Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον για καλό το κόψανε 3 μέρες. Έχουν σκάψει όλα τα πεζοδρόμια καμιά 100ρια μέτρα απο το σπίτι και σιγά σιγά πλησιάζουν και προς εμάς. Ρώτησε ο αδερφός μου προχθές εναν του οτέ που πείραζε το Καφάο εκεί δίπλα μας και του είπανε οτι περνάνε καινούριες γραμμές γιατί αυτές που έχουν είναι παλιές.

 

Ελπίζω μόνο να εννοούν οπτικές για vdsl.

Τζάμπα χαιρόμουν τελικά, ρώτησα έναν οτετζη που πέτυχα χθες σε καφάο και μου είπε οτι είχα κάνει κάποια μαλακία ο δήμος σε κάτι έργα που εσκαβε και είχε ξηλώσει τις γραμμές οπότε ήρθαν να τις φτιάξουνε. Επίσης μου είπε οτι ο ΟΤΕ δεν θα πάρει την περιοχή και μάλλον θα μας βάλει κάποιος άλλος πάροχος vdsl. Γίνεται αυτό; Δεν πρέπει να περάσει ο οτε πρώτα γραμμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέσσερις περιπτώσεις υπάρχουν

Να μείνετε όπως είστε.

Να πάρει την περιοχή και να την αναβαθμίσει με καμπίνες VDSL ο ΟΤΕ.

Να πάρει την περιοχή και να την αναβαθμίσει με καμπίνες VDSL κάποιος εναλλακτικός. Ο ΟΤΕ θα συνδέσει τις καμπίνες του εναλλακτικού με τα καφαο.

Να πάρει την περιοχή και να την αναβαθμίσει με FTTH κάποιος. Δεν θα γίνει καμία σύνδεση με το υπάρχον δίκτυο χαλκού του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα.

Ειμαι Πειραια Πασαλιμανι. Εχω adsl24 και πιανω 16 με Wind. Η vodafone περασε προσφατα ινες στην περιοχη μου. Ρωτησα ενα τεχνικο στο καφαο που εργαζοταν αν θα εχω βελτιωση στην συνδεση που εχω και μου απαντησε καταφατικα. Ισχυει κατι τετοιο? Επισεις με τις ινες δεν θα παιζει ρολο η αποσταση απο το κεντρο γιατι θα περνουμε πλεον απο το καφαο και η συνδεση στο vdsl θα ειναι 50Mbps,

Μεχρι τωρα δεν εχω δει καποια διαφορα. Τι να περιμενω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το Π.Φάληρο από ότι ξέρω έχει τα καινούρια KV για VDSL, οπότε δεν ασχολείσαι με ADSL..

Ευχαριστώ για τα καλά νέα κατ αρχήν.

Σε θέμα ping θα βοηθούσε η αγορά ενός router αντί για το μαμά της hol ή να μη μπω καν σε έξοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια εχω απ το πρωι μια βλαβη δω περα. εχω το speedport κλασσικα κοπηκαν ολα κατα τις 9.20 και απο τοτε το dsl ειναι μονιμα σβηστο. δεν αναβοσβηνει περιοδικα δλδ να προσπαθησει να συγχρονισει. καμια ιδεα τι μπορει ναναι εχουμε?

 

προχτες ανανεωσα το συμβολαιο και προσθεσα αναγνώριση. παιζει κανα ρολο?

Επεξ/σία από andreapaog328
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω απ το πρωι μια βλαβη δω περα. εχω το speedport κλασσικα κοπηκαν ολα κατα τις 9.20 και απο τοτε το dsl ειναι μονιμα σβηστο. δεν αναβοσβηνει περιοδικα δλδ να προσπαθησει να συγχρονισει. καμια ιδεα τι μπορει ναναι εχουμε?

 

προχτες ανανεωσα το συμβολαιο και προσθεσα αναγνώριση. παιζει κανα ρολο?

ρώτα και τους γείτονες μήπως υπάρχει καλωδιακή βλάβη στην περιοχή,αν ναι περαστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-( τελικά καναν "προγραμματισμένες εργασίες". κοινως τα ξεκωλιασαν ολα 9.30 το πρωι και το φτιαξαν 10 το βραδυ. ηταν κατι τυποι σενα φρεατιο μεσα με ομπρελες θα δουλευαν απ το πρωι λογικα. 

 

ανεβαζει ο οτε πουθενα αυτες τις "προγραμματισμενες εργασιες"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σημερα παρατηρησα οτι το attenuation μου επεσε απο τα 17db στα 8db αυτο μπορει να σημαινει καινουριο καλωδιο? το οκτωμβριο μου δωσανε ζευγος που εχανα 4mbps δηλαδη με 3.7db snr κλειδωσα στα 16mbps και τωρα επανηλθα στα 20 επισης κερδισα και στην δευτερη γραμμη που ειναι cyta και εκει κερδισα 4mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...