Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουτε που το προσεξα απο το αγχος μου :Ρ

μιλησα και online ( απιστευτη εξυπηρετηση αυτοι οι τυπου στο ebay )

και μου ειπαν οτι αποσυραν για καποιους λογους τα αντικειμενα του χρηστη και τον διαγραψαν..κατι τετοια..και εκανα ηδη παραπονα στο paypal..

τελευταια ερωτηση

53350745.th.jpg

αυτο το ( - ) τι σημαινει?οτι τα τραβηξε τα λεφτα Η οχι?

να παρω στη citibank να ρωτησω?

( εσβησα και τις φωτος απο το imageshack :Ρ

και ελπιζω να τις αφαιρουν και να μην μενουν θαμενες στο server τους )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Φυσικα τα πηρε, αλλωστε σου ηρθε και το μηνυμα απο την τραπεζα σου. Εγω συνεχιζω να πιστευω οτι το πιο πιθανο ειναι να σου ερθουν τα πραγματα παντως! Δεν κανουμε dispute πριν επικοινωνησουμε με τον πωλητη και πριν περασει ευλογο χρονικο διαστημα ωστε να παραλαβουμε.

Μου εχει τυχει 3-4 φορες να σβηνουν χρηστη απο το eBay αλλα παρολα αυτα να ερχονται τα αντικειμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη ειμαι καινουριος στο ebay μεχρι τωρα το χρησιμοποιουσε ο αδερφος μου και ειχε δηλωμενη την παλια διευθυνση.Απο τα παραπανω σημαινει οτι εχουν φτασει στο καταστημα και μπορω να τα παραλαβω?Διοτι δεν προκεται να μου ερθει καμια ειδοποιηση..:P

 

 

Eλυσα την απορια μου μονος μου τελικα..Ευχαριστω..

Επεξ/σία από Flaco
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση πληρωμης και οχι αποστολης του αντικειμενου απο τον πωλητη που μπορω να το καταγειλω?πως θα επικοινωνισω με το ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση πληρωμης και οχι αποστολης του

Aνοιγεις dispute στο paypal οτι δεν ελαβες το αντικειμενο και ζητας full refund (επιστροφη χρηματων).

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:11 ----------

 

Τα πράγματα από Kίνα ποσό καιρό κάνουν να ερθουν
Γενικα απο Κινα συνηθως 15 μερες και ανω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
σε περιπτωση πληρωμης και οχι αποστολης του αντικειμενου απο τον πωλητη που μπορω να το καταγειλω?πως θα επικοινωνισω με το ebay?

 

Ωπα!

Μηπως μιλας για το εικονιδιακι με το κιτρινο πακετο διπλα στο εικονιδιακι της πληρωμης;

Αν ειναι αυτο τοτε μην το παιρνεις και πολυ στα σοβαρα, περιπου το 1/4 των πωλητων δεν το τσεκαρουν. Εχω παραλαβει πολλα χωρις να ειναι τσεκαρισμενο το εικονιδιο αυτο.

 

Μονο αν τον ρωτησες και σου ειπε οτι δεν το εστειλε κανεις οτι σου ειπε ο "gigo6125913"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου κάνανε refund 10$ για μία ταλαιπωρία σε μία αγορά απο Αμερική. Στο paypal balance εχω 0 ευρώ. Τα λεφτά αυτά πηγαίνουν απευθείας στην πιστωτική μου κάρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τώρα είδα ότι τα έστειλε στην κάρτα. Ετσι γράφει στο mail τουλάχιστον.
Oταν γινεται refund στο paypal και εχεις πληρωσει με καρτα τοτε τα χρηματα επιστρεφονται στον τραπεζικο σου λογαριασμο σε 2 εργασιμες ημερες περιπου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν γινεται refund στο paypal και εχεις πληρωσει με καρτα τοτε τα χρηματα επιστρεφονται στον τραπεζικο σου λογαριασμο σε 2 εργασιμες ημερες περιπου.

 

Στην καρτα επιστρεφονται κ ΟΧΙ στον τραπεζικο σου λογαριασμο...

Κ κατι αλλο,εχει κανεις παρατηρησει καθυστερηση με τα ΕΛΤΑ??

Απο 1-2 Δεκεμβριου εχουν φυγει πραγματα απο Αμερικη,Hong Kong κ Αγγλια κ ακομα απο τα 5 αντικειμενα εχω παραλαβει μονο το ενα κ αυτο εγινε προχθες...

Παντα απο Αγγλια εκαναν 4-5 μερες το πολυ...Aπο Ηοng Kong γυρω στην εβδομαδα 10 μερες κ Αμερικη γυρω στις 4-5 μερες παλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εγώ πληρώνω με χρεωστική, δηλαδή τα λεφτά φεύγουν απ' ευθείας από το διαθέσιμο υπόλοιπο του λογαριασμού μου στην τράπεζα τη στιγμή της πληρωμής. Στη μία και μοναδική επιστροφή χρημάτων που είχα μέχρι τώρα, τα χρήματα έμειναν στο paypal και δεν γύρισαν στον τραπεζικό λογαριασμό μου. Ίσως αν ήταν πιστωτική η κάρτα να έμπαιναν στην κάρτα, αλλά στη χρεωστική δεν γίνεται να μπουν.

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι κάτι με ρώτησε όταν έγινε η επιστροφή. Νομίζω αν θέλω να μπουν τα λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό και έλεγε ότι έπρεπε να τον δηλώσω πριν αποδεχτώ την επιστροφή. Υπέθεσα ότι εννοούσε αν θέλω να τραβάω γενικά λεφτά από το paypal και απάντησα όχι γιατί δεν σκοπεύω να πουλήσω τίποτα. Ίσως όμως να ζητούσε τον συνδεδεμένο με την χρεωστική λογαρασμό για να κάνει την επιστροφή εκεί. Δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτόματα μέσω της κάρτας όμως;

 

Ποιος ξέρει; Όπως και να έχει και στο paypal χαμένα δε θα πάνε :-D

 

2. Για τον φίλο που ρωτάει για EMS από Κίνα, η δική μου παραγγελία έφυγε 25/11 και έφτασε σε 10 εργάσιμες (έχω την αίσθηση όμως ότι την είχαν 2 μέρες στο πόρτα-πόρτα Κομοτηνής και κωλοβάραγαν). Όσο πλησιάζουν οι γιορτές όμως, πιθανώς να καθυστερούν λίγο περισσότερο. Και εννοείται ότι στο τελωνείο έμεινε 1', γιατί αν σου ανοίξουν το δέμα εκεί, μπορεί να καθυστερήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα κλεινω ενα μηνα που περιμενω 3 μικρα δεματακια απο κινα.να κανω dispute στον τυπα στο παυπαλ?ειναι πολυ μικρο το κοστος αλλα ενταξει ετσι για το γαμωτο.Εχω επικοινωνια μαζι του,λεει οτι τα χει στειλει και να περιμενω.τι να κανω?

η διαδικασια για το dispute περιγραφεται αναλυτικα καπου στο παυπαλ?

οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη παιδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...