Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, greengr21 said:

με τον χαλκο να καλεσω ηλεκτρολογο προφανως ε?μηπως υπαρχει θεμα με τα cat5 καλωδια?η γραμμη παντως ειναι σταθερη εδω και μερικες μερες με reboot κτλπ,δεν αλλαζει τιποτα,σαν να εχω isdn ειναι

μπορει να φταιει κατι στα καλωδια σου μπορει και κατι εξω στον οτε.αν πιανουν τα χερια σου δοκιμαζεις χωνευτη/κατανεμητη ή εστω στο κεντρικο πριζακι αποσυνδεοντας τα αλλα.αμα δεν πιανουν τα χερια σου μονο τεχνικο της cyta ή ηλεκτρολογο να τσεκαρει αυτος σε κατανεμητη/χωνευτη ΑΜΑ ΞΕΡΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 hours ago, pier88 said:

Απορία,υπάρχει περίπτωση το voip σε ώρες αιχμής να έχει κάποιο είδος speed limiter;

το Voip εχει Priority μεγαλυτερο απο το Internet ωστε αν πιταρεις την γραμμη να μην εχει θεμα το τηλεφωνο αλλα αυτο ειναι ορισμενο μονιμα  και δεν θα πρεπει να σε επηρεασει πολυ.δηλαδη την γραμμη θα πρεπει να μπορεις να την τερματισεις χωρις προβλημα αλλο τοσο οταν δεν μιλας στο τηλεφωνο. μπορεις κιολας να κανεις δοκιμη να κατεβασεις κατι και να δεις ποσο σου αλλαζει η ταχυτητα οταν μιλας και στο τηλεφωνο και οταν δεν μιλας.αλλα αυτο θα ισχυει ολη την ημερα. επισης θα σε επηρεασει λιγο και οχι οπως ανεφερες στο Pm απο τα 1,7mbyte download να σε ριχνει στα 0,3 mbyte download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να υπάρχει γενικό στα Πατήσια.

2 γνωστοί έχουν θέμα με wind, και τους είπαν ότι είναι από ΟΤΕ, εγώ δεν έχω τηλέφωνο με Κοσμοτε, ίντερνετ κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2019 στις 5:29 ΜΜ, poulinos είπε

μπορει να φταιει κατι στα καλωδια σου μπορει και κατι εξω στον οτε.αν πιανουν τα χερια σου δοκιμαζεις χωνευτη/κατανεμητη ή εστω στο κεντρικο πριζακι αποσυνδεοντας τα αλλα.αμα δεν πιανουν τα χερια σου μονο τεχνικο της cyta ή ηλεκτρολογο να τσεκαρει αυτος σε κατανεμητη/χωνευτη ΑΜΑ ΞΕΡΕΙ

Έφερα ηλεκτρολόγο και ενώ υποτίθεται ότι ειχε πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού την έφτιαξε αλλα τα ίδια πάλι,το actual down rate κλειδωμενο στα 1024kbps δεν το κουνάει για κανένα λογο, θα το δώσουν βλάβη στον ΟΤΕ λεει αλλα μου κανει τρομερή εντύπωση. Μηπως χρειαστεί reset το router και υπάρχει κανένα bug στο firmware του που το προκαλει; Επίσης βελτιωθηκε το snr πανω/κατω αλλα καμία διαφορα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2019 at 09:45, panossar95 said:

Οι φόβοι επιβεβαιώθηκαν, γενικο στα Κάτω Πατήσια, μέχρι τέλους του μήνα δίνουν.

Καλωδιακη λογικα καπου.καθε μερα συμβαινουν.

On 16/01/2019 at 09:47, greengr21 said:

Έφερα ηλεκτρολόγο και ενώ υποτίθεται ότι ειχε πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού την έφτιαξε αλλα τα ίδια πάλι,το actual down rate κλειδωμενο στα 1024kbps δεν το κουνάει για κανένα λογο, θα το δώσουν βλάβη στον ΟΤΕ λεει αλλα μου κανει τρομερή εντύπωση. Μηπως χρειαστεί reset το router και υπάρχει κανένα bug στο firmware του που το προκαλει; Επίσης βελτιωθηκε το snr πανω/κατω αλλα καμία διαφορα... 

αν μετα απο Reboot βλεπεις 1024 και βλεπεις και μεγαλο margin τοτε σημαινει οτι για καποιο λογο σε εχει κλειδωσει η cyta εκει.δηλαδη  το σεναριο α που εγραψα πιο πανω να εχει κανει βλακεια η cyta. ταυτοχρονα ομως βλεπω οτι εχεις πολυ μικρο upload και χαμηλο margin στο Upload αρα κατι πρεπει να γινεται και στον χαλκο.αλλα και η Cyta κατι εχει κανει γιατι σου βγαζει attainable 8mbit.επισης φαινεται οτι κατι εχουν κανει διοτι κλειδωνεις ακριβως 1024 που ειναι το 1Mbit αρα φαινεται οτι εχει γινει χερατα. αν θες κανε και Hard reset το router αλλα δυσκολο να φταιει αυτο.αν βελτιωθηκαν τα snr μεταξυ την επισκεψη του ηλεκτρολογου τοτε μπορει να ειχε και καποιο θεμα η καλωδιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

Καλωδιακη λογικα καπου.καθε μερα συμβαινουν.

αν μετα απο Reboot βλεπεις 1024 και βλεπεις και μεγαλο margin τοτε σημαινει οτι για καποιο λογο σε εχει κλειδωσει η cyta εκει.δηλαδη  το σεναριο α που εγραψα πιο πανω να εχει κανει βλακεια η cyta. ταυτοχρονα ομως βλεπω οτι εχεις πολυ μικρο upload και χαμηλο margin στο Upload αρα κατι πρεπει να γινεται και στον χαλκο.αλλα και η Cyta κατι εχει κανει γιατι σου βγαζει attainable 8mbit.επισης φαινεται οτι κατι εχουν κανει διοτι κλειδωνεις ακριβως 1024 που ειναι το 1Mbit αρα φαινεται οτι εχει γινει χερατα. αν θες κανε και Hard reset το router αλλα δυσκολο να φταιει αυτο.αν βελτιωθηκαν τα snr μεταξυ την επισκεψη του ηλεκτρολογου τοτε μπορει να ειχε και καποιο θεμα η καλωδιωση.

Ευτυχώς το έφτιαξαν σε 3 μέρες. Κομπλέ είμαστε. Και καλύτερο ίντερνετ από πριν 😂. Από 10 πήγε 13.5-14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/12/2018 at 15:08, masteripper said:

Πάντως αυτή η πιπίλα με το fiber Παίζει πάρα πολύ τώρα τελευταία και κρίμα που δεν είμαστε δικηγόροι να τραβήξουμε κανένα αυτί...δηλαδή για πόσο Αμερικανάκια μας περνάνε και μας ταιζουν κουτόχορτο....είχα μια γραμμούλα ADSL και συγχρόνιζα 14-15 Mbps...αλλάζω πάροχο και πέφτει στα 13+ ...παίρνω τηλέφωνο ...αρχίζουν τα μα-μου...τέσπα ..θα...θα..ξαφνικά η γραμμούλα παίζει 15+ Mbps...μια χαρά...και τσουπ πριν απο κανα 2 βδομάδες καταποντίζομαι στα ~11.5...παίρνω τηλέφωνο...αρχίζουν παλι τα μα-μου...φταίνε οι πρίζες..φταίνε τα splitter φταίε ο Trump...Λίγο απ'ολα...η γραμμή με προδιαγραφές απο 14-16 Mbps...και κάποια στιγμή με παίρνει τηλέφωνο 1 τεχνικός...επικοινωνεί με ΟΤΕ και μου λέει λόγω παραμέλησης του χαλκού πρέπει να περιμένεις το fiber...μα αφού ΄έπαιζε...να πω ότι δεν έπαιζε....δηλαδή πόσο παραμέληση αυτή η παλιά καλωδίωση...αέρα της κάνανε και ξαφνικά "υποφέρει"....

αλλά δεν φταίνει αυτοί..εμείς φταίμε....που θα έπρεπε να μαζευτούμε παρέες -παρέες των 10 -15 ατόμων να έχουμε μια 2πλη γραμμούλα 50 VDSL ή Fiber σε 1 καλό router ...wifi κεραιουλες στην σκεπή και άστους να παρακαλάνε για συνδέσεις....

ΑΣΧΕΤΟ/ΣΧΕΤΙΚΟ υπάρχει πουθενά κάποιο χρονοδιάγραμμα πότε θα γίνουν αυτές οι ρημάδες οι εργασίες...τώρα έκανα κάτι ελέγχους διαθεσιμότητας και μου φαίνεται μόνο η εγγύς περιοχή μου είναι χ3σμ3νη

Πάντως στις xdsl υπηρεσίες δυστυχώς δεν υπάρχει το "έπαιζε τόσο πριν πρέπει να παίζει τόσο και τώρα". Από τότε μέχρι τώρα μπορεί να έχουν γίνει πολλά πράγματα. Μπορεί να έχει μεγαλώσει το crosstalk. Μπορεί ο καινούριος πάροχος να έχει αλλά μηχανήματα στο dslam του που να μην είναι συμβατά με τον εξοπλισμό σου. Μπορεί να έχει άλλο snr στο προφίλ σου. Αν μπορείς ανέβασε στατιστικά να τα δούμε και εμείς να σου πούμε μια γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2019 στις 10:53 ΜΜ, pier88 είπε

Απορία,υπάρχει περίπτωση το voip σε ώρες αιχμής να έχει κάποιο είδος speed limiter;

Καμία.
Το vobb χρησιμοποιεί περίπου 80 kbps ud/down το μέγιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω πρόβλημα,  ξαφνικά σταμάτησα να έχω ίντερνετ, το modem router Είναι συχρονισμενο (ουσιαστικά σκέτο modem ,γίνεται ppoe σε mikrotik οπου έχει αναλάβει το routing κλπ). Η γραμμή είναι pstn Adsl 24 . Δεν έχω τηλεφωνία στο πακέτο πάρα μόνο ιντερνετ.  Δοκιμάζω ένα dummy τηλέφωνο απλό που έχω για να δω την γραμμή και ακούγεται ένα πολύ γρηγορο τουτ τουτ σαν να είναι κατηλειμενο. Προφανώς και δεν υπάρχει άλλη πρίζα η τηλέφωνο στο χώρο. Τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν έχω δει στατιστικά στο modem παρά μόνο ότι είναι σταθερά αναμμένο το dsl.  Έριξα reboot και πάλι το ίδιο. 

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο 80 μερες αναμονης και μια αλλαγη παροχου, ηρθε επιτελους το ιντερνετ στο διαμερισμα που μετακομισα στο Χολαργο, 6 ολόκληρα WIND mbps όλα δικα μου. Επειδη ακομα και βλαβη να το δηλωσω, το γρηγοροτερο στο οποιο μπορει να συγχρονισει με βαση την αποσταση ειναι τα 9mbps....αν αποφασισω να παω στα 50 mbps, γνωριζει κανεις αν θα τα παιρνω και τα 50 ή εστω ενα καλο ποσοστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από το μεσημέρι δε δουλεύει ούτε ίντερνετ ούτε τηλέφωνο.(Νέα Σμύρνη). Μίλησα με το support της Cyta και μου είπαν ότι έχει βλάβη στο Καλαμάκι,οπότε θα το δηλώσουν στον ΟΤΕ.Συνήθως πόσο χρόνο τους παίρνει να το φτιάξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/01/2019 at 15:44, panossar95 said:

Ευτυχώς το έφτιαξαν σε 3 μέρες. Κομπλέ είμαστε. Και καλύτερο ίντερνετ από πριν 😂. Από 10 πήγε 13.5-14

Λογικα θα εγινε αλλαγη κεντρικου  ή αλλαγη απερχομενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ύστερα από μετακόμιση στου ζωγράφου κάναμε αίτηση για νέα γραμμή VDSL 50... Έγιναν τα προβλεπόμενα και σήμερα (09/03/19) ήρθε ο τεχνικός της wind και έλεγξε το κατανεμητή καθώς και την τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού. Με το analyzer του συγχρονίστηκε (χρησιμοποιώντας πρωτόκολλο adsl2) σε 13-14mbps. Ελέγχει την τηλεφωνική συσκευή και διαπιστώνει πως έχω γραμμή. Κουμπώνει το router και τίποτα (δεν άναβε καθόλου το λαμπάκι broadband). Κουμπώνει πάλι το analyzer και δεν συγχρονίζει ούτε και αυτό. Παίρνει τηλέφωνο κάποιον του τα αναφέρει αυτά και στο τέλος μου λέει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την "πόρτα" και εντός την μέρας θα έχει επιλυθεί... Αφού έφυγε λαμβάνω μήνυμα από την wind ότι η υπηρεσία μου έχει ενεργοποιηθεί... Μέχρι στιγμής μόνο το τηλέφωνο λειτουργεί, το ιντερνέτ τίποτα (συνεχίζει να μην ανάβει καθόλου το λαμπάκι broadband)

Καλά ξεκινήσαμε - κάτι μου λέει ότι θα ταλαιπωρηθώ πάρα πολύ...

Καταλαβαίνει κανείς κάτι παραπάνω από εμένα από όλα αυτά? Ιδέες για το πως να κινηθώ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...