Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηταν το 1995 με τον νεο που τοτε pentium 75..Αφου λοιπον μου παρουσιασε αρκετες φορες ενα kernel32.dll error σε ενα παιχνιδι ταχθηκα υπερ της λογικης ποναει χερι-κοψει χερι και τι εκανα?Μα φυσικα να ΔΙΑΓΡΑΨΩ το kernel32.dll με αποτελεσμα την πληρη αχρηστια των windows.Μουχαχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1998 περιπου αν θυμαμαι και ενα φιλος μου εχει παρει pentium 166mhz mmx.και του εβγαζε κατι με το system.ini και επειδη του την εσπαγε παει και το σβηνει!

φαγαμε ενα ξενυχτι να ξαναπερασουμε win98 + προγραμματα κλπ χαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θρυλικά windows 98... χρειαζόσουν δεκάδες ρυθμίσεις μετά απο την εγκατάσταση απλά για να τρέχουν ικανοποιητικά με λίγα κολλήματα!

 

Στανταρ χρειαζόσουν προγράμματα διαχείρισης της μνήμης, defrag μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον και πάρα πολλές παραμετροποιήσεις στο μητρώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θρυλικά windows 98... χρειαζόσουν δεκάδες ρυθμίσεις μετά απο την εγκατάσταση απλά για να τρέχουν ικανοποιητικά με λίγα κολλήματα!

 

Στανταρ χρειαζόσουν προγράμματα διαχείρισης της μνήμης, defrag μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον και πάρα πολλές παραμετροποιήσεις στο μητρώο.

Αστα να πανε.Το τι memmaker και το τι αλλαγες ειχα κανει σε autoexec και config για να εχω την αναλογη EMS memory δε λεγεται.Περαν της πλακας ομως το DOS και τα win95 με εμαθαν τα περισσοτερα πραγματα.Ειχα και 3.11 αλλα ημουν πολυ μικροτερος και δεν εδινα ιδιαιτερη σημασια σε παραμετροποιησεις και τα σχετικα.Μετα εβαλα linux...:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παιδια εχω ενα ποντικι (για λαπτοπ) του εχω αλαξει την παναγια. Το εχω σπασει 5 φορες (τα πλαστικα που εχει) και ακομα δουλευει.Μια φορα πηγα να ανοιξω το πισι να το καθαρισω μεσα... Αλλα τελικα το καθαρισα μια και καλη. εκαψα τροφοδοτικο και μητρικη!Επεισης ο ξαδερφος μου εχει ενα παλιο πισι με πεντιουμ 4.Ειχε χαλασει εντελος.Ο λογος αγνωστος. ξεδυνδεω τα παντα.. τα ξανα συνδεω ολα...(εντομεταξι με τετια πιεση που τα εβγαζα-εβαζα τα πραγματα πως δεν κανανε κανα κρακ ενας θεος ξερει. Τι ραμ ειχα αφησει στο μαλινο χαλι τι καρτα γραφικων. Αυτο το πισι (της αλτεκ) ειναι σκυλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τωρα δουλευει κομπλε και του βαλαμε βιστα (αυτα ειχαμε εφκερα εκεινη τη στιγμη. ( Το πισι σκεφτοταν να το πεταξει αλλα το ''εσωσα" κατα καποιο τροπο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Η δικια μου πατατια ειναι αρκετα μεγάλη.

Ητανε καλοκαιρι.ο τοπος εβραζε.ξαπλωνω να κοιμηθω με το pc να κατεβαζει το winning eleven.

Που να με παρει ο υπνος ομως, η ψύκτρα του pentium4 εκανε σαν γερμανικο βομβαρδιστικο του 40. (Δεν μιλαμε για ενα δυνατο βζζζ εκανα Κακακακακακα,παρ'ολα αυτα καινουρια ομως δεν πηρενα να παρω)

 

ΕΕΕΕΕ δεν παει αλλο λεω σε καποια στιγμη.

Να τον σβησω δεν γινετε γιατι πως και πως περιμενα να λιωσω στο ποδοσφαιρακι...

ΘΑ την βγαλω σκεφτομαι.

Αλλα αμα Καει η cpu?

Και τι κανω?

Παω στην κουζινα και περνω μια ναιλον σακουλα απο αυτες που ειναι για την καταψυξη,για να βαζεις μεσα τους ανιθους κ τους μαιντανους κτλ και την γεμίζω με παγο.

Παω στο Δωματιο ξαπλώνω το pc οριζοντια, βγαζω την ψυκτρα και βαζω τον παγο. (Το ξερω οτι γελατε απο τωρα...)

Και παταω να ανοιξει...

Ανοιγει το pc,μπαινει κ στη επιφάνεια και παω ολο χαρα μιας και που μονο τα τζιτζικια και ο σκληρος ακουγονταν να πατισω το κατεβαστηρι κ να την πεσω.

Ελα ομως που η οθονη κολαει και γεμιζει μπλε και πρασσινα τετραγωνα...

Γιατι κολισε αραγε?? σκεφτόμουνα...

Παταω ctr+alt+Del τιποτα.Για να δω τι γινετε μεσα στο κουτι λεω.

Οταν κοιταξα ειδα τον παγο να εχει λιωσει μαζι με την ναιλον και να εχει γεμισει νερα η cpu και η κυλιδα του νερου να εξαπλωνεται στην μητρικη

Πανικος κακο παταω να κλεισει το pc απο μπροστα...τιποτα παω πισω και τραβαω την μπρίζα.

 

Εν κατα κλειδι εβγαλα την cpu και την στεγνωνα με το πιστολακι και αυτη και την mobo.τα ξαναεβαλα μεσα σκεφτομενος ειδη την αγορα νεου pc και πατησα το κουμπι.

Κ ΕΙΔΟΥ ΤΟ ΘΑΥΜΑ.ανοιξε. ακομα τον εχω στο παταρι αυτον τον υπολογιστη.φετος το πασχα πηρα νεο.τελικα οι intel ειναι αδιαβροχη.το ολο σκηνικο εγινε πριν 3-4 χρονια.ο σκληρος μου παραδοθηκε η μητρικη και η cpu ακομα ζουν και βασιλεβουν.

παλι καλα που δεν εγινε καμια εκρηξη.

 

δεν εχω τι να κανω και διαβασα ολο το thread....αυτο ομως με διαλυσε...ακομα γελαω....πωπω ρε φιλε τι σκευτοσουν?(φιλικα παντα):lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα, λέω να αλλάξω μια 4850 που έχω με μια 4870. Η 4850 ήταν modded με accelero s1 και enzotech sinks.

 

Πάω να βγάλω ένα από ψηκτράκια που είχα βάλει σε vrm. Τράβα, τράβα...μου έμεινε το vrm πάνω στο μέταλλο...:confused:

 

Οk λέω, θα την κάνω μπρελόκ την 4850. Βρίσκω λοιπόν 4870 της powercolor με 130 στο πλαίσιο. Την αγοράζω, και είχε spin up bug. Πάμε για custom ψύξη...accelero twin. Βγάζω την stock, φτιάχνω την πάστα, πάω να βάλω την AC, και...χαράζω από άκρη σε άκρη το RV770 με το mounting plate της...εγκατάσταση, εγκεφαλικό, απεγκατάσταση, κουτουλιές στον τοίχο, σκουπίδια.:shock:

 

Τελικά βρήκα σε προσφορά μια sapphire 1gb στα 140, και έτσι πλήρωσα συνολικά για μια 4870 (130+140+28 η ΑΨ)...300euro...T_T

 

Σημειώνω πως αλλάζω παραδοσιακά το cooling σε κάρτες γραφικών αμα την αγορά τους, και το έχω κάνει επιτυχώς 30++ φορές στο παρελθόν (για μένα, φίλους και γνωστούς). Και μέσα σε 1 εβδομάδα....double dot...:devil:

Τι διαολο ειναι το spin up bug?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Παλιό Fluke_wanna_be - παίζω στην πρίζα και γυρνάω κάτι στο fused MMMΠΠΠΑΑΑΑΑΑΑΑΜ. Πέφτει ο γενικός, σβήνει απίστευτα απότομα το pc και μια λάμπα στο μπάνιο έσκασε. Major overcurrent πρέπει να παίχτηκε. Thank god η PCάρα δεν έπαθε τίποτα - να 'ναι καλά ο ΑηEtasis :-)

 

Τσέκαρα και λοιπές συσκευές - όλα δείχνουν οκ... φίουυυυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αναλογο (περιπου) επαθα και εγω πριν μια εβδομαδα.Με παιρνει τηλ ενας φιλος και μου λεει εχω προβλημα με το pc αν μπορεις ελα να το κοιταξουμε.Μαλλον κανα format θα θελει μου λεει αλλα δεν καταφερα να κανω τπτ.Αστο του λεω,θα ερθω εγω.Τεσπα να μην τα πολυλογω τον ειχε πιασει η Microsoft με το γνωστο που εχετε πεσει θυμα μπλα-μπλα-μπλα.....Με το που παω να τον κανω format τρωει κατι φλασιες και να μην γινεται τιποτα.Δεν διεγραφε το παλιο λειτουργικο με τιποτα.Ηταν και αργα, του λεω θα παρω τον σκληρο σου σπιτι μου να τον κοιταξω το βραδυ.

 

Παω σπιτι και τον κουμπωνω στην θηκη που εχει στην οροφη το 690 ii.Μπαινω-ψαχνω πουθενα ο δισκος.Τι στο καλο ρε γμτ,θυμαμαι οτι τα συνδεσα τα SATA.Ελα ομως που δεν ειχα συνδεσει την τροφοδοσια.Ανοιγω το πλαινο και βρισκο το molex.Διπλα ακριβως βλεπω ενα αλλο molex το οποιο το εχω κανει κατι πατεντες (πριν αρκετους μηνες,καταλαβαινετε τωρα,που να θυμαμαι ακριβως τι ειχα κανει :-D ) και εχω βγαλει 4 φυσακια για τροφοδοσια ανεμιστηρων,2 για 12Volt και 2 για 5Volt.Ψιλομπερδεψα τα καλωδια ομως οταν εκανα τις μετατροπες για να μπει κατευθειαν σε 6πινο στο τροφοδοτικο.Τεσπα οπως ειναι αναμενος ο υπολογιστης βγαζω τα ανεμιστηρια και παω να δωσω ρευμα στον σκληρο.Ε κανει ενα μπαμ,τι να σας πω,εχω μεινει μ@λ@κ@ς.9 χρονια ηλεκτρολογος τετοιο μπαμ δεν ξανακουσα.Ουτε φαση-ουδετερο σε 220V να βραχυκυκλωνα.Τι σκατα ακουμπησε δεν καταλαβα.Εντωμεταξυ οταν γινεται βραχυκυκλωμα και εχει τοσο δυνατο θορυβο,εχει και λαμψη ( οχι αυτη του Φωσκολου).Σε μενα μονο ηχο.Πολυ δυνατο μιλαμε.Πως στο καλο 12V εκαναν τετοιο μπαμ δεν καταλαβαινω.

 

Ο υπολογιστης εσβησε κατευθειαν εννοειτε.Ε μετα ειχαμε θεια λειτουργια.Το τι βρισιδι επεσε.Δεν ξεχασα κανεναν αγιο.Ολους τους θυμηθηκα.Τεσπα κατευθειαν τον ξανανοιγω και ευτυχως δεν επαθε τιποτα το μηχανημα.2 μερες τον τεσταριζα ολα οκ.Με παιρνει τηλ ο φιλος την αλλη μερα και μου λεει: ελα ρε μαστορα,εκανες τιποτα?Ασε του λεω,πας για σκληρο.Εισαι σιγουρος μου λεει? 1.000.000% του λεω και βαλε. :lol:

 

Τον ξαναεβαλα στον υπολογιστη του μετα να δω αν θα δουλευε και τον εβλεπε 9MB απο τα 320GB.Τοσα χρονια ασχολουμε με υπολογιστες,τετοια μλκια δεν μου εχει ξανα συμβει.Κλιπσακια και τετοια ψιλολογια αρκετα αλλα τετοιο πραγμα πρωτη (και τελευταια ελπιζω) φορα εγινε.Τεσπα,αφου δεν ειχαμε νεκρους παλι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αναλογο (περιπου) επαθα και εγω πριν μια εβδομαδα.Με παιρνει τηλ ενας φιλος και μου λεει εχω προβλημα με το pc αν μπορεις ελα να το κοιταξουμε.Μαλλον κανα format θα θελει μου λεει αλλα δεν καταφερα να κανω τπτ.Αστο του λεω,θα ερθω εγω.Τεσπα να μην τα πολυλογω τον ειχε πιασει η Microsoft με το γνωστο που εχετε πεσει θυμα μπλα-μπλα-μπλα.....Με το που παω να τον κανω format τρωει κατι φλασιες και να μην γινεται τιποτα.Δεν διεγραφε το παλιο λειτουργικο με τιποτα.Ηταν και αργα, του λεω θα παρω τον σκληρο σου σπιτι μου να τον κοιταξω το βραδυ.

 

Παω σπιτι και τον κουμπωνω στην θηκη που εχει στην οροφη το 690 ii.Μπαινω-ψαχνω πουθενα ο δισκος.Τι στο καλο ρε γμτ,θυμαμαι οτι τα συνδεσα τα SATA.Ελα ομως που δεν ειχα συνδεσει την τροφοδοσια.Ανοιγω το πλαινο και βρισκο το molex.Διπλα ακριβως βλεπω ενα αλλο molex το οποιο το εχω κανει κατι πατεντες (πριν αρκετους μηνες,καταλαβαινετε τωρα,που να θυμαμαι ακριβως τι ειχα κανει :-D ) και εχω βγαλει 4 φυσακια για τροφοδοσια ανεμιστηρων,2 για 12Volt και 2 για 5Volt.Ψιλομπερδεψα τα καλωδια ομως οταν εκανα τις μετατροπες για να μπει κατευθειαν σε 6πινο στο τροφοδοτικο.Τεσπα οπως ειναι αναμενος ο υπολογιστης βγαζω τα ανεμιστηρια και παω να δωσω ρευμα στον σκληρο.Ε κανει ενα μπαμ,τι να σας πω,εχω μεινει μ@λ@κ@ς.9 χρονια ηλεκτρολογος τετοιο μπαμ δεν ξανακουσα.Ουτε φαση-ουδετερο σε 220V να βραχυκυκλωνα.Τι σκατα ακουμπησε δεν καταλαβα.Εντωμεταξυ οταν γινεται βραχυκυκλωμα και εχει τοσο δυνατο θορυβο,εχει και λαμψη ( οχι αυτη του Φωσκολου).Σε μενα μονο ηχο.Πολυ δυνατο μιλαμε.Πως στο καλο 12V εκαναν τετοιο μπαμ δεν καταλαβαινω.

 

Ο υπολογιστης εσβησε κατευθειαν εννοειτε.Ε μετα ειχαμε θεια λειτουργια.Το τι βρισιδι επεσε.Δεν ξεχασα κανεναν αγιο.Ολους τους θυμηθηκα.Τεσπα κατευθειαν τον ξανανοιγω και ευτυχως δεν επαθε τιποτα το μηχανημα.2 μερες τον τεσταριζα ολα οκ.Με παιρνει τηλ ο φιλος την αλλη μερα και μου λεει: ελα ρε μαστορα,εκανες τιποτα?Ασε του λεω,πας για σκληρο.Εισαι σιγουρος μου λεει? 1.000.000% του λεω και βαλε. :lol:

 

Τον ξαναεβαλα στον υπολογιστη του μετα να δω αν θα δουλευε και τον εβλεπε 9MB απο τα 320GB.Τοσα χρονια ασχολουμε με υπολογιστες,τετοια μλκια δεν μου εχει ξανα συμβει.Κλιπσακια και τετοια ψιλολογια αρκετα αλλα τετοιο πραγμα πρωτη (και τελευταια ελπιζω) φορα εγινε.Τεσπα,αφου δεν ειχαμε νεκρους παλι καλα.

 

Έτσι είχα κάνει με τον 1ο μου σκληρό πριν κάτι χρόνια ..Τον πάω στο e-shop την άλλη μέρα (καινούργιο ήταν τότε το κατάστημα) και τους λέω αυτός δε δουλεύει και μου τον άλλαξαν κατευθείαν ..:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια και... πολύ πονοκέφαλο! :lol:

 

Acer Laptop: Ένας σκληρός εξαρχής χωρισμένος σε 2 partitions. Τραβάω τα αρχεία μου από τον C στον D, κάνω φορμάτ με τα δισκάκια της Acer, όλα ok.

Ξανατραβάω τα αρχεία μου στον C και τέλος.

 

Fujitsu-Siemens (ο τωρινός μου υπολογιστής): Ένας σκληρός εξαρχής χωρισμένος σε 2 partitions. Τραβάω τα αρχεία μου από τον C στον D, κάνω φορμάτ με τα δισκάκια της Fujitsu-Siemens... και ανάβω τσιγάρο αμέσως μετά!

 

3500 τραγούδια, όλες οι φωτογραφίες, τα Video, τα έγγραφα,

Τ Α

Π Α Ν Τ Α

σβήστηκαν από τον D!!!!

Η Fujitsu-Siemens ακολουθεί άλλη λογική σε σχέση με την Acer, αλλά... δεν το γνώριζα!

Ύστερα άνοιξα topic στο insomnia και ρωτούσα Θεούς και Δαίμονες για έναν καλό εξωτερικό σκληρό δίσκο!! :lol:;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να κανω κατεβαστηρι.. Αγορασα μητρικη, εβγαλα και τον σκληρο απο ενα αλλο μου pc (WD 2500 AAJB), ετοιμασα ολα τα κομματια και πηγα σε εναν φιλο μου να τα κουπμωσουμε..

Εκει που τα κουβαλουσα (ο μλκ@ς εβαλα τον σκληρο πανω σε δυο dvd drives), ανοιγω την εξοπορτα απο το σπιτι μου, περναει ενας γειτονας μου και μου λεει " που τα πας αυτα? για πεταμα?". Ετσι οπως παω να κλεισω την πορτα, γερνω λιγο προς τα δεξια και ΧΡΑΤΣ φευγει ο σκληρος απο τα drive και πεφτει κατω.. Δεν μιλησα, δεν εβρησα.. απλα τον σηκωσα και.. Kaput ο σκληρος..... Και τωρα ειμαι με εναν Hitachi που με εχει παρει τα αφτια (ειναι και κατεβαστηρι.. απλα jet..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 4-5 χρονια ειχα ενα σκληρο δισκο, τον οποιο ειχα σε εξωτερικη θηκη. Αποφασισα να τον συνδεσω στον υπολογιστη για να μεταφερω σχεδον τα παντα (με usb ηθελε κατι ημερες), οταν βιδωνα τον δισκο στο σασι του κουτιου, δεν ξερω πω αλλα καταφερα και βιδωσα βιδα στα πλαινα εκει που εχει τα παραθυρα ελεγχου του δισκου, ειναι μικρες τρυπες καλυμενες με αυτοκολητο αλουμινοχαρτο. Την στιγμη που βιδωνα ο δισκος ηταν σε λειτουργεια, ακουσα τα πλατο να επιβραδυνουν, γιατι η βιδα βρηκε πανω στο πλατο. Φυσικα ο δισκος ξεφτιλιστικε εντελως, δεν εμεινε τιποτα για σωσιμο.

Το παραξενο ειναι οτι οταν τον πηγα για εγγυηση τον αλλαξαν με αλλο, ισως δεν παρατηρησαν το σκισμενο αυτοκολητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη χαρά μου που πήρα το "blower" ανυπόμονος χωρίς να κλείσω το pc ανοίγω το πλαϊνό του κουτιού και αρχίζω να φυσάω με το blower.Το αποτέλεσμα ήταν να κάψω το μοτέρ του ανεμιστήρα της cpu ψύχτρας.:X:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...