Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Π.Φάληρο από ότι ξέρω έχει τα καινούρια KV για VDSL, οπότε δεν ασχολείσαι με ADSL..

Μετά από 35 μέρες έγινε τελικά η μεταφορά και ενεργοποίηση της γραμμής στη νέα διεύθυνση.

Παρ ότι είδα κι εγώ ότι όλες οι καμπίνες είναι οι καινούριες η Vodafone δε δίνει vdsl στη γραμμή μου. Και όχι απλά δε δίνει vdsl αλλά απ τα 24 της adsl πιάνω 10-11 τα οποία με το fastpath που ενεργοποίηση χθες πέσανε στα 7-8.

Πήρα τηλέφωνο από περιέργεια στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι δίνουν vdsl στην περιοχή αλλά ότι υπάρχουν λίγες διαθέσιμες γραμμές και ενδέχεται να φάω πακέτο και απ αυτούς.

Τι σημαίνει αυτό? Γιατί δεν έχω vdsl εφ όσον δίνουν και οι 2 στην περιοχή μου και τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει περίπτωση να δίνει κάποιος απ τους εναλλακτικούς εφ όσον ούτε στον ΟΤΕ δεν είναι σίγουροι?

Μίλησα σήμερα το πρωί μαζί τους και μου είπαν κάνεις την αίτηση φορητότητας και αν δούμε ότι δε μπορούμε να σου δώσουμε δεν προχωράει απλά.

Και πώς γίνεται να μη μου δίνουν vdsl εφ όσον όπως είπες κι εσύ οι καμπίνες στην περιοχή μου είναι απ τις καινούριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαθεσιμότητα vdsl μέχρι και 50..

Και τελικά παίζει να μη μου δίνουν καν. Μου είπαν απλά στο τηλ ότι πρέπει να κάνω την αίτηση για να το δουν σίγουρα και αν τελικά δε δίνουν απλά δεν το προχωράμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πέρασα τέλη του προηγούμενου έτους την adsl (cyta) οι ταχύτητες ήταν στα 11mbps μέσα στο σπίτι, κάτω ο τεχνικός το έβλεπε 13. Οκ, κανένα πρόβλημα, σταδιακά άρχισε να πέφτει και είχε φτάσει στα 8 αν θυμάμαι καλά. Τους πήρα τηλ. και μου είπαν να δοκιμάσω με άλλο καλώδιο στο ρουτερ, το έκανα χωρίς αποτέλεσμα οπότε και δηλώσαν βλάβη. Μετά από κάποιες μέρες ξαναπήγε στα 10mbps και τώρα βλέπω πάλι με το ζόρι 7. Τι σκ@τά να τους πω τώρα πάλι; Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει;

Η οικοδομή είναι σχετικά καινούργια (10ετιας), το ρούτερ πάει απ ευθείας στη γραμμή χωρίς να υπάρχει κάποια συσκευή τηλεφώνου επάνω.

 

 

Noise Margin(Up/Down) 8.5/5.3 dB
Line Attenuation(Up/Down) 32.9/43.2 dB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με line attenuation 43 dB είναι αδύνατον να συγχρόνιζες στα 11 mbps.
Tο maximum που μπορείς να συγχρονίζεις υπο ιδανικές συνθήκες (εργαστηρίου δηλαδή), και με το παραπάνω snr margin, είναι τα 8 με 8,5 mbps. Οπότε μια χαρά συγχρονίζεις. Έτσι το ερώτημα είναι.. μήπως το line attenuation δεν είναι αυτό που παρέθεσες ή δεν είναι το πραγματικό; Ή μήπως κάνεις λάθος με τα 11mbps; Διότι τα νούμερα δεν βγαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από τη σελίδα του ρούτερ το πήρα πριν το ποστάρω. Θυμάμαι την ταχύτητα να είναι τόσο, άντε να ταν 10.5. To download πήγαινε στο 1.3mbps και τώρα με το ζόρι 900kbps. Επίσης πολλές φορές σε HD streaming να έχω θέμα όταν παλαιότερα δεν είχα.

Όταν πρωτοήρθε ο τεχνικός θυμάμαι να βλέπει τις ταχύτητες και ασχολήθηκε λίγο παραπάνω για να μην το αφήσει στα 8-9mbps καθώς και ο ίδιος το θεώρησε μ@λ@κια να έχω τέτοιες ταχύτητες. Τελικά όπως είπα είδε 13mbps στον εξωτερικό πίνακα και 11 μέσα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, άρα δεν έχεις 43 dB line attenuation, άσχετα αν γράφει τόσα το router.
Σε γενικές γραμμές πάντως είναι λογικό να πέφτει με τον καιρό ο συγχρονισμός και αυτό οφείλεται στις παραπάνω συνδέσεις γύρρω σου (σε σχέση με παλιότερα) και ειδικότερα λόγω του crosstalk.  Το ότι στο κουτί ερχόντουσαν 13 και σε σένα μέσα στο σπίτι 11 σημαίνει ότι κάτι στην εσωτερική σου εγκατάσταση, και δυστυχώς είναι στο δικό σου κομμάτι ευθύνης και όχι του παρόχου, προκαλεί αυτό το loss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εχω θέμα. ενώ συγχρόνιζα ανεκαθεν 4mpbs σταθερα εχω δω και μια βδομαδα που εχω πέσει μόνιμα σαυτο το νουμερο. 508/3068

πήρα τον οτε μου λεει τα κλασσικα η περιοχή σας εχει μέσο ορο 3.5 οποτε και συ εισαι οκ. παπαριες δηλαδη.

Attainable rate το router δίνει 886/5580 απλα βλέπω οτι η γραμμη είναι τιγκα στα FEC errors 

 

τι μπορω να κανω για να γυρισω στα 4 τουλαχιστον? μεχουνε δικασει τουτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, άρα δεν έχεις 43 dB line attenuation, άσχετα αν γράφει τόσα το router.

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι λογικό να πέφτει με τον καιρό ο συγχρονισμός και αυτό οφείλεται στις παραπάνω συνδέσεις γύρρω σου (σε σχέση με παλιότερα) και ειδικότερα λόγω του crosstalk.  Το ότι στο κουτί ερχόντουσαν 13 και σε σένα μέσα στο σπίτι 11 σημαίνει ότι κάτι στην εσωτερική σου εγκατάσταση, και δυστυχώς είναι στο δικό σου κομμάτι ευθύνης και όχι του παρόχου, προκαλεί αυτό το loss.

 

Οπότε το αφήνω έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το αφήνω έτσι;

Όχι :P . Φτιάχνεις την εσωτερική σου εγκατάσταση και πας στα 13mbps που θα έπρεπε να έχεις. Κατά προτίμηση το ρούτερ να συνδέεται στη κεντρική πρίζα χωρίς να υπάρχουν παράλληλες συνδέσεις με τις υπόλοιπες πρίζες αλλά να παίρνουν σήμα μετά το splitter η μετά το ρούτερ αν έχεις voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Εχει κάποιος άποψη/γνώμη για Γαλάτσι πανω απο βεΐκου, για vdsl ΟΤΕ??? Σκέφτομαι να αλλαξω απο voda γιατι δεν έχει διαθεσιμότητα η ίδια σε vdsl. Το kv μου έίναι το 245 για όποιον το ξέρει. Κάθε βοήθεια/παρατήρηση είναι ευπροσδεκτη. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...