Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, osfp422 said:

καλημερα απο σημερα ειδα στις ρυθμισεις του ρουτερ οτι με γυρισανε σε Transmission mode VDSL2 και απο 16 που κλειδωνα πηγε στα 18 για μενα μια χαρα ειναι για adsl 24 που πληρωνω στον οτε ..αλλα ρωταω γιατι το κανανε ...εντο μεταξυ η γραμμη μου ακομα δεν δινει vdsl ενω εχουν μπει καφαο διπλα μου του οτε vdsl

συνηθως γίνεται το παρακατω.

οπου μπαινουν νεα kv ο οτε απο το kv μπορει να δωσει ειτε vdsl ειτε adsl.

αν δωσει adsl 24/1 για να μην κανει crosstalk στους παροχους πρεπει να χαμηλωσει το Output power με αποτελεσμα αντι να κλειδωνεις 24/1 που εισαι κοντα στο καφαο να συγχρονιζεις λιγοτερο πχ 18/1. ο λογος ειναι οτι δημιουργειται μεγαλο Crosstalk γιατι ο παροχος στελνει σημα απο το αστικο κεντρο και ο οτε απο το Kv.επειδη του οτε το σημα ειναι το ιδιο δυνατο με του παροχου απο το α/κ αλλα δεν ξεκιναει απο το α/κ κανει πολλα προβληματα στον παροχο.εκει δηλαδη που το σημα του παροχου εχει αρχισει να εξασθενει λογω αποστασης ο οτε παει και δινει στα διπλα ζευγαρια full σημα οποτε παρεμβολες.το ειπα με οσο πιο χαζα απλα λογια γινεται.οποτε για να μην γινεται αυτο ο οτε σε γυρναει σε vdsl 24/1 οποτε μπορει να σου δωσει το σωστο Output power οποτε και 24/1 θα παιξεις αλλα θα εισαι και πολυ πιο σταθερος απο οτι αν σου εδινε adsl.

λογικα θα πρεπε να παιζεις 24 εκτος ή αν εισαι παρα πολυ μακρια απο το καφαο ή αν εχεις θεμα με την καλωδιωση σου. ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ εκτος αν τα Kv δεν ειναι ακομα ενεργοποιημενα και τυπικα ο οτε σε εχει γυρισει σε vdsl απο το αστικο κεντρο και για αυτο κερδισες τοσο λιγο σε ταχυτητα.

για να παρεις τα μεγιστα τωρα που εισαι vdsl προσπαθησε να φτιαξεις σωστα την καλωδιωση σου.

δες αυτο. https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

15 hours ago, Wayward said:

Καλησπέρα,

εν συντομία το πρόβλημά μου:

Είμαι στον Cosmote με απλή 24 ADSL και εδώ και περίπου 2 χρόνια συγχρόνιζα 14-15 Mbps

Την προηγούμενη Παρασκευή νεκρό το τηλέφωνο και το internet δούλευε οριακά με ταχύτητα στα 2,8 mbps και το attenuation να εκτοξεύεται.

Δηλώνω βλάβη και επιτέλους έρχεται τεχνικός στο κουτί σήμερα και διορθώνουν τη βλάβη. Μόνο που τώρα λέει με κλειδώνει στα 10 Mpbs οπότε χοντρικά έχω μια απώλεια 30% στην ταχύτητα.

Του λέω που συγχρονίζα πριν και επιμένει πως αποκλείεται!!! Μιλάω μαζί τους, με τμήμα τεχνικών, 13888, κλπ και επιμένουν πως αυτή είναι η ταχύτητα του δικτύου για εμένα και δε μπορούν να κάνουν τίποτα.

Στην ερώτηση μου "πως ξαφνικά έπεσα από τα 14 στα 10?" καμία ουσιαστική απάντηση και αερολογίες.

Βέβαια όλως περιεργως μου λένε όλοι "μόνο με fiber θα σωθείτε κλπ"

Μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει τι μπορεί να συμβαίνει και αν ενδεχομένως κλειδώνουν επι τουτου χαμηλότερα για να πουλήσουν ακριβότερες συνδέσεις?

πιθανα σεναρια.

α. σου εχουν βαλει Profile>πες μας τα χαρακτηριστικα της συνδεσης.

β.σου εδωσαν αλλο ζευγαρι και το αλλο ζευγαρι ειναι μαυρα χαλια ή

γ. μετα απο καλωδιακη τα ζευγαρια δεν παιζουν σωστα και εχουν κανει πατατια.

δ.δυστυχως το vdsl γιατι Fiber δεν είναι ειναι μονοδρομος για καλυτερα αποτελεσματα για οσους εχουν καινουρια kv.ηδη πολλες φορες ο οτε γυρναει και adsl συνδρομητες σε vdsl 24/1 απο το Kv και τους γυρναει και σε Voip.

On 14/11/2018 at 16:03, panossar95 said:

Καλά ναι δεν αποκλείεται. Αλλά ποντάρω ότι επειδή υπάρχει καιρό βλάβη εκεί λογικά το έφτιαξαν.

Και φυσάει και σήμερα, πανικουλης με κολώνες και καλώδια προβλέπω από αύριο 😂

το χειροτερο ειναι μετα απο βροχες ειδικα καταιγιδες και μετα απο κεραυνους.αν και το χειροτερο που ειχα δει ηταν στον οτε μανδρας τοτε με τις πλημμυρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, poulinos είπε

πιθανα σεναρια.

α. σου εχουν βαλει Profile>πες μας τα χαρακτηριστικα της συνδεσης.

β.σου εδωσαν αλλο ζευγαρι και το αλλο ζευγαρι ειναι μαυρα χαλια ή

γ. μετα απο καλωδιακη τα ζευγαρια δεν παιζουν σωστα και εχουν κανει πατατια.

δ.δυστυχως το vdsl γιατι Fiber δεν είναι ειναι μονοδρομος για καλυτερα αποτελεσματα για οσους εχουν καινουρια kv.ηδη πολλες φορες ο οτε γυρναει και adsl συνδρομητες σε vdsl 24/1 απο το Kv και τους γυρναει και σε Voip.

 

Δεν είμαι σπίτι αλλά είμαι fast/fast αν αυτό εννοείς.

Για τα υπόλοιπα που λες είναι κάτι που περνάει από το χέρι μου να κάνω or do I just suck it up και κοιτάω μήπως πάω σε καμια 50άρα vdsl?

Σε ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Wayward
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Wayward said:

Δεν είμαι σπίτι αλλά είμαι fast/fast αν αυτό εννοείς.

Για τα υπόλοιπα που λες είναι κάτι που περνάει από το χέρι μου να κάνω or do I just suck it up και κοιτάω μήπως πάω σε καμια 50άρα vdsl?

Σε ευχαριστώ!

δεν μιλαω για fast/fast αλλα για ποσο snr(margin) εχεις.

β.οχι δεν μπορεις να κανεις κατι περα απο βλαβη που και βλαβη να το δωσεις μαλλον δεν θελουν να κανεις.

γ.επισης δεν μπορεις.

δ.ναι το να πας σε vdsl αμα εχεις νεα Kv ειναι μια καλη λυση αν σε ενδιαφερει και η μεγαλυτερη ταχυτητα σε download/upload. μπορεις και να πας σε εναλλακτικο για καλυτερη τιμη.αλλωστε οτι παροχο και να εχεις αμα βαλεις vdsl θα παρεις απο το Kv του παροχου που το εχει φτιαξει.δηλαδη αν το Kv ειναι της cosmote και vodafone Να βαλεις παλι σαν dslam θα εχεις αυτο του οτε(μιλαμε για τις περιπτωσεις vdsl απο kv) και οχι vdsl /adsl απο αστικο κεντρo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν μιλαω για fast/fast αλλα για ποσο snr(margin) εχεις.

β.οχι δεν μπορεις να κανεις κατι περα απο βλαβη που και βλαβη να το δωσεις μαλλον δεν θελουν να κανεις.

γ.επισης δεν μπορεις.

δ.ναι το να πας σε vdsl αμα εχεις νεα Kv ειναι μια καλη λυση αν σε ενδιαφερει και η μεγαλυτερη ταχυτητα σε download/upload. μπορεις και να πας σε εναλλακτικο για καλυτερη τιμη.αλλωστε οτι παροχο και να εχεις αμα βαλεις vdsl θα παρεις απο το Kv του παροχου που το εχει φτιαξει.δηλαδη αν το Kv ειναι της cosmote και vodafone Να βαλεις παλι σαν dslam θα εχεις αυτο του οτε(μιλαμε για τις περιπτωσεις vdsl απο kv) και οχι vdsl /adsl απο αστικο κεντρo.

Αν θυμάμαι καλά το snr ήταν 14. Προ βλάβης ήταν στο 8,5 νομίζω αλλά χωρίς να έχω προβλήματα.

Τώρα θα φανεί η ασχετοσύνη μου αλλά τι είναι το Kv? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2018 στις 4:38 ΜΜ, poulinos είπε

δεν μιλαω για fast/fast αλλα για ποσο snr(margin) εχεις.

Παρακάτω μερικά στατιστικά της γραμμής:

 

Link Status Up

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate(Up/Down) 972/10239 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 1013/13264 kbps

Noise Margin(Up/Down) 10.5/12.4 dB

Line Attenuation(Up/Down) 8.3/14.5 dB

Output Power(Up/Down) 12.4/18.4 dBm

Data Path(Up/Down) Fast/Fast

Interleave Depth(Up/Down) 1/1

Interleave Delay(Up/Down) 1/0 ms

INP(Up/Down) 0/0 symbols

Profile N/A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Εδώ και καιρό έχω πρόβλημα στην γραμμή μου και θέλω μια άποψη. 24άρα ADSL κλείδωνε στα 5.5Mbps, εδω και δύο μήνες εκτός από το οτι κλειδώνει χαμηλώτερα στα 4Mbps γεμίζει με λάθη FEC,HEC,CRC (μπορεί μέσα σε 10 λεπτά να φτάσει τα 100k και να μηδενήσει ο μετρητής του modem) με αποτέλεσμα να μπουκώνει το modem και είτε να κάνει μονο του επανεκίνηση(κλειδώνοντας ακόμα πιο χαμηλά) είτε να σέρνεται. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Προ βλαβών το SNR έπαιζε 6 σταθερά τώρα στα 9-11

Επεξ/σία από VonLoutsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ έχω τις εξής πληροφορίες στο ρούτερ μου θα ήθελα μια γνώμη για το πως φαίνονται??? εχω 24mbps σύνδεση και πιάνω γύρω στα 6.2 mbps τόσο πρέπει να είναι?? δείχνουν κατι οι πληροφοριες του ρουτερ για κάποια πιθανή βλάβη???

Link Status Up

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate(Up/Down) 886/8189 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 886/9332 kbps

Noise Margin(Up/Down) 11.2/8.9 dB

Line Attenuation(Up/Down) 18.7/33 dB

Output Power(Up/Down) 12.4/18.5 dBm

Data Path(Up/Down) interleaved/interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 4/128

Interleave Delay(Up/Down) 4/15 ms

INP(Up/Down) 1/2 symbols

CRC Errors(Up/Down) 3/2856

FEC Errors(Up/Down) 274/715400

Profile N/A

Επεξ/σία από akis233
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/11/2018 at 16:44, Wayward said:

Αν θυμάμαι καλά το snr ήταν 14. Προ βλάβης ήταν στο 8,5 νομίζω αλλά χωρίς να έχω προβλήματα.

Τώρα θα φανεί η ασχετοσύνη μου αλλά τι είναι το Kv? :P

αμα το snr ειναι 14 θα τους παρεις τηλεφωνο και θα τους πεις να το πανε στο 8-9 . Kv ειναι τα καινουρια καφαο  που δινουν και vdsl.

On 17/11/2018 at 23:09, Wayward said:

Παρακάτω μερικά στατιστικά της γραμμής:

Link Status Up

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate(Up/Down) 972/10239 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 1013/13264 kbps

Noise Margin(Up/Down) 10.5/12.4 dB

Line Attenuation(Up/Down) 8.3/14.5 dB

Output Power(Up/Down) 12.4/18.4 dBm

Data Path(Up/Down) Fast/Fast

Interleave Depth(Up/Down) 1/1

Interleave Delay(Up/Down) 1/0 ms

INP(Up/Down) 0/0 symbols

Profile N/A

α.αν δεν θες Fast/fast βγαλτο και βαλε Interleave.Θα παιξεις 1 Mbit τουλαχιστον πιο πανω και θα εισαι πιο σταθερα.β.ζητα 8-9 margin.

On 22/11/2018 at 10:51, VonLoutsos said:

Καλημέρα. Εδώ και καιρό έχω πρόβλημα στην γραμμή μου και θέλω μια άποψη. 24άρα ADSL κλείδωνε στα 5.5Mbps, εδω και δύο μήνες εκτός από το οτι κλειδώνει χαμηλώτερα στα 4Mbps γεμίζει με λάθη FEC,HEC,CRC (μπορεί μέσα σε 10 λεπτά να φτάσει τα 100k και να μηδενήσει ο μετρητής του modem) με αποτέλεσμα να μπουκώνει το modem και είτε να κάνει μονο του επανεκίνηση(κλειδώνοντας ακόμα πιο χαμηλά) είτε να σέρνεται. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Προ βλαβών το SNR έπαιζε 6 σταθερά τώρα στα 9-11

δοκιμη με αλλο ρουτερ.βγαζεις τηλεφωνα φιλτρα σπλιττερ και αφηνεις μονο το ρουτερ να δεις αν παιζει το ιδιο. αν πιανουν τα χερια σου δοκιμαζεις κατανεμητη/χωνευτη. αλλιως μετα παει βλαβη σε οτε.

On 24/11/2018 at 17:13, akis233 said:

Καλησπέρα στο φόρουμ έχω τις εξής πληροφορίες στο ρούτερ μου θα ήθελα μια γνώμη για το πως φαίνονται??? εχω 24mbps σύνδεση και πιάνω γύρω στα 6.2 mbps τόσο πρέπει να είναι?? δείχνουν κατι οι πληροφοριες του ρουτερ για κάποια πιθανή βλάβη???

Link Status Up

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate(Up/Down) 886/8189 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 886/9332 kbps

Noise Margin(Up/Down) 11.2/8.9 dB

Line Attenuation(Up/Down) 18.7/33 dB

Output Power(Up/Down) 12.4/18.5 dBm

Data Path(Up/Down) interleaved/interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 4/128

Interleave Delay(Up/Down) 4/15 ms

INP(Up/Down) 1/2 symbols

CRC Errors(Up/Down) 3/2856

FEC Errors(Up/Down) 274/715400

Profile N/A

ουτε η καλυτερη ουτε η χειροτερη γραμμη.θα μπορουσε λιγο καλυτερα.αν δεν εισαι σε cosmote παρε και ζητα 6 margin για να κερδισεις λιγο.αν εισαι cosmote τοτε το 9 που εχεις ειναι το μικροτερο που βαζουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τι να πω και εγώ που τελικά το Σάββατο ήρθε ο τεχνικός βγάλε με το isdn Μου βαλε το modem pstn μου κόψαν την Κυριακή το ίντερνετ μου την Δευτέρα αλλά δεν είχα τηλέφωνο άναψαν όλα τα λαμπάκια και τηλέφωνο στο modem pstn εχω ίντερνετ ένα τηλέφωνο δεν έχω από το πρωί άλλα λέει ότι έχει ολοκληρωθεί η ευρυζωνικότητα στην τηλεφωνία αν δεν έρθει και αύριο θα πάω από το Γερμανό να δω τι γίνεται να ξανά έρθει τεχνικός γιατί παίρνουν τηλέφωνο και είναι σαν να μην υπάρχει άνθρωπος εδώ χτυπάει αλλά δεν ακούγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αυτή η πιπίλα με το fiber Παίζει πάρα πολύ τώρα τελευταία και κρίμα που δεν είμαστε δικηγόροι να τραβήξουμε κανένα αυτί...δηλαδή για πόσο Αμερικανάκια μας περνάνε και μας ταιζουν κουτόχορτο....είχα μια γραμμούλα ADSL και συγχρόνιζα 14-15 Mbps...αλλάζω πάροχο και πέφτει στα 13+ ...παίρνω τηλέφωνο ...αρχίζουν τα μα-μου...τέσπα ..θα...θα..ξαφνικά η γραμμούλα παίζει 15+ Mbps...μια χαρά...και τσουπ πριν απο κανα 2 βδομάδες καταποντίζομαι στα ~11.5...παίρνω τηλέφωνο...αρχίζουν παλι τα μα-μου...φταίνε οι πρίζες..φταίνε τα splitter φταίε ο Trump...Λίγο απ'ολα...η γραμμή με προδιαγραφές απο 14-16 Mbps...και κάποια στιγμή με παίρνει τηλέφωνο 1 τεχνικός...επικοινωνεί με ΟΤΕ και μου λέει λόγω παραμέλησης του χαλκού πρέπει να περιμένεις το fiber...μα αφού ΄έπαιζε...να πω ότι δεν έπαιζε....δηλαδή πόσο παραμέληση αυτή η παλιά καλωδίωση...αέρα της κάνανε και ξαφνικά "υποφέρει"....

αλλά δεν φταίνει αυτοί..εμείς φταίμε....που θα έπρεπε να μαζευτούμε παρέες -παρέες των 10 -15 ατόμων να έχουμε μια 2πλη γραμμούλα 50 VDSL ή Fiber σε 1 καλό router ...wifi κεραιουλες στην σκεπή και άστους να παρακαλάνε για συνδέσεις....

ΑΣΧΕΤΟ/ΣΧΕΤΙΚΟ υπάρχει πουθενά κάποιο χρονοδιάγραμμα πότε θα γίνουν αυτές οι ρημάδες οι εργασίες...τώρα έκανα κάτι ελέγχους διαθεσιμότητας και μου φαίνεται μόνο η εγγύς περιοχή μου είναι χ3σμ3νη

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

COSMOTE ADSL24. Έχει καμιά βδομάδα που για κάποιες ώρες της ημέρας τρώει κολλήματα και σέρνεται. Όπως και αυτή τη στιγμή που έβγαλα το screenshot.
Φορτώνει τα πάντα αργά, έως πολύ αργά.  

Στιγμιότυπο 2019-01-01, 1.57.01 μμ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/01/2019 at 14:01, sYn said:

COSMOTE ADSL24. Έχει καμιά βδομάδα που για κάποιες ώρες της ημέρας τρώει κολλήματα και σέρνεται. Όπως και αυτή τη στιγμή που έβγαλα το screenshot.
Φορτώνει τα πάντα αργά, έως πολύ αργά.  

Στιγμιότυπο 2019-01-01, 1.57.01 μμ.png

τα χαρακτηριστικα της γραμμης ειναι απλα τελεια.μηπως ειναι κολληματα του wifi?αν εισαι με wifi  δοκιμασε με ethernet

η αν εχεις και αλλη συσκευη δοκιμασε και με αλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχω MacBook. Δεν έχω αντάπτορα για ethernet. Και από το κινητό τα ίδια.

Είχα κάνει speedtest χθες και έβγαλε 2 download και με ένα reset στο router επανήλθε στα κανονικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέληξα να πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών. Μου είπε ότι μου άλλαξε κανάλι. Όντως με έβαλε στο κανάλι 13 (αν και είχα δοκιμάσει διάφορα, χωρίς επιτυχία -να ναι καλά τα διαγνωστικά της apple). 

Μου είπε κιόλας αν κατέχω κάποιο αντικείμενο. π.χ. καθρέφτης. Ναι όντως αριστερά και σε συνέχεια από το router βρίσκεται ένας καθρέφτης. Δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει την ταχύτητα (μιλάμε σερνόταν) στα μόλις 3 με 4 μέτρα (καθαρής οπτικής επαφής) από το macbook..

 

Τέλος πάντων για την στιγμή έχει διορθωθεί. Για τα πρακτικά και το τωρινό screenshot.

Στιγμιότυπο 2019-01-02, 1.54.02 πμ.png

Επεξ/σία από sYn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, sYn said:

Κατέληξα να πάρω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών. Μου είπε ότι μου άλλαξε κανάλι. Όντως με έβαλε στο κανάλι 13 (αν και είχα δοκιμάσει διάφορα, χωρίς επιτυχία -να ναι καλά τα διαγνωστικά της apple). 

Μου είπε κιόλας αν κατέχω κάποιο αντικείμενο. π.χ. καθρέφτης. Ναι όντως αριστερά και σε συνέχεια από το router βρίσκεται ένας καθρέφτης. Δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει την ταχύτητα (μιλάμε σερνόταν) στα μόλις 3 με 4 μέτρα (καθαρής οπτικής επαφής) από το macbook..

Τέλος πάντων για την στιγμή έχει διορθωθεί. Για τα πρακτικά και το τωρινό screenshot.

Στιγμιότυπο 2019-01-02, 1.54.02 πμ.png

απλα πολλες συσκευες δεν πιανουν τα καναλια 12 και 13 γιατι στην αμερικη υπαρχει μεχρι 11.απλα το αναφερω.επισης πολλες φορες υπαρχει θεμα οταν το ρουτερ ειναι σε γωνια ή πολυ κολλητα σε καποιο εμποδιο πχ τοιχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...