Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω πολλά να γράψω εδώ, αλλά θα αναφερθώ στο τελευταίο συμβάν:

Είχα απο παλιά ένα APC smart UPS 1500VA του είχα αλάξει πρόσφατα και μπαταρίες. Κάποια στιγμή βγάζω τις μπαταρίες από μέσα και συνδέω 2 μπαταρίες αυτοκινήτου! το βάζω στο ρεύμα, συνδέω υπολογιστή ηχοσύστημα και λοιπά περιφεριακά και το έχω έτσι και δουλεύει 2 μέρες.

Μετά αποφασίζω να μαζέψω τις μπαταρίες αυτοκινήτου και να ξαναβάλω τις δικές του και καθώς είναι συνδεδεμένο κανονικά με τον υπολογιστή και όλα σε λειτουργεία, ξεβιδώνω τις μπαταρίες αυτοκινήτου, βιδώνω τις δικές του και καθώς σφίγκω και τον τελευταίο ακροδέκτη, ακουμπάει το κλειδί στον αντίθετο πόλο της δεύτερης μπαταρίας και τσαφ! σβήνουν τα πάντα!! απο τότε δεν δίνει ούτε 24V DC στις μπαταρίες, ούτε 220V AC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα κανουμε ΠΑΝΤΑ χωρις να ειναι συνδεμενη στο ρευμα η συσκευη για να μην εχουμε τετοια συμβαντα...εκτοσ αυτου δε φοβηθηκες μην ψηθεις πουθενα? Tοσα amper κοβουν βοτλα εκει μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουνα μικρός θυμάμαι είχα κάνει την 1η μου παραγγελία απο e-shop ένα σκληρό wd80gb και όταν είρθε απο τη χαρά μου τον σύνδεσα χωρίς να κλείσω το pc και με το που ακούμπησα την τροφοδοσία ....τσαφ ..Όλα καλά όμως είπα στο e-shop ότι είναι χαλασμένος και μου τον αλλάξαν (άλλες εποχές τότε ).

 

Και μία άλλη φορά είχα λύσει όλο το pc να δω τη φταίει και δεν ανήγει και τελικά μετά απο 3 μέρες είδα ότι είχα δισκέτα μέσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα πηγα για φορματ σε ενα παλιο pc ξαδελφου, να σβησουμε τα Windows 95 και να περασουμε τα υπερσυγχρονα Windows 98SE (γυρω στο 2006 αυτο εε;; ), ωστε να μπορει να μπει net με ενα modem που ειχε αγορασει προσφατα (ειχε drivers μονο για 98SE).

 

Ε, ετσι οπως το ξαναβιδωσα μετα την εγκατασταση του modem, ξεχασα/επεσε η δισκετα μεσα στο case, και μετα την ψαχναμε μαζι για κανα διωρο. Ακυρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
χχαχαχχχαααχαχαχχααχαχχα

αχ

αχ

αχ

χ

χαχ

αχαχαχ

αχ

αχ

αχ

αχ

αχ

 

ΒΑΡΕΛΑΚΙ

 

 

ΑΧΨΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΧ

 

καλά δεν ήξερα οτι κι αυτά λέγονται πυκνωτές!:lol:

νόμιζα ότι υπάρχουν μόνο μές στο τροφοδοτικό και στην μητρική...

κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι...:-)

 

dld οτι έχει σχήμα "βαρελιού" ειναι πυκνωτής?

Επεξ/σία από hackerw32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά πριν κανα μηνα παιδιά ενας φιλος ειχε πρόβλημα με τον σκληρό γιατι δεν άνοιγαν τα windows,το παλέψαμε απο δω απο κει αλλα τιποτα.Αποφασησαμε να παμε σε εναν γνωστο μας που σπουδάζει πληροφορικη μπας και μας βοηθησει.Αλλα το αλανι ακουστε τι εκανε καθως ηταν ανοιχτο το pc του λεει να συνδεσουμε τον προβληματικο σκληρο στο συστημα.Μολις ομως συνδεσε το IDE καλωδιο παει να συνδεσει και το ρευμα και καταλαβενεται τι ακολουθεισε....

Καπνοι στο δωματιο εγω να εχω σκασει στα γελια....

Παλι καλα το παιδι επιβιωσε αλλα ο σκληρος αρχισε να βγαζει καπνους λες και επιασε φωτια η Παρνηθα και το δωματιο απεκτησε για κατι μερες μια ωραια μυρωδια καμμενου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα

και εγώ κάτι που έκανα

προχτές

από ένα τροφοδοτικό πήρα τον ανεμιστήρα (120mm)

το έβαλα στο pc

και πως έδωσα ρεύμα?

το τροφοδοτικό δεν έχει μια θήρα για μονάδα δισκέτας?

ε με λίγα καλώδια λίγη μονωτική πήγα να το συνδέσω(με το μαύρο και το κοκκινο)

έλα όμως που το καλώδιο που θα έβαζα ήταν κάπως κοντό

ακούμπησε το καπάκι του κουτιού

ε και έκανε ένα τσαφ!! ίσα με 10 εκατοστά ύψος...

μαζί με καπνό

πάνω σε αυτό ήταν παράλληλα και ο σκληρός

τον ακούω να σβήνει (ο σκληρός) ενώ το pc ήταν ανοιχτό(ξέχασα να πω πως ξέχασα να το απενεργοποιήσω...)

ξέρετε ο ήχος που κάνει (βΖΖΖζζζ.....)

και το pc κάνει freeze!

ευτυχώς του τραβάω ένα restart και ήρθε στα ίσα του..

 

νταξει μην το παρεις στραβα, απλά η μεταφορά ήταν πολύ πετυχημένη. !!!

 

ναι, σχεδόν τα πάντα που είναι βαρελάκια, είναι πυκνωτές...

δεν το πήρα καθόλου στραβά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ααα

και εγώ κάτι που έκανα

προχτές

από ένα τροφοδοτικό πήρα τον ανεμιστήρα (120mm)

το έβαλα στο pc

και πως έδωσα ρεύμα?

το τροφοδοτικό δεν έχει μια θήρα για μονάδα δισκέτας?

ε με λίγα καλώδια λίγη μονωτική πήγα να το συνδέσω(με το μαύρο και το κοκκινο)

έλα όμως που το καλώδιο που θα έβαζα ήταν κάπως κοντό

ακούμπησε το καπάκι του κουτιού

ε και έκανε ένα τσαφ!! ίσα με 10 εκατοστά ύψος...

μαζί με καπνό

πάνω σε αυτό ήταν παράλληλα και ο σκληρός

τον ακούω να σβήνει (ο σκληρός) ενώ το pc ήταν ανοιχτό(ξέχασα να πω πως ξέχασα να το απενεργοποιήσω...)

ξέρετε ο ήχος που κάνει (βΖΖΖζζζ.....)

και το pc κάνει freeze!

ευτυχώς του τραβάω ένα restart και ήρθε στα ίσα του..

 

 

δεν το πήρα καθόλου στραβά :-D

 

δεκαπεντασύλλαβο ιαμβικό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρονια πριν αποφασιζω μια ωραια νυχτα να δω με την τοτε στρουμφιτα μου,,, την λαμψη (το θριλερ οχι το σηριαλ :D) στο λαπτοπακι μου ενα acer 5021...ταινια που διαλεξα και εγω να δω. Οπως καθομαστε στο κρεβατακι και ειμαστε αφωσιομενοι στη ταινια και εχουμε κλ... μεντες σηκωνεται η στρουμφιτα μου να απαντησει στο κινητο της και παιρνει μαζι με τα ποδαρακια της φορτιστες λαπτοπ και ριχνει ολα κατω!!! Το λαπτοπ κατω να κειτεται δουλευοντας ακομα και η ταινια ακομα να παιζει και η οθονη ολα κανονικα. Αταραχος εγω να μην την προσβαλλω σηκωνω το λαπτοπ το ισιωνω λιγο κουμπωνω και το cd rom που ειχε ανοιξει αλλα επειδη εχω λιγες γνωσεις απο υπολογιστες ηξερα οτι ο σκληρος σιγουρα ειχε χτυπησει οπερ και εγενετω. Στην πρωτη επανεκκινηση λιγα λεπτα μετα....Δεν εβρισκε boot sector .Με χιλιες επανεκινησεις φορτωνε λειτουργικο και σε λιγα λεπτα κρασαρε παλι. Αυτα τα λιγα τον ανοιξα μονος εβγαλα ενα seagate καταφερνω και βρισκω απο πλαισιο τις επομενες μερες ενα wd scorpio ide και τον κοτσαρα και ολα τζι τζι!!!

Περασαν 3 χρονια και ακομα το εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει τυχει στην κοπελα μου.

 

ειναι με την αδερφη της και μαγειρευουν. φοιτητοσπιτο, αρα μια σταλια σπιτι. ειναι σε ενα ντουλαπι ενα μπουκαλι λαδι. παει να το φερει και οπως περναει για να παει προς τν κουζινα, γλιστραει το μπουκαλι (κλασικη παπαρια με ολα τα μπουκαλια που εχουν λαδι,ποτε δεν καταλαβα γιατι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι λαδωμενα απ'εξω) πεφτει πανω στο πισι (να σημειωσω εδω οτι ειχε ηδη ξεβιδωσει το καπακι) το μπουκαλι κανει γκελ στο κουτι και αδειζει περι το μισο λιτρο λαδι πανω στο κουτι

 

οι κοπελιες το καθαρισαν και δεν μου ειπαν τπτ. ηταν κλειστο ντε το πισι.

 

ελα ντε ομως που την επομενη φορα που ανοιξα το κουτι,αντικρυσα το χαος! το λαδι ειχε "γλυψει" και ειχε μπει μεσα στο κουτι, ειχε ανακατευτει με την σκονη, πανικος. σκουπιζα σκουπιζα ,τιποτα. ακομα, μετα απο απειρες προσπαθειες καθαρισμου, σε κατι γωνιες εχει λαδι και σκονη μαζι...

δεν σκεφτηκες να κοψεις καμια ντοματα και κανα αγγουρι και να κανεις μετα τιν ceasar salad μια θεσπεσια pcsalad εεεε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...