Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ (τώρα και με Νόμο 3421/2005 ΦΕΚ 302 Α).

 

Τι λέει αυτός ο νόμος?Καλός ακούγεται :-D

 

Πάντως νομίζω πως αν γινόταν δημοψήφισμα (λέμε τώρα) για καταργηση της υποχρεωτικής θητείας όσοι έχουν πάει θα ψήφιζαν κατά οχι για κανα άλλο λόγο αλλά για να βγάλουν την

κακιούλα τους "Τι δλδ εγώ ήμουν λαλάκας που πήγα?"

 

Και ή πάμε όλοι στρατό όσοι ζούμε στη χώρα τρελλοί, μετανάστες, gay,γυναίκες (Οι Εβραίοι τι είναι λαλάκες), βυσματίες η κανείς.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τι λέει αυτός ο νόμος?Καλός ακούγεται :-D

 

Πάντως νομίζω πως αν γινόταν δημοψήφισμα (λέμε τώρα) για καταργηση της υποχρεωτικής θητείας όσοι έχουν πάει θα ψήφιζαν κατά οχι για κανα άλλο λόγο αλλά για να βγάλουν την

κακιούλα τους "Τι δλδ εγώ ήμουν λαλάκας που πήγα?"

 

Και ή πάμε όλοι στρατό όσοι ζούμε στη χώρα τρελλοί, μετανάστες, gay,γυναίκες (Οι Εβραίοι τι είναι λαλάκες), βυσματίες η κανείς.:P

 

στην ερώτηση που λέει ''Εγώ μ@μ@κας ήμουν που πήγα''???

η απάντηση δεν είναι ναι...

απλά προσπαθείς να δείξεις κατανόηση.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα σου λεω οταν οι αλλοι θα λεμε ιστοριες απο το στρατο και θα γελανε εσυ δεν θα εχεις να πεις τιποτα ,οσοι εχουν παει ξερουν τι λεω .ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα σου λεω οταν οι αλλοι θα λεμε ιστοριες απο το στρατο και θα γελανε εσυ δεν θα εχεις να πεις τιποτα ,οσοι εχουν παει ξερουν τι λεω .ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ φιλε μου

 

Θα εχει να λεει ιστοριες απο τις γκομενες που γ@μησε τον ενα χρονο που ηταν εξω ενω εμεις υπηρετουσαμε.

 

Καλυτερες μου φαινονται αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχει να λεει ιστοριες απο τις γκομενες που γ@μησε τον ενα χρονο που ηταν εξω ενω εμεις υπηρετουσαμε.

 

Καλυτερες μου φαινονται αυτες.

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: στο τσακ με πρόλαβες, κάτι ανάλογο θα απαντούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχει να λεει ιστοριες απο τις γκομενες που γ@μησε τον ενα χρονο που ηταν εξω ενω εμεις υπηρετουσαμε.

 

Καλυτερες μου φαινονται αυτες.

 

Εγώ στους 18 μήνες που ήμουν φαντάρος δεν στερήθηκα τις γκόμενες τόσο πολύ.

Ας είναι καλά τα μπουρδέλα και τα κλασικά κωλόμπαρα που ανοίγαν για εμάς από το μεσημέρι!Μας έκαναν και καλές τιμές. :lol:

 

Από εκεί να δείς πόσες ιστορίες έχει να λές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο καλό που μου έκανε ο στρατός είναι να εκτιμώ πράγματα που πρίν το στρατό τα θεωρούσα δεδομένα.Όπως μια καθαρή λεκάνη να μπορώ να χέσω σαν άνθρωπος και όχι κάνοντας τον ακροβάτη,ζεστό νερό για να κάνω ένα μπάνιο,καθαρό σεντόνι,κανονικό στρώμα και οχι κουνελόσυρμα για να κοιμηθώ και πολλά άλλα πράγματα που τα θεωρούσα ασήμαντα και μετά κατάλαβα την αξία τους και τώρα πλέον τα εκτιμώ αναλόγως.

 

Γιατί τόσος φόβος μπροστά σε κάτι που είναι κάπως δύσκολο?Μόνο για τα εύκολα είναι κάποιοι?

 

Έλα ρε τώρα. Η ζωή η ίδια είναι γεμάτη δυσκολίες. Ένα σωρό σκατά θα συναντήσεις μπροστά σου. Ποιο το νόημα να προσθέσεις στη ζωή σου μια εμπειρία ανώφελης ταλαιπωρίας; Κι όλα αυτά που λες, σύμφωνοι.

Αλλά θα μπορούσες να τα είχες εκτιμήσει αν πχ γύρναγες ένα χρόνο τον πλανήτη σαν τυχοδιώκτης. Όπως κάνουν κάτι τζαπόνια και κάτι ξενέρωτοι (για μας) εγγλέζοι.

Πιο εμπειρία θα ήταν αυτό, από το να κάθεσαι σα μαλάκας 12 ώρες σε μια σκοπιά χωρίς νερό, και να φυλάς το τίποτα.

 

Άμα θες ζόρια να γουστάρεις, κάνε ένα παιδί και προσπάθησε να το μεγαλώσεις με ένα μέσο μισθό. Κι όταν όλα πάνε σκατά στη ζωή σου, βρες το κουράγιο να του παίζεις θέατρο ότι δεν τρέχει τίποτα. Εκεί να δεις ζόρι.

 

Κι άμα ήθελες ρε να αντρωθείς, και να ζεις τα δύσκολα, δε θα πήγαινες να μου γίνεις γάβρος. Να γινόσουν Εθνικός ρε. Που κι οι 300 είμαστε φτιαγμένοι για τα δύσκολα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στους 18 μήνες που ήμουν φαντάρος δεν στερήθηκα τις γκόμενες τόσο πολύ.

Ας είναι καλά τα μπουρδέλα και τα κλασικά κωλόμπαρα που ανοίγαν για εμάς από το μεσημέρι!Μας έκαναν και καλές τιμές. :lol:

 

Από εκεί να δείς πόσες ιστορίες έχει να λές.

 

Δεν με συγκινουν εμπειριες επι πληρωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε τώρα. Η ζωή η ίδια είναι γεμάτη δυσκολίες. Ένα σωρό σκατά θα συναντήσεις μπροστά σου. Ποιο το νόημα να προσθέσεις στη ζωή σου μια εμπειρία ανώφελης ταλαιπωρίας; Κι όλα αυτά που λες, σύμφωνοι.

Αλλά θα μπορούσες να τα είχες εκτιμήσει αν πχ γύρναγες ένα χρόνο τον πλανήτη σαν τυχοδιώκτης. Όπως κάνουν κάτι τζαπόνια και κάτι ξενέρωτοι (για μας) εγγλέζοι.

Πιο εμπειρία θα ήταν αυτό, από το να κάθεσαι σα μαλάκας 12 ώρες σε μια σκοπιά χωρίς νερό, και να φυλάς το τίποτα.

 

Άμα θες ζόρια να γουστάρεις, κάνε ένα παιδί και προσπάθησε να το μεγαλώσεις με ένα μέσο μισθό. Κι όταν όλα πάνε σκατά στη ζωή σου, βρες το κουράγιο να του παίζεις θέατρο ότι δεν τρέχει τίποτα. Εκεί να δεις ζόρι.

 

Κι άμα ήθελες ρε να αντρωθείς, και να ζεις τα δύσκολα, δε θα πήγαινες να μου γίνεις γάβρος. Να γινόσουν Εθνικός ρε. Που κι οι 300 είμαστε φτιαγμένοι για τα δύσκολα :P

 

Πρόσεξε τη διαφορά φίλε:Ο στρατός,όσο σκατό και να φάς,όσο και να σε τρέξουνε κάποια στιγμή τελειώνει.Και όταν τελειώσει δεν σου έχει μείνει τίποτε άλλο παρα μια ανάμνηση.Όλα τα άλλα μπορεί και να μην τελειώσουν ποτέ.

Αφού λοιπόν κάποια στιγμή θα τελειώσει,απλά να το ζήσεις!

 

ΥΓ.Γαύρος έγινα στα δύσκολα,στα πολύ δύσκολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλο το νόημα του topic συνοψίζεται σε αυτή την παράγραφο.

Όλα τα άλλα είναι μπούρδες που προστίθενται για να φανεί ότι όλο το θέμα είναι ιδεολογικό.

 

Συμφωνώ απόλυτα. 1 στους εκατό και αν, το βλέπει ιδεολογικά.

 

αυτα να τα πεις στην κυβερνηση και στο εθνος που υπηρετησες που χρησιμοποιει το 70 % του ΑΕΠ σε εξοπλιστικα συστηματα,

 

Γνωρίζεις τι εστί ΑΕΠ ή μπα; Και μήπως τυγχάνει να ξέρεις πόσο είναι το 70% του ΑΕΠ της Ελλάδας;

 

Επίσης, αυτό που αγοράζουμε όπλα για να είναι χαρούμενοι οι Ρώσοι πράγματι με διασκέδασε.

 

Και κάτι που αναφέρθηκε, όσοι 'δεν την παλεύουν' και αυτοκτονούν στο στρατό, έπρεπε να τους έχει εντοπίσει το σύστημα νωρίτερα και να τους παρέχει τον τρόπο για αυτοκτονία για να ξεμπερδέβουμε με δαύτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εφοσον ειμαι πολιτης σε αυτη τη χωρα να μου δωσει το δικαιωμα να επιλεξω τι θα κανω με τη ζωη μου...
Σ'αυτή τη χώρα όλοι έχουν μόνο δικαιώματα. Υποχρεώσεις κανείς.

Έχεις δικαίωμα στην δωρεάν παιδεία, δικαίωμα στην δωρεάν υγεία, έχεις δικαίωμα να αισθάνεσαι ασφαλής στη χώρα σου για να περνάς καλά με τη γκόμενα, αλλά έχεις δικαίωμα και να επιλέξεις να μην πας στο στρατό.

Και αν δεν πας εσύ, ποιός θα πάει; Οι άλλοι μ@λάκες είναι; Μήπως να προσλάβουμε Αλβανούς στον στρατό αφού είναι τόσο πρόθυμοι να κάνουν όσες δουλειές δεν γουστάρουμε εμείς;

Ας πει το κράτος ότι όποιος δεν γουστάρει να πάει στρατό μπορεί να εξαγοράσει τη θητεία προς 1500? το μήνα ώστε να καλυφθούν τα έξοδα ενός ΕΠΟΠ για το ίδιο διάστημα.

Δεν θέλεις να αφήσεις τη γκόμενα; Σκάσε 18 χιλιαρικάκια και συνέχισε τη ζωούλα σου... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...