Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν μια εβδομάδα, έψαχνα στο ίντερνετ πληρωφορίες σχετικά με την έκδοση βιβλίων. Έτσι έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο φόρουμ. Μου άρεσε πολύ και έτσι αποφάσισα να γραφτώ μπας και βγάλω άκρη!Ψάχνω πολύ καιρό τώρα για το συγκεκριμένο θέμα, όμως δεν έχω βρει σχεδών τίποτα! Ύλπιζα ότι κάποιος από εδώ θα μπορούσε να με βοηθήσει λίνοντας μου μερικές... η μάλον... αρκετές απορίες μου.Είμαι σχεδόν ανίδεη όσο αναφορά τη διαδικασεία έκδωσης ενός βιβλίου!Μήπος κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει; :rolleyes:

Αθηνά97

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

0,15 λεπτά (δηλ. 0,0015€) τη σελίδα αποκλείεται. Αλλά και τα 0,15€ η σελίδα μου φαίνονται πολύ λίγα. Εκτός πια κι αν η σελίδα έχει μονοψήφιο αριθμό λέξεων. :) Εξαρτάται, βέβαια, κι από το πώς ορίζει κανείς την «επιμέλεια».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω ακούσει ότι όσο μεγαλύτερο είναι ένα βιβλίο τόσο αυξάνεται η τιμή της επιμέλειας του.Τώρα, το 0,15 λεπτά ανά σελίδα μου φαίνεται λίγο απίστευτο. Μόνο και μόνο που θα κάτσει ο άλλος ατελείωτες ώρες μπροστά στον υπολογιστή για να διαβάσει και να διορθώσει το οποιοδήποτε βιβλίο ε, δεν θα κοστίσει κάτι παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο περίπου είναι το ποσό που πρέπει να πληρώσεις για να εκδοθεί ένα βιβλίο?

Θα ήθελα και εγώ μια απάντηση σε αυτό.

Δεν ήξερα καν ότι πρέπει να πληρώσεις για να εκδοθεί το βιβλίο σου. :confused: Μόνο σε εμένα φαίνεται λίγο περίεργο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο περίπου είναι το ποσό που πρέπει να πληρώσεις για να εκδοθεί ένα βιβλίο?

 

Εκτίμηση δεν μπορώ να κάνω, καθώς τα δεδομένα έχουν αλλάξει άρδην από την τελευταία φορά που είχα (έμμεση) σχετική πληροφόρηση, αλλά σαφώς το κόστος ανεβαίνει όσο μεγαλύτερος-γνωστότερος ο εκδοτικός οίκος. Αυτό που θα πρότεινα είναι να απευθυνθείς σε μικρότερους εκδοτικούς οίκους (ενδεχομένως σε πόλεις με παράδοση στην "εναλλακτική" εκδοτική δραστηριότητα, λ.χ. Πάτρα, Θεσσαλονίκη) και γενικά να συγκεντρώσεις πληροφορίες για το τι ενδιαφέρει τον κάθε εκδοτικό οίκο, ώστε να στραφείς εκεί όπου ταιριάζει καλύτερα το βιβλίο σου.

 

Το θετικό (ένα από τα λίγα, αυτή την περίοδο) είναι ότι όλοι κοιτάζουν προς τη μεριά των Ελλήνων συγγραφέων, καθώς το κόστος για τους εκδοτικούς είναι μικρότερο έτσι (φεύγουν από τη μέση δικαιώματα ξένου εκδοτικού/ατζέντη/συγγραφέα, καθώς και το κόστος μετάφρασης/επιμέλειας). Το αρνητικό είναι ότι η αγορά έχει καθίσει και στους Έλληνες συγγραφείς προτιμούν γνωστά ονόματα (που αποδεικνύονται αρκετά παραγωγικά) καθώς και κατηγορίες βιβλίων με αρκετά "σίγουρο" και σταθερό κοινό (αισθηματικά-γυναικείας χειραφέτησης σε ρομαντικό πλαίσιο, παιδικό βιβλίο και -πολύ επιλεκτικά, λόγω υπερπροσφοράς- ιστορικό/αστυνομικό μυθιστόρημα).

 

Θα ήθελα και εγώ μια απάντηση σε αυτό.

Δεν ήξερα καν ότι πρέπει να πληρώσεις για να εκδοθεί το βιβλίο σου. :confused: Μόνο σε εμένα φαίνεται λίγο περίεργο?

 

Η έκδοση ενός βιβλίου έχει κόστος. Η Ελληνική αγορά (τον καλό καιρό) ήταν πολύ μικρή, στις τωρινές συνθήκες τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα. Επομένως, αν το δεις από τη σκοπιά του εκδότη, επενδύει κάποια χρήματα τα οποία, αν δεν τα πάρει τουλάχιστον πίσω + ένα σοβαρό κέρδος, μπλέκει σε περιπέτειες. Ήδη έχει κλείσει ένας μεγάλος εκδοτικός οίκος, αρκετοί φυτοζωούν, έχοντας περιορίσει στο ελάχιστο τη δραστηριότητά τους, οι πληρωμές αργούν (όχι σε όλους, βέβαια) και όσοι έμπλεξαν με εκδόσεις πανεπιστημιακών συγγραμμάτων παλαιότερα βρίσκονται σε δεινή θέση.

 

Παράλληλα, οι εκδοτικοί οίκοι κατακλύζονται από προτάσεις. Επειδή έχω ασχοληθεί με την ανάγνωση κάποιων βιβλίων που έχουν προταθεί και τη σύνταξη εισήγησης για το αν πρέπει να ασχοληθεί ο εκδοτικός οίκος περαιτέρω ή όχι, είναι πραγματικά ασύλληπτα χαμηλό το επίπεδο των βιβλίων που φτάνουν στα γραφεία των εκδοτικάριων. Ενδεικτικά (νομίζω πριν από πολύ καιρό, σε κάποιο άλλο νήμα, το είχα αναφέρει ξανά) έχω διαβάσει βιβλίο (ιστορικό μυθιστόρημα, υποτίθεται) όπου ο αφηγητής/πρωταγωνιστής περιγράφει την αυτοκτονία του και στο επόμενο κεφάλαιο ρόλο αφηγητή αναλαμβάνει ο γιος του. Αυτό σημαίνει πως τόσο ο εισηγητής, όσο και ο εκδοτικάριος που θα αναλάβει στη συνέχεια, δύσκολα θα προτείνουν τη δέσμευση ενός σημαντικού ποσού (και σε αυτή την εποχή κάθε ποσό είναι σημαντικό) αν το βιβλίο δεν πληροί τουλάχιστον κάποιες προϋποθέσεις (θεματολογικές, κατά πρώτο, επιμέλειας σε δεύτερο στάδιο: με άλλα λόγια, να έχει θέμα πιασάρικο και να μη χρειάζεται εκτενείς επεμβάσεις -κυρίως σε επίπεδο πληροφοριών και δομής, καθώς η συχνότερη γκάφα των φιλόδοξων συγγραφέων είναι να αλλάζουν το πρόσωπο του αφητητή από τρίτο σε πρώτο, καθώς κάποια στιγμή το γεγονός ότι υποσυνείδητα έστω έχουν τον εαυτό τους κατά νου όταν δομούν τον πρωταγωνιστή βγαίνει στην επιφάνεια).

 

Οπότε, για να απαντήσω στο ερώτημά σου, αρκετοί συγγραφείς "θυσιάζουν" το πρώτο τους βιβλίο, με την ελπίδα να εκδοθεί και να σημειώσει μια σχετική επιτυχία, ώστε στο δεύτερο να μπορούν να διαπραγματευτούν από καλύτερη θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση ενός βιβλίου έχει κόστος ... καλύτερη θέση.

Έχεις δίκιο σχετικά με τους εκδοτικούς οίκους, παίρνουν ρίσκο εκδίδοντας κάτι. Αλλά αφού μπαίνουν στη διαδικασία να το εκδόσουν λογικά πιστεύουν ότι από αυτό θα βγάλουν κέρδος, οπότε πάλι μου φαίνεται παράξενο να τους πληρώνει ο συγγραφέας. Στο λέω γιατί εγώ για παράδειγμα δεν παίζει να βρω πουθενά και σε καμία περίπτωση 2000 ευρώ να δώσω σε κάποιον εκδοτικό οίκο χωρίς να ξέρω πως σίγουρα θα τα πάρω πίσω. Για αυτό θα μου πεις κρατάνε και μια πισινή οι εκδότες, αλλά αυτή είναι η δουλειά τους, όπως και του συγγραφέα είναι να γράφει.

Απλά μου φαίνεται περίεργο γιατί έχω διαβάσει διάφορα άρθρα ξένων συγγραφέων και λένε τύπου ότι το στείλανε σε έναν εκδότη, του άρεσε και μετά κανονίσανε να το εκδόσουν, δούλεψαν με τον editor κλπ. Απλά δεν αναφέρουν ότι πλήρωσαν και εκείνοι κάτι ή απλά αυτό δεν γίνεται στο εξωτερικό και γίνεται μόνο στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, μου λύνεις πολύ σημαντικές απορίες. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι ο δημιουργός του cretanbeaches.com, ενός οδηγού για τις παραλίες της Κρήτης. Αν και σε αυτά τα posts ασχολείστε κυρίως με μυθιστορήματα, θα ήθελα κάποιες συμβουλές για ταξιδιωτικό οδηγό.

Αυτή τη περίοδο γράφω έναν οδηγό με όλες τις παραλίες του νησιού και το σελιδοποιώ μόνος μου σε QuarkXpress. Έχω ουσιαστικά τελειώσει, αλλά έχω να βγάλω ακόμη μερικές καλές photo ακόμη από μερικές παραλίες που μου λείπουν. Το βιβλίο έχει βγει 416 σελίδες και είναι δίγλωσσο (αγγλικά - ελληνικά).

Δεν έχω αρχίσει να βλέπω το θέμα της έκδοσης αλλά πρέπει να μπω σιγά σιγά στο ψάξιμο. Σκέφτομαι να το εκτυπώσω μόνος μου. Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα τα έξοδα εκτύπωσης, ειδικά για έγχρωμο με καλό χαρτί είναι πολύ αυξημένα. Είχα πάρει πριν από καιρό μια προσφορά από Βουλγαρία στα 1000 τεμάχια και για 500 σελίδες (τότε τόσες υπολόγιζα), 16.5x24cm, 350gr coated glossy εξώφυλλο, 150gr coated glossy χαρτί και μεταφορά στην Κρήτη στα €8,5/βιβλίο. Αν το εκτυπώσω μόνος μου, μπορώ να το προωθώ μέσω του site (εχει γίνει αρκετά γνωστό σε όλη τη Κρήτη), μέσω TV (έχω ήδη κάνει κάποιες εμφανίσεις σε τοπικά κανάλια και στο Μένουμε Ελλάδα), τοπικές εφημερίδες (είχα μια εβδομαδιαία στήλη το καλοκαίρι στη μεγαλύτερη εφημερίδα της Κρήτης, την οποία μπορώ να ξανακάνω) και να το διανέμω σε βιβλιοπωλεία.

Ωστόσο, θα ήθελα να μιλήσω και με κάποιον εκδότη, για να δω πως μπορεί να γίνει μια συμφωνία που με ικανοποιεί.

Το θέμα είναι ρε παιδιά ότι αν το εκδώσω μόνος μου, υποθέτω ότι θα χάσω πολύ στο θέμα της προώθησης. Αν πληρώσω μια εταιρεία διανομής, θεωρείτε ότι μπορεί να κάνει προώθηση παρόμοιας κλίμακας με τον εκδοτικό οίκο; Οποιαδήποτε ιδέα ή συμβουλή σχετικά με αυτό θα ήταν εξαιρετικά βοηθητική. Εσείς τι θα κάνατε;

Καλό απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχεις δίκιο σχετικά με τους εκδοτικούς οίκους, παίρνουν ρίσκο εκδίδοντας κάτι. Αλλά [...]

 

Τουλάχιστον στα τέλη της δεκαετίας του '90, και στο εξωτερικό (Βρετανία, λ.χ.) γνωρίζω ότι κάποιοι πλήρωναν προκειμένου να εκδοθεί (από συγκεκριμένους εκδοτικούς) το βιβλίο τους.

 

Οι λόγοι για τους οποίους θα πλήρωνε κανείς είναι διάφοροι, από απλή επιθυμία να δει κανείς το έργο του βιβλιοδετημένο, μέχρι "θυσία" του πρώτου βιβλίου, προκειμένου να προωθηθεί μια σειρά.

 

Σαφώς αν ένας εκδότης δει βιβλίο που τον ενδιαφέρει, θα προτείνει να το εκδώσει ο ίδιος, καθώς έτσι θα προσδοκά πολύ σημαντικότερο κέρδος από ό,τι να αναλάβει απλά την εκτύπωση (και είναι ελάχιστοι αυτοί που ασχολούνται με αυτή τη διαδικασία). Αν ο εκδότης δε δείξει ενδιαφέρον, συνήθως (αλλά όχι πάντα) το βιβλίο έχει κάποιο βασικό πρόβλημα -χωρίς αυτό να σημαίνει πως το κριτήριο των εκδοτικών οίκων είναι αλάνθαστο. Μπορεί απλά το θέμα να μην τους ενδιαφέρει ή να είναι αντίθετο με τη γραμμή του οίκου.

 

Γνωρίζω περιπτώσεις (ελάχιστες, πάντως) συγγραφέων που με επιμονή και τύχη κατάφεραν να βρουν εκδότη να αναλάβει το βιβλίο εξ ολοκλήρου, και μάλιστα έχοντας δει το έργο τους να απορρίπτεται προηγουμένως από άλλους. Αντίστοιχα ξέρω εκδότες που "τραβούσαν τα μαλλιά τους" επειδή άφησαν το τάδε βιβλίο να περάσει σε άλλο οίκο, κι έγινε επιτυχία.

 

Το θέμα, όμως, είναι ότι γενικά (και ειδικά στις τωρινές συνθήκες) είναι πολύ ασφαλέστερη προσέγγιση από οικονομικής άποψης να αφήσεις να σε προσπεράσει ένα βιβλίο που θα μπορούσε να γίνει επιτυχία, από το να πάρεις 4 βιβλία που θα μπορούσαν να γίνουν επιτυχία και να μην προκύψει αποτέλεσμα από κανένα.

 

Υπόψη ότι οι εκδοτικοί οίκοι (τουλάχιστον οι μεγαλύτεροι που έχουν τέτοια περιθωρία) ξέρουν πως κάποια βιβλία θα τους μείνουν ανέκδοτα, ενώ έχουν πληρώσει σημαντικά χρήματα για τα δικαιώματά τους (κλασικό παράδειγμα στο χώρο τα βιβλία που γράφουν οι υποψήφιοι πρόεδροι των ΗΠΑ, αγοράζονται μεν όλα όσα έχουν "γράψει" οι βασικοί διεκδικητές του χρίσματος, αλλά καθώς προχωρούν οι προκριματικές εκλογές και σταδιακά αποσύρρονται ορισμένοι, τα βιβλία τους δε φτάνουν να εκδοθούν ποτέ).

 

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι ο δημιουργός του cretanbeaches.com, ενός οδηγού για τις παραλίες της Κρήτης. Αν και σε αυτά τα posts ασχολείστε κυρίως με μυθιστορήματα, θα ήθελα κάποιες συμβουλές για ταξιδιωτικό οδηγό. [...]

Εσείς τι θα κάνατε;

 

Θα μπορούσες να ρωτήσεις στις Εκδόσεις Road, αν και από όσο ξέρω έχουν εκδόσει πάμπολλους και ποικίλους οδηγούς για την Κρήτη. Ίσως, όμως, ενδιαφερθούν -δεν έχω συνεργαστεί μαζί τους, και δεν ξέρω πώς λειτουργούν (είχα ακούσει για αναθέσεις, αλλά αυτό ήταν πριν από καιρό). Με το ταξιδιωτικό βιβλίο ασχολούνται και οι Εκδόσεις Όραμα. Ο Καπρανίδης που είναι επίσης γνωστός ασχολείται με χάρτες, δεν ξέρω αν βγάζει ταξιδιωτικούς οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον στα ... εκδοθούν ποτέ).

Καλά ε, ξέρεις πάρα πολλά! :) Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Όταν τελειώσω το βιβλίο μου ελπίζω να μην σε πειράζει να σε ενοχλήσω με καμιά ερώτηση! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καμία ενόχληση, χαρά μου θα είναι αν μπορέσω να βοηθήσω. Αν λυπάμαι για κάτι, είναι που δεν μπορώ να πω περισσότερα θετικά πράγματα στους ενδιαφερόμενους. Δυστυχώς, όμως, η περίοδος δεν είναι καθόλου καλή, ήταν εξ αρχής η αγορά μικρή, τώρα δοκιμάζεται σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που μου δώσατε. Με βοήθησαν αρκετά, μόνο που τώρα έχω ένα μικρό προβληματάκι σχετικά με τη θεματολογία του βιβλίου μου. Είναι μυθιστόρημα φαντασίας-περιπέτειας με αρκετές αναφορές στη μεσαιωνική εποχή. Μέχρι στιγμής έχω τελειώσει τα δύο πρώτα βιβλία αυτού του θέματος, με τους ίδιους πάντα πρωταγωνιστές και έχω βρει συνέχεια έως το πέμπτο βιβλίο όπου και η συνολική ιστορία παίρνει τέλος. Κατά πόσο μια τέτοιου είδους θεματολογία θα είχε απήχηση στους αναγνώστες; Έχω καμία ελπίδα η... γλυκά είναι τα όνειρα; :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...