Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 29/09/2018 at 21:10, Nikos Bratos said:

παιδες θελω βοηθεια εχω οτε 50αρα και εχουν βαλει snr λογω αποσυνδέσεων στα 34. ειμαι κοντα σε KV περιπου 200-300μ και θα ηθελα να μαθω ποσο attentuation πρεπει να εχω για να μην τρωω αποσυνδέσεις? Να τους παρω να το βγαλουν? εχω το πιο καινουργιο router καθε βοηθεια δεκτη

το attenuation δεν αλλαζει ουτε παιζει τοσο ρολο το attenuation στις αποσυνδεσεις.μπορει μια γραμμη να ειναι μακρυα και να παιζει ναι μεν αργα αλλα σταθερα και μπορει μια γραμμη να ειναι κοντα να συγχρονιζει ψηλα και να κανει αποσυνδεσεις.αυτο που σου εχουν κανει ειναι οτι σε εχουν ανεβασει στο margin απο το  9 που ειναι το default σε 17 για να παιζεις πιο σταθερα.οποτε οι λυσεις ειναι.

α.σιγουρευεις οτι δεν εχεις bridge taps.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

β.τους λες να μην σου βαλουν ουτε 9 αλλα ουτε 17 που εχεις τωρα αλλα κατι ενδιαμεσο.αυτο το ζητας αν παιζεις σταθερα τωρα που μιλαμε.

γ.τους πιεζεις που δεν ξερω αν θα το κανουν να σου αλλαξουν ζευγαρι απερχομενου μηπως το αλλο ειναι πιο σταθερο.

δ.να μην εισαι σε fast path στο download γιατι θα σου κανει μεγαλυτερο προβλημα.

ε.δοκιμη με αλλο εξοπλισμο μηπως ειναι θεμα εξοπλισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα στην ομαδα...λιγο ασχετος με το θεμα αλλα εχω ενα προβλημα και θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει αντιμετωπησει κατι παρομοιο.εχω συνδεση στον οτε και προσφατα μετακομισα.το σπιτι λοιπων ειναι σε ενα στενο και μου ζηταει ο οτε 650 ευρω για να βαλει καλωδιο να μου φερει το ιντερνετ.650 ευρω;;εχει τυχει σε κανεναν;;ευχαριστω εκ τον πρωτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/10/2018 at 16:22, Manosrs7 said:

Καλησπερα στην ομαδα...λιγο ασχετος με το θεμα αλλα εχω ενα προβλημα και θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει αντιμετωπησει κατι παρομοιο.εχω συνδεση στον οτε και προσφατα μετακομισα.το σπιτι λοιπων ειναι σε ενα στενο και μου ζηταει ο οτε 650 ευρω για να βαλει καλωδιο να μου φερει το ιντερνετ.650 ευρω;;εχει τυχει σε κανεναν;;ευχαριστω εκ τον πρωτερων

μαλλον για να μπει καποια κολωνα που χρειαζεται ή καποιο καλωδιο? εχεις κολωνα οτε κοντα σου?εκτος αν υπαρχει κολωνα αλλα ποτε περαστηκε καλωδιο επειδη δεν εβαλε κανεις ως τωρα ιντερνετ . ρωτησε τους γιατι ειναι το κοστος. Στο ιδιο σπιτι κανεις δεν εχει ιντερνετ ?δεν βλεπεις κανενα καλωδιο να φτανει σε σενα?πολυκατοικια ή μονοκατοικια?λογικα μονοκατοικια/μεζονετα πρεπει να ειναι γιατι στην πολυκατοικια θα πρεπει να εχει εσκαλιτ αν ειναι πανω απο 3-4 διαμερισματα και ολο και καποιος θα ειχε βαλει ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2018 στις 9:10 ΜΜ, Nikos Bratos είπε

παιδες θελω βοηθεια εχω οτε 50αρα και εχουν βαλει snr λογω αποσυνδέσεων στα 34. ειμαι κοντα σε KV περιπου 200-300μ και θα ηθελα να μαθω ποσο attentuation πρεπει να εχω για να μην τρωω αποσυνδέσεις? Να τους παρω να το βγαλουν? εχω το πιο καινουργιο router καθε βοηθεια δεκτη

image.png.8a441e33b31260b2274e6a16b864c9ba.png

Σε 5 ωρες εχεις μαζεψει κοντα στα 11000 CRC σφαλματα και ειναι πολλα. Αν ζητησεις μεγαλυτερη ταχυτητα θα εχεις ακομα περισσοτερα... σιγουρα και αποσυνδεσεις.

Το θεμα ειναι να προσπαθησεις να βρεις την αιτια του προβληματος. Εχεις κοιταξει την εσωτερικη σου εγκατασταση αν ειναι Ο.Κ. ? Αν δεν μπορεις μονος σου, φωναξε καποιον τεχνικο να μετρησει στο κεντρικο κουτι, για να δει αν το προβλημα ειναι στην μερια σου η στις γραμμες του ΟΤΕ. Μονο ετσι θα βγαλεις ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, goana12 said:

Σε 5 ωρες εχεις μαζεψει κοντα στα 11000 CRC σφαλματα και ειναι πολλα. Αν ζητησεις μεγαλυτερη ταχυτητα θα εχεις ακομα περισσοτερα... σιγουρα και αποσυνδεσεις.

Το θεμα ειναι να προσπαθησεις να βρεις την αιτια του προβληματος. Εχεις κοιταξει την εσωτερικη σου εγκατασταση αν ειναι Ο.Κ. ? Αν δεν μπορεις μονος σου, φωναξε καποιον τεχνικο να μετρησει στο κεντρικο κουτι, για να δει αν το προβλημα ειναι στην μερια σου η στις γραμμες του ΟΤΕ. Μονο ετσι θα βγαλεις ακρη...

επισης κατι βρωμαει διοτι δεν γινεται να ειναι 200-300 μετρα και να εχει τοσο μεγαλο attenuation και να συγχρονιζει μονο στα 34 mbit.εκτος αν δεν παιρνει απο το kv ή αν υπάρχει κάποιο τεραστιο θεμα στην καλωδιωση ειτε στο σπιτι ειτε στον οτε.

αν πιανουν τα χερια του μπορει να μετρησει κατω αν και αμα εχει ερθει τεχνικος ηδη θα εχει μετρησει κατω και θα του εχει πει ποσο φτανει κατω και ποσο πανω. κατα τα αλλα για να παρει τα μεγιστα πρεπει να κανει αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

και οχι την πατεντα που κανουν να γυρνανε την voip τηλεφωνια πισω στο splitter και σε ολο το σπιτι διοτι ετσι θα εχει θεματα λογω bridge taps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2018 στις 5:42 ΠΜ, poulinos είπε

μαλλον για να μπει καποια κολωνα που χρειαζεται ή καποιο καλωδιο? εχεις κολωνα οτε κοντα σου?εκτος αν υπαρχει κολωνα αλλα ποτε περαστηκε καλωδιο επειδη δεν εβαλε κανεις ως τωρα ιντερνετ . ρωτησε τους γιατι ειναι το κοστος. Στο ιδιο σπιτι κανεις δεν εχει ιντερνετ ?δεν βλεπεις κανενα καλωδιο να φτανει σε σενα?πολυκατοικια ή μονοκατοικια?λογικα μονοκατοικια/μεζονετα πρεπει να ειναι γιατι στην πολυκατοικια θα πρεπει να εχει εσκαλιτ αν ειναι πανω απο 3-4 διαμερισματα και ολο και καποιος θα ειχε βαλει ιντερνετ.

Μονο καλωδιο χρειαζεται...και κανει απο οτι μου ειπαν 11.80 το μετρο και πρεπει να το πληρωσω εγω.μονοκατοικια ειναι και δεν ειχε βαλει κανεις ιντερνετ γι αυτον τον λογο μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Manosrs7 said:

Μονο καλωδιο χρειαζεται...και κανει απο οτι μου ειπαν 11.80 το μετρο και πρεπει να το πληρωσω εγω.μονοκατοικια ειναι και δεν ειχε βαλει κανεις ιντερνετ γι αυτον τον λογο μαλλον

Δεν ξερω ακριβως την  τιμη του καλωδιου.Επειδη ομως ειναι με ατσαλινο συρμα εσωτερικα για αντοχη στις ταλαντωσεις,τα τραβηγματα , τα τεντωματα κτλ + οτι ειναι εξωτερικου χωρου για αντοχη στις καιρικες συνθηκες και στον ηλιο , ειναι γενικα ακριβο σε σχεση με  το Pet που δεν ειναι για αυτην την δουλεια. Μπορει να χρεωνουν και την εγκατασταση στην τιμη ανα μετρο  .Παντως 12 ευρω το μετρο δεν κανει.Αν εισασταν πολλοι πχ 2 -3  οικογενειες στο σπιτι  θα ηταν πιο ευκολο να μοιραστειτε το ποσο αλλα τωρα μονος σου ειναι σχετικα μεγαλο.

Δεν ξερω αν γινεται να τους φερεις εσυ το καλωδιο και να το περασουν αυτοι .Στο εμποριο με λιγο ψαξιμο θα το βρεις φτηνοτερα απο οτι το δινει ο οτε. Εκτος αν μετα σου πει ο ΟΤΕ οτι δεν θα δωσεις πχ 500 ευρω αφου το εφερες εσυ αλλα θα πληρωσεις πχ 200 για την εγκατασταση. Αν σου πουν αυτο τοτε πιθανοτατα η τιμη να ειναι με εγκατασταση.  Παντως για σιγουρια αν αποφασισεις να το βαλεις ρωτησε τους: τα 500 πχ ευρω που ζητατε για το καλωδιο ειναι τελικη τιμη με ολη την εγκατασταση ή οχι? Μην σου πουν μετα α οχι ειναι μονο το καλωδιο και αλλα 200 να το βαλουμε συν φπα συν δεν ξερω τι και βγει να πληρωσεις στο τελος 1000.

Οπως και αν ειναι εφικτο να φερεις εσυ το καλωδιο και να κανουν αυτοι την εγκατασταση και τι θα σε χρεωσουν

Ισως και ο @divo να μπορει να βοηθησει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε vdsl παρτε τηλεφωνο και ζητειστε το speedport plus, στην δικη μου περιπτωση ειχα το entry 2i και τον τελευταιο καιρο ειχα αποσυνδεσεις και πτωση ταχυτητας,με το που κουμπωσα το καινουργιο ρουτερ η ταχυτητα πηγε απο 36 σε 48,5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/10/2018 at 20:04, divo said:

οπως σου ειπε και ο poulinos  αποκλειεται να εισαι 300 μετρα με αυτο το  attenuation. απο την αλλη παλι αν ησουν πανω απο 1 χλμ δε θα αφηνε το συστημα να σου περασουν 50αρι. Κατι δεν παει καλα σε ολο αυτο...................

εχεις παρα πολλα λαθη και το κακο ειναι οτι ειναι CRC.  Άποψη μου, το δινεις βλαβη και οταν ερθει ο τεχνικος κοιτα ή ρωτα τον τι λαθη εχει η γραμμη στη χωνευτή. Ετσι θα δεις αν ειναι λαθη δικα σου ή της γραμμης.

 Λογικα θα βαλουν διζευγο, αλλα και τυπου 8 να βαλουν καλυτερο για σεν θα ειναι. Θα εχεις εναλακτικες σε περιπτωση βλαβης. Οτι και να βαλουν παντως η τιμη ειναι μια. Αν θες πες μας και την περιοχη. 

 

εκτος αν το attenuation εμφανιζεται λαθος. 17 Margin του βαλαν εκτος αν πηγαινει βολτα το Margin λογω γραμμης.αυτα τα διζευγα.και μετα απο λιγο καιρο δεν υπαρχει ζευγαρι και αντε ριξε αλλο :P

On 19/10/2018 at 13:47, keravnos21 said:

Οσοι εχετε vdsl παρτε τηλεφωνο και ζητειστε το speedport plus, στην δικη μου περιπτωση ειχα το entry 2i και τον τελευταιο καιρο ειχα αποσυνδεσεις και πτωση ταχυτητας,με το που κουμπωσα το καινουργιο ρουτερ η ταχυτητα πηγε απο 36 σε 48,5.

και ολοι να φτιαξουν την καλωδιωση τους που εχουν bridge taps και μετα λενε δεν πιανω μεγαλη ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες, διαπιστώσαμε με τον εκπρόσωπο του ΟΤΕ που μίλησα στο τηλέφωνο οτι η ταχύτητα μου φτάνει τα 34Mbps (αυτός βλέπει 38 βέβαια), ενώ στην αρχή του χρόνου ήμασταν στα 43. Μου είπε πως όταν γίνεται μια νέα ταχύτητα διαθέσιμη (στην περιοχή μου θα είναι η 100άρα), τότε πέφτει ο μέσος όρος συγχρονισμού στις προηγούμενες ταχύτητες. Τί σημαίνουν αυτά και γιατί έχω δει τέτοια μείωση πρακτικά;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα σας.

Σας διαβάζω καιρό, σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή. Ακούστε τι πρόβλημα αντιμετωπίζω με τον πΟΤΕ. Είμαι από επαρχία καταρχήν. Τώρα πρόσφατα μου γύρισαν την γραμμή μου σε ευριζωνικη, έχω 24αρα γραμμή. Πριν το κάνουν ευρυζωνικό, η ταχύτητα που ερχόταν στην πρίζα μου ήταν 8Mbps, κάπου κιόλας μου έδινε το ρουτερακι μου. Τώρα με το speedport entry 2i πιάνω κάπου στο 1!!! Λες και ζούμε ούτε και εγώ δε ξέρω που. Το δήλωσα πολλές φορές βλάβη, ήρθε τεχνικός σπίτι, έκανε τις μετρήσεις κτλ κτλ. Και τελικά το πρόβλημα είναι ότι για να πάρω την ταχύτητα που έρχεται στην πρίζα μου και που είχα πρώτα, θα πρέπει να αναβαθμίσουν πρώτα αυτοί στο κέντρο που ανήκω ώστε να είναι συμβατό αυτό το ρούτερ που δίνουν με το κέντρο τους!!! Αν είναι δυνατόν!!!! Δλδ δίνουν κάτι το οποίο δεν υποστηρίζουν, τουλάχιστον όχι σε όλα τα κέντρα τους.

Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Greekz said:

Καλησπερα. Μενει κανενας Νικαια;; Απο το πρωι δεν εχουμε ιντερνετ και απο τον οτε μας λενε πως θα παρει 10 μερες να φτιαχτει η βλαβη

10 μερες ισον καλωδιακη.καλη υπομονη.μπορει να φτιαχτει πιο γρηγορα μπορει πιο αργα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/10/2018 at 16:58, Abudi said:

Παίδες, διαπιστώσαμε με τον εκπρόσωπο του ΟΤΕ που μίλησα στο τηλέφωνο οτι η ταχύτητα μου φτάνει τα 34Mbps (αυτός βλέπει 38 βέβαια), ενώ στην αρχή του χρόνου ήμασταν στα 43. Μου είπε πως όταν γίνεται μια νέα ταχύτητα διαθέσιμη (στην περιοχή μου θα είναι η 100άρα), τότε πέφτει ο μέσος όρος συγχρονισμού στις προηγούμενες ταχύτητες. Τί σημαίνουν αυτά και γιατί έχω δει τέτοια μείωση πρακτικά;

να το μεταφρασω λιγο πιο σωστα.οσοι περισσοτεροι ενεργοποιουνται σε vdsl στην καμπινα τοσο πιο πολυ Crosstalk αρα και η ταχυτητα μειωνεται.αυτο αντιμετωπιζεται εν μερη απο το vectoring που εχει ενεργοποιηθει σε παρα πολλες.επισης το να πεσει η ταχυτητα οφειλεται πολλες φορες και σε οξειδωσεις στο χαλκο ,σε καλωδιακες βλαβες και διαφορα τετοια.

για να παρεις τα μεγιστα τουλαχιστον στο δικο σου κομματι που ειναι το σπιτι κανε αυτο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

20 hours ago, manosn2 said:

Παιδιά καλησπέρα σας.

Σας διαβάζω καιρό, σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή. Ακούστε τι πρόβλημα αντιμετωπίζω με τον πΟΤΕ. Είμαι από επαρχία καταρχήν. Τώρα πρόσφατα μου γύρισαν την γραμμή μου σε ευριζωνικη, έχω 24αρα γραμμή. Πριν το κάνουν ευρυζωνικό, η ταχύτητα που ερχόταν στην πρίζα μου ήταν 8Mbps, κάπου κιόλας μου έδινε το ρουτερακι μου. Τώρα με το speedport entry 2i πιάνω κάπου στο 1!!! Λες και ζούμε ούτε και εγώ δε ξέρω που. Το δήλωσα πολλές φορές βλάβη, ήρθε τεχνικός σπίτι, έκανε τις μετρήσεις κτλ κτλ. Και τελικά το πρόβλημα είναι ότι για να πάρω την ταχύτητα που έρχεται στην πρίζα μου και που είχα πρώτα, θα πρέπει να αναβαθμίσουν πρώτα αυτοί στο κέντρο που ανήκω ώστε να είναι συμβατό αυτό το ρούτερ που δίνουν με το κέντρο τους!!! Αν είναι δυνατόν!!!! Δλδ δίνουν κάτι το οποίο δεν υποστηρίζουν, τουλάχιστον όχι σε όλα τα κέντρα τους.

Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;

επειδη κατι μου βρωμαει με αυτα που διαβαζω σηκωσε τα χαρακτηριστικα της γραμμης. γιατι το speedport παιζει και vdslκαι adsl χωρις θεμα.οτι σε εκαναν voip δεν λεει κατι.αν βαλεις αλλο modem router πανω εχεις το ιδιο θεμα?σιγουρα δεν θα εχεις τηλεφωνο απλα το λεω για δοκιμη.και αν βαλεις αλλο σηκωσε και απο το αλλο τα χαρακτηριστικα της γραμμης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

να το μεταφρασω λιγο πιο σωστα.οσοι περισσοτεροι ενεργοποιουνται σε vdsl στην καμπινα τοσο πιο πολυ Crosstalk αρα και η ταχυτητα μειωνεται.αυτο αντιμετωπιζεται εν μερη απο το vectoring που εχει ενεργοποιηθει σε παρα πολλες.επισης το να πεσει η ταχυτητα οφειλεται πολλες φορες και σε οξειδωσεις στο χαλκο ,σε καλωδιακες βλαβες και διαφορα τετοια.

για να παρεις τα μεγιστα τουλαχιστον στο δικο σου κομματι που ειναι το σπιτι κανε αυτο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

επειδη κατι μου βρωμαει με αυτα που διαβαζω σηκωσε τα χαρακτηριστικα της γραμμης. γιατι το speedport παιζει και vdslκαι adsl χωρις θεμα.οτι σε εκαναν voip δεν λεει κατι.αν βαλεις αλλο modem router πανω εχεις το ιδιο θεμα?σιγουρα δεν θα εχεις τηλεφωνο απλα το λεω για δοκιμη.και αν βαλεις αλλο σηκωσε και απο το αλλο τα χαρακτηριστικα της γραμμης.

Αν βάλω το παλιό ρούτερ δεν έχω θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...