Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσεξε τη διαφορά φίλε:Ο στρατός,όσο σκατό και να φάς,όσο και να σε τρέξουνε κάποια στιγμή τελειώνει.Και όταν τελειώσει δεν σου έχει μείνει τίποτε άλλο παρα μια ανάμνηση.

 

Ή μια μονιμη αναπηρια.Υπαρχουν πολλα παραδειγματα.

 

Όλα τα άλλα μπορεί και να μην τελειώσουν ποτέ.

Αφού λοιπόν κάποια στιγμή θα τελειώσει,απλά να το ζήσεις!

 

ΥΓ.Γαύρος έγινα στα δύσκολα,στα πολύ δύσκολα....

 

Συμφωνω, να το ζησεις ομως γιατι ΕΣΥ το επελεξες και οχι γιατι στο επιβαλανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σ'αυτή τη χώρα όλοι έχουν μόνο δικαιώματα. Υποχρεώσεις κανείς.

Έχεις δικαίωμα στην δωρεάν παιδεία, δικαίωμα στην δωρεάν υγεία, έχεις δικαίωμα να αισθάνεσαι ασφαλής στη χώρα σου για να περνάς καλά με τη γκόμενα, αλλά έχεις δικαίωμα και να επιλέξεις να μην πας στο στρατό.

Και αν δεν πας εσύ, ποιός θα πάει; Οι άλλοι μ@λάκες είναι; Μήπως να προσλάβουμε Αλβανούς στον στρατό αφού είναι τόσο πρόθυμοι να κάνουν όσες δουλειές δεν γουστάρουμε εμείς;

Ας πει το κράτος ότι όποιος δεν γουστάρει να πάει στρατό μπορεί να εξαγοράσει τη θητεία προς 1500? το μήνα ώστε να καλυφθούν τα έξοδα ενός ΕΠΟΠ για το ίδιο διάστημα.

Δεν θέλεις να αφήσεις τη γκόμενα; Σκάσε 18 χιλιαρικάκια και συνέχισε τη ζωούλα σου... :mad:

 

από τα παραπάνω δικαιώματα,(υγεία,παιδεία,ασφάλεια κλπ), το μόνο που με καλύπτει είναι η ''γκόμενά'' μου, (αν και γι'αυτήν δεν είμαι πολύ σίγουρος), και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τον συνειρμό σου?

πως διάολο με βοηθάει το κράτος, ή έστω μου δίνει το δικαίωμα να περνάω καλά με την δικιά μου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. 1 στους εκατό και αν, το βλέπει ιδεολογικά.

 

 

 

Γνωρίζεις τι εστί ΑΕΠ ή μπα; Και μήπως τυγχάνει να ξέρεις πόσο είναι το 70% του ΑΕΠ της Ελλάδας;

 

Επίσης, αυτό που αγοράζουμε όπλα για να είναι χαρούμενοι οι Ρώσοι πράγματι με διασκέδασε.

 

Και κάτι που αναφέρθηκε, όσοι 'δεν την παλεύουν' και αυτοκτονούν στο στρατό, έπρεπε να τους έχει εντοπίσει το σύστημα νωρίτερα και να τους παρέχει τον τρόπο για αυτοκτονία για να ξεμπερδέβουμε με δαύτους.

 

Αυτο με το 70% του ΑΕΠ απλως δεν παιζει.Ουτε καν το 7% δεν ειναι τα εξοπλιστικα προγραμματα.

 

Ως επι το πλειστον δεν ειναι ιδεολογικοι οι λογοι. Δεν βρισκω κατι κακο σε αυτο.

 

Αυτο που βρισκω ανησυχητικο ειναι αυτο με τις αυτοκτονιες και οτι θα επρεπε να ειχαν εξοντωθει απο το συστημα πιο πριν.Δεν καταλαβαινω την λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μια μονινη αναπηρια.Υπαρχουν πολλα παραδειγματα.
Πιό πολλά είναι τα παραδείγματα αυτών που διασκέδαζαν με τη γκόμενα, έγιναν τύφλα και μετά νόμιζαν ότι ήταν ο Σουμάχερ, παρά με αυτούς που έμειναν ανάπηροι στο στρατό. Αλλά ξέχασα, και το να σκοτωνόμαστε στους δρόμους είναι δικαίωμά μας...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιό πολλά είναι τα παραδείγματα αυτών που διασκέδαζαν με τη γκόμενα, έγιναν τύφλα και μετά νόμιζαν ότι ήταν ο Σουμάχερ, παρά με αυτούς που έμειναν ανάπηροι στο στρατό. Αλλά ξέχασα, και το να σκοτωνόμαστε στους δρόμους είναι δικαίωμά μας...

 

υπάρχει και η ψυχολογική αναπηρία, που υπάρχουν άπειρα παραδείγματα...

το να σκοτώνεται ο καθένας με όποιον τρόπο γουστάρει, ναι είναι δικαίωμά του..

αρκεί να μην πάρει και άλλους στο λαιμό του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα παραπάνω δικαιώματα,(υγεία,παιδεία,ασφάλεια κλπ), το μόνο που με καλύπτει είναι η ''γκόμενά'' μου, (αν και γι'αυτήν δεν είμαι πολύ σίγουρος), και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τον συνειρμό σου?

πως διάολο με βοηθάει το κράτος, ή έστω μου δίνει το δικαίωμα να περνάω καλά με την δικιά μου???

Δεν είπα ότι σε βοηθάει να περνάς καλά με τη γκόμενά σου, αλλά να αισθάνεσαι ασφαλής σε ένα κράτος που δεν είναι ξέφραγο αμπέλι. Και για να αισθάνεσαι εσύ ασφαλής, κάποιοι πρέπει να πάνε να φυλάξουν τα γ@μημένα τα σύνορα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιό πολλά είναι τα παραδείγματα αυτών που διασκέδαζαν με τη γκόμενα, έγιναν τύφλα και μετά νόμιζαν ότι ήταν ο Σουμάχερ, παρά με αυτούς που έμειναν ανάπηροι στο στρατό. Αλλά ξέχασα, και το να σκοτωνόμαστε στους δρόμους είναι δικαίωμά μας...

 

Οχι δεν ειναι δικαιωμα σου απλως. Ειναι επιλογη σου και γιαυτο δεχεσαι τις αυτοδικαιες συνεπειες.

 

Οταν ομως παθαινεις ζημια χωρις να το επιλεξεις και επειδη στο επιβαλανε, δεν ειναι και πολυ δικαιο, δεν νομιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτή τη χώρα όλοι έχουν μόνο δικαιώματα. Υποχρεώσεις κανείς.

Έχεις δικαίωμα στην δωρεάν παιδεία, δικαίωμα στην δωρεάν υγεία, έχεις δικαίωμα να αισθάνεσαι ασφαλής στη χώρα σου για να περνάς καλά με τη γκόμενα, αλλά έχεις δικαίωμα και να επιλέξεις να μην πας στο στρατό.

Και αν δεν πας εσύ, ποιός θα πάει; Οι άλλοι μ@λάκες είναι; Μήπως να προσλάβουμε Αλβανούς στον στρατό αφού είναι τόσο πρόθυμοι να κάνουν όσες δουλειές δεν γουστάρουμε εμείς;

Ας πει το κράτος ότι όποιος δεν γουστάρει να πάει στρατό μπορεί να εξαγοράσει τη θητεία προς 1500? το μήνα ώστε να καλυφθούν τα έξοδα ενός ΕΠΟΠ για το ίδιο διάστημα.

Δεν θέλεις να αφήσεις τη γκόμενα; Σκάσε 18 χιλιαρικάκια και συνέχισε τη ζωούλα σου... :mad:

 

περίμενε λίγο ... ενώ μιλάς για υποχρεώσεις στο τέλος πετάς και αυτό με τα 18 χιλιάρικα. Δηλαδή να έχουμε υποχρεώσεις αλλά να υπάρχει τρόπος να τις αποφύγουμε? Είναι προτιμότερο αυτό από το να σου δοθεί η δυνατότητα επιλογής, ειδικά τώρα που προσλαμβάνονται επαγγελματίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

by the way, ναι είμαι κότα, φλώρος, ευαίσθητος, μαμάκιας, καλοπερασάκιας, και άλλα πολλά που θα με οδηγήσουν στην αυτοκτονία μάλλον...

αν πετύχετε πουθενά αύριο αυτόν τον ''συστημα'', πείτε του να με εξοντώσει γιατί του ξέφυγα και θα υπάρξει πολιτικό κόστος... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

intro_tsch_wehrmacht_g.jpg

 

 

AAAAΥΤΟΣ ητανε στρατός....

Όλα τα άλλα είναι χάσιμο χρόνου , για να φυλάς σκοπιές και να μαζεύεις γόπες.

και να σε κοροιδεύει ο βυσματίας , και ο κάθε καραβανάς να σου σπάει τα νεύρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι σε βοηθάει να περνάς καλά με τη γκόμενά σου, αλλά να αισθάνεσαι ασφαλής σε ένα κράτος που δεν είναι ξέφραγο αμπέλι. Και για να αισθάνεσαι εσύ ασφαλής, κάποιοι πρέπει να πάνε να φυλάξουν τα γ@μημένα τα σύνορα.

 

εγώ πάντως πιο πολλές φορές ένιωσα την απειλή της τράπεζας που πήγε να μου σηκώσει το σπίτι, που είναι εντός των συνόρων, παρά την ''απειλή'' που βρίσκεται εκτός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και η ψυχολογική αναπηρία, που υπάρχουν άπειρα παραδείγματα...
Συγνώμη, αλλά σε ποιά εποχή νομίζεις ότι ζούμε; Εγώ υπηρέτησα πριν 15 χρόνια σε δύσκολη μονάδα στα σύνορα και με τις συνθήκες που υπήρχαν τότε δεν είδα να τρελένεται κανείς. Μετά από τόσα χρόνια, μάλλον προς το καλύτερο θα έχουν αλλάξει οι συνθήκες παρά προς το χειρότερο.

Τα άπειρα παραδείγματα αυτών που αποκτούν ψυχολογική αναπηρία είναι μάλλον αυτοί που κυνηγάνε το Ι5 για να αποφύγουν το στρατό.

 

περίμενε λίγο ... ενώ μιλάς για υποχρεώσεις στο τέλος πετάς και αυτό με τα 18 χιλιάρικα. Δηλαδή να έχουμε υποχρεώσεις αλλά να υπάρχει τρόπος να τις αποφύγουμε? Είναι προτιμότερο αυτό από το να σου δοθεί η δυνατότητα επιλογής, ειδικά τώρα που προσλαμβάνονται επαγγελματίες?
Πολύ απλά, εννοώ ότι αν δεν γουστάρεις να κάνεις αυτό που έχεις υποχρέωση να κάνεις, πλήρωσε για να το κάνει κάποιος άλλος.

 

 

εγώ πάντως πιο πολλές φορές ένιωσα την απειλή της τράπεζας που πήγε να μου σηκώσει το σπίτι, που είναι εντός των συνόρων, παρά την ''απειλή'' που βρίσκεται εκτός!

Άρα μάλλον αυτοί που τα φυλάνε κάνουν καλά τη δουλειά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

διαβασα το θεμα και πεθανα στα γελια!

 

ωρε γλεντια....

 

ρε φιλε εσυ που δε θες να πας φανταρος, σε ρωτησανε οι γονεις σου οταν σε κανανε?

γιατι δε κανεις παραπονα στους γονεις σου οτι ειχες δικαιωμα να αρνηθεις να γενηθεις?

 

ακριβως ιδια μαμακια λες και συ τωρα για το στρατο!

 

φυσικα και ειναι χασιμο χρονου για ΣΕΝΑ οχι ομως για το στρατο!

σε χρειαζονται, παρτο χαμπαρι....

νομιζεις οτι αυτοι εχουν τη ορεξη να βλεπουν τη φατσα σου?

απλως χρειαζονται ατομα για βοηθεια....

υπηρετεις τη πατριδα σου, κανεις δουλειες για τη πατριδα, οικονομικο οφελος δεν εχεις γιατι το κανεις για τη πατριδα σου!

υπαρχουν νομοι και δικαιωματα που σου δινει η πατριδα! εσυ τι δινεις στη πατριδα?

 

ειναι σαν να πας να δουλεψεις σε μια εταιρια και να πεις αρνουμαι να ερχομαι τοσες ωρες γιατι εχω δικαιωμα να αρνηθω, αλλα δωστε μου λεφτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως καταλαβες τόπικ στάρτερ , σε λάθος μέρος βρήκες να ανοίξεις τέτοιο θέμα....

είμαστε όλοι λίγο πατριόφρωνες να το πω , στρατοκαυλοι να το πω , αντικομ*****στες να το πω , τεσπα , κάτι τέτοια μας προκαλούνε ενα ανακάτεμα στο στομάχι....

 

Όποιος έχει λόγους και δεν γουστάρει να πάει στρατό....να ΜΗΝ πάει....

Συμγωνώ , οτι όπως έχει γίνει είναι χάσιμο χρόνου , θα έπρεπε να υπάρχει μια σοβαρή εκπαίδευση , αλλά διαφωνώ πολύ με όσα παραθέτεις....

 

Τεσπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...