Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/10/2017 στις 7:33 ΜΜ, Cosmonaut21 είπε

Μιας και όσοι γράφετε εδώ είστε πιο σχετικοί να κάνω μια ερώτηση.

Τώρα έχω cyta 8mbps (μη βαράτε) της οποίας το πελατολόγιο θα αναλάβει άλλη εταιρεία κάποια στιγμή (wind?)

Με πήραν για προσφορά από τον ΟΤΕ για 24άρι adsl που όμως όταν τους ρώτησα μου είπαν πως δεν μπορούν να με βάλουν σε καμπίνα γιατί είναι μόνο για πελάτες VDSL.

Με τα παρακάτω χαρ/κά πόσο λέτε να πιάνω αν κάνω την αλλαγή; 

DSL Type: ITU-T G.992.5 spacer.gif

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 967 / 8.183 spacer.gif

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 1,99 / 1,19 spacer.gif

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,6 / 19,2 spacer.gif

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,7 / 31,5 spacer.gif

SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,7 / 8,1 spacer.gif

System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ---- spacer.gif

Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM spacer.gif

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Link (Remote): - spacer.gif

Error Seconds (Local/Remote): 217 / 2 spacer.gif

FEC Errors (Up/Down): 27.492 / 3.380.686 spacer.gif

CRC Errors (Up/Down): 210 / 328 spacer.gif

HEC Errors (Up/Down): 413 / 252

Τεχνικά μπορεί να σε βάλουν και σε καμπινα σε περιπτωση που συχρονιζεις πολυ χαμηλα. Το εχουν κανει σε γειτονα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/10/2017 στις 11:22 ΜΜ, Amix είπε

Καλησπερα παιδια .

Σημερα το πρωι διαπιστωσα ενα παραξενο προβλημα.

Καθως συγχρονιζα στα 11.5 Mbps χωρις errors κτλ. ξεκαρφωτα το router εκανε επανεκκίνηση και επεσε στα 8.5 η ταχυτητα.

Τι παιζει ; Δεν πειραξα τιποτα , ουτε SNR ουτε τιποτα.

Εχω NOVA με FASTPATH.

Ο συχρονισμος που πιανει το ρουτερ εξαρτατει απο το target snr. Υπάρχει πιθανοτητα οταν πηγε να κανει negotiate την ταχυτητα με το dslam να ειχες extra θορυβο στην γραμμη και να επιλεχθηκε ετσι χαμηλοτερη ταχυτητα συχρονισμου κατα το negotiation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, grand techie said:

Οταν σε βαζουν σε KV πιανεις 24mbps καρφωτά, ειναι σαν να εχεις μια 50αρα vdsl περιορισμενη στα 24mbps κατα καποιο τροπο (ειναι λιγο πιο περιπλοκο αλλα η ιδεα ειναι αυτη). Η διαφορα στην ταχυτητα του φιλου σε σχεση με το απο πανω διαμερισμα μπορει να οφείλεται σε περιορισμο στο profile συνδεσης ή σε προβλημα στην οριζοντια καλωδιωσή του. Επίσης παίζει να είναι και το router. Τα ρουτερ του ΟΤΕ τρεχουν customized firmware και κλειδωνουν πολυ ψηλα στα δικα του dslam.

Ναι αλλά αν έχει ADSL modem δεν μπορεί να συγχρονίσει σε VDSL και να πιάσει 24 ακριβώς και έτσι μπαίνει σε ADSL profile με μάσκα για να μην επηρεάζει τους υπόλοιπους που έχουν VDSL για αυτό και ο συγχρονισμός μπορεί να είναι 16-18mbps. Επίσης τα μόντεμ του ΟΤΕ δεν τρέχουν κανένα custom firmware ειδικό για να συγχρονίζουν ψηλότερα από τα υπόλοιπα μοντεμ/ρούτερ απλά συνήθως φορούν broadcom chipset που είναι συμβατό με τα dslam του οτε για αυτό και ο συγχρονισμός είναι αρκετά υψηλός. Όμως οποιο μόντεμ με broadcom chipset και να πάρεις θα έχεις πάνω κάτω τον ίδιο συγχρονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, timos71 είπε

Ναι αλλά αν έχει ADSL modem δεν μπορεί να συγχρονίσει σε VDSL και να πιάσει 24 ακριβώς και έτσι μπαίνει σε ADSL profile με μάσκα για να μην επηρεάζει τους υπόλοιπους που έχουν VDSL για αυτό και ο συγχρονισμός μπορεί να είναι 16-18mbps. Επίσης τα μόντεμ του ΟΤΕ δεν τρέχουν κανένα custom firmware ειδικό για να συγχρονίζουν ψηλότερα από τα υπόλοιπα μοντεμ/ρούτερ απλά συνήθως φορούν broadcom chipset που είναι συμβατό με τα dslam του οτε για αυτό και ο συγχρονισμός είναι αρκετά υψηλός. Όμως οποιο μόντεμ με broadcom chipset και να πάρεις θα έχεις πάνω κάτω τον ίδιο συγχρονισμό.

Τα router του ΟΤΕ πιανουν ολο το φασμα συχνοτητων της vdsl ανεξαρτητα απο το προφιλ, την μασκα και τη ρυθμιση πορτας που παιζεις. Εαν λαβουν ρυθμιση απο το κεντρο να συχρονισουν σε vdsl θα "δουν" απλα και τις ψηλοτερες συχνοτητες και θα ανοιξουν παραπάνω το εύρος φασματος που θα αναγνωρίζουν κατα τον συχρονισμο. Εαν εισαι κουμπωμενος σε καμπινα θα πιανεις 24 καρφωτα εκτός αν το ζευγαρι σου ειναι πολυ παλιο και κακο ή η κάθετη και η οριζόντια καλωδίωσή σου εχει σοβαρό πρόβλημα. Αυτό συμβαίνει γιατι στις χαμηλές συχνότητες που παίζει το adsl η γραμμή είναι κρύσταλο και το φασμα συχνοτητων μεταδίδεται τελεια. Το ξερω γιατι αυτη ειναι η δουλεια μου ;) dslam κοιταζω και οταν βλεπεις adsl καρφωμενες σε KV απλα το φασμα ειναι αψογο. Στο θεμα του firmware επισης οντως εχουν customized firmware και μου το ελεγε φιλος-συναδελφος που δουλευει σε project αυτοματοποιημενων διαδικασιων βλαβων κτλ.Επισης το εχω διαπιστωσει και εγω ο ιδιος επειδή έχω δικό μου ρούτερ με το chipset που αναφέρεις

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-15_TD-W9970.html

Το attainable rate με το ρουτερ του ΟΤΕ σε vdsl ήταν πάνω κάτω 100 mbps με το tp link εδειχνε 92mbps. Σε 100αρι προφιλ οντως το ρουτερ του οτε επιανε 97-98 mbps και το tplink 89-90mbps. Οκ η απόκλιση δεν ειναι τεραστια (περίπου 10%) αλλα για hardcore κόσμο 8-9mbps ειναι αρκετα σημαντικα ;).

Η αλήθεια είναι ότι αμα σε κουμπώσουν σε καμπίνα το ιντερνετ που δινει ο ΟΤΕ σε 24αρες ειναι ασύγκριτα καλύτερο. Αυτό συμβαίνει γιατι το σήμα σου απο το mini dslam της καμπινας φευγει με οπτικη με ελαχιστο θορυβο και πολυ καλο ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ".. Εαν εισαι κουμπωμενος σε καμπινα θα πιανεις 24 καρφωτα .."

Όσοι παραμένουν σε 24 σε καμπίνα, η ταχύτητα συγχρονισμού τους  παραμένει όπως είχε. Μόνο όταν αναβαθμίζεις σε 50 ή 100 ΕΧΕΙΣ το συγχρονισμό στα 49999 ή 99999 ..

Πολλοί πιστεύουν ότι όταν είναι η σύνδεσή τους σε καμπίνα πιστέουν ότι ανήκουν σε οπτική ίνα, λάθος  >>>

Η καμπίνα μετέφερε το κέντρο δίπλα μας ΜΕΝ (μέσω οπτικής) αλλά οι κάτοχοι adsl 24 που παρόλο ανήκουν στην καμπίνα η ταχύτητα συγχρονισμού τους παραμένει η ίδια βάσει της απόστασης από το κέντρο (καμπίνα μεν αλλά η ταχύτητα είναι μέσω χαλκού από το κέντρο).

παράδειγμα: φίλος με απόσταση από κέντρο 1,7 χλμ. ταχύτητα συγχρονσιμού 6700 kbps με up/down stream 1200 kbps (μη καμπίνα). Μετά την κατασκευή καμπίνας παρέμεινε σε adsl 24 στα ίδια επίπεδα & όταν ρώτησε το λόγο ... (του είπαν τα παραπάνω..)

 

Καλή Χρονιά με Υγεία,

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειμαι εκτος θεματος αλλα θα κανω μια προσπαθεια μηπως καποιο τσακαλι γνωριζει...

Παροχος voda γραμμη adsl κλειδωνω στα 15 χρησημοποιοω πλεον ενα παλιο modem router της Hol (cellpipe)

Εχω ενα tv box και χρησημοποιω την πλατφορμα του kodi.

 

  • Οταν παω να κανω κατι μεσα στο kodi χρησημοποιoντας αυτο το ρουτεr(cellpipe), αρνειται να κανει το οτιδηποτε.φανταστειτε σε σπινττεστ μεσω του kodi εβγαλα

           ping 5027ms

          down 1.02Mbit/s

Εκτος περιβαλλοντος kodi,πχ youtube ολα καλα.

 

  • κανω μετρηση με το κινητο μου

         ping  18ms

         down 6.88

 

  • Αλλαζω ρουτερ (ενα thomson) ολα καλα και  εντος και εκτος kodi.

(αν καποιος αναρωτηθει γτ δεν κραταω το τομσον ο λογος ειναι οτι υστερα απο κοντα μια 8ετια ξεκινησε να τα φτηνει το wifi )

 

Εχει καποιος καποια ιδεα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2018 στις 9:19 ΜΜ, divo είπε

Παραπληροφορηση θα ελεγα...

Οσοι ειναι VOB και εχουν ενεργοποιημενη καμπινα ΟΤΕ στη γειτονια τους μπαινουν σε οπτικη ινα και μονο. Ειναι Ειλημμένη αποφαση του ΟΤΕ κι εχει αρχίσει απο τον περασμενο μηνα Δεκεμβριο. Φυσικά δεν ειναι δυνατον να μπουν ολοι χτες. Εχουν ομως αρχισει η μεταγωγες  και συνεχιζονται με στοχο τον απριλιο το 18 να μην υπαρχει adsl εκτος καμπινας

+1 με μια μικρή διορθωση ;) ειναι "VOBB" (γιατι δεν θελανε απλα να το πουνε voip) χεχεχεχε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλος μου έβαλε vdsl (από καμπίνα), του έστειλαν το ρούτερ, του είπαν να το συνδέσει, αλλά του βγάζει ότι είναι σε adsl2+, Και συγχρονίζει στα 16-17mbps.

Πήραμε τηλέφωνο και μας είπαν θα κάνει 2 μέρες να γυρίσει σε vdsl profil. Έτσι γίνεται ή μας κοροϊδεύουν?

 

Edit. Σημερα μετά απο 5 μέρες συνδέθηκε σε vdsl.

 

Επεξ/σία από GeorgeHellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
Έχω σύνδεση Wind, 24αρα max ταχήτητες που είχα ανέκαθεν 8/2mbps.
Δυο  φορές μου  έχουν σκάψει το σπίτι απ'έξω, μια ο ΟΤΕ πριν 1.5-2 χρόνια και τώρα η Wind πριν 3-5 μήνες για οπτικές ίνες.
Καινούργια καφάο στην γειτονιά με  αυτοκόλλητα  Wind  κτλ, διαθεσιμότητα VDSL ή πιο ομαλή σύνδεση από τότε ποτέ.

Αλλά τον τελευταίο 1.5 μήνα το ίντερνετ δεν ανταποκρίνεται σωστά, όχι από μεριά ταχυτήτων όσο  απόκρισης.
1.200ms ping, μια Καθαρά Δευτέρα έχω και εγώ ελεύθερη και πρέπει να περιμένω να πάει 2 το πρωί για να παίξω έναν γύρω από moba/fps/οτιδήποτε online.

Την wind θα την έκοβα έτσι κι αλλιώς, αλλά υπάρχει κάποια υπηρεσία να απευθυνθώ για αυτό το χάλι;

10 μέρες δεν είχα που να βάλω το αυτοκίνητο για να περάσουν ίνες.|
Όσοι μένουν 100 μέτρα μακριά που είναι σε άλλο καφάο έχουν απίστευτω ίντερνετ χρόνια.
Είναι 2018 και δεν έχω internet να παίξω παιχνίδια που μπορούσα άνετα να ευχαριστηθώ το 2006.

¨/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

O τωρινός σου (actual rate) συγχρονισμός είναι μια χαρά. Ο "μελλοντικός" (attainable) σε περίπτωση που πας σε 100αρι πακέτο, δεν φαίνεται και τόσο καλός σε σχέση με το Downstream Line Attenuation που έχεις. 

Έχεις συνδέση το modem/router στην πρώτη/κεντρική πρίζα του σπιτιού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ThReSh είπε

O τωρινός σου (actual rate) συγχρονισμός είναι μια χαρά. Ο "μελλοντικός" (attainable) σε περίπτωση που πας σε 100αρι πακέτο, δεν φαίνεται και τόσο καλός σε σχέση με το Downstream Line Attenuation που έχεις. 

Έχεις συνδέση το modem/router στην πρώτη/κεντρική πρίζα του σπιτιού?

Καλημερα. Όχι είναι συνδεδεμένο στο δωμάτιο γτ εκει έχω το σταθερό. Αλλά γενικά νομιζω πως υπάρχει η δυνατότητα να μπει και στο σαλόνι απλά δεν ξερω αν έχω απώλειες μετά στο δωματιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, vaggos400 said:

Καλημερα. Όχι είναι συνδεδεμένο στο δωμάτιο γτ εκει έχω το σταθερό. Αλλά γενικά νομιζω πως υπάρχει η δυνατότητα να μπει και στο σαλόνι απλά δεν ξερω αν έχω απώλειες μετά στο δωματιο

Αν έχεις όρεξη και περιέργεια κούμπωσε το στην 1η πρίζα μόνο και μόνο για να δεις αν και πόσο θα ανέβει το attainable rate. Αν δεν έχεις, δεν πειράζει, έτσι κι αλλιώς στο 50αρι είσαι μια χαρά προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...