Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εχετε παρατηρησει καμια αυξηση της καθυστερησης τον τελευταιο μηνα; Απο 30 δεματακια που πληρωθηκαν απο 1-11-2009 μεχρι 14-11-2009 εχουν ερθει μονο 4 και μαλιστα τα 2 ειναι 14-11-2009!! Ενα αλλο μαλιστα (συστημενο ομως) εφυγε απο Κινα 25-11-09 και ηρθε 30-11-2009!

 

Παιζει κανενα κολημα γενικοτερα ή ο ταχυδρόμος μου ειναι καθε χρονο και χειροτερος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

υπάρχει μια καθυστέρηση δεμάτων από το Hong Kong, αλλά δεν είναι κάτι σίγουρο, 2 δέματα από την χώρα αυτή το ένα ήρθε σε 2 μήνες το άλλο σε 2 εβδομάδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κάποιες ερωτήσεις που πιθανόν εχουν ήδη απαντηθεί απλά δεν μπορ'ω να ελένξω 2840 ποστς ενα προς ενα.

 

Λοιπόν:

 

Πρώτον,αμα θέλω να πουλήσω ή να αγοράσω κάτι,το αγγλικό site ή το αμερικάνικο είναι καλύτερο?

 

Δεύτερον,αμα πουλήσω κάτι τότε,το αντικείμενο πώς μεταφέρεται στον αγοραστή και ποια ειναι τα εξοδα?

 

Τελος,για να αγορασω κατι,τι πρεπει να κοιταξω ωστε να μην πιαστώ ¨κοροϊδο¨...

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πληρώσω τα fees προς το ebay και όταν πατάω Pay μου βγάζει το εξής μύνημα: "Sorry, we only support USD,EUR currency for one time PayPal payment." με αποτέλεσμα εδώ και αρκετές μέρες να το έχω απλήρωτο! Δεν μου το έχει ξαναπαρουσιάσει αυτό!

Τι πρέπει να κάνω???

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε παρατηρησει καμια αυξηση της καθυστερησης τον

Και εγώ περιμένω 2 δέματα από Hong Kong εδω και 30 μερες.Ισως οφείλεται και στις απεργίες στα Λιμάνια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω ακούσει και από αλλού ότι αργούν λίγο τα δέματα από Ασία τώρα τελευταία.Ίσως να φταίει ότι πλησιάζουν οι γιορτές και έχει πέσει πολλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση..Νομιζα οτι ειχα αλλαξει την διευθυνση μου αλλα τελικα δεν το ειχα κανει..Και μου εστειλαν κατι προς την παλια μου..Δηλαδη η ειδοποιηση θα παει εκει..Το δεμα εχει tracking code οποτε λογικα θα γνωριζω ποτε θα φτασει Ελλαδα.Θα μπορεσω ομως να το παρω απο το ΕΛΤΑ χωρις το χαρτακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση..Νομιζα οτι ειχα αλλαξει την διευθυνση μου αλλα τελικα δεν το ειχα κανει..Και μου εστειλαν κατι προς την παλια μου..Δηλαδη η ειδοποιηση θα παει εκει..Το δεμα εχει tracking code οποτε λογικα θα γνωριζω ποτε θα φτασει Ελλαδα.Θα μπορεσω ομως να το παρω απο το ΕΛΤΑ χωρις το χαρτακι?

 

Νομίζω πως δεν γίνεται,είναι απαραίτητο το χαρτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση..Νομιζα οτι ειχα αλλαξει την διευθυνση μου αλλα τελικα δεν το ειχα κανει..Και μου εστειλαν κατι προς την παλια μου..Δηλαδη η ειδοποιηση θα παει εκει..Το δεμα εχει tracking code οποτε λογικα θα γνωριζω ποτε θα φτασει Ελλαδα.Θα μπορεσω ομως να το παρω απο το ΕΛΤΑ χωρις το χαρτακι?

 

Μπορείς να το πάρεις και χωρίς το χαρτάκι, αν ξέρεις σε πιο ταχυδρομικό γραφείο να πας. Το πρόβλημα είναι ότι είναι πιο δύσκολο να στο βρουν και αν πας σε ώρα αιχμής ή αν ο υπάλληλος δεν γουστάρει μπορεί να έχεις πρόβλημα. Να έχεις μαζί σου ταυτότητα φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω μια παραγγελία απο Hong Kong που αυριο θα κλεισει 3 βδομαδες.ελπιζω να ερθει καποια στιγμή..να ρωτήσω κατι ομως.ποιο ειναι το χρονικο διαστημα μεσα στο οποιο μπορείς να αφήσεις feedback??υπαρχει ας πουμε περιορισμός στον ένα μήνα?

αν γνωριζει κανείς θα του ημουνα ευγνωμων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις καθυστερήσεις για τα δέματα από China παραθέτω το mail που μου έστειλε το ebay:

 

Dear customers,

Thank you for purchasing.

If you have received the item,please ignore this email.

 

Due to the overwhelming amount of mails and the shortage of airplanes, the

air mail and registered air mail from Hong Kong to most countries will probably

get delayed and will take around 15 - 30 days, that's 1 - 2 weeks longer

than usual. This time will be longer if there is anything unusual such as

bad weather, customs inspection or public vacations in Hong Kong or in your

country. The delivery to countries in South America, Middle East, Africa

and Europen countries like Italy, Spain, France may occasionally take up

to 4 - 6 weeks or longer. We ask for your kind attention to this and your

understanding is highly appreciated.

Our goal is to make sure you are a happy buyer and pleasant shopping with

us. Please email us before leaving any 1 or 2 ratings, negative feedback

or open any dispute. We understand the concerns and frustrations you might

have, and will do our endeavor to resolve the issues. Please give us the

opportunity to resolve any problem.

 

Το συμπέρασμα: υπομονή........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα πριν λιγο κατι παππουτσια απο γερμανια απο ebay και αμεσως πληρωσα τον πωλητη, μου ηρθε και αποδειξη απο το paypal τα παντα ολα,ομως πριν λιγη ωρα μου εστειλε email ο πωλητης και μου ειπε να πληρωσω εγω ομως του εστειλα μηνυμα οτι ηδη πληρωσα τωρα τι θα γινει θα το καταλαβει παιδια ειναι η πρωτη μου συνναλλαγη στο ebay και επιπλεον μου ζητησε διευθυνση γιατι μου την ζητησε δεν φαινεται στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γινει επιτελους με τα δέματα απο Κινα και Hong Kong;

Περιμενω 4 δεματα εδω και 35 μερες.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:36 ----------

 

Eχω μια παραγγελία απο Hong Kong που αυριο θα κλεισει 3 βδομαδες.ελπιζω να ερθει καποια στιγμή..να ρωτήσω κατι ομως.

Για feedback δεν υπαρχει οριο. Για να ανοιξεις dispute στο paypal ομως αν κατι παει στραβα ειναι 45 ημερες απο την ημερομηνια πληρωμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...