση ενός βιογραφικού που θα προορίζεται για δουλειά γραφείου αλλά επειδή εγώ μόνο τέτοιο μπορώ να φτιάξω, πως μπορώ να πάρω ιδέες για την εμφάνιση του; Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

 

γ) Κρίνετε σκόπιμο να συνοδεύσω το χειρόγραφο και το βιογραφικό με μια ευγενική επιστολή που να τους ζητώ να με συμπεριλάβουν στο εκδοτικό τους πρόγραμμα μαζί με τους λόγους για τους οποίους πιστεύω εγώ ότι πρέπει να γίνει ή θα φανεί σαν γλείψιμο;

Επεξ/σία από sarantatessera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Καλή χρονιά!

Καλή χρονιά με υγεία και ελπίδα , γιατί στο Άουσβιτς που ζούμε θα μας χρειαστεί . Πιστεύω ότι ο στόχος του νεοεμφανιζόμενου (αυτό κατάλαβα για σένα , συγνώμη αν κάνω λάθος)πρέπει να είναι η γνωριμία με κόσμο . Όχι το χρήμα . Μου συμβαίνει το ίδιο και έχω προσωπική γνώμη . Κάποιο μέλος σου απάντησε ότι το κάνεις γιατί το αγαπάς και όχι για τον "χάρτινο Θεό" . Η γνωριμία μονο με την "μάνα" μας δεν φτάνει . Πρέπει να μάθει το κοινό ότι γράφεις . Ότι ποιότητα έχει αυτό που κάνεις . Π.χ. έχω διαβάσει μυθιστόρημα επιτυχημένου αλλοδαπού συγραφέα(ματσό ο τύπος, έτσι λένε οι φήμες) και δεν ήξερα που να κρυφτώ ... από τον φόβο . Όμως , πούλησε τρελά και απογοήτευσε τους απλούς (και φτωχούς) "βιοτέχνες", της συγγραφής μυθιστορημάτων , που σκέφτηκα , σκεφτήκαμε , ότι χωρίς διαφήμιση του βιβλίου δεν υπάρχει περίπτωση να "φάμε ψωμί" . Επομένως , σκέψου ότι η πρώτη κίνηση περικλείει και την δωρεάν προσφορά προς τους υποψήφιους αναγνώστες , με ειλικρινή και θεμιτό σκοπό να σε μάθουν . Το πιστεύεις αυτό που έχεις γράψει ; , τότε όρμα ! , ας σου το κλέψουν , δεν σε πειράζει , προχώρα , κινήσου , συνέχισε το δεύτερο , το τρίτο . Κάποια στιγμή θα βρεθεί κάποιος που θα σου πει , << αυτό που έγραψες μου αρέσει και το θέλω για έκδοση >> , τότε θα του αραδιάσεις και όσα σου έκλεψαν και εκείνος εφ' όσον αξίζεις , θα σε εκσφενδονίσει στο διάστημα ... . Θέλει αγάπη , υπομονή , επιμονή και πατρική διάθεση προς τον εαυτό σου , δηλαδή , κάθε πρωί να μονολογείς (όλοι μας) ότι γνωρίζεις πολύ καλά , τα αρνητικά που έχει η διαμονή σου στο Άουσβιτς όπου ζης . Αυτό θα έχει συνέπεια να οργανωθείς και να αποδράσης ... (ότι εννοεί ο καθένας μας).

Ναί στην γραμματοσειρά που λές , 12 το μέγεθος , 1,5 το διάστιχο , βιογραφικό αληθινό και "λιγόλεξο" και απλό . Δεν παίζει κανένα ρόλο , γιατί αν είσαι παιδί με χλιδάτη ζωή ή το αντίθετο και έχεις γράψει μαλακανιές... , τότε τσάμπα ο κόπος σου . Αν είσαι παιδί αγράμματο , άξεστο ,βρώμικο ,άλουστο ,χωρίς "παλμαρές" αλλά "κατέχεις" που λένε οι αγαπημένοι μας Κρητικοί(Κρήτη) ,αντίγραφο από τον υπολογιστή σου (προσοχή αντίγραφο) που "ραγίζει" εκδοτικά μυαλά , τότε στο "ρούφηξαν" πριν πεις κίμι-νο . (Χωρίς λεφτά . Βλέπε Άουσβιτς). Δεν σου ομιλώ για 300,400 ευρώ . Τι να τα κάνεις αυτά ; .

Αυτό που είπες για την επιστολή που να φανείς ότι γλύφεις ;. Δεν το κατάλαβα . Σκέφτηκες ότι μπορεί να γλύψεις αξιωματικό του Άουσβιτς για να επιβιώσεις ; . Αυτό εννοεί η σκέψη που έκανες ; . Την απάντηση δεν θα προλάβεις να την δεχτείς , γιατί το γεμάτο Λούγκερ του αξιωματικού στο Άουσβιτς(που ζης) , θα σου διαμελίσει τον κρόταφο ... .

Μην χαριστείς σε κανέναν . Αν αγαπάς αυτό που κάνεις , κάντο με πάθος έστω και εάν σε "ξέρει για πάντα μόνο η μάνα σου" . ;)

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Καλή χρονιά!

Σε ένα τυπογραφείο μικρό , θα στο βάλουν σε τζελατίνα και θα στο βιβλιοδετήσουν(σπιράλ) με 10 περίπου ευρώ . Σου ομολογώ ότι θα αισθανθείς υπερηφάνεια μόλις το δεις έτοιμο . Ασε που η παρουσία του θα είναι χρήσιμη και στον επιλεγμένο από σένα εκδότη(τες). Δεν σημαίνει τίποτα αυτό το "τακτοποίημα" . Δεν αξίζει , το "τρως" . Αξίζει , βλέπουμε τότε ... . :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Newbook τι θα πρότεινες σε έναν νέο συγγραφέα για να γνωρίσει κόσμο; Εγώ είμαι από ένα μικρό μέρος της επαρχίας και οι γνωστοί είναι λίγοι και καλοί. Πως θα μάθει το κοινό ότι γράφω; Ποιος είναι ένας καλός τρόπος;

 

Ναι, αγαπάω πολύ αυτό που κάνω και ξέρω ότι στην Ελλάδα είναι σχεδόν ακατόρθωτο να πετύχεις. Νομίζω ότι θα συνεχίσω να το κάνω, ακόμα και αν τρώω συνέχεια απογοητεύσεις. Ήδη έχω σχεδόν τελειώσει να γράφω άλλο ένα μυθιστόρημα αν και με περιμένει αρκετός κόπος με τις διορθώσεις επί διορθώσεων. (Τι πράγμα όμως κι αυτό; Όσες φορές και να διαβάσω τις ιστορίες μου, πάντα θα βρίσκω πράγματα να διορθώσω. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό τελικά. Απλά κάποια στιγμή σταματώ να το διορθώνω).

 

Όπως και να ‘χει το γράψιμο είναι ψυχοθεραπεία. Ακόμα και να μη δημοσιεύσεις ποτέ τίποτα, όταν κάνεις κάτι που αγαπάς, μόνο σε καλό μπορεί να σου βγει. Δεν μπορώ όμως να μην πω και την αλήθεια: και βέβαια θα ήθελα τις ιστορίες μου δημοσιευμένες. Είναι σαν να βλέπεις το παιδί σου να παίρνει πτυχίο ή κάτι τέτοιο. Άλλωστε, αυτό που αγαπάς, πρέπει να το “διώχνεις” από πάνω σου…

Επεξ/σία από sarantatessera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Newbook τι θα πρότεινες σε έναν νέο συγγραφέα για να γνωρίσει κόσμο; Εγώ είμαι από ένα μικρό μέρος της επαρχίας και οι γνωστοί είναι λίγοι και καλοί. Πως θα μάθει το κοινό ότι γράφω; Ποιος είναι ένας καλός τρόπος;

 

Ναι, αγαπάω πολύ αυτό που κάνω και ξέρω ότι στην Ελλάδα είναι σχεδόν ακατόρθωτο να πετύχεις. Νομίζω ότι θα συνεχίσω να το κάνω, ακόμα και αν τρώω συνέχεια απογοητεύσεις. Ήδη έχω σχεδόν τελειώσει να γράφω άλλο ένα μυθιστόρημα αν και με περιμένει αρκετός κόπος με τις διορθώσεις επί διορθώσεων. (Τι πράγμα όμως κι αυτό; Όσες φορές και να διαβάσω τις ιστορίες μου, πάντα θα βρίσκω πράγματα να διορθώσω. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό τελικά. Απλά κάποια στιγμή σταματώ να το διορθώνω).

 

Όπως και να ‘χει το γράψιμο είναι ψυχοθεραπεία. Ακόμα και να μη δημοσιεύσεις ποτέ τίποτα, όταν κάνεις κάτι που αγαπάς, μόνο σε καλό μπορεί να σου βγει. Δεν μπορώ όμως να μην πω και την αλήθεια: και βέβαια θα ήθελα τις ιστορίες μου δημοσιευμένες. Είναι σαν να βλέπεις το παιδί σου να παίρνει πτυχίο ή κάτι τέτοιο. Άλλωστε, αυτό που αγαπάς, πρέπει να το “διώχνεις” από πάνω σου…

Καμιά βοήθεια παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αλήθεια, η περίληψη πόσο αναλυτική πρέπει να είναι;

Για το δικό μου έργο (105 χιλιάδες λέξεις περίπου) έχω γράψει περίληψη γύρω στις 330 λέξεις που είναι σαν αυτές που διαβάζουμε στα οπισθόφυλλα. Έχω "κολλήσει" επιπλέον και ένα αποσπασματάκι τού μυθιστορήματος γύρω στις 60 λέξεις που, πέρα από το ότι σε βάζει, κατά κάποιο τρόπο, στο κλίμα, έχω την εντύπωση ότι μπορεί να κεντρίσει το ενδιαφέρον του αναγνώστη (αφού φυσικά διαβάσει την περίληψη). Η αλήθεια είναι ότι όλο αυτό δεν είναι αναλυτικό αλλά, τουλάχιστον, μου αρέσει πάρα πολύ να το διαβάζω.

Μήπως κάνω λάθος και πρέπει να στείλω μια άκρως αναλυτική περίληψη; π.χ. πως εξελίσσεται το κάθε κεφάλαιο ξεχωριστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όχι, δε χρειάζεται τόσο αναλυτική περίληψη, κανείς δεν πρόκειται να τη διαβάσει. Η έκταση της περίληψης που έχεις ετοιμάσει είναι περίπου όση χρησιμοποιούν οι εκδοτικοί οίκοι εσωτερικά, για την προώθηση των τίτλων στους συνεργάτες τους.

 

Εφόσον η περίληψη τους κινήσει το ενδιαφέρον θα προωθηθεί σε αναγνώστη, η γνώμη του οποίου ενδέχεται να παίξει καθοριστικό ρόλο για τη συνέχεια (ειδικά αν είναι πολύ θετική). Από εκεί και πέρα θα επικοινωνήσουν μαζί σου.

 

Το βασικό στοιχείο είναι το θέμα/κατηγορία του βιβλίου και κατά δεύτερο λόγο η έκτασή του: τα πολύ μικρά και πολύ μεγάλα δυσκολεύονται περισσότερο να βρουν το δρόμο τους -ακούγεται λίγο μπακαλίστικο αυτό, το ξέρω (τι είναι το βιβλίο, χαλβάς να πάει με το κιλό...) αλλά 12 χρόνια σε αυτή τη δουλειά αυτό έχω δει (αν και, επειδή δεν είναι απόλυτο αυτό, πρόσφατα τελείωσα 2 βιβλία 700+ σελίδων το καθένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Τώρα το πόσο μεγάλο θα βγει δεν είμαι σίγουρος. Εγώ υπολογίζω ότι σε μια σελίδα ενός βιβλίου χωράνε περίπου 300-350 λέξεις, οπότε οι 105 χιλιάδες που έχω γράψει, σίγουρα θα βγαίνουν πάνω από 300. Ίσως και αρκετά παραπάνω αφού θα υπάρχουν και κενά στις αλλαγές κεφαλαίων, όπως και λιγότερες λέξεις στις αναπτύξεις διαλόγων.

Το μυθιστόρημα πρόκειται καθαρά για ένα κοινωνικό δράμα με λίγα στοιχεία φαντασίας μέσα. Επίσης, διαδραματίζεται και μια ιστορία αγάπης, η οποία ίσως και να μπορεί να χαρακτηρίσει κατά ένα μέρος (μικρό μάλλον) το μυθιστόρημα.

 

Τώρα εκείνο που δεν μπορώ να καταλήξω είναι σε ποιούς αναγνώστες απευθύνεται αυτή η ιστορία. Δεν ξέρω δηλαδή αν μπορεί να την διαβάσει άνετα μια 25χρονη γυναίκα (τυχαίο παράδειγμα). Ξεκίνησα να τη γράφω μόνο και μόνο για να δω αν θα καταφέρω να γράψω κάτι που θα μπορώ να διαβάσω, που θα μ' αρέσει να διαβάζω. Τελικά, μετά κόπων και βασάνων, το κατάφερα. Αλλά δεν νομίζω να θεωρούμαι κοινός αναγνώστης, μιας και θα διαβάσω σχεδόν ό,τι περάσει απ'τα χέρια μου, άσχετα αν μου κινεί το ενδιαφέρον ή όχι. Η αλήθεια είναι ότι αυτό που έχω γράψει μ'αρέσει πολύ αλλά δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός αναγνώστης για να το πω αυτό. Δεν μπορώ ακόμα να φανταστώ αν αφού διάβαζα ένα παρόμοιο έργο ενός άσχετου συγγραφέα, αν έπαιρνα και άλλα βιβλία του.

 

Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Το συγκεκριμένο μυθιστόρημα, όπως είπα, είναι σχεδόν έτοιμο να φύγει απ' τα χέρια μου. Γράφω άλλο ένα τώρα (κοντεύω να τελειώσω) το οποίο θα είναι λίγο πάνω από τις 90 χιλιάδες λέξεις - πρόκειται πάλι για κοινωνικό δράμα. Επειδή έχω να κάνω και τις διορθώσεις κι επειδή δουλεύω κιόλας (άσχετα πράγματα από τη συγγραφή), νομίζω ότι λίγο μετά το καλοκαίρι θα είναι πανέτοιμο κι αυτό. Πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να τα στείλω και τα δύο μαζί; (Έχω αρχίσει κι ένα τρίτο αλλά αυτό θα αργήσει αρκετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλύτερα όχι μαζί, νομίζω. Ευκολότερα προωθείται κάτι μόνο του. Εξαίρεση θα αποτελούσε μια τριλογία, λ.χ., όπου εκεί πρέπει να υπάρχει η γενική τουλάχιστον ιστορία ολοκληρωμένη, καθώς και κάποια στοιχεία για την εξέλιξη των χαρακτήρων κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά και πάλι!

Αλλά τώρα έχω κι άλλη απορία. Δεν θα σταματήσω ποτέ νομίζω.

 

Αυτό έχει να κάνει με τα πνευματικά δικαιώματα. Μέσα στην ιστορία μου έχει τύχει να αναφερθώ π.χ. σε ένα συγκρότημα μουσικής, ή σε στίχους από ένα τραγούδι, ή σε κάποιους συγγραφείς, ή ακόμα και σε κανα-δύο πολύ μικρά αποσπάσματα από κάποια βιβλία. Ονόματα, στίχοι και κείμενα που υπάρχουν, αληθινά και όχι βγαλμένα από τη φαντασία. Κάπου-κάπου οι ήρωες μπορεί να πίνουν κόκα-κόλα που αναφέρεται με το όνομα της. Πρέπει να πάρω άδεια για κάτι απ' αυτά ή δεν υπάρχει πρόβλημα; (Σαφέστατα και δεν παρουσιάζω οτιδήποτε προαναφέρθηκε με άσχημο τρόπο, π.χ. να έλεγα πόσο βλάπτει η κόκα-κόλα, απλά τα χρησιμοποιώ όπως θα τα χρησιμοποιούσα στην καθημερινότητα μου).

 

Μάλιστα, στο δεύτερο μυθιστόρημα, χρησιμοποιώ έναν φανταστικό τόπο ο οποίος έχει χρησιμοποιηθεί και σε ένα άλλο μυθιστόρημα. Εκεί ο τόπος δεν ήταν φανταστικός (υπάρχει) αλλά ήταν το όνομα του. Εγώ για τον φανταστικό μου τόπο, χρησιμοποίησα αυτό το όνομα. Τι λέτε; Μήπως θα έχω πρόβλημα και πρέπει να τα ξανακοιτάξω όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι παραπομπές σε άλλα λογοτεχνικά έργα πρέπει να αναφέρονται κάπου (συνήθως σε κάποιο σημείωμα του συγγραφέα ή στις ευχαριστείες στο τέλος: συγγραφέας, τίτλος έργου, εκδοτικός οίκος, πόλη, έτος έκδοσης/αναδημοσίευσης και μεταφραστής εφόσον πρόκειται για μετάφραση και τη χρησιμοποείς αυτολεξί/παραφρασμένη). Αν πρόκειται απλά για έμπνευση και δημιουργική χρήση στοιχείων που καλύπτονται από το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας, μπορείς να κάνεις επίσης μια αναφορά σε ένα σημείωμα.

 

Με προϊόντα δε νομίζω να υπάρχει θέμα (δε θυμάμαι να έχω ακούσει κάτι, ειδικά αν δεν είναι αρνητική η αναφορά) αλλά αυτά θα σου τα πει ο επιμελητής του εκδοτικού οίκου εφόσον με το καλό προχωρήσει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...