Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα vDSL (50 - OTE) πριν μερικες ημερες. Απο τον τηλεφωνο μου ειπαν οτι θα πιανω 45-50 Mbps, συμφωνα με τις ταχυτητες των γειτονων. Παρ'ολα αυτα η γραμμη κλειδωνει στα 11-13 Μbps και απο τον ΟΤΕ μου λενε οτι δεν υπαρχει δυνατητοτα για μεγαλυτερη ταχυτητα. Πως γινεται το σπιτι ακριβως 3 μετρα διπλα μου να εχει 48 Mbps και εγω 11 και να μου ζητανε να κανω  υπαναχωρηση σε Adsl ?

 

Μου ειπαν οτι ο τεχνικος εκανε εξωτερικες μετρησεις.. Ειμαι σιγουρος οτι απλα αλλαξε πορτα στο DSLAM, και τιποτα επιπλεον.. Επισης δεν ειναι εφικτο να το δηλωσω ξανα ως βλαβη. 

 

Edit:

Τελικα εκανα μετρησεις μονος μου. Εξω απο το σπιτι πιανει 50Mbps, με το που συνδεσω τα εσωτερικα καλωδια του σπιτιου πεφτει στα 12.

 

Εαν τραβηξω ενα εξωτερικο καλωδιο κατευθειαν στο router και αποσυνδεσω τελειως τις εσωτερικες καλωδιωσεις  υπαρχει καποιος τροπος/συσκευη ωστε να συνδεσω την συσκεση τηλεφωνου που βρισκεται σε διαφορετικο οροφο ?

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα Shyn, πώς έκανες την μέτρηση μόνος σου? Είναι κάτι απλό? Πήγες το ρούτερ μπροστά ή με κάποιο εργαλείο μέτρησες?

Θέλω να το δοκιμάσω διότι ούτε προσευχές δεν πιάνουν να δεήσει να έρθει τεχνικός στην είσοδό μου να μετρήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, draculias είπε

Καλησπέρα Shyn, πώς έκανες την μέτρηση μόνος σου? Είναι κάτι απλό? Πήγες το ρούτερ μπροστά ή με κάποιο εργαλείο μέτρησες?

Θέλω να το δοκιμάσω διότι ούτε προσευχές δεν πιάνουν να δεήσει να έρθει τεχνικός στην είσοδό μου να μετρήσει...

Καλησπέρα,

Αρχικα, εκοψα ένα καλώδιο τηλεφώνου και το συνδεσα το router στο σημείο που κατεβαίνει η γραμμή του OTE από την κολονα στην αυλή μου, και εγινε η αρχικη δοκιμη εκει. Αφού ξανασυνδεσα το καλώδιο από την αυλή εως την το σημείο ( όπου γίνεται η διακλάδωση για τις πρίζες του σπιτιού, δοκίμασα και εκεί. Και είχα ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Προσοχή! Μένω σε μονοκατοικία, όποτε δεν επηρέασα κάποιον άλλον! Σε πολυκατοικία ίσως είναι πιο δύσκολο να γίνει δοκιμή. 

9SZs0Wp.jpg

 

'Εκτός' σπιτιού η μέτρηση: 

image.png.384251baf1ff0fd0dc04c710e62cef5d.png

 

Και μέσα στο σπίτι

image.png.2913fd7e467fc18e83dad5767e52007a.png

 

Τραγική διάφορα.. Ηλεκτρολόγο διαμάντι είχα λογικά...

 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Shyn είπε

Καλησπέρα,

Αρχικα, εκοψα ένα καλώδιο τηλεφώνου και το συνδεσα το router στο σημείο που κατεβαίνει η γραμμή του OTE από την κολονα στην αυλή μου, και εγινε η αρχικη δοκιμη εκει. Αφού ξανασυνδεσα το καλώδιο από την αυλή εως την το σημείο ( όπου γίνεται η διακλάδωση για τις πρίζες του σπιτιού, δοκίμασα και εκεί. Και είχα ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

Προσοχή! Μένω σε μονοκατοικία, όποτε δεν επηρέασα κάποιον άλλον! Σε πολυκατοικία ίσως είναι πιο δύσκολο να γίνει δοκιμή. 

9SZs0Wp.jpg

'Εκτός' σπιτιού η μέτρηση: 

image.png.384251baf1ff0fd0dc04c710e62cef5d.png

Και μέσα στο σπίτι

image.png.2913fd7e467fc18e83dad5767e52007a.png

Τραγική διάφορα.. Ηλεκτρολόγο διαμάντι είχα λογικά...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τουλάχιστον με την μέθοδο του αποκλεισμού προσδιόρισες το πρόβλημα σου, οπότε ξεκινά το εγχείρημά σου με την εσωτερική καλωδίωση.

Σε μονοκατοικία είμαι και εγώ και πρέπει να βρω χρόνο να το επιχειρήσω.

Ήσουν με adsl και έκανες αναβάθμιση σε vdsl, αναβαθμίστηκε η καμπίνα σου? Ή ανέβηκες από το 30άρι στο 50άρι?

Το ρωτάω μήπως είμαι παρόμοια περίπτωση γιατί έχω αγανακτήσει με το δικό μου θέμα.

Όσον αφορά τον ηλεκτρολόγο, αν είναι παλιά η μονοκατοικία, δεν θα έπρεπε να περιμένεις και πολλά για να προνοούσε. Αν είναι πρόσφατη, τότε όντως... διαμάντι 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, draculias είπε

 

Ο τεχνικος εκανε ελεγχο μονο εντος σπιτιου? Δηλαδη δεν εκανε ελεγχο σε καποιο σημειο εκτος σπιτιου? Πχ στο σημειο που το καλωδιο του οτε κατεβαινει απο την κολονα και συνδεεεται με το καλωδιο που εχει προορισμο το σπιτι ? 'Η δεν ηρθε τεχνικος στο σπιτι?

Πρεπει πρωτα να ελεγχθουν οι συγκεκριμενες καλωδιωσεις, εαν δηλαδη εχει καλυτερη ταχυτητα ή οχι εκτος σπιτιου. Απ'οτι καταλαβα η αναβαθμιση εκανε τις συνδεσεις πιο "ευαλωτες". Οποτε λιγο υγρασια ή σκουρια θα σου ριξει την ταχυτητα.

 

Εγω αναβαθμισα απο ADSL σε VDSL (50) κατευθειαν. Μενω σε απομακρισμενη περιοχη και παντα ειχα προβληματα με την ADSL. Αλλα παντα καταλαβαινα τους τεχνικους καθως ημουν αρκετα μακρια απο το κεντρο. 

Παρ'ολα αυτα εφαγα πολυ 'δουλεμα' την τελευταια βδομαδα και με το Home Speedbooster και με την Vdsl και ημουν ετοιμος να αρχιζω να φωναζω στην επικοινωνια που ειχα με τεχνικο σημερα, αλλα μετα σκεφτηκα οτι ειναι καποιο παιδι που εργαζεται για 500€ με ελλειπη εκπαιδευση απο τον ΟΤΕ, καθως εχει ανεβει το πελατολογιο και τα τεχνικα προβληματα λογω αναβαθμισεων.

 

Το σπιτι χτιστηκε το 2011, οποτε ειναι σχετικα καινουργιο!  Ο ηλεκτρολογος πραγματικο διαμανατι ομως! Αναβω μια συγκεκριμενη λαμπα μεσα στο σπιτι και πεφτει το Internet τελειως..

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shyn είπε

 Ο ηλεκτρολογος πραγματικο διαμανατι ομως! Αναβω μια συγκεκριμενη λαμπα μεσα στο σπιτι και πεφτει το Internet τελειως..

Έξυπνο σπίτι, είσαι η τεχνολογία του αύριο 😀

Όχι, δεν έχει έρθει καν τεχνικός. Είμαι σταθερά στις επαναδηλώσεις βλαβών (στο 3ο έχω φτάσει και περιμένω πάνω από βδομάδα για το τελευταίο) απλά στο τέλος μου στέλνουν συνεχώς sms ότι "επιλύθηκε η βλάβη" (χωρίς να αλλάζει κάτι) και βέβαια ΔΕΝ φτάνουμε στο σημείο να έρθει τεχνικός στην οικία μου...

Είσαι σε απομακρυσμένη περιοχή δλδ, συνδεδεμένος με ΑΚ και με αναβάθμιση από adsl σε vdsl και πιάνεις 49 στον κατανεμητή σου??

Εννοείται να το χαίρεσαι (μη το γκαντεμιάσω 😄) απλά προσπαθώ μέσα από την δική σου περίπτωση να το καταλάβω μπας και βοηθηθώ κι εγώ...

Πέρα από τα βασικά, δεν γνωρίζω λοιπές λεπτομέρειες επί του πρακτικού και ο διαθέσιμος χρόνος είναι λιγοστός με 2 μικρά παιδιά...

Μάλλον πρέπει να φωνάξω τεχνικό να αξιολογήσει την εσωτερική μου καλωδίωση και να μετρήσει και έξω και μέσα.

Αν έχει να προτείνει κάποιον κανείς, έστω και σε πμ (με πληρωμή εννοείται), θα το εκτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, draculias είπε

Έξυπνο σπίτι, είσαι η τεχνολογία του αύριο 😀

Όχι, δεν έχει έρθει καν τεχνικός. Είμαι σταθερά στις επαναδηλώσεις βλαβών (στο 3ο έχω φτάσει και περιμένω πάνω από βδομάδα για το τελευταίο) απλά στο τέλος μου στέλνουν συνεχώς sms ότι "επιλύθηκε η βλάβη" (χωρίς να αλλάζει κάτι) και βέβαια ΔΕΝ φτάνουμε στο σημείο να έρθει τεχνικός στην οικία μου...

Είσαι σε απομακρυσμένη περιοχή δλδ, συνδεδεμένος με ΑΚ και με αναβάθμιση από adsl σε vdsl και πιάνεις 49 στον κατανεμητή σου??

Εννοείται να το χαίρεσαι (μη το γκαντεμιάσω 😄) απλά προσπαθώ μέσα από την δική σου περίπτωση να το καταλάβω μπας και βοηθηθώ κι εγώ...

Πέρα από τα βασικά, δεν γνωρίζω λοιπές λεπτομέρειες επί του πρακτικού και ο διαθέσιμος χρόνος είναι λιγοστός με 2 μικρά παιδιά...

Μάλλον πρέπει να φωνάξω τεχνικό να αξιολογήσει την εσωτερική μου καλωδίωση και να μετρήσει και έξω και μέσα.

Αν έχει να προτείνει κάποιον κανείς, έστω και σε πμ (με πληρωμή εννοείται), θα το εκτιμούσα.

Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ, πρώτα ειδοποίησε την εταιρεία.. περίμενε 20 μέρες αν δεν έχεις αποτέλεσμα..και μετά καρφί ΕΕΤΤ.. Να δεις για πότε έρχεται τεχνικός και για πότε σου κάνουν δώρο και τα πάγια των μηνών που χες πρόβλημα!

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Shyn said:

Εβαλα vDSL (50 - OTE) πριν μερικες ημερες. Απο τον τηλεφωνο μου ειπαν οτι θα πιανω 45-50 Mbps, συμφωνα με τις ταχυτητες των γειτονων. Παρ'ολα αυτα η γραμμη κλειδωνει στα 11-13 Μbps και απο τον ΟΤΕ μου λενε οτι δεν υπαρχει δυνατητοτα για μεγαλυτερη ταχυτητα. Πως γινεται το σπιτι ακριβως 3 μετρα διπλα μου να εχει 48 Mbps και εγω 11 και να μου ζητανε να κανω  υπαναχωρηση σε Adsl ?

Μου ειπαν οτι ο τεχνικος εκανε εξωτερικες μετρησεις.. Ειμαι σιγουρος οτι απλα αλλαξε πορτα στο DSLAM, και τιποτα επιπλεον.. Επισης δεν ειναι εφικτο να το δηλωσω ξανα ως βλαβη. 

Edit:

Τελικα εκανα μετρησεις μονος μου. Εξω απο το σπιτι πιανει 50Mbps, με το που συνδεσω τα εσωτερικα καλωδια του σπιτιου πεφτει στα 12.

Εαν τραβηξω ενα εξωτερικο καλωδιο κατευθειαν στο router και αποσυνδεσω τελειως τις εσωτερικες καλωδιωσεις  υπαρχει καποιος τροπος/συσκευη ωστε να συνδεσω την συσκεση τηλεφωνου που βρισκεται σε διαφορετικο οροφο ?

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

οσο εχεις bridge taps δηλαδη παραλληλα τοτε δεν θα δεις ποτε full  ταχυτητα.πολλες φορες δεν φταινε τα.καλωδια αλλα το πως ειναι συνδεδεμενα.βεβαια για να μην εχεις bridge taps πρεπει  να πιανουν τα χερια σου οπως και να ειναι τεχνικα εφικτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Shyn είπε

 

Εαν τραβηξω ενα εξωτερικο καλωδιο κατευθειαν στο router και αποσυνδεσω τελειως τις εσωτερικες καλωδιωσεις  υπαρχει καποιος τροπος/συσκευη ωστε να συνδεσω την συσκεση τηλεφωνου που βρισκεται σε διαφορετικο οροφο ?

Βάλε ένα ασύρματο με δύο συσκευές και τις πηγαίνεις σε όποιον όροφο θέλεις.

Και εγώ επειδή είχα πρόβλημα απενεργοποίησα το εσωτερικό δίκτυο σύνδεσα στην βασική γραμμή που έρχεται στο σπίτι ρούτερ και ασύρματο τηλέφωνο με δύο συσκευές και τις πάω όπου θέλω. Οι συσκευές αυτές έχουν εμβέλεια πάνω από 30 μέτρα.Παίρνει τη μία η γυναίκα και πάει στη γειτόνισσα για καφέ.:D

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, draculias είπε

 

Θα προτεινα να πιεσεις τον ΟΤΕ να στειλει τεχνικο σπιτι σου για καταλληλο ελεγχο. Παλια θυμαμαι οτι το κανανε. Δεν αξιζει να χρεωθεις για κατι τετοιο. 

 

9 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Προσωρινα εκανα αυτο. Εχω βαλει ασυμαρτη συσκευη. Απλα θα ηθελα η βαση του τηλεφωνου να ειναι στον κατω οροφο. Θα κοιταξω εαν μπορω να μπορω να περασω εσωρτικη καλωδιωση απο router στον αλλον οροφο. Το Bridge Taps που προτεινε ο poulinos σιγουρα ειναι καλυτερη λυση αλλα δυσκολα να βρω καλο ηλεκτρολογο εδω που μενω. 

 

Ακομα δεν εχω δει για αποσυνδεσεις, παντως απο ταχυτητα με το νεο καλωδιο ειμαστε καλα!!

image.png.0cb616c2792dd92d01d7c104625bbd15.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώς ήρθα κι εγώ στο club των προβλημάτων. Είχα adsl και επειδή θα μου το έκαναν voip λέω ας αναμαθμιστώ σε vdsl 50. Ηρθαν σήμερα από τον ΟΤΕ, βάζουμε το μοντεμ στο σημείο που ήταν το παλιό (ήξερα ότι δεν θα δουλέψει αλλά μια δοκιμή λέω ας την κάνω). Συγχρονισε κάπου στα 21-22. Το πάω στην πρίζα που είναι στην είσοδο του διαμερίσματος, απομονώνω την γραμμή από την εσωτερική δικτύωση, κλειδώνει στα 37 (τόσο είναι και του γείτονα μου). Λέω οκ, από τα 12 στα 37 είναι μεγάλη διαφορά. Φεύγουν οι τεχνικοί κ @@@@ ο Δίας. Το τηλ δεν ακουγόταν καλά, το ίντερνετ παρόλο που έδειχνε συγχρονισμένο στα 37 μια φόρτωνε σελίδες, μια τα ζώα μου αργά με αποκορύφωμα από το απόγευμα είμαι χωρίς ίντερνετ και χωρίς τηλέφωνο. Να σημειώσω ότι μου δώσανε από το αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα. 

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.
Είναι λογικό να έχω ένα disconnect την ημέρα ή το διήμερο το πολύ επειδή αλλάζει η IP?

Στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ που πήρα αυτό μου είπε μια κοπέλα!
Επίσης έχω δει το ίδιο φαινόμενο του reboot και στη θεία μου που έχει επίσης cosmote.

Μήπως πρέπει να αλλάξω modem.
Και σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται με το VoIP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, skiabox είπε

Παιδιά καλησπέρα.
Είναι λογικό να έχω ένα disconnect την ημέρα ή το διήμερο το πολύ επειδή αλλάζει η IP?

Στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ που πήρα αυτό μου είπε μια κοπέλα!
Επίσης έχω δει το ίδιο φαινόμενο του reboot και στη θεία μου που έχει επίσης cosmote.

Μήπως πρέπει να αλλάξω modem.
Και σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται με το VoIP?

Κάθε 72 ώρες αλλάζει.
Και ναι, είναι λογικό και συμβαίνει σε όλους τους παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2019 στις 10:24 ΜΜ, achilles_g_ είπε

Καλώς ήρθα κι εγώ στο club των προβλημάτων. Είχα adsl και επειδή θα μου το έκαναν voip λέω ας αναμαθμιστώ σε vdsl 50. Ηρθαν σήμερα από τον ΟΤΕ, βάζουμε το μοντεμ στο σημείο που ήταν το παλιό (ήξερα ότι δεν θα δουλέψει αλλά μια δοκιμή λέω ας την κάνω). Συγχρονισε κάπου στα 21-22. Το πάω στην πρίζα που είναι στην είσοδο του διαμερίσματος, απομονώνω την γραμμή από την εσωτερική δικτύωση, κλειδώνει στα 37 (τόσο είναι και του γείτονα μου). Λέω οκ, από τα 12 στα 37 είναι μεγάλη διαφορά. Φεύγουν οι τεχνικοί κ @@@@ ο Δίας. Το τηλ δεν ακουγόταν καλά, το ίντερνετ παρόλο που έδειχνε συγχρονισμένο στα 37 μια φόρτωνε σελίδες, μια τα ζώα μου αργά με αποκορύφωμα από το απόγευμα είμαι χωρίς ίντερνετ και χωρίς τηλέφωνο. Να σημειώσω ότι μου δώσανε από το αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα. 

Σήμερα διορθώθηκε το πρόβλημα. Για να δούμε. 

Screenshot_20190318_233841_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Screenshot_20190320_102021_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...