Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα κλεινω ενα μηνα που περιμενω 3 μικρα δεματακια απο κινα.να κανω dispute στον τυπα στο παυπαλ?ειναι πολυ μικρο το κοστος αλλα ενταξει ετσι για το γαμωτο.Εχω επικοινωνια μαζι του,λεει οτι τα χει στειλει και να περιμενω.τι να κανω?

η διαδικασια για το dispute περιγραφεται αναλυτικα καπου στο παυπαλ?

οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη παιδες...

 

Τα 2 τελευταία δεματάκια που παρέλαβα με απλό ταχυδρομείο από Κίνα, έκαναν 1 μήνα + 2 ημέρες και 1 μήνα παρά 4 ημέρες, οπότε είσαι στο όριο. Βάλε και τις καθυστερήσεις λόγω γιορτών...

 

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις άλλες 10 ημέρες. Να κάνεις δηλαδή το dispute λίγο πριν την προθεσμία των 45 ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις άλλες 10 ημέρες. Να κάνεις δηλαδή το dispute λίγο πριν την προθεσμία των 45 ημερών.

 

Θενκς για την αμεση απαντηση.και εγω λεω να περιμενω λιγο ακομη!

περι dispute ομως θελω να ρωτησω κατι.ωραια υπαρχει αυτο το οριο των 45 ημερων αλλα αν ας πουμε το κανω 5 ημερες πριν ληξει αυτό το οριο θα υπαρχει προβλημα?

δηλαδη υπαρχει και καποια μετεπειτα διαδικασια αφου το κανεις το dispute?πρεπει να περιμενεις καποιες μερες ας πουμε?

αν γνωριζεις και επ αυτου εισαι θεος ηλιος χειμερινός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς για την αμεση απαντηση.και εγω λεω να περιμενω λιγο ακομη!

περι dispute ομως θελω να ρωτησω κατι.ωραια υπαρχει αυτο το οριο των 45 ημερων αλλα αν ας πουμε το κανω 5 ημερες πριν ληξει αυτό το οριο θα υπαρχει προβλημα?

δηλαδη υπαρχει και καποια μετεπειτα διαδικασια αφου το κανεις το dispute?πρεπει να περιμενεις καποιες μερες ας πουμε?

αν γνωριζεις και επ αυτου εισαι θεος ηλιος χειμερινός!

 

Όταν κάνεις dispute, το paypal σε φέρνει στην ουσία σε επαφή με τον πωλητή για να "τα βρείτε". Αν δεν τα βρείτε τότε κάνεις claim και αποφασίζει το paypal τι θα γίνει. Έχεις 20 ημέρες προθεσμία για να κάνεις claim από την ημέρα που έκανες dispute.

 

Πάντως στείλε και κανά μήνυμα (κατά προτίμηση μέσω ebay) στον πωλητή για να του πεις ότι δεν έλαβες τίποτα και δες τι θα σου απαντήσει πριν κάνεις dispute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Τα 2 τελευταία δεματάκια που παρέλαβα με απλό ταχυδρομείο από Κίνα, έκαναν 1 μήνα + 2 ημέρες και 1 μήνα παρά 4 ημέρες, οπότε είσαι στο όριο. Βάλε και τις καθυστερήσεις λόγω γιορτών...

 

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις άλλες 10 ημέρες. Να κάνεις δηλαδή το dispute λίγο πριν την προθεσμία των 45 ημερών.

 

censOred είσαι μία χαρά. Αν θες κάνε και από τώρα dispute απλώς μην κάνεις claim.

 

 

@censOred

Συμφωνω με τον phph.

Περιμενε 10 μερες ακομα και στις 41-42 μερες κανε dispute. Δεν εχει νοημα να το κανεις τωρα.

Και εγω παρελαβα πραγματα και στις 30 μερες και στις 45! Ενα πακετο απο 2 Νοεμβριου φαντασου το παρελαβα προχθες!

Υπαρχουν μεγαλες καθυστερησεις το συζητησαμε και πριν 3-4 σελιδες. (πριν καμια βδομαδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα!

Μηπως μιλας για το εικονιδιακι με το κιτρινο πακετο διπλα στο εικονιδιακι της πληρωμης;

Αν ειναι αυτο τοτε μην το παιρνεις και πολυ στα σοβαρα, περιπου το 1/4 των πωλητων δεν το τσεκαρουν. Εχω παραλαβει πολλα χωρις να ειναι τσεκαρισμενο το εικονιδιο αυτο.

 

Μονο αν τον ρωτησες και σου ειπε οτι δεν το εστειλε κανεις οτι σου ειπε ο "gigo6125913"!

 

του εχω στειλει 2 email εδω και 10 μερες και δεν μου εχει απαντησει σε κανενα!!με γραφει κανονικα! + οτι το αντικειμενο δεν ειπαρχει πια στο ebay! αυτο το dispute τι ειναι και πως λειτουργει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καρτα επιστρεφονται κ ΟΧΙ στον τραπεζικο σου λογαριασμο...
.Συμφωνω στην χρεωστικη σου καρτα επιστρεφονται αλλα αν ειναι συνδεδεμενη με τραπεζικο λογαριασμο τα χρηματα κατατιθενται εκει.

Οσον αφορα για αποστολες απο Κινα Hong Kong κτλ. να σας πω οτι ελαβα τα δεματα μου μετα απο 42 ημερες απο την ημερομηνια πληρωμης .Εφοδιαστειτε με υπομονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,έχοντας κάνει δεκάδες αγορές από eBay μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα σε μια αγορά,όταν ζήτησα να μην αναγράφεται όλη η αξία ενός ρολογιού χειρός που αγόρασα:

 

We have received your request to mark down at lower price. However, we cannot

lower the value on the invoice as we need to insure the full amount to protect

the item from any possible loss.

 

Αποστολή θα γίνει με usps,

την ήπια την πορτοκαλαδα;

Καλές Γιορτές μπαιδεγουει!

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια , ειμαι ετοιμη να κανω την πρωτη αγορα (παπουτσια )απο ebay και εχω την εξης απορια .

ειναι απο uk και αφου μου τα στειλουν απο που θα τα παραλαβω ?

θα μου ερθει καμμια ειδοποιηση να παω εγω να τα παρω?

ή θα ερθουν σπιτι μου και αν δεν ειμαι εκεινη την ωρα πως θα ξερω για να ειμαι εκει. ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,έχοντας κάνει δεκάδες αγορές από eBay μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα σε μια αγορά,όταν ζήτησα να μην αναγράφεται

Θελει να το ασφαλισει για να ειναι καλυμμενος οτι δεν θα χαθει το δεμα του.Αν σου δηλωσει χαμηλοτερη τιμη τοτε θα πρεπει να το ασφαλισει και για την τιμη αυτη τη μειωμενη κατι που δεν τον συμφερει προφανως. Ζητα του να το μαρκαρει ως gift για να μην πληρωσεις τελωνειο.Αν και με usps δεν εχεις προβλημα γιατι ερχεται μεσω ΕΛΤΑ και κατα 99% δεν περναει τελωνειο.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:36 ----------

 

καλησπερα παιδια , ε

Σχεδον παντα ερχεται μεσω ΕΛΤΑ το δεμα σου.Συγκεκριμενα σου αφηνει ο ταχυδρομος ειδοποιητηριο στην πολυκατοικια σου για να πας να παραλαβεις το δεμα σου απο το κοντινοτερο καταστημα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει να το ασφαλισει για να ειναι καλυμμενος οτι δεν θα χαθει το δεμα του.Αν σου δηλωσει χαμηλοτερη τιμη τοτε θα πρεπει να το ασφαλισει και για την τιμη αυτη τη μειωμενη κατι που δεν τον συμφερει προφανως. Ζητα του να το μαρκαρει ως gift για να μην πληρωσεις τελωνειο.Αν και με usps δεν εχεις προβλημα γιατι ερχεται μεσω ΕΛΤΑ και κατα 99% δεν περναει τελωνειο.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:36 ----------

 

Σχεδον παντα ερχεται μεσω ΕΛΤΑ το δεμα σου.Συγκεκριμενα σου αφηνει ο ταχυδρομος ειδοποιητηριο στην πολυκατοικια σου για να πας να παραλαβεις το δεμα σου απο το κοντινοτερο καταστημα ΕΛΤΑ.

 

σ ευχαριστω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και καμία εβδομάδα και παραπάνω έχει κολλήσει η παραγγελία μου σε αυτό το status...μήπως μπορείτε να με βοηθήσεται?πρέπει να πάρω κάποιο τηλέφωνο για χαμένες παραγγελίες μήπως?

(το δέμα "έρχεται:p" με USPS Priority Mail InternationalTM)

ευχαριστώ

Untitled-11.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και καμία εβδομάδα και παραπάνω έχει κολλήσει η παραγγελία μου σε αυτό το status...μήπως μπορείτε να με βοηθήσεται?πρέπει να πάρω κάποιο τηλέφωνο για χαμένες παραγγελίες μήπως?

(το δέμα "έρχεται:p" με USPS Priority Mail InternationalTM)

ευχαριστώ

Untitled-11.jpg

 

φίλε, δυστυχώς θα περιμένεις πολύ! Οπλίσου με υπομονή. Πέρσι ρούχα από Αμερική (Tommy hilfiger) κάνανε 40 μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...