Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους σας!

 

Είμαι καινούρια στο Ιnsomnia και αφού διάβασα με ενδιαφέρον πολλά από τα σχόλια και τις απαντήσεις,αποφάσισα να συμμετάσχω στην κουβέντα. Έχω γράψει ένα μικρό παραμύθι το οποίο και έστειλά σε διάφορους εκδοτικούς οίκους. Δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα όλοι. Έλαβα απάντηση από γνωστό εκδοτικό οίκο, ο οποίος λιτά και περιεκτικά ανέφερε ότι το έργο μου είναι ενδιαφέρον, αλλά λόγω διαφορετικών προτεραιοτήτων του εκδοτικού τους προγράμματος δεν μπορούν να προχωρήσουν στην εκδοσή του. Από το σχόλιο πιστεύετε ότι υπάρχει κάποια ελπίδα να αρέσει σε κάποιον άλλο εκδότη; Όποιος μπορεί ας απαντήσει καθαρά από εμπειρία, εξάλλου δεν μένει παρά να περιμένω λίγο ακόμα για να μάθω. Γνωρίζει κάποιος εαν στον χώρο του παραμυθιού παίζει ρόλο κάτι συγκεκριμένο;

Επίσης, εαν μπορώ να προτείνω στους εκδότες μια πιο "ολοκληρωμένη δουλειά", δηλαδή το παραμύθι μαζί με την εικονογράφιση του είναι πιο εύκολο να δεχτούν να το εκδώσουν;

 

Υ.Γ. Πέρα από αρνητικές απαντήσεις, δέχτηκα θετική απάντηση από αξιόλογο εκδοτικό οίκο ο οποίος ενδιαφέρεται να το εκδώσει και να το προωθήσει μέσω διάφορων ενεργειών εαν καταβάλω εγώ τα χρήματα. Στο ποσό που μου είπαν να δώσω πέρα από την "προώθηση" μου δίνουν τα 700 από τα 1000 αντίτυπα του βιβλίου. Μου είπαν ότι θα αναλάβουν εκδηλώσεις στις οποίες θα μπορώ να πηγαίνω τα αντιτυπά μου και από την ενδεχόμενη πώληση τους τα έσοδα θα είναι εξολοκλήρου δικά μου(το υπολόγισα και μην φανταστείτε κανα φοβερό ποσό). Φυσικά πέραν του δελεαστικού πακέτου και των όσων μου προσφέρουν (ομολογώ έχουν πειθώ), μετά την "απομάκρυνση από το ταμείο" δεν έχω να λαβαίνω από πουθενά τίποτα. Τα κέρδη από τις πωλήσεις θα μοιράζονται στα μεγάλα βιβλιοπωλεία και στους ίδιους. Κάποιο σχόλιο επί αυτού;

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές,

Gutsugutsu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σου Gutsugutsu!

Απ' ότι κατάλαβα, ο εκδοτικός οίκος σου έκανε ορισμένα θετικά σχόλια, όμως λόγο υποχρεώσεων δεν το αναλαμβάνει. Προσωπικά, παρόλο την ασχετοσύνη που με δέρνει στο θέμα "εκδοτικοί οίκοι", πιστεύω ότι εάν ήθελε να το απορρίψει θα σου έλεγε απλά "δεν το δεχόμαστε" και... τέλος! Όμως ο εκδοτικός σου έκανε θετικά σχόλια και σου εξήγησε και το λόγο για τον οποίο δεν το αναλαμβάνει, που παρεμπιπτόντως δεν είχε καμία σχέση με το ίδιο το βιβλίο σου. Αυτό από μόνο του είναι πολύ θετικό. Η δική μου συμβουλή περί του θέματος είναι να πιστεύεις στο βιβλίο σου και να μην ανησυχείς. Όλο και κάποιος εκδοτικός οίκος θα το δεχτεί.

 

Τώρα, δεν γνωρίζω τι ακριβώς παίζει ρόλο στο χώρο του παραμυθιού. Υποθέτω όμως ότι εάν τους έβγαζες από πάνω τους μερικά έξοδα όπως παραδείγματος χάριν την εικονογράφηση και την επιμέλεια θα ήταν καλό.

 

Το να σου δώσουν τα 700 από τα 1000 βιβλία στο χέρι και να πρέπει να τα πουλήσεις εσύ από τη μια πλευρά μου φαίνεται καλό εφόσον τα κέρδη τους θα είναι εξολοκλήρου δικά σου, από την άλλη όμως μου φαίνεται και πολύ επικίνδυνο. Εκείνοι είναι κατά κάποιο τρόπο εξασφαλισμένοι γιατί τα 300 βιβλία που θα κρατήσουν θα τα έχουν σε σταθερά μέρη. Άλλο είναι να βρίσκεται το παραμύθι σε ένα σταθερό μέρος όπως είναι ένα βιβλιοπωλείο και άλλο είναι το να διοργανώνει ο εκδοτικός οίκος εκδηλώσεις στις οποίες θα πρέπει να τα πουλήσεις εσύ. Απ' τη στιγμή που ο εκδοτικός δεν θα πάρει ποσοστά από αυτές τις πωλήσεις, ποιος σου εγγυάται ότι θα νοιαστεί; Επιπλέον το να λανσάρεις εσύ τα 700 παραμύθια που θα σου αντιστοιχούν είναι λίγο εξωπραγματικό! Πόσο συχνά θα γίνονται αυτές οι εκδηλώσεις; Πόσος κόσμος θα έρχεται κάθε φορά; Εάν θελήσει κάποιος να αγοράσει το παραμύθι σου για το χ λόγο θα τρέξει κατευθείαν σε ένα βιβλιοπωλείο αγνοώντας σαφώς για τη συμφωνία σου με τον εκδοτικό. Ποιος λες θα βγει ζημιωμένος, ο εκδοτικός ή εσύ; Η συγκεκριμένη περίπτωση για μένα είναι δίκοπο μαχαίρι. Το πιο πιθανό είναι να κοπείς εσύ. Γι' αυτό μην απελπίζεσαι και μην κάνεις σπασμωδικές κινήσεις. Πήγαινε εκ του ασφαλούς. Θα βρεθούν και άλλοι εκδοτικοί που θα δήξουν ενδιαφέρον για το έργο σου. Εσύ αυτό που πρέπει να σκέφτεσαι σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι το τι πραγματικά σε συμφέρει. Για μένα καλύτερο είναι να κλίσεις μια συμφωνία με ποσοστά παρά το να αναλάβεις εσύ η ίδια την πώληση μεγάλου μέρους των αντίτυπων. Επιπλέον απ’ ότι πληροφορήθηκα για να πουλήσεις τα αντίτυπα που σου αναλογούν θα πρέπει να έχεις βιβλία εσόδων-εξόδων, αλλιώς θα είναι παράνομη η πώληση. Σκέψου τι σε συμφέρει και από κει και πέρα...όλα θα πάνε καλά. ^_^

Επεξ/σία από Αθηνά97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η Αθηνά έχει δίκιο. Αν γινόταν το αντίστροφο, 300 εσύ 700 ο οίκος, θα ήταν πιο ασφαλές για σένα πιστεύω. Αλλά αυτό εξαρτάται μόνο από εσένα. :)

Θα αρχίσω σιγά-σιγά να ψάχνω και εγώ για εκδοτικούς οίκους. Εσύ Gutsugutsu στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονίκη τα έστειλες? Μήπως και μπορείς να μου δώσεις μερικές πληροφορίες. ^_^ Εγώ είμαι στην Θεσσαλονίκη, αλλά αν μπορώ να δοκιμάσω και μερικούς στην Αθήνα, θα πάω! (Ευτυχώς έχω γνωστούς εκεί.)

Θα ψάξω και γω, από βδομάδα όμως λόγω εργασιών :-( , και αν βρω κάτι ή έχω κάποια απορία θα σας πω!

Α! Καλή χρονιά παιδία!!! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά να έχουμε όλοι παιδιά!Με υγεια!

Αθηνά και εγώ έκανα τις ίδιες σκέψεις με σένα. Όντως δεν μου εγγυάται κανείς ότι θα ενδιαφερθούν για τις εκδηλώσεις και τις δικές μου πωλήσεις, ενώ ακόμα και αν γίνουν κάποιες, δεν μπορώ απλά να αισιοδοξώ για τον αριθμό των ατόμων που θα παρευρεθούν και να ευελπιστώ ότι θα θελήσουν να το αγοράσουν όλοι. Θα περιμένω να δω τι μέλλει γενέσθαι με τους υπόλοιπους εκδοτικούς οίκους και ελπίζω να έχω κάποια θετική και όχι ζημιογόνα για τα οικονομικά μου απάντηση.

Κate εγώ αυτό που έκανα ήταν να ψάξω ποιοι εκδοτικοί οίκοι υπάρχουν και αν ασχολούνται με το παιδικό βιβλίο. Ύστερα τηλεφώνησα για να δω εαν θέλουν να τους στείλω το παραμύθι μου. Μερικοί ήθελαν, άλλοι μου είπαν εξαρχής ότι δεν ενδιαφέρονται ή ότι το εκδοτικό τους πρόγραμμα έχει καλυφθεί. Οι περισσότεροι είναι στην Αθήνα. Από την Θεσαλλονίκη επικοινώνησα με έναν και μου είπαν ότι τα φέρνουν απ' έξω. Χωρίς να έχω μεγάλη πείρα στον χώρο, πιστεύω πως το καλύτερο είναι να στείλεις το έργο σου σε εκδοτικούς οίκους εντός ή εκτός Θεσσαλονίκης. Τι νόημα έχεις να το στείλεις μόνο σε εκδοτικούς της Θεσσαλονίκης; Βέβαια, είτε στη Θεσσαλονίκη είτε στην Αθήνα νομίζω πως η πραγματικότητα με τους εκδότες και τους "εκδιδόμενους" είναι λίγο σκληρή. Θα δούμε... Αλήθεια εσύ τι έχει γράψει;

Υπάρχει άτομο που να γνωρίζει για τα e-books και αν είναι μια καλή εναλλακτική στη χώρα μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Πέρα από αρνητικές απαντήσεις, δέχτηκα θετική απάντηση από αξιόλογο εκδοτικό οίκο ο οποίος ενδιαφέρεται να το εκδώσει και να το προωθήσει μέσω διάφορων ενεργειών εαν καταβάλω εγώ τα χρήματα. Στο ποσό που μου είπαν να δώσω πέρα από την "προώθηση" μου δίνουν τα 700 από τα 1000 αντίτυπα του βιβλίου. Μου είπαν ότι θα αναλάβουν εκδηλώσεις στις οποίες θα μπορώ να πηγαίνω τα αντιτυπά μου και από την ενδεχόμενη πώληση τους τα έσοδα θα είναι εξολοκλήρου δικά μου(το υπολόγισα και μην φανταστείτε κανα φοβερό ποσό). Φυσικά πέραν του δελεαστικού πακέτου και των όσων μου προσφέρουν (ομολογώ έχουν πειθώ), μετά την "απομάκρυνση από το ταμείο" δεν έχω να λαβαίνω από πουθενά τίποτα. Τα κέρδη από τις πωλήσεις θα μοιράζονται στα μεγάλα βιβλιοπωλεία και στους ίδιους. Κάποιο σχόλιο επί αυτού;

Αν μπορεις γινε (εστω λιγο) πιο συγκεκριμενη στο πόσα σου ζητησαν να πληρωσεις και γιατι?

 

S.O.S.: ποιος θα εχει [τελικα!] τα δικαιωματα?

Να υποθεσω οτι εσυ το εχεις ηδη κατοχυρωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζήτησαν να πληρώσω το καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 3.700 ευρώ για την έκδοση. Η συμφωνία έχει περίπου ως εξής: εαν δώσω το ποσό θα πάρω τα 700 από τα 1.000 εκδιδόμενα αντίτυπα, από τα οποία μερικά π.χ. μπορώ να χαρίσω σε φίλους, γνωστούς μου κλπ. και τα υπόλοιπα θα έχω τη δυνατότητα να πουλήσω σε κάποιες εκδηλώσεις που κάνει ο εκδοτικό οίκος σε πολυχώρους. Τα κέρδη από τα συγκεκριμένα 700 βιβλία θα είναι βέβαια εξολοκλήρου δικά μου ΑΛΛΑ και τα μοναδικά μου κέρδη. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου εαν πουληθούν τα 600 από τα 700 βιβλία -δεν μπορώ να σας πω το βάθος χρόνου που θα πάρει και αν όντως θα γίνει- βγάζω ίσα ίσα τα 3.700 ευρώ που δίνω για την έκδοση συν ένα ελάχιστο κέρδος. Από εκει και έπειτα δεν μιλήσαμε για τα δικαιώματα, πάντως ο εκδοτικός οίκος από την μελλοντική πώληση των βιβλίων δεν έχει καμία υποχρέωση να μου δώσει ποσοστά κλπ. Θα μοιράζεται εξολοκλήρου με τα μεγάλα βιβλιοπωλεία στα οποία θα βρίσκεται το βιβλίο το αντίτιμο του.

Σου ακούγεται κάπως ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα το συμβόλαιο που θα σε υποχρεώσουν να υπογράψεις, εάν και εφόσον συμφωνήσεις, θα έχει πάμπολλες τρύπες! Αυτό για μένα είναι απαράδεκτο από επαγγελματίες! Σου ζητούν πρώτα 3.700 ευρώ και έπειτα αδιαφορούν! Ουσιαστικά σου ζητούν να ξεπουλήσεις το παραμύθι σου για να βγεις ζημιωμένη! Πολύ δελεαστική πρόταση! Η γνώμη μου παραμένει η ίδια. Μην ξεπουλάς το βιβλίο σου... τα όνειρα σου για το τίποτα. Μην το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζήτησαν να πληρώσω το καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 3.700 ευρώ για την έκδοση. Η συμφωνία έχει περίπου ως εξής: εαν δώσω το ποσό θα πάρω τα 700 από τα 1.000 εκδιδόμενα αντίτυπα, από τα οποία μερικά π.χ. μπορώ να χαρίσω σε φίλους, γνωστούς μου κλπ. και τα υπόλοιπα θα έχω τη δυνατότητα να πουλήσω σε κάποιες εκδηλώσεις που κάνει ο εκδοτικό οίκος σε πολυχώρους. Τα κέρδη από τα συγκεκριμένα 700 βιβλία θα είναι βέβαια εξολοκλήρου δικά μου ΑΛΛΑ και τα μοναδικά μου κέρδη. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου εαν πουληθούν τα 600 από τα 700 βιβλία -δεν μπορώ να σας πω το βάθος χρόνου που θα πάρει και αν όντως θα γίνει- βγάζω ίσα ίσα τα 3.700 ευρώ που δίνω για την έκδοση συν ένα ελάχιστο κέρδος. Από εκει και έπειτα δεν μιλήσαμε για τα δικαιώματα, πάντως ο εκδοτικός οίκος από την μελλοντική πώληση των βιβλίων δεν έχει καμία υποχρέωση να μου δώσει ποσοστά κλπ. Θα μοιράζεται εξολοκλήρου με τα μεγάλα βιβλιοπωλεία στα οποία θα βρίσκεται το βιβλίο το αντίτιμο του.

Σου ακούγεται κάπως ε;

Το ποσό, μου ακουγεται ανεβασμενο! Για 1000 αντιτυπα, εγω θα υπολογιζα ~2.500 ευρω (το πολυ).

Απο κει και περα, τι εξτρα πληρωμες & κοστη μπορει να εχει για/λογω εικονογραφησης δε γνωριζω...

 

Δηλαδη αν ξεπουλησουν τα δικα τους 300, θα μπορουν να κανουν επανεκδοση του,

διχως (να υπολογιζουν οτι, σε εσενα) θα δωσουν τιποτε, για τα επομενα αντίτυπα? :mad:

 

Τοτε -και εκδοτικη κριση ή οχι- ενα πραγμα ειναι σιγουρο: ψαχνουν για λαλακες..!!

 

S.O.S.: Να θεωρησω αυτονοητο οτι,

εσυ το εχεις ηδη κατοχυρωσει?? :shifty:

 

 

Μου ζήτησαν να πληρώσω το καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 3.700 ευρώ για την έκδοση.

Αν μολαταυτα -για δικους σου λογους, απολυτως σεβαστους- θελησεις να αποδεχτεις τη προταση τους,

γι' αυτα τα χρηματα -που αλλωστε θα τα βαλεις/πληρωσεις εσυ!- ζητησε αναλυτικη κατασταση εξοδων*

Αναλυτικη = τι χρησιμοποιουν και ποσο στοιχιζει για καθε τι ξεχωριστα, για παραδειγμα:

χαρτι τι ειδος χαρτιου και ποσο βαρυ (gr), τι βιβλιοδεσια (ραφτο, κολλητο, κλπ), extras

π.χ. UV (στο εξωφυλλο, στις μεσα σελιδες) κ.λπ. Να σου πουν ακριβως τι πληρωνεις :shifty:

 

*μαλιστα αυτη ζητησε τους τη γραπτη -και τσεκαρε ποσο τυχον "στραβωσουν"/αρνηθουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι "ξεπούλημα" όπως λέει και η Αθηνά, αλλά οι εκδοτικοί οίκοι πατούν πάνω στη διακαή επιθυμία νέων συγγραφέων να δουν το έργο τους τυπωμένο. Γι' αυτό και ήθελα τη γνώμη σας... Αυτό που γνωρίζω από αυτά που έχω διαβάσει και που μου είπε εκδοτικός οίκος που δεν θέλησε να του στείλω το έργο μου, είναι ότι τα παιδικά βιβλία έχουν υψηλό κόστος εικονογράφησης γενικά και δεν τους συμφέρει. Προς εξασφάλιση των πνευματικών μου δικαιωμάτων έχω φυλάξει ανέπαφο τον συστημένο και κλεισμένο φάκελο (με τυπωμένο μέσα το παραμύθι) που έστειλα στον ευατό μου και όχι κάποια πράξη κατοχύρωσης από συμβολαιογράφο. Αν και δίσταζα να το στείλω έτσι, δεν ήξερα αν θα ενδιαφέρει περεταίρω τους εκδότες ώστε να δώσω χρήματα για κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων, που και πάλι όπως διάβασα δεν είναι κάτι που σε σώζει πάντα εαν θέλουν να κλέψουν την πνευματική σου ιδιοκτησία. Πληροφορήθηκα λοιπόν ότι υπάρχει και αυτός ο τρόπος και έτσι έπραξα. Πιστεύετε ότι πρέπει να πάω σε συμβολαιογράφο τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς εξασφάλιση των πνευματικών μου δικαιωμάτων έχω φυλάξει ανέπαφο τον συστημένο και κλεισμένο φάκελο με τυπωμένο μέσα το παραμύθι που έστειλα στον ευατό μου και όχι κάποια πράξη κατοχύρωσης από συμβολαιογράφο. Αν και δίσταζα να το στείλω έτσι, δεν ήξερα αν θα ενδιαφέρει περαιτέρω ώστε να δώσω χρήματα σε συμβολαιογράφο για κατοχύρωση που και πάλι όπως διάβασα δεν είναι κάτι που σε σώζει πάντα εαν θέλουν να κλέψουν την πνευματική σου ιδιοκτησία. Πληροφορήθηκα λοιπόν ότι υπάρχει και αυτός ο τρόπος και έτσι έπραξα. Πιστεύετε ότι πρέπει να πάω σε συμβολαιογράφο τώρα;

Δεν ειναι απαραιτητο @ συμβολαιογραφο: απλη & σιγουρη κατοχυρωση @ Εθνικη Βιβλιοθηκη

(αν και εχω καποια χρονια να το κανω πλεον αυτο, λογικα πρεπει να γινεται ετσι ακομη εκει :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραιτητο @ συμβολαιογραφο: απλη & σιγουρη κατοχυρωση @ Εθνικη Βιβλιοθηκη

(αν και εχω καποια χρονια να το κανω πλεον αυτο, λογικα πρεπει να γινεται ετσι ακομη εκει :-) )

Σε προηγούμενες απαντήσεις του forum διάβασα πως πλέον δεν το κάνει η Εθνική Βιβλιοθήκη. Τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενες απαντήσεις του forum διάβασα πως πλέον δεν το κάνει η Εθνική Βιβλιοθήκη. Τελικά;

Ειπα οτι εχω καποια χρονια να το κανω (2007?) δηλαδη δεν υπαρχει

τωρα εναλλακτικη στη κρατικη υπηρεσια που το εκανε αυτο δωρεαν?

 

Εγω θα τους ρωτουσα εκει οπως θα τους ρωτουσα & για κατι αλλο

(που θα [σ]το ανεφερω σε λιγο -i cannot multitask right now :-D )

 

...

..

.

 

Με την Εθνικη Βιβλιοθηκη (σιγουρα μεχρι 2006-2007*)

επαιζε το εξης φανταστρουμφικο 1-2-3-εχω-βιβλιο ^_^ :

1]-> εκτυπωνες το "πονημα" σου σε 3 αντιτυπα (κι εξωφυλλο) με απλο εκτυπωτη,

2]-> τα βιβλιοδετουσες (θερμοκολληση) σε φωτοτυπαδικο ωστε να βιβλιοδειχνουν,

3]-> εκανες καταθεση αντιτυπων @ Εθνικη Βιβλιοθηκη ως νεο βιβλιο κι επαιρνες αριθμο ISBN

s.o.s. δεν χρειαζεται να υπαρχει εκδοτικος οικος πισω του, λες οτι ειναι 'αυτοεκδοση'.

 

Τα παραπανω δεν αποτελουν urban legend, τα εχω εφαρμοσει B)

(και οσοι αφου τους το προτεινα, το πιστεψαν και δοκιμασαν*!)

 

[*για κατοχυρωση διπλωματικης μεταπτυχιακου,

πριν την καταθεσουν και επισημως στη σχολη]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο έχω διαβάσει παλαιότερα και πρόσφατα δεν το κάνει πλέον και η μόνη νόμιμη εναλλακτική στην κρατική αυθαιρεσία...εεε υπηρεσία ήθελα να γράψω είναι να τα σκάσεις σε συμβολαιογράφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο έχω διαβάσει παλαιότερα και πρόσφατα δεν το κάνει πλέον και η μόνη νόμιμη εναλλακτική στην κρατική αυθαιρεσία...εεε υπηρεσία ήθελα να γράψω είναι να τα σκάσεις σε συμβολαιογράφο.

Διαβασε τα παραπανω μου ^^ για Ε.Β. και ISBN :-)

 

Οι συμβολαιογραφοι, οσο το εκανε η Ε.Β. ζητουσαν μικροποσα (μιλαμε για 20-40 ευρω, το πολυ..)

να υποθεσω ομως οτι, τωρα πια -αν εχουν την 'αποκλειστικοτητα'- οι τιμες θα εχουν εκτοξευθει? :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...