Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασε τα παραπανω μου ^^ για Ε.Β. και ISBN :-)

 

Οι συμβολαιογραφοι, οσο το εκανε η Ε.Β. ζητουσαν μικροποσα (μιλαμε για 20-40 ευρω, το πολυ..)

να υποθεσω ομως οτι, τωρα πια -αν εχουν την 'αποκλειστικοτητα'- οι τιμες θα εχουν εκτοξευθει? :mad:

Κοίταξε λίγο αυτό ειδικά την τελευταία παράγραφο...

Σύμφωνα με τον νόμο N.3149/03,

οι εκδότες ή οι συγγραφείς, όταν δεν υπάρχει εκδότης, υποχρεούνται να καταθέτουν τρία αντίτυπα κάθε είδους εντύπων που εκδίδουν στην Ε.Β.Ε.

Η υποχρέωση κατάθεσης αφορά επίσης τις οπτικοακουστικές και τις ηλεκτρονικές εκδόσεις σε φυσική μορφή καθώς και τις ηλεκτρονικές εκδόσεις σε μορφή προσβάσιμη μέσω του Διαδικτύου, οι οποίες κατατίθενται στην Ε.Β.Ε. σε τρία αντίτυπα.

Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζονται τα σχετικά με την κατάθεση και τη χρήση των οπτικοακουστικών και των ηλεκτρονικών εκδόσεων στην Ε.Β.Ε..

Σε περίπτωση διαδοχικών εκδόσεων ή ανατυπώσεων του ίδιου εντύπου, η υποχρέωση προς κατάθεση αναφέρεται σε κάθε έκδοση ή ανατύπωση, εφόσον αυτή είναι εμπλουτισμένη ή αναθεωρημένη. Αν υπάρχει κοινή και πολυτελής έκδοση, η υποχρέωση για κατάθεση στην Ε.Β.Ε. αφορά ένα αντίτυπο της κοινής και ένα της πολυτελούς έκδοσης.

Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων μπορούν να ορίζονται οι αναγκαίες λεπτομέρειες που αφορούν την κατάθεση αντιτύπων στην Ε.Β.Ε. ή τις Δημόσιες Βιβλιοθήκες

Υλικό που δεν έχει εκδοθεί μπορεί, εφόσον είναι σε κατάλληλη φυσική μορφή και έχει αυτοτέλεια, να κατατίθεται στην Εθνική Βιβλιοθήκη για ένταξή του στη Συλλογή της. Η κατάθεση γίνεται από το συγγραφέα, μεταφραστή, συνθέτη, διασκευαστή, σεναριογράφο και γενικώς από τον υπεύθυνο παραγωγής του Υλικού στην Ε.Β.Ε. και αποδεικνύεται με επίσημο έγγραφό της, όπως προβλέπει ειδικότερα ο Οργανισμός της.

Η κατάθεση αποδεικνύει το χρόνο κατάθεσης του συγκεκριμένου Υλικού και δεν έχει σχέση με κατοχύρωση πνευματικής ιδιοκτησίας. Αντίγραφο του Υλικού που αναφέρεται στην παράγραφο αυτή χορηγείται μόνο στον καταθέτη, σε εκδοχέα του δικαιώματος αυτού ή στους κληρονόμους του και με δαπάνη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίταξε λίγο αυτό ειδικά την τελευταία παράγραφο...

Mιλαω για περιπτωσεις οπου γινοντουσαν & τα 2:

1) κατοχυρωση στην Ε.Β. και 2) αποδοση ISBN B)

 

Αν το ISBN δεν σου κατοχυρωνει τιποτε αλλο, δεν ειμαι νομικος ωστε να το γνωριζω...

μα αν το σκεφτεις λιγο, η λυση συστημενου κι αυτη σου "εξασφαλιζει" μονο το χρονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, κατάλαβα τι λες και σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Απλά επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα πολύ πριν ακόμα το στείλω στους εκδότες, η κατάθεση στην Ε.Β. δεν σου κατοχυρώνει την πνευματική ιδιοκτησία. Το γράφουν ξεκάθαρα και με bold μάλιστα στην επίσημη ιστοσελίδα. Φυσικά ούτε το συστημένο μου την κατοχυρώνει όπως είπες, απλά ήταν μια πρώτη πρόχειρη λύση. Δια της ατόπου μένει ο συμβολαιογράφος. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, κατάλαβα τι λες και σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Απλά επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα πολύ πριν ακόμα το στείλω στους εκδότες, η κατάθεση στην Ε.Β. δεν σου κατοχυρώνει την πνευματική ιδιοκτησία. Το γράφουν ξεκάθαρα και με bold μάλιστα στην επίσημη ιστοσελίδα. Φυσικά ούτε το συστημένο μου την κατοχυρώνει όπως είπες, απλά ήταν μια πρώτη πρόχειρη λύση. Δια της ατόπου μένει ο συμβολαιογράφος. :rolleyes:

Εννοεις, οτι δε σου/μας το κατοχυρωνει τωρα: μεσα απο ISBN?

Δε φανταζομαι, να ισχυριζονται οτι, δε μας κατοχυρωναν ποτέ?

:shock:

 

Παντως, θεωρω οτι ειναι πιο "δυνατο χαρτι" το ISBN,

υπερασπιστικα (φτου-φτου!) απο συστημενη επιστολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα δεν ξέρω τι ακριβώς κατοχύρωνε η Ε.Β και δεν θέλω να σπείρω τον πανικό. :devil: Πάντως γενικά το θέμα της πνευματικής ιδιοκτησίας είναι μπερδεμένο. Στέλνω το εξής για να το έχουν υπόψιν τους όλοι οι ενδιαφερόμενοι. Πηγή: Ο Οργανισμός Πνευματικής Ιδιοκτησίας (όποιος θέλει ψάχνει και μόνος του στο site)

 

Ζητήματα κατοχύρωσης Πνευματικής Ιδιοκτησίας

 

Στο δίκαιο της πνευματικής ιδιοκτησίας δεν υφίσταται η έννοια της κατοχύρωσης, όπως για παράδειγμα στο δίκαιο της βιομηχανικής ιδιοκτησίας. Τα δικαιώματα, που απορρέουν από το δίκαιο της πνευματικής ιδιοκτησίας, υφίστανται από τη στιγμή που δημιουργείται το έργο και αποκτά μια συγκεκριμένη μορφή. Δεν απαιτείται συνεπώς καμιά τυπική διαδικασία εκ μέρους του δημιουργού, όπως κατάθεση του έργου σε δημόσιο φορέα, δήλωσή του σε ειδικό μητρώο, πληρωμή τέλους κ.ο.κ. για την άσκηση των δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας. Η υποχρέωση κατάθεσης κάθε είδους εντύπων στην Εθνική Βιβλιοθήκη (α. 1 παρ. 6α Ν. 2557/1997) δεν έχει καμία σχέση με "κατοχύρωση" πνευματικής ιδιοκτησίας, καθώς εξυπηρετεί κυρίως σκοπούς ενίσχυσης και συγκέντρωσης της πολιτιστικής κληρονομιάς. Επίσης η προσθήκη του σήματος © στα έργα πνευματικής ιδιοκτησίας είναι αδιάφορη για τη γένεση του δικαιώματος και δεν προσθέτει, ούτε αφαιρεί τίποτα αναφορικά με την προστασία βάσει του δικαίου της πνευματικής ιδιοκτησίας.

 

Για τη διασφάλιση όμως του δημιουργού και για την ύπαρξη ενός στοιχείου για την απόδειξη της πατρότητας πραγματοποιείται συνήθως πράξη κατάθεσης του πνευματικού δημιουργήματος ενώπιον συμβολαιογράφου. Το έγγραφο αποκτά με αυτόν τον τρόπο βέβαια χρονολογία και πιστοποιείται ότι το κατατιθέμενο έργο είχε δημιουργηθεί σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο. Συνηθίζεται επίσης η αποστολή συστημένης επιστολής με αποστολέα και παραλήπτη τον ίδιο το δημιουργό ή και παραλήπτη τρίτο, φύλαξη της απόδειξης και διατήρηση της συγκεκριμένης επιστολής, στην οποία θα περιλαμβάνεται το έργο, κλειστής μέχρι -και εφόσον βέβαια- προκύψει κάποια διαφορά αναφορικά με το συγκεκριμένο έργο, όποτε και η εν λόγω επιστολή θα ανοιχθεί ενώπιον του δικαστηρίου από δικαστή, ο οποίος θα βεβαιώσει και το περιεχόμενό της.

 

Οι πρακτικές αυτές εξυπηρετούν αποδεικτικούς σκοπούς και λειτουργούν ως μαχητά τεκμήρια (που σημαίνει ότι επιδέχονται ανταπόδειξη) για το γεγονός ότι το συγκεκριμένο χρονικό σημείο είχε ήδη δημιουργηθεί το έργο από το δημιουργό και μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε περίπτωση που δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα και τρίτος αντιποιείται το έργο του δημιουργού. Έγκειται στη διακριτική ευχέρεια του δικαστή να εκτιμήσει την αποδεικτική ισχύ των πράξεων αυτών. Αν δεν έχει πραγματοποιηθεί καμιά από τις προαναφερθείσες ενέργειες από το δημιουργό, μπορεί αυτός να επικαλεστεί οποιοδήποτε άλλο αποδεικτικό στοιχείο τυχόν υφίσταται σύμφωνα με τους γενικούς κανόνες της Πολιτικής Δικονομίας για να αποδείξει την πατρότητά του (π.χ. μάρτυρες, έγγραφα).

 

Σύμφωνα με το υπάρχον νομικό πλαίσιο ο ΟΠΙ δεν μπορεί να συνεισφέρει με κάποιο τρόπο σε αυτήν τη διαδικασία εξασφάλισης του δημιουργού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δια της ατόπου μένει ο συμβολαιογράφος. :rolleyes:

Ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω, τι ζητανε σημερα συμβολαιογραφοι:

οι τιμες που θυμαμαι ηταν αυτες ακριβως που ανεφερα (20-40 ευρω).

Τα οποια δεν ηταν λιγα, αν σκεφτεις οτι επροκειτο για δουλεια 4 min...

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει διάφορα και ένας λόγος που δεν πήγα εξαρχής ήταν οι τσουχτερές τους τιμές. Μόλις πάω θα σας ενημερώσω...ή αν κάποιος ήδη γνωρίζει ας μας πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνω το εξής για να το έχουν υπόψιν τους όλοι οι ενδιαφερόμενοι. Πηγή: Ο Οργανισμός Πνευματικής Ιδιοκτησίας (όποιος θέλει ψάχνει και μόνος του στο site)

Ζητήματα κατοχύρωσης Πνευματικής Ιδιοκτησίας

Παντως σε παλιοτερες συζητησεις με δικηγορο (ειδικευμενο τοσο σε θεματα Πνευματικης Ιδιοκτησιας οσο και Ιnternet στην Ελλαδα)

μπορω να σου πω οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο "φλου" και καλα, οσο -ισως επιτηδες?- θελουν γενικως να τα παρουσιασουν εκει...

 

 

Έχω ακούσει διάφορα και ένας λόγος που δεν πήγα εξαρχής ήταν οι τσουχτερές τους τιμές. Μόλις πάω θα σας ενημερώσω...ή αν κάποιος ήδη γνωρίζει ας μας πει!

Για κατι τοσο "απλο", οσο ενα παραμυθι, διηγημα, ή στιχοι τραγουδιων:

η διαδικασια ειναι του 3-4λεπτου: συμπληρωνεις εσυ (!) το εντυπο του

[ουτε καν η γραμματεας] κι αυτος..καρατζιφραρει & βαζει σφραγιδα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν ξέρω αν στο παρελθόν ήταν όντως λιγότερο "φλου" τα πράγματα ή αν κάποιοι εσκεμμένα τα παρουσιάζουν τόσο δύσκολα σήμερα. Πάντως καθηγητές πανεπιστημίων και δημοσιογράφοι έχουν αναφερθεί στο μπάχαλο περι πνευματικών δικαιωμάτων και για την κλοπή μελετών τους ή στην δεύτερη περίπτωση των άρθρων τους (π.χ. στην διαδικτυακή δημοσιογραφία). Όπως και να έχει ας ευχηθούμε οτι τίποτα δυσάρεστο δεν θα μου συμβεί. :confused: :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως καθηγητές πανεπιστημίων και δημοσιογράφοι έχουν αναφερθεί στο μπάχαλο περι πνευματικών δικαιωμάτων και για την κλοπή μελετών τους ή στην δεύτερη περίπτωση των άρθρων τους (π.χ. στην διαδικτυακή δημοσιογραφία) :confused: :-(

Τα οποια ειχαν κατοχυρωσει, το κυνηγησαν μετα κι εχασαν,

ή δεν εκαναν απολυτως τιποτα -και απλως κλαιγονται after?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω πολλούς δημοσιογράφους ή ακόμα και καθηγητές που για κάποια "μικρομελέτη" τρέχουν για κατοχύρωση. Στην περίπτωση του δημοσιογράφου νομίζω οτι δεν έκανε τίποτα.Ο καθηγητής ανέφερε ότι το πιο απλό που πλέον κάνει είναι η συστημένη επιστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω πολλούς δημοσιογράφους ή ακόμα και καθηγητές που για κάποια "μικρομελέτη" τρέχουν για κατοχύρωση. Στην περίπτωση του δημοσιογράφου νομίζω οτι δεν έκανε τίποτα.Ο καθηγητής ανέφερε ότι το πιο απλό που πλέον κάνει είναι η συστημένη επιστολή.

Γενικως, μη νομιζεις οτι, κι ο κοσμος τριγυρω την ψαχνει πολυ, για να κατοχυρωσει πραγματα.

Για παραδειγμα, σε σχεση με την κατοχυρωση της διπλωματικης, το ειχα προτεινει σε > 45 (!)

ατομα, κι ειναι ζητημα οτι το εκαναν 4 μονο... Και, βασικα, δεν μιλαμε για "χαζα παιδακια"... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...