Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Postmort3m είπε

Μετά από 1-2 βδομάδες ξανα άναψε. Αυτή τη φορά πήγα στην Ραφήνα επειδή εκεί μένω. Το έβαλε στο μηχάνημα και έβγαλε τους εξής κωδικούς:

p0300, p0302, p0172

Φίλε μου οι κωδικοί σου αφορούν πρόβλημα στον 2ο κύλινδρο. Αυτό τώρα επειδή έχεις και υγραέριο μπορεί να φταίνε 2 πράγματα.......1) ο πολλαπλασιαστής. Δεν ξέρω αν το Punto έχει ξεχωριστό πολλαπλασιαστή για κάθε μπουζί ή έναν με 4 πίπες (όπως π.χ τα Opel). Σε κάθε περίπτωση τον αλλάζεις και μιας και θα την κάνεις την κίνηση, βγάλε και το συγκεκριμένο μπουζί και ρίξε μια ματιά προκειμένου να διαπιστωθεί από την εικόνα του την γενική κατάσταση της καύσης.

 2) προβληματικό μπεκ είτε υγραερίου είτε βενζίνης. Το πιο πιθανό μάλλον είναι του υγραερίου. Είναι τύπου ηλεκτροβαλβίδας να υποθέσω? Εκεί ψαχνεσαι για ξερύθμισμα του μπεκ μέσω του διαγνωστικού του αερίου. Να έχει βουλώσει δύσκολο, να τα έχει παίξει πιο πιθανό. Τα μπεκ υγραερίου τύπου βενζίνης δεν έχουν τέτοιες αστοχίες γι'αυτό υποθέτω ότι έχεις ηλεκτροβαλβίδας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, meletis_m είπε

 

Τι σύστημα υγραερίου έχεις  τι μάρκα; Lovato 

Να έχει μπουκωσει πρώτη φορά το ακούω .

Για τα μπουζί καλά σου είπε δείχνουν αρκετά πράγματα για το κινητηρα.

Όταν εννοείς το σύνδεσε στο μηχάνημα μόνο σε διαγνωστικο για να δειτε τους κωδικούς βλαβης ή σύνδεσε και το υγραέριο (εγκέφαλο) με καλωδιο και το είδε στο υπολογιστή; Mόνο σε διαγνωστικό νομίζω.

Το βγάλατε βόλτα στο δρόμο να δείτε τις ρυθμίσεις του υγραεριου εν κινήσει του οχήματος ; Οχι.

Μπορεί όντως να είναι ανάφλεξη( μπουζοκαλωδια ) , να ξέρεις το υγραέριο χρειάζεται καλή κατάσταση μπουζοκαλωδια και μπουζί. Και αυτά κάποιο όριο ζωής έχουν ~ 150.000 χιλιόμετρα Είχα κάνει service για το υγραέριο τον περασμένο Αύγουστο. Λες να περάσω πάλι απο εκεί να το κοιτάξει και ο υγραεριοεράς?

 

43 λεπτά πριν, Greektrooper είπε

Φίλε μου οι κωδικοί σου αφορούν πρόβλημα στον 2ο κύλινδρο. Αυτό τώρα επειδή έχεις και υγραέριο μπορεί να φταίνε 2 πράγματα.......1) ο πολλαπλασιαστής. Δεν ξέρω αν το Punto έχει ξεχωριστό πολλαπλασιαστή για κάθε μπουζί ή έναν με 4 πίπες (όπως π.χ τα Opel). Σε κάθε περίπτωση τον αλλάζεις και μιας και θα την κάνεις την κίνηση, βγάλε και το συγκεκριμένο μπουζί και ρίξε μια ματιά προκειμένου να διαπιστωθεί από την εικόνα του την γενική κατάσταση της καύσης.

 2) προβληματικό μπεκ είτε υγραερίου είτε βενζίνης. Το πιο πιθανό μάλλον είναι του υγραερίου. Είναι τύπου ηλεκτροβαλβίδας να υποθέσω? Εκεί ψαχνεσαι για ξερύθμισμα του μπεκ μέσω του διαγνωστικού του αερίου. Να έχει βουλώσει δύσκολο, να τα έχει παίξει πιο πιθανό. Τα μπεκ υγραερίου τύπου βενζίνης δεν έχουν τέτοιες αστοχίες γι'αυτό υποθέτω ότι έχεις ηλεκτροβαλβίδας.

Αυτό με τη ηλεκτροβαλβίδα που λες δεν το ξέρω.. Πως μπορώ να το βρώ? Ειναι καλύτερο να το πάω στο συνεργείο που είναι για υγραέριο ή στο γενικό συνεργείο πάλι?

Και κάτι άσχετο με αυτό... Είναι να περάσω κτεο σε ένα μήνα. Χρειάζεται κάτι extra που πρέπει να έχω επειδή είναι υγραεριοκίνητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Postmort3m είπε

Αυτό με τη ηλεκτροβαλβίδα που λες δεν το ξέρω.. Πως μπορώ να το βρώ? Ειναι καλύτερο να το πάω στο συνεργείο που είναι για υγραέριο ή στο γενικό συνεργείο πάλι?

Και κάτι άσχετο με αυτό... Είναι να περάσω κτεο σε ένα μήνα. Χρειάζεται κάτι extra που πρέπει να έχω επειδή είναι υγραεριοκίνητο?

Μπες εδώ αφού έχεις Lovato 

https://lovatohellas.gr/

και βρες κάποιον επίσημο να κάνει έλεγχο στο σύστημα. 

Εάν συνεχίσει το πρόβλημα με το αμάξι θέλει στο Γενικό συνεργείο.

Το αμάξι εάν το γυρίσεις βενζίνη δουλεύει κανονικά;

Όταν πας για το υγραέριο να του πεις να το βγάλετε στο δρόμο μια βόλτα και να δει το χαρτη

Βγάλε μία φωτογραφία τα μπεκ του υγραεριου.

Έχεις τα τετραγωνα ή τα στρογγυλά;

 

 

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2019 στις 9:13 ΜΜ, meletis_m είπε

Μπες εδώ αφού έχεις Lovato 

https://lovatohellas.gr/

και βρες κάποιον επίσημο να κάνει έλεγχο στο σύστημα. 

Εάν συνεχίσει το πρόβλημα με το αμάξι θέλει στο Γενικό συνεργείο.

Το αμάξι εάν το γυρίσεις βενζίνη δουλεύει κανονικά;

Όταν πας για το υγραέριο να του πεις να το βγάλετε στο δρόμο μια βόλτα και να δει το χαρτη

Βγάλε μία φωτογραφία τα μπεκ του υγραεριου.

Έχεις τα τετραγωνα ή τα στρογγυλά;

Βενζίνη δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Μόνο υγραέριο το έχω. Αν το γυρίσω βενζίνη μια χαρά είναι. Τώρα επειδή δεν έχω ιδέα τι και που είναι τα μπεκ του υγραερίου άστο.. Έστειλα ένα μήνυμα εκεί που είχα κάνει το service του υγραερίου να δούμε αν πρέπει να πάω. Αυτός στο γενικό συνεργείο δεν μου εμπνέει πολύ εμπιστοσύνη. Υπάρχει κανένα συνεργείο εντός Αττικής που να είναι αξιόπιστο και σχετικά φθηνό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Postmort3m είπε

Βενζίνη δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Μόνο υγραέριο το έχω. Αν το γυρίσω βενζίνη μια χαρά είναι. Τώρα επειδή δεν έχω ιδέα τι και που είναι τα μπεκ του υγραερίου άστο.. Έστειλα ένα μήνυμα εκεί που είχα κάνει το service του υγραερίου να δούμε αν πρέπει να πάω. Αυτός στο γενικό συνεργείο δεν μου εμπνέει πολύ εμπιστοσύνη. Υπάρχει κανένα συνεργείο εντός Αττικής που να είναι αξιόπιστο και σχετικά φθηνό? 

Αν ενοεις για μηχανικα μερη και σε βολευει το Ν.Ηρακλειο να σου στειλω μυνημα.πολυ καλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giannis2429 είπε

Παιδιά καμιά γνώμη για Lovato easy fast di άμεσου ψεκασμού? Το έχει κανείς; Αυτό μου πρότεινε ο εγκαταστατης.

Να προτιμήσω κάτι άλλο;

Σε Peugeot 206.

Αν εχεις εμπιστοσυνη στον εγκαταστατη οτι σου πει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν εχεις εμπιστοσυνη στον εγκαταστατη οτι σου πει .

Θέλω να πω αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία με το κιτ να αναφέρει τυχόν προβλήματα, θετικά, αρνητικά κλπ.

Τον εγκαταστατη τον βρήκα από κριτικές στο ίντερνετ πήγα μιλήσαμε μου φάνηκε οκ αλλά μέχρι εκεί. Ούτε τον ξέρω αλλά ούτε έχω κάποιον γνωστό(εμπιστοσύνης) να έχει βάλει κάπου για να μου προτείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, giannis2429 είπε

Θέλω να πω αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία με το κιτ να αναφέρει τυχόν προβλήματα, θετικά, αρνητικά κλπ.

Τον εγκαταστατη τον βρήκα από κριτικές στο ίντερνετ πήγα μιλήσαμε μου φάνηκε οκ αλλά μέχρι εκεί. Ούτε τον ξέρω αλλά ούτε έχω κάποιον γνωστό(εμπιστοσύνης) να έχει βάλει κάπου για να μου προτείνει.

Θα σου ελεγα πρωτα  να βρεις απο συσταση φιλου καποιο εγκαταστατη . Εκει ειναι το δυσκολο .Μετα υπαρχουν πολλα αξιοπιστα συστηματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, giannis2429 είπε

Παιδιά καμιά γνώμη για Lovato easy fast di άμεσου ψεκασμού? Το έχει κανείς; Αυτό μου πρότεινε ο εγκαταστατης.

Να προτιμήσω κάτι άλλο;

Σε Peugeot 206.

Ποιας χρονολογίας είναι το Peugeot 206 , γιατί εάν είναι παλιά χρονολογία 2000 νομίζω δεν είναι άμεσου ψεκασμου

Καλό σύστημα είναι το Lovato με αρκετή καλή αντιπροσωπεία πλέον , παλιότερα υπήρχε θέμα .

Προσοχή εδώ , στην τιμή που είπε θα είναι όλα τα εξαρτήματα της Lovato ; Εκτός απο την δεξαμενή εννοείται .

 

 

15 ώρες πριν, Postmort3m είπε

Βενζίνη δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Μόνο υγραέριο το έχω. Αν το γυρίσω βενζίνη μια χαρά είναι. Τώρα επειδή δεν έχω ιδέα τι και που είναι τα μπεκ του υγραερίου άστο.. Έστειλα ένα μήνυμα εκεί που είχα κάνει το service του υγραερίου να δούμε αν πρέπει να πάω. Αυτός στο γενικό συνεργείο δεν μου εμπνέει πολύ εμπιστοσύνη. Υπάρχει κανένα συνεργείο εντός Αττικής που να είναι αξιόπιστο και σχετικά φθηνό? 

 Κακώς ανα 500 χιλιόμετρα με γκάζι δούλεψε το και λίγο βενζίνη για 15-20 χιλιόμετρα .

Κάνει και καλό και στα μπέκ που δεν χρησιμοποιούνται όσο το δουλεύεις υγραέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Ποιας χρονολογίας είναι το Peugeot 206 , γιατί εάν είναι παλιά χρονολογία 2000 νομίζω δεν είναι άμεσου ψεκασμου

Καλό σύστημα είναι το Lovato με αρκετή καλή αντιπροσωπεία πλέον , παλιότερα υπήρχε θέμα .

Προσοχή εδώ , στην τιμή που είπε θα είναι όλα τα εξαρτήματα της Lovato ; Εκτός απο την δεξαμενή εννοείται .

 

Γεια χαρά. Το Peugeot είναι του 2006. Τελική τιμή μου είπε 750 + 50 το emulator που θέλουν όλα τα γαλλικά.

Ναι, το Lovato easy fast direct μου είπε, άμεσου ψεκασμού με μπεκ βενζίνης. Για την obd υποστήριξη δεν μου είπε κάτι.

Να του το αναφέρω;

Οπότε σαν κιτ είναι αξιόπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν ενοεις για μηχανικα μερη και σε βολευει το Ν.Ηρακλειο να σου στειλω μυνημα.πολυ καλος .

Στείλε μου. Ευχαριστώ. 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, giannis2429 είπε

Για την obd υποστήριξη δεν μου είπε κάτι.

Να του το αναφέρω;

Το δικό μου έχει OBD και είναι του 2012, μην αγχώνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Το δικό μου έχει OBD και είναι του 2012, μην αγχώνεσαι.

Οbd φυσά έχουν όλα τα αμάξια > 2000 

Οι εγκέφαλοι του υγραεριου χωρίζουν σε obd και μη obd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...