Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε, δυστυχώς θα περιμένεις πολύ! Οπλίσου με υπομονή. Πέρσι ρούχα από Αμερική (Tommy hilfiger) κάνανε 40 μέρες...

δηλαδή τα χριστούγεννα δεν τα προλαβαίνουν εε?

(λαμπάκια..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χτυπα και τον αριθμο αποστολης στο

1)http://www.elta-courier.gr/trackit/

2) www.elta.gr και πατα track and trace

 

Πέντε φορές είχα πάει στο ταχυδρομείο, έλεγα πως τα έκλεψε κάποιος τα πράγματα. Μιλούσα με τον προϊστάμενο στα ΕΛΤΑ στην Τούμπα, και δεν τα έβρισκε πουθενά και όταν ήρθαν φάνηκε που είχαν σταματήσει! Πλήρωσα 3 ευρώ για την παραμονή τους στο Τελωνείο (όχι εκτελωνισμό, φύλαξη μόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Αποφάσισα να κάνω και εγώ την πρώτη μυ αγορά από ebay.com και έχω σταμπάρει ένα Stone Island μπουφάν από το Hong Kong,στην περιγραφεί του λέει ότι είναι καινούργιο με την ετικέτα του και το δείχνει και στην φώτο...υπάρχει τώρα περίπτωση να μην είναι ίδιο όπως είναι στην φώτο και να είναι και μεταχειρισμένο? ..το κόστος του λέει ότι είναι 44.99$...θα έχω κάνα πρόβλημα με το τελωνείο?

 

Ευχαριστώ και σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις μου:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Αποφάσισα να κάνω και εγώ την πρώτη μυ αγορά από ebay.com και έχω σταμπάρει ένα Stone Island μπουφάν από το Hong Kong,στην περιγραφεί του λέει ότι είναι καινούργιο με την ετικέτα του και το δείχνει και στην φώτο...υπάρχει τώρα περίπτωση να μην είναι ίδιο όπως είναι στην φώτο και να είναι και μεταχειρισμένο? ..το κόστος του λέει ότι είναι 44.99$...θα έχω κάνα πρόβλημα με το τελωνείο?

 

Ευχαριστώ και σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις μου:-)

 

τα κινέζικα (και το Χονγκ Κόνγκ εκεί ανήκει) είναι 80% αντίγραφα του είδους ακόμα και στην ετικέτα. Μην φαντάζεσαι πως με κάτω από 30 ευρώ θα πάρεις τίποτε τρομερό!

Όσο για το τελωνείο μην φοβάσαι αρκεί να μην έρθει με κούριερ, γιατί τα κούριερ έχουν δικούς τους εκτελωνιστές και θέλουν κι αυτοί να "βγάλουν" κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση και από εμένα.

Θέλω να παραγγείλω μία ηλεκτρονική συσκευή από κάποιον πωλητή στην Αμερική, ο οποίος δεν κάνει τις γνωστές τανζανιές (δώρο, μικρότερη αξία κλπ).

Το προιόν στην Ελλάδα στοιχίζει περίπου 880€ ενώ στο e-bay με τα μεταφορικά στοιχίζει περίπου 480€.

Συμφέρει να το παραγγείλω ή θα μου ζητήσει το τελωνείο άλλα 400€.

Σε αυτή την περίπτωση το παίρνω από Ελλάδα.

Δε ξέρω αν βοηθάει αλλά αναφέρει ότι η αποστολή γίνεται μέσω USPS Priority Mail International.

 

Πάντως πριν λίγο καιρό που είχα πάρει ηλεκτρονική συσκευή από Αμερική και είχαν αναγράψει κανονικά το προιόν πλήρωσα μόνο τα 3€ για να την παραλάβω. Αλλά τότε το προιόν στοίχιζε 50€ με τα μεταφορικά.Τώρα έίναι πιο μεγάλο το ποσό και είμαι λίγο επιφυλακτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα jean απο το ebay και κάνει 59,99 δολάρια και τα μεταφορικά είναι 18,99....(Standard Int'l Flat Rate Shipping)

θα πληρώσω και στο τελωνείο όταν θα έρθει?

πως μπορώ να το αποφύγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση και από εμένα.

Θέλω να παραγγείλω μία ηλεκτρονική συσκευή από κάποιον πωλητή στην Αμ

Mε USPS κατα 99% δεν πληρωνεις τελωνειο γιατι ερχεται μεσω ΕΛΤΑ.Ζητα του να το μαρκαρει ως used ή sample.Λογικα θα το ασφαλισει για ολοκληρη την αξια. Αν σου δηλωσει μικροτερη αξια τοτε το αφαλίζει και για την μειωμενη αυτη τιμη.Οποτε δεν το συμφερει να παρει το ρισκο.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:49 ----------

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα jean απο το ebay και κάνει 59,99 δολάρια και τα μεταφορικά είναι 18,99

Διαβασε τα προηγουμενα posts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια και πάλι, η παραγγελία μου ανανεώθηκε, τι κάνω τώρα? ευχαριστώ

paragelia.jpg

βάζω και αυτό απο τα ΕΛΤΑ μήπως και βοηθήσει..

Capture.jpg

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια και πάλι, η παραγγελία μου ανανεώθηκε, τι κάνω τώρα? ευχαριστώ

paragelia.jpg

βάζω και αυτό απο τα ΕΛΤΑ μήπως και βοηθήσει..

Capture.jpg

 

Απ οτι εχω καταλαβει το δεμα σου εχει φτασει στην ελλαδα απλα ειναι στ καταστημα του αεροδρομιου και εχει σταλει στο καταστημα της περιοχης..Λογικα σημερα-αυριο θα γραφει στ track and trace του ΕΛΤΑ "ειδοποιηση"..Δηλαδα εφτασε και σου ηρθε η ειδοποιηση να το παραλαβεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω με την σειρά μου οτι δεμα που περιμενα απο κινα ηρθε τελικα μετα απο 40 μερες,ολα κομπλε βεβαια.και να ευχαριστησω οσους μου παν να περιμενω ακομη μια βδομαδα για το dispute,και γενικα για τις συμβουλές.so αν περιμενει κανεις κατι απο ασια μερια μην απελπιζεται αλλα να περιμένει.

στο θεμα μας τωρα περιμενω τωρα κατι απο αμερικα.ο πωλητης μου εδωσε το τρακινγκ ναμπερ αλλα αυτό εδώ και μια εβδομαδα μου βγάζει το ιδιο,τουτεστιν:

Status: Acceptance

 

Your item was accepted at 4:31 PM on December 15, 2009 in ROSEMEAD, CA 91770. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

 

ειναι νορμαλ αυτό?επικοινωνησα και με τον πωλητη σημερα,ελπιζω να επικοινωνησει συντομα.

οποιος γνωριζει ας αφησει λιγη γνωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...