Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, mixos1987 είπε

Καλησπερα παιδια, Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η ρυθμιση εγινε στο δρομο ναι και η αληθεια ειναι οτι δεν μου εκανε εντύπωση για τα ποσοστα ψεκασμου που μου είπε ότι μου ρυθμισε οταν μου εκγατεστησε τ κιτ καθως παντου διαβαζω οτι ειναι καλο ν υπαρχει ενα 5-8% ψεκασμου κοντα στις 3000 στροφές και στα γκαζια λιγο παραπανω. Οποτε αυτο δεν με παρεξενεψε. Τωρα τ ψαχνω εν τελη να βαλω προσομοιωτη σταθμης βενζινης αλλα ενημερωνομαι οτι διάφορα μοντελα της ΑΕΒ βγαζουν προβληματα, οποτε λεω να κινηθω σε προσομοιωτη της brc οπως είναι και τ υπολοιπο κιτ. Εχει καποιος υπόψην του να μου πει εμπειρία και αξιοπιστία? 

Εάν υπάρχει της BRC , βάλε της BRC. Όμως μήπως και της BRC το φτιάχνει η aeb .  Προβλήματα που αναφέρονται ; Γιατί στη ουσία ο εξομοιωτής κρατάει τη μνήμη ,για να σου δείχνει καύσιμο . Συμβουλέψου και το εγκατάσταση σου. Επιπλέον να μη αφήνεις τη βενζίνη πάνω από 1-2 μήνες και να έχει τουλάχιστον ≥¼

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Εάν υπάρχει της BRC , βάλε της BRC. Όμως μήπως και της BRC το φτιάχνει η aeb .  Προβλήματα που αναφέρονται ; Γιατί στη ουσία ο εξομοιωτής κρατάει τη μνήμη ,για να σου δείχνει καύσιμο . Συμβουλέψου και το εγκατάσταση σου. Επιπλέον να μη αφήνεις τη βενζίνη πάνω από 1-2 μήνες και να έχει τουλάχιστον ≥¼

Αυτό με την βενζίνη ότι δεν πρέπει να μείνει καιρό δεν μπορώ να το καταλάβω έχω παπάκι που έχω να το καβαλησω από τον προηγούμενο Σεπτέμβρη το είχα γεμίσει την τελευταία μέρα που το καβάλησα από τότε το βάζω μπρος μια φορά τους δύο μήνες για 10 - 15 λεπτά εκτός από εχθές που δούλευε πάνω από ώρα και δουλεύει μια χαρά. Είναι ψεκασμού efi

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αυτό με την βενζίνη ότι δεν πρέπει να μείνει καιρό δεν μπορώ να το καταλάβω έχω παπάκι που έχω να το καβαλησω από τον προηγούμενο Σεπτέμβρη το είχα γεμίσει την τελευταία μέρα που το καβάλησα από τότε το βάζω μπρος μια φορά τους δύο μήνες για 10 - 15 λεπτά εκτός από εχθές που δούλευε πάνω από ώρα και δουλεύει μια χαρά. Είναι ψεκασμού efi

Δε έχω φωτογραφίες να σου δείξω να δεις τη ζημιά  . Σε γνωστού όχημα που είχε μετατραπεί σε υγραέριο , είχε αφήσει πάνω από ¾ βενζινη για πάνω από 4 μήνες , στη αρχή δε είχε θέμα . Όμως με το καιρό η βενζίνη αλλοιώθηκε πέρα από τη πρωινή εκκίνηση που είχε θέμα , η βενζίνη έγινε σαν κόλλα. Έμεινε από αντλία καυσίμου, κατεβάσαμε ρεζερβουάρ καυσίμου για καθαρισμό , και αλλάξαμε και αντλία καυσίμου όπως και το φίλτρο καυσίμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αυτό με την βενζίνη ότι δεν πρέπει να μείνει καιρό δεν μπορώ να το καταλάβω έχω παπάκι που έχω να το καβαλησω από τον προηγούμενο Σεπτέμβρη το είχα γεμίσει την τελευταία μέρα που το καβάλησα από τότε το βάζω μπρος μια φορά τους δύο μήνες για 10 - 15 λεπτά εκτός από εχθές που δούλευε πάνω από ώρα και δουλεύει μια χαρά. Είναι ψεκασμού efi

Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Κι εγώ είχα βάλει φουλ βενζίνη επί καραντίνας (περασμένα μεγαλεία) και κράτησε 6 μήνες+ και ήταν και θερινοί οι μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, meletis_m είπε

Δε έχω φωτογραφίες να σου δείξω να δεις τη ζημιά  . Σε γνωστού όχημα που είχε μετατραπεί σε υγραέριο , είχε αφήσει πάνω από ¾ βενζινη για πάνω από 4 μήνες , στη αρχή δε είχε θέμα . Όμως με το καιρό η βενζίνη αλλοιώθηκε πέρα από τη πρωινή εκκίνηση που είχε θέμα , η βενζίνη έγινε σαν κόλλα. Έμεινε από αντλία καυσίμου, κατεβάσαμε ρεζερβουάρ καυσίμου για καθαρισμό , και αλλάξαμε και αντλία καυσίμου όπως και το φίλτρο καυσίμου.

Δηλαδή πρέπει κάθε δύο μήνες να την καίμε; εγώ όταν πήρα το αμάξι έβαλα 50 ευρώ και πήγε λίγο ποιο πάνω από την μέση τώρα είναι λίγο ποιο κάτω γιατί εκτός ότι καίει όταν το βάζω μπροστά εκανα και 20-25 χιλιόμετρα με βενζίνη.

Αντε να πω στην γυναίκα μου ότι πρέπει να το πάω ρεζέρβα και να βάλω 50 ευρώ βενζίνη, θα με διώξει από το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δηλαδή πρέπει κάθε δύο μήνες να την καίμε; εγώ όταν πήρα το αμάξι έβαλα 50 ευρώ και πήγε λίγο ποιο πάνω από την μέση τώρα είναι λίγο ποιο κάτω γιατί εκτός ότι καίει όταν το βάζω μπροστά εκανα και 20-25 χιλιόμετρα με βενζίνη.

Αντε να πω στην γυναίκα μου ότι πρέπει να το πάω ρεζέρβα και να βάλω 50 ευρώ βενζίνη, θα με διώξει από το σπίτι.

Μπορείς να βάζεις κάθε δεύτερο γέμισμα μικρή ποσότητα βενζίνης για να έχεις ένα μίγμα νέας με παλιάς.

Παράδειγμα: τα δύο γεμίσματα υγραερίου βγάζουν 600χλμ και μέσα σε αυτά καίει και 10 λίτρα βενζίνη. Οπότε κάθε δεύτερο βάλε και 10 λίτρα βενζίνη. Βέβαια με αρχική ποσότητα το 1/4 ή 1/3 του δοχείου βενζίνης.

Ανέκαθεν μου άρεσαν τα συστήματα που αυτόματα έκαιγαν και 10-15% βενζίνη. Έτσι είχες μια κατανάλωση βενζίνης, δεν έμενε πολύ καιρό, και δούλευαν και τα μπεκ, αντλίες κα χωρίς να το σκέφτεσαι...

Επεξ/σία από filarhos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ σωστα οσα λέτε και πολύ συμβουλευτικα. Ειχα την απορια και εγω ποσο καταναλωση ειναι πια αυτο τ 8% η' στ ζορικα 18% καταναλωση βενζινης παραλληλα με τ υγραεριο. Οποτε αλανια σε περίπτωση που δεν τ βαλω τον προσομοιωτη, διοτι από χθες τ ψαχνω άρκετα και ισως τελικα δεν θελω να επιβαρύνω τ αμαξι με μια ακομα μετατροπη και σε αλλο συστημα, τουλαχιστον να τ μαθω εμπειρικα με βαση τα χιλιομετρα ποση Βενζίνη εχω στο ντεποζιτο. Και εχω και μια χαζή ερωτηση, αν τ παω εμπειρικα και ενω ξερω οτι εχω μεσα πανω απο μισο ντεποζιτο 100αρας βενζινης, ποσο πειράζει να είναι μονιμα αναμμενο η ενδειξη της βενζίνης?? Ξαναλεω με το δεδομενο οτι ξερω οτι εχω μέσα πολυ βενζινη αλλα τ λαμπακι αναμμενο σταθερά. Περα απο τ ψυχολογικο δικο μου κομματι(😂😂😂), επηρεαζει καπου αλλου τ αμαξι?? 

Επεξ/σία από mixos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μένει καιρό η βενζίνη έχεις θέματα μετά όταν το βάζεις μπροστά με missfire σε κάποιο κύλινδρο. Κλασσικό πρόβλημα σε όσους έχουμε αέριο. Βάζεις καινούρια βενζίνη και ρίχνεις και ένα καθαριστικό liquy moly μέσα στο ντεπόζιτο και για αρκετό καιρό μετά είσαι οκ. Μόλις ξανακάνει τέτοια κόλπα πάλι ρίχνεις ένα καθαριστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, unforgiven είπε

Σκέφτομαι, μιας τα CNG σε λίγο θα τα πουλάνε όσο κάνουν καινούρια, να πάρω ένα Huyndai i10 1.0 με εργοστασιακό LPG. Έχει κάποιος σχετική πείρα;

Ποιας χρονολογίας ; 

Έχω συγγενή με i20 εργοστασιακό είναι του 2016 ( το αμάξι βέβαια είναι εισαγωγής )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Ποιας χρονολογίας ; 

Έχω συγγενή με i20 εργοστασιακό είναι του 2016 ( το αμάξι βέβαια είναι εισαγωγής )

Κάπου εκεί κοιτάζω. Από 16-17 με κάτω από 100.000χμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Κάπου εκεί κοιτάζω. Από 16-17 με κάτω από 100.000χμ

Πρόβλημα δε έχεις . Δεν ξέρω τι σύστημα φοράει βέβαια όσο αφορά τη υποστήριξη , και εάν μπορείς να πας και σε ανεξάρτητο εγκατάσταση. Πάντως πρόβλημα δε έχει και είχε ελεγχθεί αρκετά λόγω εισαγωγής . Έχει κάνει 20,000 / 1 χρόνο που το έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, unforgiven είπε

Σκέφτομαι, μιας τα CNG σε λίγο θα τα πουλάνε όσο κάνουν καινούρια, να πάρω ένα Huyndai i10 1.0 με εργοστασιακό LPG. Έχει κάποιος σχετική πείρα;

αν υπάρχουν πρατήρια cng που να εξυπηρετούν καλό είναι να το ψάξεις μήπως φερεις απο έξω . Βόλο αναλαμβάνει ένας αν ενδιαφέρεσαι ,στείλε pm , αλλά σίγουρα φθηνό δε θα είναι , απλά λίγο καλύτερα απο ότι βλέπεις στο car.gr όμως θα είναι 100% ελεγμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, unforgiven είπε

Σκέφτομαι, μιας τα CNG σε λίγο θα τα πουλάνε όσο κάνουν καινούρια, να πάρω ένα Huyndai i10 1.0 με εργοστασιακό LPG. Έχει κάποιος σχετική πείρα;

Γι αυτό κι εγώ κατέβασα 2ο ibiza από Γερμανία, fr έκδοση με πολύ εξοπλισμό... σε τιμή που δεν υπάρχει.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν υπάρχουν πρατήρια cng που να εξυπηρετούν καλό είναι να το ψάξεις μήπως φερεις απο έξω . Βόλο αναλαμβάνει ένας αν ενδιαφέρεσαι ,στείλε pm , αλλά σίγουρα φθηνό δε θα είναι , απλά λίγο καλύτερα απο ότι βλέπεις στο car.gr όμως θα είναι 100% ελεγμένο

Τον εκεί αντιπρόσωπο της Fiat λες ε;

 

48 λεπτά πριν, terry308 είπε

Γι αυτό κι εγώ κατέβασα 2ο ibiza από Γερμανία, fr έκδοση με πολύ εξοπλισμό... σε τιμή που δεν υπάρχει.... 

Περιμένω pm, αν είναι εύκολο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...